Manta DVBT01

Exasferos Gold

New member
21 July 2012
22
Σήμερα παρέλαβα τον εν λόγο δέκτη μετά απο παρότρυνση του talos2002 ελπίζοντας οτι θα τον συνδέσω με composite και θα έχω καλή εικόνα .
imgp1104o.jpg

imgp1105k.jpg

Ειναι καλοκατασκευασμνος και στιβαρός σαν συσκευή και με μεγάλο τηλεχειριστήριο και με κουμπι on off
...αλλά απογοητευτικά αρχικά
στην τηλεοραση μου με το component δεν επαιξε (δεν ξερω ισως και να φταιει και η τηλεόραση γι αυτό )
, με αποζημιωσε βεβαια η πολυ καλη και λαμπερη εικονα του απο το scart ( πολύ καλύτερη εικόνα συγκριτικά με τον edision που ειδή έχω)
επισης δεν εχει Ελληνικό μενού
δεν εχει δυνατότητα εγγραφής με χρονοδιακόπτη ( αυτο μου την εσπασε )
Σαν media player οι υποτιτλοι παρόλο που επέλεξα απο το μενού greek δεν αναγνωρίζονται
imgp1112.jpg


αν κάποιος μπορει να μου συστήσει που θα βρω καταληλη αναβάθμιση γι αυτόν θα ειμουν ευγνώμων .
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Συνήθως για να εμφανιστούν ελληνικοί υπότιτλοι πρέπει το μενού να είναι στα ελληνικά. Περίεργο που εισήχθη δέκτης χωρίς ελληνικό μενού. Συνήθως οι έμποροι το αποφεύγουν. Εκτός αν υπάρχει και αναβάθμιση λογισμικού που προσθέτει την ελληνική γλώσσα. Το e-shop.gr συνήθως δίνει λογισμικό για τους δέκτες που εισάγει αν δεν έχουν ελληνικά. Αλλά το πιο επίσημο μάλλον είναι αυτό:
http://www.manta.com.pl/en/dvbt01/
Δεν φαίνεται να υπάρχει σε κανένα από τα δύο αναβάθμιση ακόμα.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Συστήνω επικοινωνία με το e-shop για τα ελληνικά. Ως εισαγωγείς μπορούν να πιέσουν για αυτό το θέμα περισσότερο απ' ότι εμείς.

Δεν δίνει μέσω του EPG δυνατότητα προγραμματισμένης εγγραφής; Θυμάμαι το είχαν και οι πρώτες εκδόσεις λογισμικού του Lifeview LV6TMPVR4.
 

Exasferos Gold

New member
21 July 2012
22
Επικοινώνησα με το μαγαζι και τους ζήτησα να μάθουν αν υπάρχει αναβαθμιση διαφορετικά αν ειναι δυνατόν να μου τον αλλάξουν με κάποιον με Ελληνικό μενού
για να δουμε...
το μαγαζί είναι αυτο : http://www.pc1.gr/showlist.php?SearchCat=240&SearchSubCat=ΨΗΦΙΑΚΟΙ ΔΕΚΤΕΣ
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Όταν λες οτι δεν αναγνωρίζονται οι υπότιτλοι τι ακριβώς εννοείς; Οι χαρακτήρες εμφανίζονται σαν σύμβολα ή δεν εμφανίζονται καθόλου;
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Επικοινώνησα με το μαγαζι και τους ζήτησα να μάθουν αν υπάρχει αναβαθμιση διαφορετικά αν ειναι δυνατόν να μου τον αλλάξουν με κάποιον με Ελληνικό μενού
για να δουμε...
το μαγαζί είναι αυτο : http://www.pc1.gr/showlist.php?SearchCat=240&SearchSubCat=ΨΗΦΙΑΚΟΙ ΔΕΚΤΕΣ
Είναι η ίδια εταιρία. Αυτό είναι το μικρό (και μερικές φορές φθηνότερο) αδελφάκι του e.shop.gr. Ίσως μία επικοινωνία με το κεντρικό service του eshop να βοηθήσει περισσότερο, αφού στην ουσία εσύ μίλησες με μεσάζοντα. Αν βρουν λογισμικό και δεν στο στείλουν απευθείας, τότε θα το ανεβάσουν στο site που είπες ή στο:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809244
Αν δεν στο στείλουν απευθείας, κοίτα στα 3 αυτά site (μαζί με της Manta) πότε θα ανέβει λογισμικό.
 

harisv

New member
6 February 2013
32
Επειδη ενδιαφερομαι και εγω για αυτο τον δεκτη, βρηκες καποια λυση με το component και τους υποτιτλους?
Αξιζει η αγορα του?
Ευχαριστω
 

Exasferos Gold

New member
21 July 2012
22
Εχει μενού που επιλεγείς σε ποια γλωσα θες να βγαινουν οι υπότιτλοι και ανάμεσα στις διαθέσιμες γλώσσες εχει και τα Ελληνικά τα επέλεξα και παρόλα αυτά μου βγαίνουν οι υπότιτλοι 'κινεζικα'
Με το component δεν εχω καταλάβει τη συμβαίνει οταν το επιλέγω μου βγάζει μια αλιωμενη μπλε εικόνα. Aλήθεια τη ανάλυση εικόνας να βάλω μήπως παίζει ρολο στο component ?

Είναι η ίδια εταιρία. Αυτό είναι το μικρό (και μερικές φορές φθηνότερο) αδελφάκι του e.shop.gr. Ίσως μία επικοινωνία με το κεντρικό service του eshop να βοηθήσει περισσότερο, αφού στην ουσία εσύ μίλησες με μεσάζοντα. Αν βρουν λογισμικό και δεν στο στείλουν απευθείας, τότε θα το ανεβάσουν στο site που είπες ή στο:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809244
Αν δεν στο στείλουν απευθείας, κοίτα στα 3 αυτά site (μαζί με της Manta) πότε θα ανέβει λογισμικό.
θα μιλησω και με το service toy e-shop μηπως και βγαλω απο εκει ακρη .

Αξιζει η αγορα του?
Ευχαριστω
Δεν φανταστηκα οτι πουλιούνται ακομα αποκωδικοποιειτες χωρις EPG ( δυνατοτητα προγραμματισμένης εγγραφής ) αυτο και μονο ειναι αποτρεπτικό για εμένα ,
για κάποιον βέβαια που δεν τον ενδιαφέρουν οι εγγραφές ειναι οκ , αν επαιζε με το component και εβγαζε μια πολυ καλη εικόνα τουλάχιστον θα με αποζημίωνε (αν και δεν εχω παραπονω απο εικονα ακομα και απο το scart ειναι πολυ καλος)
αλλα δεν θελω να τον κατηγορήσω αφήνω ενα ενδεχόμενο να μην κάνω κάτι εγώ σωστά στις ρύθμισης .
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Εχει μενού που επιλεγείς σε ποια γλωσα θες να βγαινουν οι υπότιτλοι και ανάμεσα στις διαθέσιμες γλώσσες εχει και τα Ελληνικά τα επέλεξα και παρόλα αυτά μου βγαίνουν οι υπότιτλοι 'κινεζικα'
Με το component δεν εχω καταλάβει τη συμβαίνει οταν το επιλέγω μου βγάζει μια αλιωμενη μπλε εικόνα. Aλήθεια τη ανάλυση εικόνας να βάλω μήπως παίζει ρολο στο component ?

H γλώσσα υποτίτλων που αναφέρεις είναι για τους υπότιτλους που βγάζουν τα ψηφιακά κανάλια. Δεν έχει σχέση με τους srt και τον media player.

Για την component, άρχισε απο τις SD αναλύσεις και ανέβαινε.
 

Exasferos Gold

New member
21 July 2012
22
Μάνο στην ανάλυση 576 βγαζει μια παραμορφωμένη μπλε εικόνα στις άλλες ανάλυσης δεν βγάζει καν εικόνα
μήπως το component δούλεψη μονο σε hd κανάλι ?
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Μάνο στην ανάλυση 576 βγαζει μια παραμορφωμένη μπλε εικόνα στις άλλες ανάλυσης δεν βγάζει καν εικόνα
μήπως το component δούλεψη μονο σε hd κανάλι ?

Δε νομίζω να έχει σχέση η ανάλυση. Αυριο-μεθαύριο θα προσπαθήσω να το δοκιμάσω στους δικούς μου Mstar7828 για να δω τι παίζει.

Επεξεργασία:
Λοιπόν επειδή το OCD μου δεν με άφηνε να περιμένω μέχρι αύριο-μεθαύριο, δοκίμασα τις component στους Mstar7828 που έχω σε τηλεόραση HDReady.

Ο ένας (Power Technology TMP-3T) είχε επιλογές RGB\YCbCr και με την δεύτερη έβγαλε εικόνα μέχρι 1080i.

Ο δεύτερος (Lifeview LV6TMPVR4) είχε επιλογές RGB\CVBS. Με την RGB δεν έβγαζε εικόνα και μόνο σε 576i έδειχνε η τηλεόραση οτι έπαιρνε κάποιο σήμα.
Με CVBS έπαιξε κανονικά μέχρι 1080i και αυτός.
 
Last edited by a moderator:

Exasferos Gold

New member
21 July 2012
22
Μου απάντησαν απο το μαγαζί ,δεν υπάρχει αναβάθμιση και να τους τον πάω για ελενχω ώστε να δουν και αυτοι οτι όντως δεν εχει Ελληνικά και κατόπιν να εγκρίνουν την αλλαγή του .
 

Ultimategr

New member
18 July 2013
12
Καλημερα,
εχω αγορασει τον Manta DVBT01 http://www.e-shop.gr/product?id=PER.809244 ,και κατα τυχαια διαστηματα χανει
τη σειρα αποθηκευσης των καναλιων και τα βαζει με τυχαια σειρα.Εχω βαλει το Lcn στο off αλλα παλι χαλαει.Απο ερευνα
εκανα στο google μαλλον ο αποκωδικοποιητης εχει CPU MStar 7818 που παρουσιαζει αυτο το προβλημα,το οποιο λυνεται με
firmware update,αλλα δεν καταφετα να βρω καποιο firmware για τον δικο μου. http://www.manta.com.pl/en/dvbt01
Καμια ιδεα κανεις?
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Μια αναβάθμιση έχει βγει αλλα είναι απο το 2011. Φαίνεται οτι το πρόβλημα της σειράς των καναλιών είναι ελληνικό "προτέρημα" και δεν ασχολούνται αν δεν τους το επισημάνουμε.
 

Ultimategr

New member
18 July 2013
12
Μου εστειλε τελικα πριν απο λιγο η manta ενα e-mail με το τελευταιο firmware που γραφει οτι ειναι ειδικα για την Ελλαδα.Το εγκατεστησα και πλεον στο μενου οδηγιων καθως και στον ηλεκτρονικο οδηγο προγραμματος υπαρχουν τα Ελληνικα.Επισης οταν ειχα την ωρα στο αυτοματο,το ρολοι πηγαινε μια ωρα πισω,ενω τωρα πηγαινει σωστα.Οσο για το προβλημα με τη σειρα των καναλιων ελπιζω να εχει λυθει,ο χρονος θα το δειξει.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Έχει άλλες αλλαγές; Τί έκδοση λέει στο μενού αν βάλεις την γλώσσα στα Αγγλικά;
Ο δέκτης είναι κλώνος του Lifeview LV6TBOXHD και θα πρέπει κανονικά να έχουν το ίδιο λογισμικό. Αν απλώς πρόσθεσαν μόνο Ελληνικά, τότε είναι μεγάλη απογοήτευση και καλύτερα να βάλει κανείς του ΒΟΧ, μιας και έχουν και ίδιους κωδικούς τηλεχειριστηρίου.


Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους πάλι; Να τους ενημερώσεις για όσα έχει ο ΒΟΧ που λείπουν από τον δικό τους (δες την λίστα της υπογραφής μου) αλλά και για προβλήματα του 011.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Κάτσε τώρα γιατί έχω καταμπερδευτεί.
Εγώ γιατί είχα την εντύπωση οτι ο 01 είναι κλώνος του LV6TMPVR4 και ο 06 κλώνος του ΒΟΧ;; Κοιτάω τώρα την πρώτη σελίδα και στη φωτογραφία βλέπω DVBT02 και 7818.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Re: Manta DVBT01

Έχει ανάλυση 1080p και χάνει την σειρά των καναλιών. Πρέπει να έχει M-Star 7818 γιατί ο M-Star 7828 όπως ο LV6TMPVR4 νομίζω έχει ανάλυση μέχρι 1080i και δεν έχανε την σειρά των καναλιών.

Μου εστειλε τελικα πριν απο λιγο η manta ενα e-mail με το τελευταιο firmware που γραφει οτι ειναι ειδικα για την Ελλαδα.Το εγκατεστησα και πλεον στο μενου οδηγιων καθως και στον ηλεκτρονικο οδηγο προγραμματος υπαρχουν τα Ελληνικα.Επισης οταν ειχα την ωρα στο αυτοματο,το ρολοι πηγαινε μια ωρα πισω,ενω τωρα πηγαινει σωστα.Οσο για το προβλημα με τη σειρα των καναλιων ελπιζω να εχει λυθει,ο χρονος θα το δειξει.
Από μόνο του το νέο λογισμικό μπορεί να μην λύνει το πρόβλημα της σειράς των καναλιών. Δεν ξέρω αν το θέμα έχει ενσωματωθεί στο νέο λογισμικό, αλλά συνήθως στα λογισμικά των δεκτών M-Star 7818 το πρόβλημα με την σειρά των καναλιών λύνεται σε νέο λογισμικό με την προσθήκη της επιλογής για το PMT. Κοίτα αν στο νέο λογισμικό έχει προστεθεί κάπου μία επιλογή για το αν θα είναι ενεργό η όχι το PMT. Αν υπάρχει απενεργοποίησε το. Το ενεργό PMT είναι που δημιουργεί το θέμα με την απώλεια της σειράς των καναλιών.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Manta DVBT01

Κάτσε τώρα γιατί έχω καταμπερδευτεί.
Εγώ γιατί είχα την εντύπωση οτι ο 01 είναι κλώνος του LV6TMPVR4 και ο 06 κλώνος του ΒΟΧ;; Κοιτάω τώρα την πρώτη σελίδα και στη φωτογραφία βλέπω DVBT02 και 7818.
Εγώ φταίω, τα έκανα μαντάρα. Διάβασα για απώλεια καναλιών και πήγε το μυαλό μου στον 06.

Δεν είναι κλώνος του MPVR4 επειδή δεν είναι από τον ίδιο κατασκευαστή.

Ο 02 είναι διαφορετικός, οι φωτογραφίες είναι οκ.

Αλλά πρέπει να προσπαθήσουμε να έχουμε επαφή με την εταιρία μήπως και υπάρξει κάποια αξιόλογη αναβάθμιση και για τους άλλους δέκτες τους. Έχουν αρκετά μοντέλα με MStar 7818 που χρειάζονται αναβάθμιση. Και να μην ξεχάσουμε τον 011 με Sunplus!