AA EDC

nexus22

Senior Member
29 December 2012
401
EDC ΑA - Επιλογή φακού

Για ΑΑ edc τι προτάσεις έχουμε?

Εδώ και 4 ημέρες έχω έναν romicen rcg2, τον πρώτο μου ΑΑ φακό.

Έκανα κάποιες δοκιμές και λέω μήπως είναι καλύτερα ο επόμενος μου ΑΑ να είναι flood, γιατί συνήθως θα τον χρησιμοποιώ για γύρω στο σπίτι και για περπάτημα αν χρειαστεί.

Για ΑΑ έλεγα να κοιτάξω κάτι σε ld12, thrunite neutron xml, Thrunite archer xpg2, eagletacd25A και zlsc52.

Παρόλο που τον τελευταίο δεν τον πολυ πήγαινα μου φαίνεται οτι ενδεχομένως να καταλήξω σε αυτόν λόγω xml και lumen.



*Έκανα ένα search στο forum και δεν βρήκα thread για ΑΑ edc, αν υπάρχει ας μεταφερθεί.
 
Last edited:

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,420
Βριλήσσια
Θα ποσταρω μια φωτο με καμμια εικοσαρια 1χΑΑ που εχω για να παρεις καμμια ιδεα.

Αλλα ο αγαπητος μου φακος ειναι ο Nitecore EA1, βεβαιως βεβαιως..
 

nexus22

Senior Member
29 December 2012
401
Οκ, αν είχες στο πρόγραμμα να κάνεις beamshots βάλε αλλά μην το κάνεις μόνο για εμένα.

Ξέρω ξέρω, φέτος είσαι βαμμένος nitecore:laugh:
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,420
Βριλήσσια
Στα χαρτια των εταιρειων, οσες αναφερουν την πληροφορια, ο μεγαλυτερος thrower ειναι, για δες συμπτωση, ο Nitecore EA1 με 109 μετρα! :))

Και πιστευω οτι ριχνει πιο μακρυα ακομα και απο τον φωτεινοτερο Zebra SC52 με την μπαταρια λιθιου μεσα.

ΕDIT
Ψαχνεις φακο με 1χΑΑ μπαταρια, η παραπανω?
 
Last edited:

nexus22

Senior Member
29 December 2012
401
Sorry δεν διευκρίνισα, για 1*ΑΑ.

Θα προσπαθήσω να το διορθώσω και στον τίτλο.
 
9 January 2012
324
Ζάκυνθος
Έτσι για την ιστορία ρίξε και μια ματιά στον Klarus ST10. Πολλές επιλογές σε μπαταρίες ΑΑ, γιατί τις παίρνει όλες, ακόμα και λιθίου και επίσης αρκετά mode και side switch.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,420
Βριλήσσια
Εδω ειμαστε. Μονο 1χΑΑ.

D7K_2157.jpg

Για EDC προτεινω

#5 Zebralight SC52 o πιο φωτεινος
#9 Nitecore EA1 ο πιο ταχπινης
#11 EagleTac D25A ο πιο σικατος
#18 Fenix LD12 ο πιο αξιοπιστος
 

nexus22

Senior Member
29 December 2012
401
Ωραίος!

Αυτούς σκεφτόμουν και εγώ με έναν ακόμη μέσα, τον thrunite archer 1A.

Όσο και να υπερέχουν οι 18560 σε όλα ένας ΑΑ edc πιστεύω χρειάζεται, μου φαίνεται πιο φιλικός να τον έχω συνέχεια στο χέρι για γύρω στο σπίτι και άλλες μικροδουλειές.
 

nexus22

Senior Member
29 December 2012
401
Πήγα σήμερα παρέα με τον αδερφό μου και ένα φίλο για κυνήγι (καρτέρι τσίχλας), δεν κυνηγάω αλλά πήγα για να δοκιμάσω τους φακούς σε πραγματικές συνθήκες και μπορώ να πω ότι προβληματίστηκα....

Οι φακοί, eagletac d25lc2 xp-g2 και ο romicen rcg2.

Είχα στα χέρια μου συνέχεια τον romicen και κράταγα στην τσέπη και στην θήκη τον lc2 για κάποια ειδική περίπτωση:slapface:

Μόλις σκοτείνιασε λίγο και ήταν αναγκαίος ο φακός άρχισα να ψάχνω κάτι τσίχλες με τον μικρό. Το φως του είναι αρκετά throw και δυσκολευόμουν να ψάξω καλά σε κοντινή απόσταση.

Αφού σταμάτησαν τα μπαμ μπούμ μου ζήτησε ο φίλος μου έναν φακό να ψάξει και αυτός, φυσικά του έδωσα τον romicen και εγώ έβγαλα απο την θήκη τον eagletac:eek:perator:

Έ αυτό ήταν, είδα φώς! Πάρα πολύ φως που φώτιζε και μακρυά αλλά και σε ακτίνα ικανή για να ψάξεις άνετα γύρω σου.

Μετά απο αυτό προβληματίστηκα για το άν θα πρέπει να έχω σαν edc και συνέχεια στο χέρι έναν 18650 και να έχω στην τσέπη τον ΑΑ σε περίπτωση που... λέμε μείνω απο μπαταρίες.

Σίγουρα άν πάρω έναν zl ή ένα eagletac AA θα έχουν περισσότερο φώς απο τον romicen αλλά και πάλι....όλα τα παραπάνω απλώς σαν προβληματισμός, σίγουρα οι ΑΑ είναι χρήσιμοι και αναντικατάστατοι.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,170
εγω θα προτεινα να προσεγγισεις το θεμα απο την πελυρα του κατοπτρου.
ή αλλιως της δεσμης που θες....και μετα πας στην μπαταρια

ενας μικρος ΑΑΑ με οτι κατοπτρο και λεντ να εχει παντα θα βγαζει διαχυτο φως...που βολευει για περπατημα
Αλλα οταν φτασεις στα κατοπτρα των 20 και πανω χιλοστων και πανω τοτε αρχιΖει να παιζει ρολο και ο συδυασμος κατοπτρου-χαρακτηριστικων εκπμπης λεντ-εμβελειας

βεβαια το xml μας τα χαλασε λιγο γιαιτ αν και βγαζει διαχυτο φως σε σχεση με τα υπολοιπα αναπληρωνει την εμβελεια με την ωμη δυναμη...

Αλλα τοτε θα πρπεει να σκεφτεις τι εμβεελια θα εχεις οταν αναγκαστεις να πας σε χαμηλοτερη σκαλα
 

nexus22

Senior Member
29 December 2012
401
Δέν έχω τόσες γνώσεις στους φακούς για να ψαχτώ με κάτοπρα και χαρακτηριστικά εκπομπής λέντ-εμβέλειας.

Μάλλον ο επόμενος φακός 1*ΑΑ που θα αγοράσω πρέπει να είναι λίγο πιο πολύ Floody και neutral white.
 

nexus22

Senior Member
29 December 2012
401
Μετά απο 2 εβδομάδες συμβίωσης με τον romisen rc g2 αποφάσισα να μην τον δώσω στον ξάδερφο μου, άν και για αυτόν είχε γίνει η αγορά θα τον κρατήσω εγώ.

Είναι μια χαρά το φακουδάκι, δυνατό και καλοφτιαγμένο αλλά τα χαλάει όλα το ένα mode, εκτός οτι σε στραβώνει άν θες να φέξεις κοντά θα του τελειώνει την μπαταρία πολύ γρήγορα επειδή δουλεύει πάντα στο max.

Κοίταξα πάλι σε romisen AA, AAA αλλά δέν εντόπισα κάτι καλό. Υπάρχει κάποιος παρόμοιος με τον rcg2 αλλά με modes για να του κρατάει η μπαταρία περισσότερο?
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,420
Βριλήσσια
Συνηθως οι budget φακοι εχουν αυτο το θεματακι της γρηγορης καταναλωσης..

Ο μονος μικρος οικονομικος που γνωριζω και συγκρινεται με τους επωνυμους σε διαρκεια ειναι ο 1χΑΑΑ ΤΑΝΚ007 Ε09.

Πληροφοριακα, φακοι 1χΑΑ που βαστουν 2+ ωρες στην υψηλη σκαλα τους (ανεξαρτητως φωτεινοτητας) ειναι οι Fenix LD12, Nitecore EA1, Sunwayman V10A και iTP A2 EOS. Λεει το excel που κραταω αρχειο με στατιστικα :)
 

nexus22

Senior Member
29 December 2012
401
Ωραίος φαίνεται και τον έχει και το fasttech:)

Ειπα να παρω κατι φτηνο γιατι ο ξαδερφος δεν ειναι και τοσο προσεκτικος.

Για τον xeno e03 xml t6 σαν λιγο ακριβοτερο τι λες που τον εχεις κιολας?
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,420
Βριλήσσια
Νομιζω οτι ειναι απο τους φτηνοτερους επωνυμους 1χΑΑ, ο XENO EO3. Φαινεται και αισθανεται σαν ανθεκτικος και καλοφτιαγμενος φακος. Αμα ο ξαδερφος δεν ειναι προσεκτικος, αυτος ειναι ο φακος του :)
Πολυ καλο φινιρισμα και ποιοτητα κατασκευης για τα λεφτα του. Δεν εχει βεβαια instant on (reverse clicky ειναι), δεν εχει μνημη και η μπαταρια κραταει 1 ωριτσα στο high, αλλα για την τιμη (~$30)ειναι μια χαρα.
Παιρνει ολων των ειδων τις μπαταριες που εχουν διασταση ΑΑ! Με λιθιου ειναι στα 300+ λουμενς. Aπλο λειτουργικο με τρεις σκαλιτσες φωτεινοτητας.
 

nexus22

Senior Member
29 December 2012
401
Το απόγευμα που θα πάω σπίτι.

Τον εχει και στο hkequipment αυτον και τον t6 αλλα δεν ξερω τα μεταφορικα.