Geometric Harmony Tower...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Εξαιρετικά για να χάνεσαι στην μουσική,τα...περίεργα ηχεία του Νίκου...Ταξιδιάρικα.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Είχα την τύχη να το ακούσω τη Κυριακή με τον densen B110...

Oι εντυπώσεις μου ταυτίζονται με το review, με μοναδικό ερωτηματικό την απαίτηση ενισχυτή με καλό συντελεστή απόσβεσης.
Δεν ξέρω τι df έχει ο densen (δεν φημίζεται για αυτό) αλλά δεν παρατήρησα καμία τέτοια ανάγκη! Θεωρώ δε πιθανότατο το ηχείο να τα πάει άριστα, ίσως και καλύτερα (αναλόγως γούστων) με λαμπάτο ενισχυτή, αλλά για αυτό ας μιλήσουν όσοι το δοκίμασαν.

Αυτά που με εντυπωσίασαν (σε σημείο να τσιμπιέμαι...) είναι
(α) η ταχύτητα και ο έλεγχος του woofer ακόμα και σε πολύ υψηλές εντάσεις, το οποίο συνεπικουρούμενο απο την tl δίνει αψεγάδιαστη αναπαραγωγή μεσοχαμηλά και χαμηλά.
(β) η είσοδος του ακροατή μέσα στην τεράστια σκηνή που φτιάχνει το "ελεύθερο" tweeter, ενώ ταυτόχρονα βρίσκεται πάντα ένα κλικ από το να ενοχλήσει (ακόμα και σε ήδη μουσικής που φημίζονται για αυτό...),
(γ) η μουσικότητα σε ευρύ φάσμα οργάνων (από κόντρα μπάσο μέχρι βιολιά και πνευστά... ενώ η τρίχα δεν έπεσε ακόμα από τα φωνητικά της fraser...)
(δ) η εκπληκτική ευελιξία του στην τοποθέτηση κοντά σε τοίχους (κάπου 10-20 πόντους απο τους τοίχους έπαιζαν οι καμινάδες!!!)

Γενικά δεν νοιώθω να υστέρησε σε κάτι σε σχέση με τα εως τώρα ακούσματά μου... δεδομένης της τιμής, των συνοδών και του χώρου!

Απο εκεί και πέρα το προσωπικό γούστο του καθενός (για την αλλοίωση τους μουσικού γεγονότος) είναι δεδομένο (και απολύτως κατανοητό!)
Το ακόμα καλύτερο είναι ότι ο bull μπορεί να τα καταφέρει και σε αυτό με ρυθμίσεις.

Κάντε ουρά έξω από το μαγαζί... σπάστε του τα νεύρα... μην τον αφήνετε να κοιμηθεί... ή για να το πω πιο απλά, μην αγοράσετε άλλο αν δεν το ακούσετε.___
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Κι' εμένα το Tower με είχε εντυπωσιάσει σαν overall σύνολο αλλά και από οικονομικής απόψεως.
Ισσοροπημένο με ροή... και πολύ... πολύ ξεκούραστο.

-bye-
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
+1000 για τα λεγόμενα του Νίκου. Είχα την τύχη να παρευρεθώ την Κυριακή στην ακρόαση, μια και ως κάτοχος του Β-110 κι εγώ, είχα ιδιαίτερο ενδιαφέρον, και ο Μπουλ με τη μία πρότεινε για ματσάρισμα τα Tower. Μου έπεσαν τα σαγόνια: φοβερή και πανύψηλη σκηνή, διαστημική ταχύτητα στα μεταβατικά, ατμοσφαιρικότητα και μαζί άριστη ανάλυση, δυναμικό και μαζί ξεκούραστο άκουσμα.

Αν δεν ζούσαμε σε μια συγκυρία ραγδαίας επιβαλλόμενης φτωχοποίησης, θα τα είχα ήδη παραγγείλει.
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Ενας ενισχυτης με μεγαλυτερο df θα "κρατουσε" καλυτερα τα μεγαφωνα και θα κανε το χαμηλο και το μεσοχαμηλο το οποιο εχει την ενισχυση απο τη γραμμη μεταφορας, ακομη πιο σαφες.
Το ηχειο ειναι εξαιρετικο overall, και δινει τη δυνατοτητα τοποθετησης κοντα σε πλαινους τοιχους και μια τεραστια σκηνη σε μια τετοια τοποθετηση με γυρω στα 2-2.5 μετρα αποσταση αναμεσα στα ηχεια. Ρεπει προς το ευφωνικο χωρις να στερειται αναλυσης και θα παιξει ολα τα ειδη της μουσικης πολυ καλα οντας αυτο που λεμε allrounder. Το χαμηλο και τα δυναμικα του ειναι περα απο αυτο που μποορεις να περιμενεις αντικρυζοντας ενα 6.5αρι γουφερ.

Καλη αρχη Νικ :ernaehrung004:
 
Last edited:

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Παντελή προφανώς έχεις δίκιο, αλλά εμένα προσωπικά δε μου έλειψε τίποτα (εκτός ίσως από μια πιο τρισδιάτατη απεικόνιση της ορχήστρας στα συμφωνικά έργα, αλλά αυτό μάλλον το αγοράζεις σε υψηλότερη κατηγορία ενισχυτή), ειδικά στην ταχύτητα και στον έλεγχο του χαμηλού.
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Απάντηση: Re: Geometric Harmony Tower...

Παντελή προφανώς έχεις δίκιο, αλλά εμένα προσωπικά δε μου έλειψε τίποτα (εκτός ίσως από μια πιο τρισδιάτατη απεικόνιση της ορχήστρας στα συμφωνικά έργα, αλλά αυτό μάλλον το αγοράζεις σε υψηλότερη κατηγορία ενισχυτή), ειδικά στην ταχύτητα και στον έλεγχο του χαμηλού.

Δεν ειπα οτι ελειψε κατι, απλα αν ειχαμε εναν οποιονδηποτε ενισχυτη με μεγαλο df εκεινη τη στιγμη θα ακουγες τη διαφορα στην ατακα κ στο κρατημα. Το αν τη θες ή οχι ειναι υποκειμενικο, απλα απαντησα στο ερωτημα που τεθηκε παραπανω ποια θα ηταν η ακουστη διαφορα με εναν ενισχυτη με df μεγαλυτερο.
Το θεμα με τη σκηνη στην ορχηστρα μπορεις να το πετυχεις με καλυτερη τοποθετηση σε εναν χωρο που δινει αυτη τη δυνατοτητα.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
O Παντελής έχει μεν δίκιο γενικώς, έτσι λειτουργεί το υψηλό df, αλλά ειδικώς δεν γνωρίζει το df του ενισχυτή που έπαιζε (ούτε ο σιλενσεν δεν το γνωρίζει lol) και δεν θυμάμαι τέσσερα άτομα που ακούγαμε (και σχεδόν προσπαθούσαμε να βρούμε ψήγμα ατελειών) να παρατήρησε έλλειψη (ή ιδέα έλλειψης) κρατήματος ή την παραμικρή ασάφεια μεσοχαμηλά...

Σαφώς τα ηχεία μπορούν να δώσουν κι άλλο, με ακόμα καλύτερο ματσάρισμα και ακόμα σαφέστερα... δεν θα μιλήσουμε για ενισχυτές στο νήμα του Tower...:flipout:

Για μένα πάντως απο το σύστημα δεν έλειπε ούτε η ενέργεια ούτε το κράτημα ούτε η σαφήνεια... για τα δικά μου δεδομένα πάντα αυτά παίζει να ήταν και τα χαρακτηριστικά του, περισσότερο και απο τα άλλα που αναφέραμε.
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
ολα ειναι σχετικα, κ ακουγονται μονο συγκριτικα, αυτο το καταλαβα προσφατα που μετα απο ενα ενισχυτικο με τρψηφιο df ακουσα εναν ncore με 11000 df που το χαμηλο του ηταν εξωπραγματικο κ δεν μπορουσα να φανταστω οτι μπορει να υπαρχει απο ενισχυτικο. Το df δεν το ξερω του 110 απλα δεχομαι την πληροφορια του eyebee πριν καμποσα ποστ. Οποιο και να ναι, ενα οποιοδηποτε ενισχυτικο με ακομα μεγαλυτερο θα φανει, ακομα και στο tower. Το οποιο να τονισουμε οτι ειναι ετσι σχεδιασμενο ωστε να μην κατεβαινει χαμηλα ωμικα και να δινει τη δυνατοτητα επιλογης μεγαλης γκαμας ενισχυτικων, ολιγοβατων, λαμπατων κλπ. Το πλεονεκτημα του 110 με αυτο το ηχειο ειναι η ελλειψη αναδρασης που δεν συνεπαγεται καμια παχυνση στο χαμηλο, και στη συγκεκριμμενη περιπτωση αυτο το στοιχειο που λειπει απ τον ενισχυτη το παιρνεις απο το ηχειο που το χει απλοχερα.

To θεμα ειναι το ηχειο που ειναι πραγματικα ξεχωριστο και απο αποψη αισθητικης αλλα και προσεγγισης του μουσικου δρωμενου. :a0210:
 
Last edited:

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Παντέλο επειδή νοιώθω ότι αξίζει αυτό που ανέφερες, μιας και δίνει ένα στίγμα και για τα ηχεία.

Αν έπρεπε να ματσάρεις ένα άλλο ενισχυτή και είχες ως μοναδικές επιλογές (α) μεγαλύτερο df ή (β) περισσότερο ρεύμα και ισχύ ή (γ) πιο "μαλακό" χαρακτήρα μεσουψηλά ή κάτι άλλο... κρατώντας τα υπόλοιπα σταθερά... ποια θα ήταν η επιλογή σου?
Υποκειμενικά και με τα δεδομένα δικά σου γούστα... αφήνω απ'έξω την θεωρεία, γιατί θα ξεφύγουμε προσπαθώντας να βρούμε και τα αρνητικά του υψηλού df... και δεν αξίζει επί του παρόντος...

Προσωπικά το df, σύμφωνα με αυτό που άκουσα απλά δεν το έχει ανάγκη το ηχείο... ελέγχει και λάμπα και naim αμα λάχει... αυτό κατάλαβα εγώ και γι' αυτό έβαλα το ερωτηματικό (μιας και δεν ξέρω την απόσβεση του ενισχυτή που ακούσαμε) στο άριστο, εμπεριστατωμένο και καίριο review του Κου Σταματάκου.
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Το ηχειο ελεγχεται απο τον ενισχυτη και ο βαθμος στον οποιο ελεγχεται καθοριζεται και απο το df. Ας ακουσουμε εξτρα ελεγχο κ αποφασιζουμε εαν τον θελουμε. Δεν ειναι ηχειο που θα ελεγξει σε μεγαλο βαθμο εναν ενισχυτη μιας και δεν ειναι κλειστου τυπου κλπ (atc πχ).

Επειδη το ηχειο εχει απο μονο του μια smooth διαθεση τη χροια την εχει και δε θα σκληρεινει, ας παρει απ το ενισχυτικο τα υπολοιπα, θα επελεγα ενισχυτη με περισσοτερο ρευμα και df για να χω περισσοτερα σωματα απο χαμηλες εντασεις (που ακουω 90%) και πιο ασυμπιεστα δυναμικα κ φρενα σε υψηλοτερες (τη μια φορα μου θα μπορεσω να ακουσω δυνατα). Εαν βεβαια τοποθετουσα κ σε μεγαλο χωρο τοτε θα μπαινε και η ισχυς στο παιχνιδι.

Σε μικρο χωρο θελεις φρενα για να μην υπερδιεγειρεις το χωρο και βγαζεις τις αδυναμιες του, αυτο σημαινει ρευμα, df κλπ.
 
Last edited:

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: Απάντηση: Geometric Harmony Tower...

Αυτά που με εντυπωσίασαν (σε σημείο να τσιμπιέμαι...) είναι
(α) η ταχύτητα και ο έλεγχος του woofer ακόμα και σε πολύ υψηλές εντάσεις, το οποίο συνεπικουρούμενο απο την tl δίνει αψεγάδιαστη αναπαραγωγή μεσοχαμηλά και χαμηλά.

Είναι παρόμοια κατασκευή kevlar όπως αυτό των B&W της σειράς 800 ? Γιατί αυτά τα χαρακτηριστικά μου θύμισαν τον ήχο τους.....
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
congrats Νικο! συντομα να ακολουθησουν και review στο εξωτερικο.

οντως ειναι ηχειο για πολυωρες ακροασεις, ξεκουραστο και με ιδιαιτερη αισθητικη.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Το ηχειο ελεγχεται απο τον ενισχυτη και ο βαθμος στον οποιο ελεγχεται καθοριζεται και απο το df. Ας ακουσουμε εξτρα ελεγχο κ αποφασιζουμε εαν τον θελουμε. Δεν ειναι ηχειο που θα ελεγξει σε μεγαλο βαθμο εναν ενισχυτη μιας και δεν ειναι κλειστου τυπου κλπ (atc πχ).

δηλαδή το tl στο ταβάνι δεν έπαιξε το ρόλο του?

Επειδη το ηχειο εχει απο μονο του μια smooth διαθεση τη χροια την εχει και δε θα σκληρεινει, ας παρει απ το ενισχυτικο τα υπολοιπα, θα επελεγα ενισχυτη με περισσοτερο ρευμα και df για να χω περισσοτερα σωματα απο χαμηλες εντασεις (που ακουω 90%) και πιο ασυμπιεστα δυναμικα κ φρενα σε υψηλοτερες (τη μια φορα μου θα μπορεσω να ακουσω δυνατα). Εαν βεβαια τοποθετουσα κ σε μεγαλο χωρο τοτε θα μπαινε και η ισχυς στο παιχνιδι.

ένα απο τα δύο είπαμε... df ή ρεύμα και ισχύ? Τι θα προτιμούσες να βελτιωσέις εσύ με ένα άλλο ενισχυτή?

Σε μικρο χωρο θελεις φρενα για να μην υπερδιεγειρεις το χωρο και βγαζεις τις αδυναμιες του, αυτο σημαινει ρευμα, df κλπ.

το ηχείο imo είναι εξαιρετικό σε θέμα προσαρμογής στο χώρο. Απο μικρούς χώρους σαν τους δικούς μας, έως τον αρκετά μεγάλο του Νίκου (είναι ανοιχτός ο χώρος του μη το ξεχνάμε... μπορεί να αδειάσει ηχείο εύκολα εκει μέσα και ταυτόχρονα να συντονίσει στις χαμηλές όπως είναι τοποθετημένο στη κλειστή μεριά του χώρου...)

καλύτερο df ή ρεύμα?

:ernaehrung004:
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
...μπα, στον δικο μου δε μπαινει με τιποτα :bigcry:

το ρευμα με το df τις περισσοτερες φορες ειναι πακετο. Θα αφηνα εξω την ισχυ εκτος αν ειχα 50τμ. Στο τι θα βελτιωνα θα τα πουμε απο κοντα :ADFADF1:
 
Last edited:

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
εδω δε βολευεται το βασης με το 6.5αρι ρε σε 3.30 πλατος.. Με transmission line εδω μεσα θα δεχομαι συμφορουμιτες για δωρεαν λιθοτριψια, παω να γραφτω ΑΕΟΠΙΙ :flipout:
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Ευχαριστώ παιδιά!
δεν θέλει ρευματα το ηχείο, ταχυτητα θέλει για να βγάλει τη πληροφορία που μπορεί να βγάλει.
Την ταχύτητα και τα μικροδυναμικά μπορείς να τα πάρεις και από χαμηλή ανάδραση οπως μπορεί να έχει ενας λαμπάτος
αλλά ''δείχνει'' εύκολα οποιοδήποτε ενισχυτή έχει ''ασάφειες''

Παντέλο και εδώ κοντά είμαστε
πες τα όλα
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Φάγαμε ήττα Νικόλα... έχει πάει κανα μέτρο πίσω το ηχείο σπίτι μου...
σα να του είπε ο ενισχυτής αισταδιαλα ρε :grinning-smiley-043