HiFiMAN HE-300 Dynamic Headphone

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Ήθελα να εξοικειωθώ μερικές μέρες με το ακουστικό αυτό που ήμουν πολύ τυχερός να αποκτήσω την περασμένη εβδομάδα (ευχαριστώ gas gas!! -bye-).




Uploaded with ImageShack.us

Σίγουρα εντυπωσιακή η συσκευασία ιδιαίτερα αν σκεφτούμε την λιανική τιμή αυτών των ακουστικών που ανέρχεται στα $250 συν μεταφορικά...ή περίπου στα 250 ευρώ από Γερμανία νομίζω είναι τα φτηνότερα που έχω δει... http://www.ebay.co.uk/itm/HiFiMAN-H...271156293581?pt=Kopfhörer&hash=item3f222cafcd

Είχα μερικές αμφιβολίες αρχικά έχοντας διαβάσει τα σχόλια στα review, αλλά και έχοντας μελετήσει την καμπύλη τους στο Soundandvision...

Παραθέτω λοιπόν τα διαγράμματα

hifiman%20he-300%20fr%20l-and-r.jpg

Εδώ βλέπουμε ότι το ακουστικό έχει λίγο ρολ οφ, στις πολύ χαμηλές, μια μικρή έμφαση στις χαμηλές, μετά μια επίπεδη απόκριση, που μετά κάνει μια έμφαση στις 2,5khz και 5khz, και μετά πέφτει σημαντικά...

Αυτό με έκανε να φοβηθώ ότι το ακουστικό μπορεί να ακούγεται θαμπό με μπάσο, αλλά ταυτόχρονα χωρίς λεπτομέρεια και εν δυνάμει ενοχλητικό...

hifiman%20he-300%20impedance.jpg


από άποψη εμπέδησης είναι μέσος όρος στα 58Ω, με εξαίρεση το peak στα 60-70Hz, αλλά κατά τα άλλα ένα εύκολο φορτίο.

hifiman%20he-300%20isolation.jpg


πολύ καλή και η απομόνωση παρότι είναι ανοικτό το ακουστικό...

Δίπλα δίπλα στους "συνήθεις υπόπτους"




Uploaded with ImageShack.us

Μόλις βάλεις αυτά τα ακουστικά στα αυτιά, διαπιστώνεις ότι δεν ακούγεται σαν κάποια από τα ακουστικά "συνήθεις ύποπτοι"... έχουν μια ηχητική ταυτότητα που δεν έχω ξανακούσει και παρότι δεν έχω ακούσει άλλα ακουστικά από την ίδια εταιρία, εγώ θα την ονομάσω χροιά HiFiMAN...

Είναι το πιο μαλακό ακουστικό που έχω ακούσει, χωρίς να χάνει σε λεπτομέρεια... όχι σε βαθμό τουλάχιστον που να λες δεν ακούω το ένα ή το άλλο πράγμα.

Μπροστά τους τα Sennheiser HD650 μπορεί να φαντάζουν πιο γεμάτα στην μεσαία και μεσουψηλή περιοχή αλλά ταυτόχρονα μπορεί να θεωρήσει ότι τα HD650 μπορεί να είναι επιθετικά (συγκριτικά μιλάω πάντα)...

Είναι επίσης ένα ακουστικό που έχει μπάσο... πολύ μπάσο, ωραίο μπάσο, όχι χαλαρό αλλά όχι με την απόλυτη έκταση... εκεί κάνει τα HD650 σκόνη... παρότι έχω την υπόνοια ότι τα HD650 έχουν παραπάνω έκταση αλλά όχι ποσότητα ούτε ταχύτητα.

Είναι ευκολοδήγητα σε βαθμό αηδίας... δεν χρειάζονται ενισχυτή... αλλά σφίγγουν και αποκτούν πολύ καλό έλεγχο με ενισχυτή...

Τα δοκίμασα με όλους τους συνδυασμούς που έχω από ενισχυτικά και με όλα έπαιζαν εξαιρετικά... ανάλογα με την εμπέδηση εξόδου του ενισχυτή αλλάζουν και γίνονται πιο μπασάτα ή πριμάτα...




Uploaded with ImageShack.us

Και ένα διάγραμμα στα 75Ω σε σχέση με 5Ω

hifiman%20he-300%20fr%205v75%20ohms.jpg

Προσωπικά πάντοτε προσέχω τις εμπεδήσεις εξόδου των ενισχυτών, διότι αλλάζει την απόκριση συχνοτήτων και εδώ τρανό παράδειγμα... οπότε έχετε το υπόψιν εάν ένα ακουστικό σας ακούγεται λίγο πριμάτο.. ίσως έρθει στα ίσα του αν αυξήσετε λίγο την εμπέδηση εξόδου του ενισχυτή (ή του καλωδίου)...

Είναι πολύ αναπαυτικά και σκοτεινά... μου αρέσει αυτό. Μπορεί να τα φορά για ώρες και δεν κουράζουν, δεν σφίγγουν ούτε είναι ιδιαίτερα βαριά.

"ΤΟ" ιδανικό ακουστικό για μεταμεσονύκτια νανουρίσματα... και μόνο με το ipod ή το Sansa σας...




Uploaded with ImageShack.us

Το Sansa Clip Zip τα οδηγάει με αφάνταστη ευκολία.

Από μουσική δεν θεωρώ ότι έδειξε να θέλει κάτι πιο πολύ, αν και υποπτεύομαι ότι για ροκ μπορεί να σας ευχαριστήσει πολύ, ιδιαίτερα με τις νεότερες ηχογραφήσεις που έχουν ψηλά ολίγον ενοχλητικά...

Και εδώ να αναφέρω ότι είναι ένα ακουστικό που δεν θα τσιρίξει ποτέ... δεν σφυρίζει (sibilance) και έχει παντελή απουσία κόκκου...

Η στερεοφωνική του εικόνα δεν είναι στο επίπεδο των HD650... είναι σαφέστατα μικρότερη σε εύρος και βάθος, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που λένε κάποια review...

Παραθέτω μερικά review...(σε μερικά συμφωνώ σε άλλα όχι τόσο... τι να κάνουμε... έτσι είναι η ακοή...)

http://www.6moons.com/audioreviews/hifiman6/1.html
http://headfonics.com/2011/09/hifiman-he300-hifiman-goes-dynamic/
http://www.head-fi.org/products/hifiman-he-300/reviews
http://www.soundandvisionmag.com/article/hifiman-he-300
http://www.audioexcursions.com/files/hifiman-he-300-open-back-dynamic-headphones-review.html

Τελειώνοντας θα ήθελα να πω κάποια πράγματα για τα μαξιλαράκια και τα καλώδια.

Αν ενδιαφέρεστε να αγοράσετε αυτό το ακουστικό, είναι προτιμότερο να αναζητήσετε την βερσιόν εκείνη που σας παρέχει το ξύλινο κουτί τα βελούδινα μαξιλαράκια και το λεπτό ασημοκαλώδιο (επαργυρωμένος χαλκός OFC OCC).

Τα HiFiMAN έχουν ειδών δύο καλώδια... αυτό που σας προτείνω (και που ήμουν τυχερός που αυτό περιελάμβαναν τα ακουστικά), και το βλέπετε στις φωτογραφίες, και το μαύρο καλώδιο (της Canare) το οποίο είναι πολύ βαρύ και μάλλον έχει και μεγάλη χωρητικότητα... οπότε για να διευκολυνθεί η οδήγηση του ακουστικού από φορητά μέσα αλλά και να είναι ανάλαφρο το κεφάλι, ασημοκαλώδιο...

Τα μαξιλαράκια οπωσδήποτε βελούδινα, διευκολύνουν πολύωρες ακροάσεις (οι οποίες είναι εγγυημένο ότι θα τις κάνετε με αυτό το ακουστικό... όταν μπαίνει στα αυτιά δεν θες να ξαναβγεί...), αλλά και ενδέχεται να αλλάζει προς το καλύτερο το συχνοτικό φάσμα... δεν το έχω διαπιστώσει ακόμα, τα σφουγγαράκια είναι στο ταχυδρομείο και τα αγόρασα από εδώ
http://www.ebay.co.uk/itm/HifiMan-V..._HomeAudioHiFi_Headphones&hash=item43b8e32928

Ελπίζω να σας διαφώτισα επαρκώς για το ακουστικό αυτό...-bye- θα ακολουθήσει και follow up για τα βελούδινα μαξιλαράκια!

ΥΓ. Τα διαγράμματα είναι από Soundandvision.
 
Last edited:

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
Καλοριζικα και απο εδω Χρηστο :smile:

Ομορφη παρουσιαση ;-)

Προσωπικα βρισκω λιγο ελκυστικα τα σχολια (εκτος της ποιοτητας ηχου),οτι οδηγουνται ευκολα και καλα απο τα mp3 κατευθειαν,και οτι ειναι ανετα και ξεκουραστα.
Πως ειναι στο κεφαλι σαν εμφανιση?Μου φαινονται λιγο μεγαλουτσικα σε σχεση με τα 650 πχ.Για παραδειγμα αν τα φορουσες καποια στιγμη εξω (πχ στο σαλονι ενος πλοιου λεω γω τωρα...),κανουν πολυ μπαμ?
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Ευχαριστώ παιδιά!!

Γιάννη δεν παίζει να τα φοράς έξω... εκτός και αν θες να μοιάζεις με κοσμοναύτη... Γιάννης καλεί Μπαικονούρ, με ακούει ο Σογιούζ? :flipout:

Πάντως εσένα θα σου αρέσουν πολύ αυτά τα ακουστικά...
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Ευχαριστώ Σταύρο!!

Σίγουρα θα γίνει αυτό που λες... θέλω να κατασταλάξω ρε γμτ... αλλά δεν με αφήνετε...:flipout:
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
...να μην πω πότε το πρωτοάκουσα αυτό το "θέλω να κατασταλάξω" χε χε χε χε -bye-

Καλορίζικα και επισήμωωως!!!!!!
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
merci mille fois!! -bye-

έχω κατασταλάξει... αλλά αυτά που θέλω ως τελικά ακουστικά είναι ακριβά... και είναι μερικά παναθεμα τα... δεν είναι ένα να τελειώνουμε...:flipout:
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
merci mille fois!! -bye-

έχω κατασταλάξει... αλλά αυτά που θέλω ως τελικά ακουστικά είναι ακριβά... και είναι μερικά παναθεμα τα... δεν είναι ένα να τελειώνουμε...:flipout:

Ναι ρε γμτ.... εχεις δίκιο! Βάλε κ ενισχυτές ... ασε!!! Αλλά με ενα ΚΑΛΟ ηλεκτροστατικό και άλλο ενα ηλεκτροδυναμικό δεν θα ειναι καλυμένος κανεις λες; Ε βαλε κ κανα v200 τουλάχιστον πας στα "χωρικά υδατα" των 4χιλ. ... ψιλοπράγματα!!!
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Αν δεν υπάρχει επόμενο μηχάνημα, θα υπάρχει επόμενο σε κάτι άλλο... :)


Πσσσσσς...
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Με γεια σου και επισήμως -bye- Πολύ ενδιαφέρων ο χαμός στη φωτογραφία με τους ενισχυτές..:2thumb22sup:
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Παιδιά ευχαριστώ πολύ!

Που θα πάει κάποια στιγμή ελπίζω να ησυχάσω... πάντως έχω ησυχάσει με το δικάναλο μου (αναλογικό τμήμα)... κάτι είναι και αυτό... τα άλλα σιγά σιγά έχουν μπει σε σειρά...-bye-
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
merci mille fois!! -bye-

έχω κατασταλάξει... αλλά αυτά που θέλω ως τελικά ακουστικά είναι ακριβά... και είναι μερικά παναθεμα τα... δεν είναι ένα να τελειώνουμε...:flipout:
Χρήστο, να χαίρεσαι το καινούργιο απόκτημα στη συλλογή σου! :music-smiley-005:

Σπεύδω να ενημερώσω την καταχώρηση σου στο νήμα: Ο εξοπλισμός μας.
Χμμμ! Βλέπω πως η συλλογή σου με την τελευταία προσθήκη φθάνει αισίως τον αριθμό των 13 ζευγών ακουστικών! Χρειάζεσαι επειγόντως άλλο ένα ζευγάρι νομίζω... :laugh:

Κι' αφού το 'φερε η κουβέντα για πες μας ποιά είν' εκείνα που ονειρεύεσαι ως "τελικά" ακουστικά. Να μας φύγει η περιέργεια δηλαδή... :cool4:
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Ευχαριστώ!!

Μιχάλη, το ακουστικό που νου έχει κινήσει την περιέργεια είναι το Audeze LCD2...

Εφόσον το ακούσω, δεν θα βιαστώ αλλά θα ολοκληρώσω τις μοντιφιές στα Fostex διότι και αυτά είναι πολύ καλά ακουστικά, και μετά θα αποφασίσω τι θα κάνω.

Άλλα ακουστικά που φαίνεται να είναι πολύ καλά είναι τα άλλα δύο της σειράς HiFiMAN τα HE400 και τα HE500...

Αυτά θα με ενδιέφεραν.

Τα HE300 τα πήρα επειδή έτυχαν σε λογική τιμή, και από περιέργεια...και θεωρώ ότι ήταν καλή κίνηση...

επειδή κλείνουν το κενό ανάμεσα στα άλλα ακουστικά μου,ιδιαίτερα λόγω του γεγονότος ότι είναι θερμά (που μου αρέσει) και ότι δεν θέλουν ενίσχυση... είναι πολύ σημαντικό αυτό.

Πράγματι έχω μαζέψει διάφορα... και είναι μερικά που δεν ακούω...

Μάλλον θα τα βάλω σε αγγελία κάποια από αυτά... αλλά στα άλλα δύο που έβαλα δεν είδα κανένα σοβαρό ενδιαφέρον...