Tο θαυμα της samsung smart tv λεγεται allshare!!! Xρησιμοποιειστε το...

JOEYPEARL

New member
23 January 2011
46
giannitsa 58100
Kαταρχην ανοιγω αυτο το θεμα καθως πολλοι δεν γνωριζουν εχωντας tv samsung με τεχνολογια dlna οτι μπορουν να βλεπουν οτι φορμα ταινιας θελουν ασυρματα μεσω του υπολογιστη τους απευθειας στην τηλεοραση τους ακομα και 3d με εξωτερικους υποτιτλους χωρις καμια απολυτως απωλεια στην ποιοτητα εικονας
Ξεχαστε τα usb στικακια και media pleyers η samsung φροντισε να εχουμε τον καλυτερο ενσωματωμενο media pleyer που φτιαχτηκε ποτε σε tv βαση τα σημερινα δεδομενα

Με το προγραμμα allshare οπου μπορειτε να το κατεβασετε απο εδω αυτο το λινκ που ειναι για τον υπολογιστη σας
http://www.samsung.com/gr/support/us...ware/ASPS/JSP#

Mπορειτε να παιζετε οτι φορμα εικονας θελετε ακομα και αρχεια τεραστια οπως mkv ασυρματα απο τον υπολογιστη σας χωρις καμια απολυτως συνδεση και το βασικοτερο χωρις καμια απολυτως μειωση στην ποιοτητα εικονας...ενοειται και οι υποτιτλοι ακομα και ξεχωριστοι αναγνωριζονται κανονικα και υπαρχουν μεσα στην ταινια που θα βλεπετε αρκει να ειναι στο ιδιο φακελο και να εχουν το ιδιο ονομα

Eπισης κατι που ειναι πολυ σημαντικο ειναι οτι μπορουμε να παρουμε και το σημα 5.1 dolby η dts απο την οπτικη εξοδο που εχει η tv μας και το σημα αυτο να το δωσουμε στον ενισχυτη μας για να ακουμε ηχο 5.1 dolby digital η dts

Eνα ακομα θαυμα ειναι και στις ταινιες 3d οπου παλι ασυρματα τις παιζουμε στην τv μας και ακομα και απλους υποτιτλους να βρουμε 2d απο το διαδυκτιο και τους κολλησουμε στον ιδιο φακελο η τv μας τους αναγνωριζει κανονικα και τους μετατρεπει μονη της σε 3d...επισης παλι μπορουμε να παρουμε σημα 5.1 για τον ενισχυτη μας μεσω της οπτικης ινας της tv

Για να τα πετυχουμε ολα αυτα πρεπει
1-να εχουμε το προγραμμα all share στον υπολογιστη μας
2-να εχουμε συνδεμενη την tv μας ασυρματα η ενσυρματα στο ιδιο ρουτερ που ειναι συνδεμενος ο υπολογιστης μας μιας και απο εκει επικοινωνουν και γινεται το buffering
3-Παταμε το source απο την tv μας απο το τηλεχειριστηριο και επιλεγουμε το all share και παταμε μεσα θα μας ρωτησει τι θελουμε να παιξουμε,παταμε βιντεο για ταινιες και μας εμφανιζει ολους τους φακελους του υπολογιστη μας εικονικα στην tv μας ,βρισκουμε το αρχειο μας που θελουμε να παιξουμε και το επιλεγουμε με το οκ και ειμαστε ετοιμοι

Τοσο απλα μπορουμε να καταργησουμε ολα τα usb στικακια η media pleyers που μας παιδευαν τοσα χρονια μια με τους υποτιτλους και με 1000 δυο θεματα

Ελπιζω να βοηθησα καποιους που ενω εχουν αυτες τις tv να τους ακουω να παιδευονται
ειμαι εδω για οποιαδηποτε απορια σας
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Και από μένα μια ερώτηση. Τα 24p σε τι συχνότητα αναπαράγονται?
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,404
χρησιμοποιούσα το allshare με τη samsung που έχω. 1080p παίζει μια χαρά και το 24p το δούλευε σωστά.
Το ξήλωσα και έβαλα serviio, το βρήκα πιο καλό από το all share.
Αλλά δε μπορεί να αντικαταστήσει το media player.
Δεν θυμάμαι να έχω πρόβλημα με υπότιτλους από media player και έχει καλύτερη διαχείριση της ταινίας, βγάζει όλα τα audio format κλπ
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: Tο θαυμα της samsung smart tv λεγεται allshare!!! Xρησιμοποιειστε το...

Και από μένα μια ερώτηση. Τα 24p σε τι συχνότητα αναπαράγονται?

Και σε μένα το All Share δουλεύει μια χαρά σε ενσύρματο δίκτυο με ένα desktop (i5) και ένα Lenovo S12 netbook (Intel Atom).

Όταν αναπαράγονται ταινίες 24ρ μέσω δικτύου δεν ενεργοποιείται το Cinema Smooth οπότε η αναπαραγωγή τους γίνετε από τον ενσωματωμένο media player στα 60 Hz με 3:2 pulldown.

Τα ίδια αρχεία αν πάρω τον σκληρό δίσκο και τον βάλω στο εξωτερικό media player, το Cinema Smooth ενεργοποιείται κανονικά.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Διαφημιστική καταχώρηση της Samsung μου θυμίζει ο τίτλος. Και το περιεχόμενο δεν πάει πίσω βέβαια. Μήπως είναι copy-paste από κανένα διαφημιστικό φυλλάδιο?
 

JOEYPEARL

New member
23 January 2011
46
giannitsa 58100
Διαφημιστική καταχώρηση της Samsung μου θυμίζει ο τίτλος. Και το περιεχόμενο δεν πάει πίσω βέβαια. Μήπως είναι copy-paste από κανένα διαφημιστικό φυλλάδιο?
οταν το βρεις σε καποιο αλλο σαιτ η σε κανενα φυλλαδιο αυτο γραμμενο απο καποιον τοτε μπορεις να με κατηγορησεις για copy paste,επισης το εχω γραψει και στο avsite εχθες μολις με το ιδιο ψευδωνυμο μου φυσικα
το google ειναι καλος συμμαχος σου
καλη αρχη
δεν δουλευω σε καμια σαμσουνκ απλα προσπαθω να γλυτωσω καποια λεφτα απο αυτους που ενω εχουν samsung tv πανε να αγορασουν media pleyer γιατι τα βρισκουν σκουρα ειτε με το 3d ειτε με 1000 δυο προβληματα με τις ταινιες που κατεβαζουμε απο το internet
αυτο και τιποτα παραπανω
 
Last edited:

alexa

Established Member
29 May 2012
180
ενας λογος που πηρα samsung ηταν το all share , παιζει απροβληματιστα εδω και καιρο . η συνδεση που εχω ειναι ενσυρματο το pc και ασυρματα η tv , κανενα απολυτως προβλημα
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Εχω samsung και το all share εγκατεστημενο και ομολογουμενως λειτουργει μια χαρα. Η ενσταση μου ειναι στο οτι χρησιμοποιωντας το all share πρεπει να εχω υπολογιστη ανοικτο και επειδη ειναι στο δωματιο που εχω την τηλεοραση μου παίρνει τ αυτια οποτε προτιμω να κανω αντιγραφη σε ενα στικακι και να το δω με την ησυχια μου. Η συνδεση τους ειναι ενσυρματη. Θα μου πειτε γιατι δεν χρηςσιμοποιεις laptop ασυρματα? Παλι πρεπει να εχεις υπολογιστη αναμενο περαν του γεγονοτος οτι ασυρματα μπορει να υπαρχουν κοληματα.
Νικος
 
17 June 2006
23,751
Αθήνα
Υπάρχουν αρκετές επιλογές στο μέγεθος των υπότιτλων; εκτός από τις κλασσικές τρεις; (small, medium, large)

Ως γνωστόν το large για κάποιους είναι μικρό.
 

loufjohn

AVClub Enthusiast
29 December 2007
1,005
Eδω και 2 χρονια το χρησιμοποιω και εναι παρα πολυ καλο. Προβλημα εχω συναντησει με τα Windows 8 που λεε οτι δεν βρισκει τον κοινοχρηστο διακομιστη και δεν βγαζει τα αρχεια στον υπολογιστη. Παρ´ολα αυτα ομως στην TV τους βλεπεις κανονικα τους δισκους και παιζεις τα παντα απροβληματιστα. Οτι και να δοκιμασα λυσει στο προβλημα δεν βρηκα αλλα το ξεπερνω γιατι οπως ειπα στην τηλεοραση ειναι κανονικα. Εαν η TV ειχε πιο μεγαλο μεγεθος υποτιτλων θα ηταν τελεια. Παιζει τα παντα
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
οταν το βρεις σε καποιο αλλο σαιτ η σε κανενα φυλλαδιο αυτο γραμμενο απο καποιον τοτε μπορεις να με κατηγορησεις για copy paste,επισης το εχω γραψει και στο avsite εχθες μολις με το ιδιο ψευδωνυμο μου φυσικα
το google ειναι καλος συμμαχος σου
καλη αρχη
δεν δουλευω σε καμια σαμσουνκ απλα προσπαθω να γλυτωσω καποια λεφτα απο αυτους που ενω εχουν samsung tv πανε να αγορασουν media pleyer γιατι τα βρισκουν σκουρα ειτε με το 3d ειτε με 1000 δυο προβληματα με τις ταινιες που κατεβαζουμε απο το internet
αυτο και τιποτα παραπανω

Όταν βλέπει κάποιος "το θαύμα της Samsung" λογικό είναι το μυαλό του να πηγαίνει σε διαφημιστικό φυλλάδιο/καταχώρηση. Ίσως θα έπρεπε να είσαι λίγο πιο προσεκτικός στην διατύπωση γιατί είναι λίγο too much.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Εντάξει δεν είναι και θαύμα της samsung μη τρελένεσαι. Αυτο το κάνουν όλες οι τηλεοράσεις που υποστηρίζουν upnp renderer. (δηλαδή σχεδόν όλες πλεον).
 

loufjohn

AVClub Enthusiast
29 December 2007
1,005
Παντως εχοντας δοκιμασει αρκετες TV σε φιλους σαν τον Player που εχουν οι TV της SAmsung δεν τον εχουν καμμια. Παιζουν τα παντα και ηχο DTS και υποτιτλους SRT
 

JOEYPEARL

New member
23 January 2011
46
giannitsa 58100
Εντάξει δεν είναι και θαύμα της samsung μη τρελένεσαι. Αυτο το κάνουν όλες οι τηλεοράσεις που υποστηρίζουν upnp renderer. (δηλαδή σχεδόν όλες πλεον).
για μενα και για πολυ κοσμο που το δουλευει ειναι θαυμα καθως κατργησαμε τα media player εντελως και στο θεμα 3d
αυτο το κανουν ολες οι τηλεορασεις???
σε προκαλω να τις στησεις διπλα διπλα ολες τις μαρκες και να κανεις το εξης
αρχειο τεραστιο matroska με srt αρχειο υποτιτλους ξεχωριστο και να το στειλεις ασυρματα σε καθε tv με την ιδια ποιοτητα εικονας οπως το προτοτυπο
θα απογοητυετεις με ποιοτητα βιντεοκασσετας οταν το δεις με τα ματια σου και τους υποτιτλους στο χαος
μετα για να δεις το θαυμα απλα στειλε ασυρματα την ταινια στην samsung...
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
για μενα και για πολυ κοσμο που το δουλευει ειναι θαυμα καθως κατργησαμε τα media player εντελως και στο θεμα 3d
αυτο το κανουν ολες οι τηλεορασεις???
σε προκαλω να τις στησεις διπλα διπλα ολες τις μαρκες και να κανεις το εξης
αρχειο τεραστιο matroska με srt αρχειο υποτιτλους ξεχωριστο και να το στειλεις ασυρματα σε καθε tv με την ιδια ποιοτητα εικονας οπως το προτοτυπο
θα απογοητυετεις με ποιοτητα βιντεοκασσετας οταν το δεις με τα ματια σου και τους υποτιτλους στο χαος
μετα για να δεις το θαυμα απλα στειλε ασυρματα την ταινια στην samsung...

θαύματα κάνει ο Copperfield, 1080p και υπότιτλους όμως δείχνει πεντακάθαρα οποιαδήποτε τηλεόραση εχει DLNA renderer ,όπως σχεδόν όλες πλεον, με κάποιο πρόγραμμα της εταιρίας ή κάποιo 3rd party όπως το serviio (http://www.serviio.org/features). (Στην panasonic το εχω δει με τα μάτια μου, λες να ήταν και αυτό θαυμα?)
 

loufjohn

AVClub Enthusiast
29 December 2007
1,005
Δυστυχως φίλε Sortis επειδη εχω δει αρκετες τηλεορασης το λεω μετα βεβαιοτητας οτι απεχουν πολυ απο τον player που εχει η SAMSUNG και μαλιστα ακομα και στα φτηνα μοντελα της. Θελεις να την συγκρινουμε με LG, SONY Απλα το χαος...
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Δυστυχως φίλε Sortis επειδη εχω δει αρκετες τηλεορασης το λεω μετα βεβαιοτητας οτι απεχουν πολυ απο τον player που εχει η SAMSUNG και μαλιστα ακομα και στα φτηνα μοντελα της. Θελεις να την συγκρινουμε με LG, SONY Απλα το χαος...

ναι αλλά εδω αναφερόμαστε στο DLNA ...εκει η τηλεόραση είναι απλά αποδέκτης (renderer) ενός video "stream" (απο ενα PC στο θέμα μας). Αρα μιλάμε για μασημένη τροφή! ...όλες οι τηλεοράσεις που υποστηρίζουν DLNA θα παίξουν μια χαρα. Ο media player μπορεί να είναι καλύτερος απο αλλες τηλεοράσεις, αυτό δεν το γνωρίζω (αν και τελικά αργα η γρήγορα θα καταλήξεις σε κάποιο εξωτερικό!)
 

Fboy

New member
28 October 2010
80
Εγώ ενσύρματα μέσω powerline με servio στα 1080 έχει κόλλημα ανα 7 seconds. Υποθέτω θέλει καλύτερο powerline
 

loufjohn

AVClub Enthusiast
29 December 2007
1,005
Δεν λεω να παιζει το PC και να βλεπω την εικονα στην TV. Μεσω του all share βλεπω και αντλω υλικο απο τους δισκους μου.
Επισης βαζοντας σκληρο δισκο επανω στην TV. Εχω 3 εξωτερικους media players και τους εχω καταργησει. Εναν Western digital - Ενα PicoHD και ενα BR player ( το καλιτερο απο ολα ως τωρα player ) της LG