Sony kdl40hx850 ή Samsung ue40es7000;

burning_aces

New member
5 February 2013
13
Παίδες χρειάζομαι τη γνώμη σας! Sony kdl40hx850 ή Samsung ue40es7000; Είμαι πραγματικά αναποφάσιστος...

Την τηλεόραση τη θέλω για μικρή κρεβατοκάμαρα και για να βλέπω ταινίες από το λαπτοπ, bluray, καμια ταινία από την τηλεόραση και για παιχνίδια μέσω του PS3....

Παιδιά χρειάζομαι τη γνώμη σας και τη βοήθεια σας στην τελική επιλογή τηλεόρασης!
Η τηλεόραση θα τοποθετηθεί σε μικρή κρεβετοκάμαρα και η χρήση της θα είναι η παρακολούθηση ταινιών κυρίως
μέσω σύνδεσης με λαπτοπ, bluray, ίσως καμιά ταινία 3D και σύνδεση με PS3 για παιχνίδια.
Είμαι ανάμεσα στις Sony kdl40hx850 και Samsung ue40es7000.
Λοιπόν τί λέτε;
 
Last edited by a moderator:

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Τα post σχετικά με Sony-kdl40hx850 vs Samsung-ue40es7000 συγχωνεύθηκαν σε ένα νήμα.

Όταν έχουμε κάποια απορία σχετικά με αγορά τηλεόρασης, είναι καλό να ανοίγουμε ένα νήμα και να μην κάνουμε την ίδια ερώτηση σε διάφορα άλλα. ;)

Έτσι θα μπορούμε να έχουμε σε ένα σημείο όποιες απαντήσεις μπορεί να κατατεθούν και να συζητήσουμε πιθανές απορίες μας.

Καλώς ήρθες στη παρέα μας.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,019
Μα γιατί να πάρεις τόσο ακριβή τηλεόραση για τη κρεβατοκάμαρα δε καταλαβαίνω. Εκτός αν θα είναι η βασική σου τηλεόραση. Μεγαλύτερη δε χωράει ? Απόσταση θέασης ?
 

burning_aces

New member
5 February 2013
13
Θα είναι η βασική μου τηλεόραση γιατί στο σαλόνι εδώ που νοικιάζω δεν μπορώ να το αξιοποιήσω εύκολα, οπότε θα την βάλω κατευθείαν κρεβατοκάμαρα.. Η απόστατση θέασης θα είναι από 1,5 εώς 2,5 με 3 μέτρα με μέσο όρο τα 2 μέτρα και πιστεύω πως πάνω από 40ίντσες μόνο θα με ενοχλούσαν γιατί έχω φακούς και μπλε μάτια που είναι λίγο πιο ευαίσθητα στη φωτεινότητα.
Είχα αρχίσει να ψάχνω πριν κανα 2μηνο και είχα καταλήξει στη Samsung ue37es6100 η οποία για τα λεφτά της τη θεωρώ ίσως την καλύτερη, βλέποντας όμως την Sony kdl40hx850, την hx750 και την es7000 από κοντά κατάλαβα πως μάλλον είναι καλύτερο να πάω σε κάτι τέτοιο μιας και η τηλεόραση κρατάει κάποια χρονάκια ίσως κ αρκετά.
Έχω προβληματιστεί πολύ γιατί και οι 2 είναι τηλεορασάρες και αν και κλείνω προς την Sony θέλω μερικές γνώμες για να λυτρωθώ επιτέλους! Έχω διαβάσει καμια 10 reviews για αυτά τα μοντέλα + ότι έχω αρκετές γνώσεις πάνω στην τεχνολογία τους αλλά έχοντας προβληματιστεί τόσο πήρα την απόφαση να ζητήσω την γνώμη των ειδικών πάνω στο συγκεκριμένο δίλλημα :p
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,019
Αν δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα χώρου κοίτα καλύτερα για 46"-47", ειδικά αν η χρήση περιλαμβάνει πολλή θέαση HD υλικού. Αν τη θέλεις κυρίως για τηλεοπτικό πάρε καλύτερα κάποια 42" plasma με πολύ χαμηλότερο αντίτιμο.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Για εμένα είναι η χειρότερη εποχή για αγορά τηλεόρασης (αναμένονται τα μοντέλα του 2013) , άσε που καλύτερα να πάρεις 46" , 40" είναι μικρή για θέαση ταινιών (37" θα σου μείνουν με τις μαύρες μπάρες).
 

burning_aces

New member
5 February 2013
13
Μ'αρέσεις! Και εγώ αυτό περιμένω γιατί αν δεν κάνω λάθος αρχές Μαρτίου έρχονται; Πέραν όμως από τις ίντσες στις οποίες μέχρι τώρα ούτως ή άλλως είχα συνηθίσει σε 25 με 32 ποια από τις παραπάνω τηλεοράσεις θα πρότεινες και γιατί; Λες να πάω σε πλάσμα, δεν το είχα πολυσκεφτεί λόγω gaming και burn in... Και τέλος, δε νομίζεις ότι τα καινούρια μοντέλα θα έρθουν σε πολύ υψηλότερες τιμές; Εγώ κατά κύριο λόγω τα περιμένω για να πέσουν περισσότερο οι τιμές των τωρινών μοντέλων.