Ηχεία για ενισχυτή Yamaha

notnoise

New member
1 March 2013
35
Καλησπέρα φίλοι...

1ο post εδώ και ήθελα την τεχνογνωσία σας:

Πριν από 2 εβδομάδες μου μπήκε το μικρόβιο του ήχου στο μυαλό και άρχισα να διαβάζω και να ψάχνω ενισχυτές,ηχεία,κλπ...
Μετά από διάβασμα αρκετών ωρών καθώς ήμουν και είμαι σχετικά άσχετος με το θέμα κατέληξα σε κάποιες οικονομικες επιλογές-->
σε γενικές γραμμές ενδιαφέρομαι για εικόνα-ηχο σε ποσοστό 50-50..(ένα αξιοπρεπή και για τα δύο θεματα και οικονομικο δυστυχως ενισχυτή)...ο λόγος που γράφω σε αυτο εδώ το post είναι γιατί κατέληξα στον Yamaha RX-V373 ή V473 και ψάχνω ηχεία για να τον παντρεψω...

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα εξής:

1.Crystal Audio TX-T2SE
2.YAMAHA NS-PC 210**
3.CAMBRIDGE AUDIO S70
4.Q ACOUSTICS 1030i
5.ENERGY CF-30
6.Ότι μου προτείνετε εσείς εδώ......(κάτι σε >=90db,8ohm,100-150watts)

**Για τα δαπέδου(εκτός από τα yamaha που ειναι 5.1) σκέφτηκα αρχικά να έπαιρνα δύο και σιγά-σιγά να προσέθετα τα υπόλοιπα για το 5.1
****Επίσης σαν εναλλακτικό ενισχυτή audio ομως σκέφτομαι τον Yamaha A-S500..

Όλες οι γνώμες ευπροσδεκτες...Ευχαριστώ θερμά!!
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Ο A-S500 ειναι αρκετα ανωτερος σε δικαναλο προγραμα σε σχεση με τους πολλυκαναλους που αναφερεις.Αν εισαι 50-50,αποφασισε που θα ριξεις περισοτερο το βαρος.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Κοίτα μην πάρεις αντιβίωση και σου φύγει το μικρόβιο!!:BDGBGDB55:
Προτείνω την Crystal που είναι και Ελληνική εταιρία
Πρέπει ν'ακούσεις πρώτα,γι'αυτό παραμάσχαλα τον ενισχυτή και ...τρέχεις!
Όχι γουρούνι στο σακί
 

THEOJJ

Senior Member
3 September 2008
376
Χαλάστρα
Αν καταλήξεις σε av ενισχυτή καλύτερα πάρε ηχεία βάσεις ,γιατί με τα δαπέδου θα ζορίζεται πιο πολύ ο ενισχυτής.

Από την άλλη μεριά ο as-500 με ένα ζευγάρι δαπέδου ή και με ένα βάσεις αντιστοιχεις τιμής θα σου δώσει πολύ καλά αποτελέσματα σε μουσική και μια καλή εικόνα για καμιά ταινία.

Για μένα πρέπει πρώτα να δεις τις ανάγκες σε συνδέσεις όσο αφόρα τις πηγές και το υλικό που θα ακούς-βλέπεις.

Επίσης σημαντικότατο ρόλο παίζει ο χώρος και η απόσταση ακροάσεις δώσε καμία πληροφορία.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Οπως ανεφεραν προηγουμενος οι πιο πανω συμφορουμιτες δυο ειναι τα βασικοτερα σταδια για να αποφασισεις:
1ον.Ξεκαθαριζεις αν σε ενδιαφερει πρωτιστος ο ηχος ή η εικονα και πραττεις αναλογα οσον αφορα τον ενισχυτη(αν θα ειναι δηλαδη δικαναλος ή πολυκαναλος)απο τη στιγμη που το budget ειναι σχετικα περιορισμενο.Αυτο γιατι αν σε ενδιαφερει η δικαναλη ακροαση πρωτιστος,η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη στην ποιοτητητα ενος δικαναλου και ενος πολυκαναλου στην ιδια κατηγορια τιμης,
2ον.Οταν αποφασισεις για τον ενισχυτη,τον αγοραζεις και τον παιρνεις παραμασχαλα και μια μερα την αφιερωνεις,να πας σε 2-3 μαγαζια να ακουσεις με τον ενισχυτη σου τα ηχεια που σε ενδιαφερουν.
P.S.Εγω στη θεση σου(οπως και εκανα)αν αμφιταλλαντευομουν μεταξυ δικαναλου-πολυκαναλου,θα επαιρνα αρχικα εναν καλο δικαναλο που θα μου μεινει,με ht-passthrough,(ριξε εδω μια ματια:http://www.avclub.gr/forum/showthre...ghlight=%E4%E9%EA%E1%ED%E1%EB%EF%E9+%EC%E5+ht) και ενα ζευγος ηχειων.Στο μελλον θα κουμπωνα πανω στον ενισχυτη αυτον ενα πολυκαναλο(που να εχει preouts)και τελειωνα χωρις να αιμορραγησω οικονομικα με τη μια,αλλα σιγα σιγα σιγα..
 

adonistsav

New member
25 March 2012
64
Για να μην ανοιγο καινουργιο thread ρε παιδες βοηθειστε και με να που θελω να βραω ηχεια με τους ενισχυτες που θελει ο φιλος πιο πανω. Η χρηση τους θα ειναι για συνδεση με dreambox hd , 55 sony hx 850 kai playstation 3 για καμια ταινια . αρκετα και για μουσικη θα ελεγα. επειδη δενθελω να ξεφυγω πολυ ομως γιατι η γυναικα θα με καθαρισει σκεφτομουν για τα harman kardoon hkts 9 sta 270 eyro. λενε τιποτα η τσαμπα θα δωσω τα λεφτα μου εστω και αυτα? επισης τα 6 ohm του reciever εχουν θεμα με τα 8ohm tων ηχειων γιατι ειμαι ασχετος και δεν εχω ιδεα? σας ευχαριστω για τον χρονο σας.
 

notnoise

New member
1 March 2013
35
Απάντηση: Re: Ηχεία για ενισχυτή Yamaha

Παιδια καλημέρα-καλησπερα(μαλλον το δευτερο)...

Καταρχην ευθχαριστω θερμα ολους για τις απαντησεις και ζητω συγγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση!!
Ερχομαι απο ξενυχτι και ειμαι σε ημι-hangover....τωρα μονο περασε λιγο το κεφαλι....

Στο θεμα μας:

1.Μου επιβεβαιωνετε τη σκεψη οτι ο A-S500 ειναι σαφως καλυτερος ηχητικα και μαλλον πρεπει να ξανασκεφτω τι θελω τελικα (ποιοτητα ή ολα σε ενα)
2.Το μικροβιο λογω ιδιοσυγκρασιας τωρα που μπηκε δε φευγει μεχρι να αγορασω κατι...γενικα γουσταρω οπως ολοι εμεις οι αντρες
οτιδηποτε εχει κουμπακια,φωτακια και βυσματακια πολλα...:worshippy: αλλα να παω με τον ενισχυτη παραμασχαλα σε μαγαζι δεν το βλεπω γιατι ντρεπομαι προσ το παρον...:)
3."Αν καταλήξεις σε av ενισχυτή καλύτερα πάρε ηχεία βάσεις ,γιατί με τα δαπέδου θα ζορίζεται πιο πολύ ο ενισχυτής."-->αυτο ισχυει φιλε μου οντως???νομιζα οτι με τα δαπεδου θα ζοριζοταν λιγοτερο και οτι αλλοι ειναι οι παραγοντες ζορισματος.....σε παρακαλω μου το εξηγεις??
4.Ο χώρος ειναι ~50μ2 (σαλονι και κουζινα ενιαια) και η αποσταση του καναπε απο τα ηχεια θα ειναι ~2,5μ
5.Νομιζω φιλε Colombos ειπες αυτο που σκεφτομαι μεσα μου κατα βαθος...να μη βιαστω και να στησω ενα αξιοπρεπες συστημα σιγα-σιγα...πρωτα ενα καλο audio δικαναλο για τον ηχο και σε 2ο χρονο τον πολυκαναλο (που να εχει preouts-->αρχιζω διαβασμα παλι και για το ht-passthrough που δεν ξερω τι ειναι)...αν μπορειτε διαφωτιστε με λιγο απλοικα....(θα διαβασω και το link)
6.Σε γενικες γραμμες ηθελα ενα ΚΑΛΟ συστημα ολα σε ενα (ηχο,εικονα,pc,φριτεζα,τοστιερα,κλπ) αλλα απο οτι καταλαβα δεν γινεται ευκολα...αυτο που θελω mpakalika μιλωντας να καταφερω ειναι να εχω καλο ηχο για τις ταινιες μου, καλη εικονα στην tv,συνδεση με το παρα διπλα laptop για να ακουω ποιοτικη μουσικη και κατι που να κρατησει χρονια πολλα!!

Για τα ηχεια συμφωνειτε με τα crystal που μου λεει ο φιλος leo? καμμια αλλη προταση σε δαπεδου με αυτα που ειπα (>=90db,8ohm,100-150watts,300-400 ευρω) ..


Ευχαριστω και παλι ολους κυριως γιατι απο το 1ο post με κανατε να νιωσω φιλικα και να επιβεβαιωσω οτι η τεχνογνωσια ειναι το παν!:ernaehrung004:

p.s.Θα απαντησω το βραδυ αν καποιος απαντησει γιατι πρεπει να φυγω δυστυχως σε λιγο...
 
Last edited:

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Re: Απάντηση: Ηχεία για ενισχυτή Yamaha

Y.γ.Τι γνώμη έχετε για αυτό-->PIONEER VSX-422 5.1 ή τον PIONEER VSX-527 5.1 σε σύγκριση με τον Yamaha RX-V373 και V473 που είπα στην αρχή???

1...Και ο Pioneer και ο Yamaha ειναι εξαιρετικοι στο κοματι για το οποιο ειναι φτιαγμενοι.Οτι σου καθεται σε εσενα καλυτερα (και απο θεμα εμφανισης).2....Ο ενισχυτης θα ζοριστει με οποιοδηποτε ηχειο,βασης η δαπεδου,οταν αυτο θα ζηταει περισοτερα απο αυτα που μπορει ο ενισχυτης.Πιστευω οτι μπορεις να παρεις δαπεδου απο αυτα που διαβαζω,αρκει να εχουν τον καταληλο χωρο να αναπνεουν.3...Πιστευω η λυση που σου προτεινει ο ''κολομβος74'',ειναι η ιδανικοτερη σε αυτα που ζητας!Εχε υπομονη κ προχωρα προσεκτικα,ενα ενα!!!
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Παίδες,μέγα λάθος η γενίκευση, ότι τα δαπέδου είναι πιο δύσκολα από τα βάσης
Είναι θέμα εμπέδησης του ηχείου,υπάρχουν ηχεία δύσκολα και εύκολα εκατέρωθεν
Κοίτα και τα ΤΑΝΝΟΥ
 
Last edited:

notnoise

New member
1 March 2013
35
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχεία για ενισχυτή Yamaha

1...Και ο Pioneer και ο Yamaha ειναι εξαιρετικοι στο κοματι για το οποιο ειναι φτιαγμενοι.Οτι σου καθεται σε εσενα καλυτερα (και απο θεμα εμφανισης).2....Ο ενισχυτης θα ζοριστει με οποιοδηποτε ηχειο,βασης η δαπεδου,οταν αυτο θα ζηταει περισοτερα απο αυτα που μπορει ο ενισχυτης.Πιστευω οτι μπορεις να παρεις δαπεδου απο αυτα που διαβαζω,αρκει να εχουν τον καταληλο χωρο να αναπνεουν.3...Πιστευω η λυση που σου προτεινει ο ''κολομβος74'',ειναι η ιδανικοτερη σε αυτα που ζητας!Εχε υπομονη κ προχωρα προσεκτικα,ενα ενα!!!

Ευχαριστώ θερμά φίλε μου..Από εμφανιση ομολογώ ότι μου αρέσουν σχεδόν όλα καθώς το μικρόβιο έχει μπει στο αίμα..ίσως λίγο περισσότερο οι 2 pioneer...
Τελικά αν και ξεκίνησα ψάχνωντας οικονομικό 5.1 η φωνούλα μέσα μου από την αρχή φώναζε ότι η σωστότερη λύση είναι να ξεκινήσω με ένα καλό δικάναλο και 2 ωραία
ταιριασμένα καλά ηχεία και σε 2ο (οικονομικώς) χρόνο να προσθέτω στη "συνθεση" τα λοιπά κομμάτια(πολυκάναλο, subwoofer και λοιπά ηχεία)...Η αρχική μου άποψη ότι μπορώ να τα έχω όλα σε ένα και με λίγα λεφτά δεν ευσταθεί όπως καταλαβαίνω!
Οπότε αναθεωρω και σκέφτομαι ξανά τον βραβευμένο (για τα λεφτά του) Yamaha A-S500...

Με τα ηχεία προβληματίζομαι αρκετά γιατί δεν μου αρέσει σχεδόν τίποτα πολύ μόνο τα Crystal Audio TX-T2SE ίσως)...βοηθήστε παρακαλώ σχετικά..κάτι που να ταιριάζει στις επιλογές όλων των ενισχυτών που προείπα (κατά προτίμηση σε >=90db,8ohm,100-150watts,300-400 ευρω)...Ευχαριστώ και πάλι όλους σας!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,842
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ηχεία για ενισχυτή Yamaha

Παίδες,μέγα λάθος η γενίκευση, ότι τα δαπέδου είναι πιο δύσκολα από τα βάσης
Είναι θέμα εμπέδησης του ηχείου,υπάρχουν ηχεία δύσκολα και εύκολα εκατέρωθεν
Κοίτα και τα ΤΑΝΝΟΥ

Τα οποία tannoy κάνουν κάτι βουτιές στα 3ohm, όλο χάρη και καμένες ασφάλειες. Μόνο τα Μercury V κάνουν για τους ενισχυτές που κοιτάζει. Κι αυτό με όχι μεγάλες προσδοκίες. Ας δει και τα Q Acoustics.
 

notnoise

New member
1 March 2013
35
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχεία για ενισχυτή Yamaha

Τα οποία tannoy κάνουν κάτι βουτιές στα 3ohm, όλο χάρη και καμένες ασφάλειες. Μόνο τα Μercury V κάνουν για τους ενισχυτές που κοιτάζει. Κι αυτό με όχι μεγάλες προσδοκίες. Ας δει και τα Q Acoustics.

Τώρα αν πω ότι τα ηχεία τα θέλω μαύρα θα με πείτε περίεργο ε? Τα Q axoustics και τα Crystal audio πολυ ομορφα πάντως...:SFGSFGSF:
 

notnoise

New member
1 March 2013
35
Απάντηση: Re: Ηχεία για ενισχυτή Yamaha


Αυτά λένε τίποτα Magnat Monitor Supreme και γενικά ποιες είναι καλές μάρκες ηχείων (πείτε 4-5 μάρκες παρακαλώ να προσανατολιστώ)...για να μην σας πρήζω κιόλας γιατί φαντάζομαι θα έχετε βαρεθεί να απαντάτε σε ψιλοασχετους σαν κι εμενα τα ιδια και τα ιδια....
 
Last edited:

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχεία για ενισχυτή Yamaha

Τα οποία tannoy κάνουν κάτι βουτιές στα 3ohm, όλο χάρη και καμένες ασφάλειες. Μόνο τα Μercury V κάνουν για τους ενισχυτές που κοιτάζει. Κι αυτό με όχι μεγάλες προσδοκίες. Ας δει και τα Q Acoustics.

Tα mercury τα είχα,δεν είχα ποτέ πρόβλημα και ούτε ασφάλειες καίγονταν,ενώ δεν τα οδηγούσα με κανένα τέρας ενισχυτή!!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,842
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχεία για ενισχυτή Yamaha

Tα mercury τα είχα,δεν είχα ποτέ πρόβλημα και ούτε ασφάλειες καίγονταν,ενώ δεν τα οδηγούσα με κανένα τέρας ενισχυτή!!

Μα δεν είπα για τα mercury. Για τα υπόλοιπα έλεγα.

Αλλά και πάλι, τα mercury V όπως είναι τώρα, χωρίς ενδιάμεσα μοντέλα, σε περιορίζουν. Υπάρχει ένα δαπέδου χωρίς έκδοση μικρότερη και ένα βάσης χωρίς έκδοση μεγαλύτερη. Όπως και ένα κεντρικό που είναι μικρό για να ακολουθήσει τα V4.
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Re: Απάντηση: Re: Ηχεία για ενισχυτή Yamaha

Αυτά λένε τίποτα Magnat Monitor Supreme και γενικά ποιες είναι καλές μάρκες ηχείων (πείτε 4-5 μάρκες παρακαλώ να προσανατολιστώ)...για να μην σας πρήζω κιόλας γιατί φαντάζομαι θα έχετε βαρεθεί να απαντάτε σε ψιλοασχετους σαν κι εμενα τα ιδια και τα ιδια....

Bεβαιως και λενε.Για την τιμη τους ειναι 1 απο τις καλυτερες επιλογες που μπορεις να κανεις,και ταιριαζουν με τον ιαπωνα κατασκευαστη!Αλλα ακουσε και συγκρινε πρωτα πριν προχωρησεις σε αγορα.
 

GiannisTyf

Senior Member
29 July 2012
362
θεσσαλονικη
Το οτι ενας δικαναλος ενισχυτης θα παιξει στην μουσικη πολυ καλυτερα απο εναν πολυκαναλο της ιδιας αξιας ειναι το μονο σιγουρο.Για ηχεια μπορεις να πας να ακουσεις τα klipsch rf.Η σειρα rf εχει πολλα μοντελα ξεκινουν απο 300e και φτανουν αρκετα ψηλα.Αφου η σειρα εχει πολλα μοντελα μπορεις να διαλεξεις αυτα που σου ταιριαζουν.Για αρχη παιρνεις ενα ζευγαρι και αργοτερα βλεπεις.