Αρχάριος - Τι φακό προτείνετε;

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
724
Θεσσαλονίκη
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω φακό για οικειακή χρήση πχ όταν κόβεται το ρεύμα ή αν θέλω να ψάξω κάτι στα σκοτάδια ή για χρήση στο αυτοκίνητο έκτακτης ανάγκης...

Δεδομένα:

Να παίρνει μπαταρίες οπωσδήποτε εξωτερικές πχ ΑΑΑ,μισώ τους επαναφορτιζόμενους που η μπαταρία με λίγες φορτίσεις χάνει δραματικά τη διάρκεια της.
Να μην ξεζουμίζει τις μπαταρίες αλλά να κρατάει πολύ και ας μην τα κάνει μέρα...Φυσικά αν έχει φακό που να τα συνδιάζει όλα τότε θα είμαι χαρούμενος.
Ας είναι αδιάβροχος.
Τιμή με μεταφορικά max 50 .
Αν τον έχει το Amazon.de,άψογα.

----------------------------------------------

Αυτός ο φακός τι να κάνει και κοστίζει τόσο;

http://www.amazon.de/Nitecore-EA4-P...6FFM/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1361535443&sr=8-2
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω φακό για οικειακή χρήση πχ όταν κόβεται το ρεύμα ή αν θέλω να ψάξω κάτι στα σκοτάδια ή για χρήση στο αυτοκίνητο έκτακτης ανάγκης...

Δεδομένα:

Να παίρνει μπαταρίες οπωσδήποτε εξωτερικές πχ ΑΑΑ,μισώ τους επαναφορτιζόμενους που η μπαταρία με λίγες φορτίσεις χάνει δραματικά τη διάρκεια της.
Να μην ξεζουμίζει τις μπαταρίες αλλά να κρατάει πολύ και ας μην τα κάνει μέρα...Φυσικά αν έχει φακό που να τα συνδιάζει όλα τότε θα είμαι χαρούμενος.
Ας είναι αδιάβροχος.
Τιμή με μεταφορικά max 50 .
Αν τον έχει το Amazon.de,άψογα.

----------------------------------------------

Αυτός ο φακός τι να κάνει και κοστίζει τόσο;

http://www.amazon.de/Nitecore-EA4-P...6FFM/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1361535443&sr=8-2

Για να σε πειράξω λίγο … ένας φακός = κανένας φακός
Πάρε δύο :D
Ένα μικρό με μια ΑΑΑ ή ΑΑ, να μπορείς να τον έχεις σε εύχρηστο σημείο λχ. Διπλά στα κλείδα στο σπίτι, ή στην τσέπη σου, ή ακόμα και στο αμάξι.
Και ένα μεγαλύτερο – δυνατότερο – χεριού, για κάθε άλλη χρήση

Ενώ εάν έχεις βαρεθεί της κακής κατηγορίας επαναφορτιζόμενες δες λίγο τα σχετικά θεάματα για φορτιστή και eneloop μπάταρες, μπορεί να αλλάξεις γνώμη ;-)
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,429
Βριλήσσια
O φακος που εχεις στο λινκ ειναι πολυ καλος, αδιαβροχος, κραταει πολυ και κανει τη νυχτα μερα!

Ανηκει στη σειρα Nitecore Explorer που τυχαινει να να τους συμπαθω ιδιαιτερα λογω μεγαλης ευχρηστιας και πολυ καλης αποδοσης.

Στο παρακατω λινκ, οτι αρχιζει με ΕΑ παιρνει ΑΑ μπαταριες.
http://www.nitecore.com/productList.aspx?cid=17

Αν δεν σου αρεσει το στυλ τους, δες και φακους Fenix οι οποιοι ειναι απο τους πλεον αξιοπιστους στην αγορα. Εχει πολλα μοντελα με ΑΑ.
Τσεκαρε τους LD10 LD12 (με 1χΑΑ), LD20 LD22 (με 2χΑΑ), LD40 LD41 με 4χΑΑ.

http://www.fenix-store.com/index.php?cPath=22_421

Ολοι αυτοι οι φακοι ειναι κατω απο 50 ευρω, συμπεριλαμβανομενου και του φακου που εχεις στο λινκ σου, του Νιτεcore EA4, αλλα οχι απο Αmazon. Απο Κινα.
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Αποφάσισε πόσες μπαταρίες ΑΑ θέλεις να έχει ο φακός.

Υπάρχουν πολλοί και καλοί φακοί.

Θέλεις έναν και καλό ή

ένα πχ για τα κλειδιά σου (μικρό),
ένα για το αμάξι και
ένα για το σπίτι.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,176
εγω θα πιαστω απο αυτο,,,,

μισώ τους επαναφορτιζόμενους που η μπαταρία με λίγες φορτίσεις χάνει δραματικά τη διάρκεια της.

πρεπει αυτη τη στιγμη να καταλαβεις οτι τελος αυτη η εποχη. Ειτε γιατι η τεχνολογια των μπαταριων προχωρησε ΠΟΛΥ ειτε γιατι οι εμπειριες σου προερχονται απο τα φτωχα φθηνιαρικα δειγματα που εμπαιναν στην Ελληνικη αγορα.

Τελος φιλε, ηλθαν οι καλες μερες.....

Προσωπικα το εχω ψιλογυρισει στις επαναφορτιζομενες λιθιου 18650 για πολλους λογους (πχ αποδοση) αλλα κυριως γιατι ειναι η μονη τεχνολογια που εξελισσεται και θα μας παει πιο μακρια. Αν θες μια αναλογια ειναι αυτη;. Οι 18650 ειναι τα καταλυτικα αυτοκινητα. Απο τη στιγμη που μπηκαν στην αγορα οσο και να θες να μεινεις με το παλιο σπυ αυτοκινητο που καιει σουπερ παντα θα ερχεσαι δευτερος και καταιδρωμενος....
το ειπα λιγο χονδρα ετσι?

Παντως αν δεν θες να μπλεξεις θα πρεπει να αντισταθμισεις την ποιοτητα με ποσοτητα.
Αρα 3χΑΑ ή 4χΑΑ επαναφορτιζομενες. Αλλα προσεχε, μονο την τεχνολογια της βραδειας αποφορτισης (βλεπε Eneloop).

Τωρα για τον φακο ΕΑ4 εχω να σου πω το εξης (αν εισαι καινουργιος). βγες εγω απο τις εμπειριες σου. μπες στην φαντασια σου και σκεψου πως θα ηταν ιδανικος, θεοσταλτος φακος. Ε λοιπον, ο ΕΑ4 (και πολλοι-πολλοι αλλοι) ειναι περα και απο αυτο.
 
Last edited:

koukourou

New member
22 January 2012
49
fenix e25. παιρνει ΑΑ με πολυ καλα modes, και ποιοτητα! τον εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!
 
Είχα πάρει τον jetbeam bc40 και πραγματικά δε πίστευα ότι μπορεί φακός να βγάλει τέτοιο φως.

Έχοντας μείνει στους maglite, η διαφορα δε μπορεί να περιγραφεί με λόγια.

Ούτε από τα reviews στο youtube μπορείς να καταλάβεις.

Πρέπει να το ζήσεις.


Επειδή όμως το μέγεθος του είναι λίγο μεγάλο για να τον κουβαλάς πάντα μαζί έψαχνα κάτι μικρότερο.


Έτσι σε μια αγγελία απο εδώ πήρα τον sunwayman c20c.

Άλλη μια τεραστιακώς μεγάλη έκπληξη για μένα.

Αρκετό από το φως του jetbeam από ένα φακό που χωράει ουσιαστικά στη χούφτα σου.

Απλά απίστευτο.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,176
ποτε τον πηρες και δεν το πηρα πρεφα.....και ξερεις οτι τους γουσταρω!
 

asot

AVClub Addicted Member
6 December 2010
1,436
Λάρισα
Απάντηση: Re: Αρχάριος - Τι φακό προτείνετε;

Ρε συ Κώστα, 17 μέρες την είχε την αγγελία ο Teomav πριν δώσει το φακό στον Στέργιο!!!


ποτε τον πηρες και δεν το πηρα πρεφα.....και ξερεις οτι τους γουσταρω!
 

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
724
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Αρχάριος - Τι φακό προτείνετε;

Δεν με πειράζει το μέγεθος,ας είναι και κουμούτσα.Ουτως ή άλλως στο σπίτι θα τον έχω για διακοπές ΔΕΗ κτλ.Η και στο πορτ-παγκάζ.
Μπαταρίες δεν με πειράζει αν θα είναι ΑΑ ήΑΑΑ 2 ή 3 ή 4.
Αν λέτε οτι πλέον οι επαναφορτιζόμενες είναι σκυλιά τι να πω,ίσως θα πρέπει να αναθεωρήσω.Α!Να ένα μειονέκτημα όμως τώρα που το σκέφτομαι.Αν τον έχω καιρό στην άκρη και αποφορτίστηκε,σε 1η διακοπή ρεύματος πάπαλα.
Ενώ αν παίρνει μπαταρίες,πετάγομαι αγοράζω και το λειτουργώ.Καλύτερα πείτε μου μόνο μοντέλα με εξωτερικές μπαταρίες...

Επίσης πήρε ένας συναδελφος μου φακό ψαγμένο,δε θυμάμαι τη μάρκα ρε γαμώτο,απο Amazon περίπου 40 μικρός,με 1 led (μεγάλο) και όπως οδηγούσα μέρα μεσημέρι μου έφεξε στα μάτια για χαβαλέ και ΤΥΦΛΩΘΗΚΑ,για 5 λεπτά δεν μπορούσα να οδηγήσω.Σε δε σκοτάδι που έφεξε το έκανε μέρα.
Αλλά μου λέει τη μπαταρία σε 2 ώρες την γονάτιζε.

Τις προάλες έπαθε λάστιχο σε βροχή ο πατέρας μου,στον περιφερειακό Θεσσαλονίκης,ευτυχώς στην άκρη ήταν,πήγα να τον βοηθήσω να αλλάξει τη ρεζέρβα και έριξα ένα βρισίδι που δεν είχα φακό,τι να σας πω.Αλλά αντε τώρα να έχεις έναν που τρώει τη μπαταρία γρήγορα,δεν θα μου ήταν λοιπόν χρήσιμος σε τέτοια περίπτωση.Επίσης ο φίλος μου μου έδειξε ένα Alpine που είχε πολύ ποιότητα και γούσταρα,αλλά μου είπε οτι ο καλός του είναι έτη φωτός ποιοτικότερος.

Πάντως στη ζωή μου ότι πήρα φτηνό,χτυπούσα το κεφάλι και ο φακός είναι χρήσιμο εργαλείο που αξίζει να έχεις ένα σοβαρό,μία φορά θα το πάρεις για μία ζωή...
 
Last edited:

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,176
ναι ρε συ...δεν τη παρακολουθησα.....απο τη στιγμη που δεν εχει δακτυλιδι δεν με ενδιαφερει κανενας φακος ακομα και Sunwayman.

Αλλα μου αρεσει να υπαρχουν φαν! Εχω πουληθει (I am sold) σε αυτη την τευτονικη αισθητικη με τα σκαλισματα
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω

nexus22

Senior Member
29 December 2012
401
Και οι δυο (ea4 και tk35) εχουν το ιδιο περιπου φως.

Παρε εναν απο τους δυο και εναν μικροτερο τσεπης ΑΑ και εισαι κομπλε.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,176
ναι..καποτε ο ΤΚ35 πουλουσε τοσο καλα οσο ο ΕΑ4.....('νταξει υπαχρει και το στοιχειο της μοδας)

με τα χρονια ενασχολησης εγω ακλολουθησα αλλο δρομο (τος σποδυλωτους φακους).....αλλα αυτο που καταλαβα ειναι οτι ή ετσι ή αλλιώς οι φακοί που μένουν σε χρήση (και γούστο) είναι οι φακοί που πλησιάζουν αυτό που λέμε "εργαλείο"
Ο ΤΚ35 ειναι ενας τετοιος, για τον ΕΑ4 θα σου πουν οι ηδη κατοχοι
 

nexus22

Senior Member
29 December 2012
401
Ο tk35 έχει αρκετό καιρό που έχει βγει, δεν θα βγει καποια καινουργια εκδοση?