Audirvana Plus for Mac

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Θα ήθελα να φτιάξουμε παρέα έναν οδηγό ρυθμίσεων για το A+.
Θα ξεκινήσω με τα βασικά και θα ήθελα την βοήθειά σας σε ότι αφορά την επεξήγηση των ρυθμίσεων και τί συνιστάται ανάλογα το hardware και τα συνοδά μας.


Official Site: audirvana.com

Audirvana_zps8569bafc.png


• System Requirements

- Mac OS X 10.6, 10.7 or 10.8
- RAM: 2GB minimum, 4GB or more recommended
- Mac OS X compatible DAC



• Features

The next level in Sound Quality for your Mac

- Automatic sample rate switching
- Shortest audio realtime stream, bypassing the CoreAudio high-level and low-level (with Direct Mode) processing of the audio signal
- Exclusive access, and Integer Mode enabling to push the optimization at the audio device driver level by feeding it with signal already in the device native format
- Full memory play with complete loading, decoding, sample rate and format conversion (as needed) of the tracks before playing
- 64-bit internal processing of the audio signal (when processing is needed)
- Configurable up/over sampling
- iZotope 64-bit SRC best in class sample rate conversion algorithm
- Dithered volume control with iZotope MBIT+ dithering highly advanced algorithm
- SysOptimizer disabling the OS X background services potentially interfering with sound quality

Along with modern convenience

- Device hot-plugging support, along with automatic features detection making optimal configuration a breeze
- Advanced playlist management with search/filter field for quick shortlist selection
- Optional complete iTunes integration to benefit from its library management and remote control (iPhone/iPad) features
- Media Keys, Apple IR Remote for ease of control

And all popular file formats

- AIFF, WAVE
- FLAC, Monkey Audio APE, WavPack, Apple Lossless
- Cue Sheets
- DSD (DSDIFF and DSF) with native streaming to supported DACs, or through high quality realtime conversion to PCM
- Compressed DSDIFF (DST), and SACD ISO images
- AAC, MP3


• Τιμή

71.39 (τιμή την 30/1/2013)

APrice_zps592c78db.png
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Από εδώ και κάτω θα χρειαστώ και την βοήθειά σας μιας και θέματα τεχνικών, αλγόριθμων, υπερδειγματοληψιών, συχνοτήτων, φίλτρων κλπ κλπ δεν πολυσκαμπάζω... :ADFADF1:
Θα ανεβάσω screenshots από τα Preferences του Α+ και ελπίζω να συζητήσουμε ποιές θα ήταν οι καλύτερες επιλογές για την όσο το δυνατόν καλύτερη αναπαραγωγή του αϋλου υλικού μας....


Preferences: General

AGeneral_zpsc19802ce.png



Εδώ δεν χρειάζεται και πολύ ανάλυση....
Το πολύ σημαντικό για μένα ήταν η δυνατότητα να δουλεύω το Α+ από τον καναπέ μου με το Apple Remote.
Όποιος ενδιαφέρεται λοιπόν, τσεκάρει την αντίστοιχη επιλογή.
Τα υπόλοιπα είναι αυτονόητα, επιλέγουμε κατά βούληση.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Preferences: Audio System

AAudioSystem_zps64cfb25a.png


Prefered Audio Device:
Εδώ, το πρώτο που βλέπουμε είναι πως, αν όλα έχουν πάει καλά, το Α+ αναγνωρίζει το DAC μας. Στην περίπτωσή μας το ODac.
Έχουμε επιλογή Browse αν τυχόν θέλουμε να αλλάξουμε το Dac μας ή να πάμε σε εσωτερική κάρτα ήχου κλπ κλπ....

Active Audio Device:
Εδώ το Α+ μας ενημερώνει για τις αναλύσεις που υποστηρίζει το Dac μας ή η κάρτα ήχου μας αντίστοιχα.





(!) Εδώ χρειάζομαι την βοήθειά σας -> Native DSD Capability

AAudioSystem01_zpsb12f85be.png




Έχουμε τις εξής επιλογές:

- Automatic Detection
- None: Convert to PCM
- Initial dCS Method
- DSD over PCM standard 1.0


Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να εξηγήσει τί κάνει κάθε μια από τις παραπάνω επιλογές και αντίστοιχα πού/πώς προτείνεται η χρήση της.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Το ODAC δεν υποστηρίζει native DSD / dsd over pcm (DOP)

Το αφήνεις στο auto, ή το βάζεις στο off (none convert to PCM).


Οι άλλες δύο επιλογές έχουν να κάνουν με το πρότυπο DOP που υλοποιεί ένα DSD-capable sound interface. Είτε θα είναι με το αρχικό πρωτόκολλο ή με το πρωτόκολλο v1. (στην ουσία μια αλληλουχία από bit που δηλώνει ότι το stream είναι dsd και όχι pcm).


(ΥΓ. ακριβό το άτιμο…)
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Ακριβώς απο κάτω, επιλογές για DSD to PCM Algorithm:

AAudioSystem02_zpsa51c2d38.png



Όποιος γνωρίζει, ας μας πεί τί συνίσταται και πότε/πώς.


Exclusive Access Mode:

"The software takes complete control over the audio device, preventing any other audio application from interfering. Also called Hog Mode."

Direct Mode:

"By bypassing completely CoreAudio, even the low level layers, this gives an ultra streamlined signal path for audio. And in addition to its sound quality improvement by itself, it reenables the Integer Mode that was lost with OS X Lion & Mountain Lion."


Use max I/O Buffer Size:

"Use the maximum device I/O buffer size. Helps to lessen the CPU load and increase sound quality."

Integer Mode:

"This brings the optimization at the CoreAudio driver level, by removing all the standard Mac OS X audio processing that is implemented for multi-applications processing: mixing buffer, float to native DAC format conversion. And this moves the sound quality further to higher level, especially for the bass response."


(!) Integer Mode: ΠΡΟΣΟΧΗ για Mac προ 2008 μοντέλα.

"I get some clicks about 3-10 times per second

You probably have a Mac whose model has been introduced before 2008 end. These models have a limitation in their USB ports power supply that makes a few samples to be set to 0 every ~16,000, and this only in Integer Mode. And this is what you can hear as clicks. To continue to get the benefits of the Integer Mode, the most widely used workaround consists in connecting a powered USB hub between the DAC and the Mac. (With only the DAC connected to it of course)."


Maximum memory allocated for tracks-preload:

Μιλάει μόνο του... ορίζουμε την μνήμη που θα χρησιμοποιήσει το software για την φόρτωση του εκάστοτε κομματιού.
Όσο περισσότερο μπορούμε να δώσουμε, το δίνουμε.






Θα χρειαστώ την βοήθειά σας και στις παρακάτω 2 ρυθμίσεις:

AAudioSystem03_zps76102996.png


AAudioSystem04_zps40e33ba7.png
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Στις επιλογές για DSDtoPCM δοκιμάζεις την 64bit, Και εάν ο επεξεργαστής σου αντέχει (όταν παίζεις dsd) το αφήνεις εκεί. Διαφορετικά χαμηλώνεις στάδια στα προηγούμενα πιο ελαφριά κατά σειρά.

Exclusive, direct, integer τα θές σίγουρα.

Max Buffer πιθανά. Αν παρατηρείς μεγάλες καθυστερήσεις σε αλλαγές κομματιών ή αλλαγή έντασης (μεχρι να χαμηλώσει / δυναμώσει) μπορεί να μη το θές κιόλας. Αυτό εξαρτάται από τον player, Θα σου πουν οι χρήστες του συγκεκριμένου.

Max RAM allocated. Δες πόση ελεύθερη RAM έχεις, μπορείς να καταναλώσει το 70% της RAM Υποθέτω χωρίς προβλήματα. Για πάνω από 90% θέλει προσοχή και παρακολούθηση. Εξαρτάται από το σύστημα και το υπόλοιπο software δηλαδή.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Συνεχίζουμε....


Preferences: Audio Filters

AAudioFilters_zps36ed6389.png



- Apple CoreAudio
Φαντάζομαι πως χρησιμοποιεί κάποιο default/typical από την Apple


- iZotope 64bit SRC

timthumb.php



"World benchmark processing:

64-bit SRC best in class sample rate conversion technology.

See by yourself this comparison with other leading algorithms

For more reading, read the iZotope primer on 64-bit SRC



MBIT+ dithering

Dithering is meant to reduce the audible impact of the inevitable reduction in the audio signal precision when reducing the bitdepth, which happens when using a digital volume control.

iZotope MBIT+ is the leading technology that pushes the noise way out of the audible spectrum.

For more reading on this advanced algorithm, read the iZotope primer on this, and the detailed paper on dithering"






Ανοίγοντας το πεδίο: Advanced Parameters

AAdvanced_zps046d1aff.png


Μου μοιάζουν με πυρηνική φυσική και εγώ προσωπικά δεν θα πείραζα τίποτα... :grinning-smiley-043





Forced Upsampling:

Το software μας δίνει και δυνατότητα Upsampling μαζί με τις παραπάνω 4 επιλογές.



Audio Signal Polarity:

Βοήθεια του κοινού please!!! :grinning-smiley-043
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Preferences: Audio Volume

AAudioVolume_zps768740c8.png


Ευτυχώς εδώ τα πράγματα είναι εύκολα και δεν χρήζουν επεξήγησης....
Πράτουμε κατά βούληση.






Preferences: Sys Optimizer

ASysOptimization_zpsdce4cb2f.png



Εδώ κατά την γνώμη μου δίνει ρέστα το software.
Έχει την δυνατότητα να απενεργοποιήσει μνημοβόρα/επεξεργαστοβόρα features του Mac OS όπως το Spotlight και το Time machine... καθώς και την αναγνώριση iDevices από τις USB του μηχανήματος.
Εξαιρετική δυνατότητα. :grinning-smiley-043
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Το upsampling / dithering κ.ο.κ. είναι και λίγο θέμα προτίμησης.
Μιας και από όσο βλέπω το ODAC δεν υποστηρίζει 88,2KHz και μιας και υποπτεύομαι ότι η περισσότερη μουσική σου είναι 44,1
Το power of 2 (2χ) πιθανά δεν είναι η καλύτερη επιλογή για εσένα (αν και θα ήταν για πολλούς)
Δοκίμασε εάν θές να κάνεις τα πάντα 96 (max) αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι θα σε βολέψει / ικανοποιήσει.
Άρα δοκιμές μακροχρόνιες ξεκούραστα, και το σκέπτεσαι.
(για την ώρα δεν είναι απαραίτητο να παίξεις με όλες τις παραμέτρους, αλλα αν παίξεις)

Γενικά ξεκινώντας από το no oversampling (bit perfect δηλαδή σε συνδυασμό και με τα παραπάνω settings) σαν αρχή, μην είσαι τόσο σίγουρος ότι κάτι από τα υπόλοιπα θα σου αρέσει περισσότερο…
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Τελειώνοντας....


Preferences: iTunes

AiTunes_zpse30f1069.png



Επιλογές σε ότι αφορά το integration με το iTunes.
Εγώ προσωπικά σιχαίνομαι το iTunes οπότε και -bye-








Με τις προσθήκες σας, τις επεξηγήσεις σας και τις γνώμες που θα ακουστούν, πιστεύω πως θα γίνει ένας πολύ χρήσιμος αλλά και αναλυτικός οδηγός χρήσης του Audirvana Plus.
Αν όχι το καλύτερο, σίγουρα ένα εκ των καλυτέρων software players για Mac OS.


Σας καλημερίζω... :ernaehrung004:
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Nice job m8!!!

Τα captures και η σειρά που τα παραθέτεις είναι παραπάνω από χρήσιμα :a0210:
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
@ tmjuju


Αδερφέ σε ευχαριστώ για τον εμπλουτισμό του νήματος.
Άκρως διαφωτιστικός και λεπτομερής... :grinning-smiley-043



ΟΜΩΣ... δεν άνοιξα το νήμα για να εξηγήσουμε το δικό μου setup με το ODac, αλλά σαν γενικό οδηγό του Audirvana.
Οπότε... 1000 ευχαριστω για τις συμβουλές σου σε ότι αφορά το ODac αλλά μην περιορίζεσαι.
Γενικεύσου για τις επιλογές για να μπορεί κάθε χρήστης να γνωρίζει πάνω κάτω...


Και πάλι ευχαριστώ για τον εμπλουτισμό του νήματος!!!













ΥΓ.
Μιας και από όσο βλέπω το ODAC δεν υποστηρίζει 88,2KHz και μιας και υποπτεύομαι ότι η περισσότερη μουσική σου είναι 44,1

Έχω τα πάντα στη συλλογή μου. Από 44.1 μέχρι SACD, 24/192, όλα...
Σπίτι παίζω με το Teac UD-H01 που τα υποστηρίζει...

-bye-
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Σε πέτυχα realtime ;-) Και έκανα τον αγώνα μου να σε προλάβω :D


Σιγά σιγά θα έρθουν και οι φίλοι με mac με μπόλικα hints and tips για το συγκεκριμένο :)
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Σε πέτυχα realtime ;-) Και έκανα τον αγώνα μου να σε προλάβω :D


Σιγά σιγά θα έρθουν και οι φίλοι με mac με μπόλικα hints and tips για το συγκεκριμένο :)



:firstprize:


















ΥΓ. Τα περί linux, μετά το σωστό στήσιμο του Mac OS + Audirvana στο MBPro που πέτυχα πρόσφατα, καταλαβαίνεις πως δεν με καίνε και τόσο πολύ... οπότε ΙΣΩΣ σε ενοχλήσω στο μέλλον... αλλά μπορεί και όχι... -bye-
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
@ tmjuju


Αδερφέ σε ευχαριστώ για τον εμπλουτισμό του νήματος.
Άκρως διαφωτιστικός και λεπτομερής... :grinning-smiley-043




ΟΜΩΣ... δεν άνοιξα το νήμα για να εξηγήσουμε το δικό μου setup με το ODac, αλλά σαν γενικό οδηγό του Audirvana.
Οπότε... 1000 ευχαριστω για τις συμβουλές σου σε ότι αφορά το ODac αλλά μην περιορίζεσαι.
Γενικεύσου για τις επιλογές για να μπορεί κάθε χρήστης να γνωρίζει πάνω κάτω...


Και πάλι ευχαριστώ για τον εμπλουτισμό του νήματος!!!













ΥΓ.


Έχω τα πάντα στη συλλογή μου. Από 44.1 μέχρι SACD, 24/192, όλα...
Σπίτι παίζω με το Teac UD-H01 που τα υποστηρίζει...

-bye-

To Τeac παίζει και DSD;;;;!!!!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
Νομίζω πως ενα απο τα "δυνατά χαρτιά" του Α+ είναι το Direct Mode
(σας έχω πρίξει σε διάφορα νηματα για το αν ενα ή το άλλο dac παιζει DM)
οπότε πρέπει να δει ο κάθε χρήστης αν ο DAC του μπορει να παιξει σε DM και να το ενεργοποιήσει!
Σε κάθε περίπτωση το Α+ ακουγεται πολύ πολύ καλά ακομα και χωρίς DM.

Οσον αφορά στο upsampling συνηθως παιζω bit perfect αλλά ομολογώ πως οποτε το χρησιμοποιώ (ολο κ συχνοτερα) χρησιμοποιώ μονο το "power of two" ή το χ2.
Τις advanced παραμετρους δεν τις εχω πειράξει ποτέ... θέλει αρκετό ψαξιμο γιατι υπάρχει αλληλεπίδραση μεταξυ τους και δεν εχω μπει στην διαδικασία να πειραματιστώ!!

Εννοειται ολα τα εργαλεια "sys optimizer" και "itunes" ειναι ενεργά στο φουλ.

Ο DAC μου δεν υποστιρίζει dsd οποτε δεν μπορώ να πω τπτ για το θέμα... δεν το εχω ψαξει!

Το volume νομίζω πως είναι πιο σωστό να είναι στο dac only. Αν και σε DM το volume ενεργοποιείται ακομα και αν η ρυθμιση ειναι στο dac only! Mε το hiface2 τουλάχιστον. Δεν ξέρω με άλλα interfaces τι γινεται, αλλα λογικά ειναι το ιδιο σε όλα. Στην περίπτωση αυτή το volume πάντα στο φουλ.

Ελπίζω να μην ξεχασα τπτ!
 

economides

AVClub Addicted Member
21 October 2008
2,810
Αθηνα !!!!
Τωρα που ηρθα πισω, δοκιμασα το Audirvana, το οποιο επαιξε πολυ καλα, αλλα μου δημιουργουσε ενα προβλημα στον imac,
Το παιζω με συνδεση με το itunes και μετα απο το τελος ενος αλμπουμ και αν το αφηνα 3-4 λεπτα χωρις να διαλεξω αλλο μου εχανε ολα τα audio output devices !!! Το mac δεν εβλεπε κανενα, ουτε το weiss ουτε το εσωτερικο μεγαφωνο !!!

Καμμια ιδεα τι φταιει ???

Θα το δοκιμασω και στη UB με το macbook pro
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
Χμμ Ανδρέα δεν ξέρω τι μπορει να φταιει.
Επαιξες με την 1.4.6 (τελευταια stable εκδοση) ή με την beta 1.4.9.7;
Γενικως και στο C.A αναφερονται κάποια προβληματάκια στον iTunes intgr mode ...
Δοκίμασες να δεις αν και στον playlist mode κάνει τα ίδια;
Εγω πάντως παιζω σχεδον αποκλειστικά σε playlist mode και ειναι όλα ΟΚ!
Ασε που πλέον δεν ασχολουμαι με alac, ριπαρω μόνο σε flac...
 
Last edited: