Philips fidelio X1

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
αν δεν κανω λαθος μπορεις να τα ακουσεις στο mediamarkt στη συγρου. Τα ακουσα για λιγο (αν ηταν οντως αυτα, στο design παντως εμιοαζαν με αυτα), γενικα καλος ηταν ο ηχος τους, και ωραια κατασκευη και ομορφα ειναι
 

rebirthsp

Senior Member
25 November 2009
364
Θεσσαλονικη
Δεν ηταν αυτα,το media εχει τα L1,το μικρο τους αδερφακι το οποιο ειναι κυριως για φορητες συσκευες....η αληθεια ειναι πως δεν θυμαμαι ποτε ηταν η τελευταια φορα που εψαχνα κατι της philips που να εχει σχεση με το hifi,αλλα με αυτην την υλοποιηση δειχουν να ξαναμπαινουν στο παιχνιδι,τα παραπανω τα λεω γιατι διαβαζοντας τα reviews βλεπω να τα κοντραρουν με k701,hd 650,he 400 και αν και λαβωμενα στο τελος επιζουν!
Μηπως η philips αξιζει μια δευτερη ευκαιρια η θα την πατησουμε και μεσα στα driver θα γραφει κανενα wOOx bass...? :flipout:
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,352
Θα ηθελα και'γω καποια στιγμη να τα ακουσω. Μου αρεσουν πολυ στις εικονες (σαν εμφανιση),και σαν κατασκευη πρεπει να'ναι πολυ καλα.

Διαβαζα χθες καποιες απαντησεις του Tyll απο το innerfidelity σε καποιο site,και καπου ελεγε οτι του αρεσαν,και του θυμισαν τα HD650.

Αν καποιος τα προτιμησει,να σιγουρευτει οτι τα μαξιλαρακια αλλαζουν,θυμαμαι καποια στιγμη τα κοιταζα,και δε μπορουσα να βρω αυτη τη πληροφορια νομιζω (ή ηταν για τα L1,δε θυμαμαι βασικα)

Εσυ rebirthsp τι ακριβως ψαχνεις πανω κατω?
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Μπορεί να είμαι εκτός θέματος λίγο αλλά παρατηρώ ότι αναμασάμε τα ίδια πράγματα...

Είναι πια αποδεδειγμένο ότι δεν υπάρχουν ιερά τέρατα, ότι τα ακριβά δεν είναι πάντα καλύτερα (αλλά τις περισσότερες φορές) και ότι υπάρχουν ακουστικά και στην φτηνή κατηγορία αλλά και στην μεσαία που παίζουν καλά και οι συγκρίσεις με ακριβότερα είναι αναπόφευκτες... (βέβαια απ όσο άκουσα τα δύο ακουστικά που προσωπικά άκουσα δεν έχουν ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ σχέση με κ701 οπότε εάν κάποιος έκανε τέτοια σύγκριση είναι πράγματι και κουφός και άσχετος...και παίρνει στο λαιμό του αναγνώστες που τα αναμασάνε...ή την πατάνε...)

Τα ακουστικά της Philips είναι καλά έχω ακούσει τα φτηνά και τα μεσαία δεν θυμάμαι μοντέλα...και δεν είπα από μέσα μου ότι δεν αξίζουν... ίσα ίσα τα βρήκα ευχάριστα...

Η πεπατημένη είναι μια σίγουρη οδός... εδώ στην Ελλάδα δεν έχουμε την πολυτέλεια να ακούσουμε όλα τα ακουστικά διότι τα μισά καλά καλά δεν αντιπροσωπεύονται... και τα άλλα μισά που αντιπροσωπεύονται, οι αντιπρόσωποι τους δεν έχουν καταλάβει πόσο η ζήτηση ακουστικών έχει ανέβει (όπως και η ποιότητα) και δεν βοηθούν στην πώληση των...

Οπότε καλή η συζήτηση καλό να μεταφέρουμε το διαβάσαμε στα φόρουμ... αλλά αν δεν έχουμε στην διάθεση μας το ακουστικό για ακρόαση... κλάφτα Χαράλαμπε...

Εσύ γιατί δεν παίρνεις ένα ακουστικό από αυτά που έχουμε κι εμείς και έχουμε περιγράψει? τι ψάχνεις?
 

rebirthsp

Senior Member
25 November 2009
364
Θεσσαλονικη
Παιδια ψανχνω το καινουργιο και το διαφορετικο! επισης θελω να δικαιολογει την τιμη του στην ποιοτητα κατασκευης και να μπορει να ανταπεξελθει απο κλασσικη μεχρι headhunters και ολα αυτα μεχρι τα 400 .

ΥΓ. και θα το βρω!!!

Με χιουμοριστικη διαθεση :ernaehrung004:
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Παιδια ψανχνω το καινουργιο και το διαφορετικο! επισης θελω να δικαιολογει την τιμη του στην ποιοτητα κατασκευης και να μπορει να ανταπεξελθει απο κλασσικη μεχρι headhunters και ολα αυτα μεχρι τα 400 .

ΥΓ. και θα το βρω!!!

Με χιουμοριστικη διαθεση :ernaehrung004:
Καλή επιτυχία! :eek:perator:
Κοίτα, κατά βάση συμφωνώ με το Χρήστο. Από τη στιγμή που είναι πρακτικά τόσο δύσκολο να ακούσουμε και να δοκιμάσουμε τα ακουστικά που θα θέλαμε, η πεπατημένη είναι η πιό σίγουρη οδός.

Υπάρχουν όμως και οι τολμηροί. Που θα ρισκάρουν. Κι' αν σταθούν τυχεροί θ' ανοίξουν καινούργιους δρόμους. Και κατόπιν θα ακολουθήσουμε οι υπόλοιποι.

Γιατί όχι, λοιπόν; Αφού έχεις την καλή διάθεση, προχώρα κι' εμείς ακολουθούμε, συντροφιά στην αναζήτηση! :smile:
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
δεν ειναι και τόσο τύχη να πάρεις ηχητικό προιον της Philips, το οποίο να αξιολογεί ως κορυφαίο της στο είδος, και να σου βγει..καλό. Ειναι μεγάλη εταιρία και οι κριτικές που έχει εισπράξει το εν λόγω ακουστικό είναι ήδη πολυ καλες (και τα χαρακτηριστικά του είναι καλά επίσης, 50 mm drivers, κλπ)

Επίσης δεν θα σου κοστίσει τη μάνα σου και τον πατέρα σου..
 

rebirthsp

Senior Member
25 November 2009
364
Θεσσαλονικη
Και ομως ειναι καθαρα θεμα τυχης,πρωτα απο ολα πρεπει να εισαι τυχερος να πεισεις την philips hellas πως ο κωδικος X1 ειναι δικος τους και μετα αν εχεις ακομη περισσοτερη τυχη να τους πεισεις να τα φερουν ή να σου πουν καποιους dealers τους για να τα παραγγειλεις...δεν πειραζει ομως,μεχρι να μου κατσει το :joker: προλαβαινω να στρωσω τα sennheiser μου,που ειναι και καινουργια και διαφορετικα! :2thumb22sup:
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Και ομως ειναι καθαρα θεμα τυχης,πρωτα απο ολα πρεπει να εισαι τυχερος να πεισεις την philips hellas πως ο κωδικος X1 ειναι δικος τους και μετα αν εχεις ακομη περισσοτερη τυχη να τους πεισεις να τα φερουν ή να σου πουν καποιους dealers τους για να τα παραγγειλεις...δεν πειραζει ομως,μεχρι να μου κατσει το :joker: προλαβαινω να στρωσω τα sennheiser μου,που ειναι και καινουργια και διαφορετικα! :2thumb22sup:


με μπερδεψες, τελικά θα τα παρεις τα Χ1?
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Άκουσα για μισή ώρα περίπου τα Χ1 και έπαθα πλάκα. Πολύ καλά. Μπάσο του σκοτωμού αλλά με απείραχτες τις υπόλοιπες συχνότητες. Τα άκουσα με iphone στο αεροδρόμιο σε αλλόκοτες συνθήκες και δε νομίζω ότι αρκούσε ο χρόνος για έγκυρα συμπεράσματα αλλά η πρώτη εντύπωση πολύ θετική.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Philips fidelio X1

Άκουσα για μισή ώρα περίπου τα Χ1 και έπαθα πλάκα. Πολύ καλά. Μπάσο του σκοτωμού αλλά με απείραχτες τις υπόλοιπες συχνότητες. Τα άκουσα με iphone στο αεροδρόμιο σε αλλόκοτες συνθήκες και δε νομίζω ότι αρκούσε ο χρόνος για έγκυρα συμπεράσματα αλλά η πρώτη εντύπωση πολύ θετική.

Ωχ, τα Χ1 ειναι μεσα στην playlist μου. ! Το:"μπασο που σκοτωνει" το ειπες για καλο ή για κακο. ?
Παρα ειναι δυνατο. ? Αλλες εντυπωσεις. ? μεσαιες, ψηλες, αισθηση.
Επισης, ειναι ανετα στην εφαρμογη στο κεφαλι. ?
Επισης που τα βρηκες. ?
Νομιζα οτι μονο τα Μ1/L1 ειχαν κυκλοφορησει.
 
Last edited:

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Άκουσα για μισή ώρα περίπου τα Χ1 και έπαθα πλάκα. Πολύ καλά. Μπάσο του σκοτωμού αλλά με απείραχτες τις υπόλοιπες συχνότητες. Τα άκουσα με iphone στο αεροδρόμιο σε αλλόκοτες συνθήκες και δε νομίζω ότι αρκούσε ο χρόνος για έγκυρα συμπεράσματα αλλά η πρώτη εντύπωση πολύ θετική.

Τα ίδια αναφέρει και ο Tyll Hertsens στο review του....
A Big Bottom and a Lively Top: The Philips Fidelio X1

:SFGSFGSF:
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Επισης στο skroytz εμφανιζεται μονο το μοντελο L1. Ουτε που το βρισκουμε ξερω, ουτε ποσο κοστιζει τελικα.
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Άλλες εντυπωσεις δεν πρόλαβα να σχηματίσω γιατί η φάση που τα δοκίμασα ήταν πολύ κουλή. Μου φάνηκαν άνετα. Πάντως η κοπέλα που τα είχε ήταν Ολλανδέζα. Και κούκλα. Το μωρό της όμως μου τράβαγε το καλώδιο και προσπαθούσα να τα κρατήσω στο κεφάλι μου. Θα τα φέρει κάποια στιγμή προς το τέλος Απριλίου που θα έλθει πάλι. Αυτά τα ολίγα δυστυχώς σε αυτή τη φάση.
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Άκουσα για μισή ώρα περίπου τα Χ1 και έπαθα πλάκα. Πολύ καλά. Μπάσο του σκοτωμού αλλά με απείραχτες τις υπόλοιπες συχνότητες. Τα άκουσα με iphone στο αεροδρόμιο σε αλλόκοτες συνθήκες και δε νομίζω ότι αρκούσε ο χρόνος για έγκυρα συμπεράσματα αλλά η πρώτη εντύπωση πολύ θετική.

Σε σχεση με τα ΗΕ-400 πως θα τα ελεγες;