Καλύτερο ψηφιακό καλώδιο coaxial RCA 75 OHM ανεξαρτήτου τιμής.

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
καλημερα σε συνεχεια του προηγουμενου post σχετικα με το stereovox ultra που ειναι μεν κορυφαιο αλλα
ερχεται οπως ολα τα stereovox with BNC & adaptor to RCA οπου ολοι μπου προτειναν να αποφυγω θα πρεπει να παω σε
RCA COAXIAL για το transport - dac (YAMAHA CD-S2000 TO AYON SKYLLA II)
Ποιες ειναι οι προτασεις σας για τετοια καλωδια ?
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΚΑΛΩΔΙΟ COAXIAL RCA 75OHM ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΤΙΜΗΣ

Καλημέρα Χρήστο, σα να θυμάμαι να σου είχαν προτείνει το blue jeans σαν λύση με καλή τιμή/απόδοση http://bluejeanscables.co.uk/store/digital-audio/index.htm

Γενικά, μην αγοράσεις κάτι το ακριβό – γιατί λες ανεξαρτήτου τιμής – χωρίς να το ακούσεις μια εβδομάδα τουλάχιστο.
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
Re: Καλύτερο ψηφιακό καλώδιο coaxial RCA 75OHM ανεξαρτήτου τιμής.

καλημερα σε συνεχεια του προηγουμενου post σχετικα με το stereovox ultra που ειναι μεν κορυφαιο αλλα
ερχεται οπως ολα τα stereovox with BNC & adaptor to RCA οπου ολοι μπου προτειναν να αποφυγω θα πρεπει να παω σε
RCA COAXIAL για το transport - dac (YAMAHA CD-S2000 TO AYON SKYLLA II)
Ποιες ειναι οι προτασεις σας για τετοια καλωδια ?

να σου πω το κορυφαίο που έχω δοκιμάσει εγώ , αλλά δεν ξέρω που θα το βρεις :hmmmm:
yamamura millenium 6000
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Καλύτερο ψηφιακό καλώδιο coaxial RCA 75OHM ανεξαρτήτου τιμής.

header.gif

κλίκ
 

isoviths

Senior Member
19 September 2007
619
Re: Καλύτερο ψηφιακό καλώδιο coaxial RCA 75OHM ανεξαρτήτου τιμής.

Προσωπικά αναφερόμενος, ένα από τα καλύτερα ψηφιακά που έχω δοκιμάσει είναι το Jorma. Υπήρχαν δοκιμές που έκανε μεγαλύτερη διαφορά και από το ίδιο το dac!

Καλή Τσικνοπέμπτη σε όλους :ο)
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Re: Καλύτερο ψηφιακό καλώδιο coaxial RCA 75OHM ανεξαρτήτου τιμής.

Προσωπικά αναφερόμενος, ένα από τα καλύτερα ψηφιακά που έχω δοκιμάσει είναι το Jorma. Υπήρχαν δοκιμές που έκανε μεγαλύτερη διαφορά και από το ίδιο το dac!

Καλή Τσικνοπέμπτη σε όλους :ο)

για ποιο μοντελο μιλας ? κοστος ?
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,896
GLYFADA
Εφόσον το ζητούμενο είναι το πρωτόκολλο S/PDIF:
S/PDIF was developed at the same time as the main standard, AES3, used to interconnect professional audio equipment in the professional audio field. This resulted from the desire of the various standards committees to have at least sufficient similarities between the two interfaces to allow the use of the same, or very similar, designs for interfacing ICs.[3] S/PDIF remained almost identical at the protocol level (consumer S/PDIF provides for copy protection, whereas professional interfaces do not), but changed the physical connectors from XLR to either electrical coaxial cable (with RCA connectors) or optical fibre (TOSLINK; i.e., F05 or EIAJ Optical), both of which cost less. The RCA connectors are typically colour-coded orange to differentiate from other RCA connector uses such as composite video. The cable was also changed from 110 Ω balanced twisted pair to the already far more common (and therefore compatible and inexpensive) 75 Ω coaxial cable, using RCA jacks instead of the BNC connector, which is more common in commercial applications. S/PDIF is a consumer version of the AES3 format.
Signals transmitted over consumer-grade TOSLINK connections are identical in content to those transmitted over coaxial S/PDIF connectors, though TOSLINK S/PDIF commonly exhibits higher jitter.

Περισσότερα: http://en.wikipedia.org/wiki/S/PDIF

Ο κάθε κατασκευαστής καλωδίων ακολουθεί αυτό το πρωτόκολλο, άλλος με καλύτερα αποτελέσματα κι άλλος με ακόμη καλύτερα, για τη συνδεσμολογία που χρησιμοποιούν οι εταιρείες κατασκευής συσκευών ήχου.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Το Link απο Wiki εξηγει γιατι η yamaha και αλλες εταιριες χρησιμοποιουν rca

"(consumer S/PDIF provides for copy protection, whereas professional interfaces do not)".
 

isoviths

Senior Member
19 September 2007
619
Ίσως ο Αλέξανδρος αναφέρεται στους περιορισμούς της coaxial 75Ω σε τερματισμό RCA.
Οι τερματισμοί σε XLR & BNC δεν έχουν τους περιορισμούς στην διέλευση φθόγγων που μπορεί να έχει η RCA και ότι υπερβαίνει τους 20 να απορρίπτεται αλλά αυτό εξαρτάται και από τη συσκευή (με πήγατε πολλά χρόνια πίσω!) :)

Κάπου εδώ όμως θα πρέπει να σκεφτόμαστε ότι δε ζούμε στην τελειότητα, ούτε θα πούμε σε κάποιον που ΗΔΗ έχει κάποιες συσκευές "πέτα τες και πάρε πρωτόκολλο 3" ή "πούλα τες"!
Αν κάθε φορά που κάποιος ζητούσε την όποια βοήθεια για να βελτιώσει κάτι "μικρό" στο ήδη υπάρχον σύστημα που τον ευχαριστεί, όπως ένα καλώδιο, ένα ράφι, μία ακίδα, ξεκινούσαμε συζητήσεις για το σύστημά του και το τι πρέπει να αλλάξει σε αυτό, τότε σύντομα θα είμασταν οι Στατλερ και Ουώλντορφ, επικριτές των πάντων! ;)
Εκείνοι όμως είχαν μία δικαιολογία, συμμετείχαν σε ένα show, αποτελούσαν μέρος αυτού για τη διασκέδαση των θεατών.
Εμείς τι δικαιολογία έχουμε; Επίδειξη γνώσεων με το πορτοφόλι άλλου; :|

Καλή σας ημέρα :)
 

isoviths

Senior Member
19 September 2007
619
Χμμ, σωστά, υπάρχει και το νετ... Τζάμπα έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ κάποια πράγματα! :) :D
 

isoviths

Senior Member
19 September 2007
619
Οι εταιρείες προσπαθούν να αποφύγουν και την παρεμβολή φθόγγων μέσω των όποιων τεχνικών ακολουθούν, όπου προσπαθούν να απομονώσουν τους προγενέστερους φθόγγους από τους μεταγενέστερους για να μην υπάρχει "παρέμβαση" των πρώτων στους δεύτερους με αποτέλεσμα την παραμόρφωση.
Δυστυχώς δε θυμάμαι ποια ήταν η ορολογία... alzheimer λόγω ηλικίας :(
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Re: ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΚΑΛΩΔΙΟ COAXIAL RCA 75OHM ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΤΙΜΗΣ

Καλημέρα Χρήστο, σα να θυμάμαι να σου είχαν προτείνει το blue jeans σαν λύση με καλή τιμή/απόδοση http://bluejeanscables.co.uk/store/digital-audio/index.htm

Γενικά, μην αγοράσεις κάτι το ακριβό – γιατί λες ανεξαρτήτου τιμής – χωρίς να το ακούσεις μια εβδομάδα τουλάχιστο.
Αυτη την στιγμη παιζω με κατι τετοιο που εχω αγορασει απο <αμερικη (Canare rca 75ohm βυσματα etc) , αλλα επειδη δεν εχω κατι τεστ ενα φθηνο με ενα ακριβο καλο ψηφιακο (Βλ.Jorma κοστιζει απο οτι με πληροφορησαν οσο το transport μου) ειμαι περιεργος εαν θα αξιζει η διαφορα αυτη των χρηματων.
Γενικα υπαρχει η ταση απο πολλους οχι στα πολυ ακριβα ψηφιακα (μαλλον δεν θα δικαιολογουν τα λεφτα τους) θελει προσεκτικη ακροαση!
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Re: ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΚΑΛΩΔΙΟ COAXIAL RCA 75OHM ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΤΙΜΗΣ

...Βλ.Jorma κοστιζει απο οτι με πληροφορησαν οσο το transport μου....

http://avmentor.gr/reviews/group_test_spdif_coaxial_cables_2011_25.htm

http://www.skroutz.gr/s/31232/Yamaha-CD-S2000.html

Λάθος πληροφορίες Χρήστο..Αν και είναι πάλι ακριβό για το κόστος του player που έχεις, εσύ αποφασίζεις.
 
Last edited:

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Re: ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΚΑΛΩΔΙΟ COAXIAL RCA 75OHM ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΤΙΜΗΣ

Γενικα υπαρχει η ταση απο πολλους οχι στα πολυ ακριβα ψηφιακα (μαλλον δεν θα δικαιολογουν τα λεφτα τους) θελει προσεκτικη ακροαση!

Αυτή η άποψη όντως υπάρχει..Αλλά εσύ ζήτησες γνώμες για καλύτερο ψηφιακό καλώδιο coaxial RCA 75 OHM ανεξαρτήτου τιμής.