i2s output for Logitech Squeezbox duet

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,368
λες ρε το παληκάρι μου να το φτιαξε? :firstprize:


IMG_0114.jpg



Above: from R17, R18, R19 and R20 I took the i2S signals which can be accessed from the outside by RCA (or better BNC) connectors. The signals are: LRCK, BCK, CLK and DATA


χρωτάω κέρασμα ντιμ:a0210:


σφάζω!:guitarist:
 
Re: sb touch >i2s

Ξεχωριστό νήμα με καλές φωτό παρακαλώ.. :p

Επίσης, μιας και θα ασχοληθείς, προσπάθησε να το κάνεις όσο πιο σωστά γίνεται με την πρώτη.

Θεωρώ δεδομένο ότι θα βγεις off spec ότι και αν κάνεις (σιγά μην καταφέρεις να τα συνδέσεις με έως 10cm καλωδίου..) οπότε εγώ θα προσπαθούσα να χρησιμοποιήσω λεπτό ομοαξονικό καλώδιο απευθείας από τη μία πλακέτα στην άλλη ή αν δεν είχα τέτοιο ζεύγη CAT5e. Η ιδέα είναι το κάθε σήμα να έχει τη δικιά του επιστροφή (γείωση) και να είναι όλα ακριβώς το ίδιο μήκος.

Ο λαμπιζάτορας το έχει κάνει εντελώς λάθος στην υλοποίησή του.

Σε δεύτερο επίπεδο θα σκεφτόμουν να τοποθετήσω το Duet μέσα στο σασί του βουβαλιού, αν επιτρέπει ο χώρος.

Εφόσον παίξει το σφάξιμο, θα ακούσεις το Duet όπως δεν το έχεις ξανακούσει.. τα ίδια έπαθα και εγώ με το Touch μέσω USB.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,368
Re: sb touch >i2s

θα δεχτώ την κατσάδα μόνο ως προς το σκέλος της φωτογράφησης (όπου έχεις δίκιο):flipout:

όλα τα άλλα τα έχω σκεφτεί ήδη.
και ήδη η υλοποίηση είναι αλλιώς από τη χτεσινή 1η φωτό.

βεβαίως η βοήθεια εκτιμάται (όπως πάντα) θετικά!:a0210:
 
Re: sb touch >i2s

Βασικά φοβάμαι μήπως το CAT5 σου πέσει λίγο παχύ και βαρύ (ως καλώδιο) για τις κολλήσεις πάνω στις SMD αντιστάσεις. Αν ήσουν πιο κοντά θα σου έδινα πολύ λεπτό coax.. έχω πολύ και το βάζω σχεδόν παντού με πολύ καλά αποτελέσματα..

Αλλά ξεκίνα και βλέπουμε.. :2thumb22sup:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,368
Re: sb touch >i2s

ναι....
ίσως κολλήσω πάνω στα πόδια του wolfson. (πιό ψηλά)
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: sb touch >i2s

Από την άλλη πλευρά τουλάχιστο βάλε φισα μη κολλάς ξεκολλάς. Και όταν καταλήξεις σε τοποθέτηση το ξανά βλέπεις.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,368
Re: sb touch >i2s

ερώτηση....
αν κάνω τρία ζεύγη twisted pair από πηνιόσυρμα? (με γύρω γύρω το ground)?
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Re: sb touch >i2s

Καλύτερα βάλε λεπτό ομοαξονικό 174 αν βρεις πχ και απλά άσε πιο μεγάλο μήκος γυμνό στου σήματος...
 
Re: sb touch >i2s

ερώτηση....
αν κάνω τρία ζεύγη twisted pair από πηνιόσυρμα? (με γύρω γύρω το ground)?

Το σημαντικό είναι τα συστραμμένα ζεύγη να είναι σήμα+γείωση. Αν θέλεις στο τέλος να συνδέσεις και το μπλεντάζ (θεωρώ ότι αυτό εννοείς λέγοντας γύρω γύρω ground) στη γείωση μπορείς (από τη μία μεριά πάντα..).

Δεν ξέρω αν το μπλεντάζ θα βοηθήσει ουσιαστικά.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,368
Re: sb touch >i2s

Γύρω γύρω ground εννοώ πχ το data συστραμμένο με το gnd...εσύ εννοείς γέιωση? τενεκέ δηλαδή?:firstprize:
δεν σκοπευα να βάλω ποτέ θωρακισμένο
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,368
Re: sb touch >i2s

δεν ξερω πως γινεται και στραβωνουν τα νηματα...
οριστε: αυτο ξεκινησε για το touch κσι τωρα πρεπει παλι να το σπασουμε για σφαγη duet...

πριν γινει αυτο ομως υπαρχει σοβαρος προβληματισμος για την επεμβαση
το σταθερο μου κολλητηρι δεν θα τα βγαλει περα.
εδω πια νομιζω ειναι ωρα για σταθμο με πολυ ψιλη μυτη....
 
Re: sb touch >i2s

Τα νήματα στη DIY έχουν πολύ πλάκα.. ελάχιστα πηγαίνουν για πολύ "ίσια".. :p

Όσο για το κολλητήρι, εγώ θα την πάλευα και με κλασικού μεγέθους. Κρίνοντας από την φωτογραφία, γίνεται. Ή πιο σωστά, έχω κάνει και χειρότερα.. :p

Τώρα βέβαια, αν απλά ψάχνεις για δικαιολογία για να πάρεις καινούργιο εργαλείο, εγώ είμαι ο τελευταίος που θα σε κατηγορήσω.. :D
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,368
προβληματισμοί μέχρι να πέσει το μαχαίρι.

εκτός από τη λύση cat5 με τα συστραμμένα ζεύγη υπάρχει και η λύση τηλεφωνικού καλωδίου πλακέ.
Επίσης περισσότερο με προβληματίζει η ανάγκη ύπαρξης φίσας καθώς η μικρή απόσταση θα εγκυμονεί κινδύνους.

Μήπως η καλύτερη λύση είναι η R45?

l_09133018.jpg



ή μήπως κάτι σε RS232?

Console_Manageme_4ceaa176119e2-500x500.jpg



άλλες απόψεις?
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απλά πινάκια βάλε σα jumpers υπολογιστή. Μια χαρά βολεύουν.
 
Με δεδομένο ότι όλα αυτά είναι ούτως ή άλλως off spec, το πιο σωστό είναι αυτό που αρχικά δουλεύει και στη συνέχεια δουλεύει πιο σωστά. Το ποιο είναι αυτό θα μπορείς να το διαπιστώσεις πειραματικά αν (όταν πιο σωστά) πας στη λύση του Arduino και κάνεις δοκιμές με διάφορες επιλογές DPLL bandwidth. Αυτό που έχει τα λιγότερα unlocks θα είναι και το καλύτερο..

Μέχρι τότε δύσκολα θα βγάλεις άκρη πέραν του "δουλεύει / δεν δουλεύει".

Προσωπικά αν έψαχνα για κάτι πιο μόνιμο / σωστό σε σύνδεση I2S μεγάλου μήκους θα πήγαινα σε λύση τύπου Teleporter: http://twistedpearaudio.com/digital/teleporter.aspx

Δεν είναι ακριβώς φτηνή αλλά δουλεύει εγγυημένα σωστά.

Στην προκειμένη περίπτωση θα δοκίμαζα με τη σειρά BNC και μετά RG45. Με το τηλεφωνικό δεν θα ασχολούμουν (δεν φτάνουν οι αγωγοί ούτως ή άλλως). Αυτά σε περίπτωση που θέλεις να βάλεις κάτι πάνω σε σασί. Αν θέλεις απλά τρόπο να κουμπώνεις / ξεκουμπώνεις εύκολα τις επαφές πάνω στην πλακέτα, η λύση του Τάσου είναι μια χαρά.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Πραγματικά εάν υπήρχε το teleporter πριν 3 χρόνια θα το είχα αγοράσει. Τώρα που βάζεις ένα usb εκεί δίπλα στην i2s είσοδο … το κόστος του μου φαίνεται υπερβολικό.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,368
Στην προκειμένη περίπτωση θα δοκίμαζα με τη σειρά BNC και μετά RG45. Με το τηλεφωνικό δεν θα ασχολούμουν (δεν φτάνουν οι αγωγοί ούτως ή άλλως). Αυτά σε περίπτωση που θέλεις να βάλεις κάτι πάνω σε σασί. Αν θέλεις απλά τρόπο να κουμπώνεις / ξεκουμπώνεις εύκολα τις επαφές πάνω στην πλακέτα, η λύση του Τάσου είναι μια χαρά.


4 έχει. Γιατί δεν φτάνουν?