Νέο Crystal Audio MediaMatchbox 2

George Thomloudis

Established Member
5 December 2007
138
Picture 8.jpg

Δεν ξέρω, αν το κάνω σωστά, στο σωστό μέρος, αν όχι είναι στην δικαιοδοσία σας να το διαγράψετε.!!!

Αγόρασα το εν λόγο mediaplayerCrystalAudioMediaMatchbox 2 Οι διαφορές από το άλλο MediaMatchboxόπως φαίνεται στην συσκευασία του είναι η ύπαρξη ( coaxialέξοδος ψηφιακού ήχου), κατά την χρήση του, αντιλήφθηκα το διαφορετικό κλείσιμο του δικού μου σκληρό δίσκο!!!!. είναι όταν απενεργοποιώ το media player ο σκληρόςδίσκος παραμένει ανοιχτός.
Κατόπιν τηλεφωνήματος Σήμερα 28/1/2013, στην Crystal Audio τμήμα Σέρβις μου είπανε τα εξής ενδιαφέροντα:
Όταν κλείνουμε τον Crystal Audio MediaMatchbox 2 αυτός με την σειρά του, δίνει εντολή στο συνδεμένο σκληρό δίσκο να κλείσει.!!!! Αν ο συγκεκριμένος σκληρός δίσκος δέχεται αυτή την εντολή θα κλείσει, αν όχι θα παραμείνει ανοικτός.!!!!!! Είναι δηλαδή μια διαφορετική φιλοσοφία κλεισίματος από τον PicoHD5.1 και media player, αποκωδικοποιητές που έχω, μόλις τους απενεργοποιώ κλείνει και ο σκληρός δίσκος μου.!!! – όπως κατάλαβα το ρεύμα στο USB είναι συνεχόμενο - και δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλες διαφορές, από τον προκάτοχου του Crystal Audio MediaMatchbox .!!!!
Έχω τρείς (3) σκληρούς δίσκους ( LACIE ) 2,5σάρηδες και έχω την ατυχία να μην κλείνει κανείς τους. Πρέπει δηλαδή να τραβάω το καλώδιο USB για να κλείσω τον σκληρό δίσκο, είναι μία άλλη άποψη, καλή, κακή, σωστή,;; ας μας πούνε αυτοί που ξέρουν.!!!
Επίσης θα ήταν πολύ καλό να ενημερώσει και η Crystal Audio το φόρουμ αν όντως είναι έτσι τα πράγματα όπως τα γράφω, ή κάνω κάπου λάθος.!!!!
Τώρα στο θέμα εικόνας και ήχου (
coaxial), μόνο από εκεί μέχρι στιγμής δοκίμασα, είναι άψογος, όλες οι ταινίες παίζουν χωρίς πρόβλημα.!!!!
 

kropilack

Senior Member
Παιδια γεια!
Πηρα το "εργαλειο" για ενα φιλο και .. το δοκιμασα πρωτα σε εμενα και .. καποια προβληματα που ειχα με το media player-->Xtreamer SideWinder και TV-->LG 3D LM3400 (σχετικα με ασυμβατοτητα ηχου και εικονας, αλλα και με κατι κολληματακια που ειχα κατα την αναπαρωγη) δεν τα εχω πια!!! Και σκεφτηκα να παρω αλλο ενα για μενα!
Ομως.. οταν το εχω συνδεσει με την TV-->LG 3D LM3400 με HDMI και (ενω ειναι κλειστο) παω να το ανοιξω, δεν ανοιγει!
Δειχνει στην οθονη το σημα της Crystal Acoustic.. το χανει.. το ξαναφερνει (και παλι απο την αρχη) αλλα δεν εμφανιζει το μενου του MM-BOX-2-G. Οταν βγαζω το HDMI (ενω ειναι ανοιχτο) και το ξαναβαζω, το μενου εμφανιζεται. Αλλα αυτο γινεται συνεχεια. Καθε φορα πρεπει να βγαλω και να βαλω ξανα το HDMI για να μου εμφανισει (ανοιξει) το μενου.
Το ιδιο κανει και σε μια αλλα τηλεοραση που δοκιμασα, παλι LG 42LS5600-ZC. Exω δοκιμασει 5 διαφορετικα HDMI (σε ολες τις θυρες της TV) αλλα τζιφος..
Με το καλωδιο με τα RCA δεν εχω αυτο το προβλημα (υπο την προυποθεση παντα πως το HDMI δεν ειναι συνδεδεμενο).
Σε μια PHILIPS 5ετιας και μια Samsung, το προβλημα δεν υφισταται. Μονο στις δυο LG μου το κανει αυτο.
Εχει διαπιστωσει καποιος αλλος το ιδιο προβλημα με LG?
Επισης, θυμαμαι πως στο πρωτο MM-BOX (που το ειχα πιο παλια) μπορουσα να ανοιξω τους υποτιτλους (και να δω τι γραφουν μεσα), μπορουσα να τους μετονομασω (ενω τωρα δεν τους βλεπω καν).. και επισης μπορουσα να ανοιξω και εγγραφο txt. Με το MM-BOX-2-G δεν μπορω να τα κανω αυτα. Εχουν αφαιρεθει αυτες οι δυνατοτητες η μηπως παιζει κατι αλλο?
 
Last edited:

Ilias_1971

Senior Member
28 March 2007
388
Γέρακας
Re: Απάντηση: Νέο Crystal Audio MediaMatchbox 2

Γειά σας και από μένα.

Πήρα και εγώ τον ίδιο media player, και θα ήθελα να ρωτήσω τους παλαιότερους κάποια πράγματα.

Έχω αντιγράψει από blu-ray την κύρια ταινία μέσω του DVDfab σε μορφή iso, κρατώντας την DTS μπάντα και τους ελληνικούς υπότιτλους.

Παρότι το mediamatchbox 2 παίζει την ταινία, ο ήχος είναι στερεοφωνικός και όχι 5.1 DTS, ενώ στις ιδιότητες της ταινίας μέσω του mediamatchbox 2 αναφέρεται δείχνει ότι υπάρχει DTS μπάντα.

Η σύνδεση για τον ήχο γίνεται μέσω της coaxial εξόδου σε ενισχυτή YAMAHA RX –V 2700, ενώ στις ρυθμίσεις ήχου του mediamatchbox 2 τα έχω όλα RAW.

Το ίδιο συμβαίνει, εάν παίξω το mts αρχείο από το φάκελο της ταινίας.

Τι μπορεί να φταίει;
 

Ilias_1971

Senior Member
28 March 2007
388
Γέρακας
Re: Απάντηση: Νέο Crystal Audio MediaMatchbox 2

Γειά σας και από μένα.

Πήρα και εγώ τον ίδιο media player, και θα ήθελα να ρωτήσω τους παλαιότερους κάποια πράγματα.

Έχω αντιγράψει από blu-ray την κύρια ταινία μέσω του DVDfab σε μορφή iso, κρατώντας την DTS μπάντα και τους ελληνικούς υπότιτλους.

Παρότι το mediamatchbox 2 παίζει την ταινία, ο ήχος είναι στερεοφωνικός και όχι 5.1 DTS, ενώ στις ιδιότητες της ταινίας μέσω του mediamatchbox 2 αναφέρεται δείχνει ότι υπάρχει DTS μπάντα.

Η σύνδεση για τον ήχο γίνεται μέσω της coaxial εξόδου σε ενισχυτή YAMAHA RX –V 2700, ενώ στις ρυθμίσεις ήχου του mediamatchbox 2 τα έχω όλα RAW.

Το ίδιο συμβαίνει, εάν παίξω το mts αρχείο από το φάκελο της ταινίας.

Τι μπορεί να φταίει;

Κανένας;
 

dimitris_av

AVClub Enthusiast
9 January 2011
989
Κηφισια Αττικής
απο τα λίγα που μπορώ να ξέρω και βλέποντας την σελίδα του προϊόντος βλέπω οτι η συσκευή κάνει μετατροπή του 5.1 dts/ac3 σε στέρεο δες μήπως η επιλογή αυτή είναι επιλεγμένη...αν δεν κάνει κάτι παρόμοιο ο ενισχυτής σου γιατί dts υπάρχει και 2.0 εκτός απο 5.1 ή 7.1 Αυτά...αν βοήθησα...
http://www.crystalaudio.gr/ProductCatalog/Media-Players/Portable/MediaMatchbox.aspx
 

Ilias_1971

Senior Member
28 March 2007
388
Γέρακας
απο τα λίγα που μπορώ να ξέρω και βλέποντας την σελίδα του προϊόντος βλέπω οτι η συσκευή κάνει μετατροπή του 5.1 dts/ac3 σε στέρεο δες μήπως η επιλογή αυτή είναι επιλεγμένη...αν δεν κάνει κάτι παρόμοιο ο ενισχυτής σου γιατί dts υπάρχει και 2.0 εκτός απο 5.1 ή 7.1 Αυτά...αν βοήθησα...
http://www.crystalaudio.gr/ProductCatalog/Media-Players/Portable/MediaMatchbox.aspx

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν πρέπει να είναι κάποια ρύθμιση του MM2, αφού άλλες ταινίες (σε mkv ή iso) με μπάντα DTS τις παίζει κανονικά.

Μήπως υπάρχουν μπάντες DTS διαφορετικής κωδικοποίησης που δεν αναγνωρίζονται από το MM2; Πάντως στη συγκεκριμένη ταινία το DTS είναι σίγουρα 5.1.

Εάν ήταν DTS στερεοφωνικό (2.0), τουλάχιστον δεν θα άναβε στον ενισχυτή η ένδειξη "DTS";
 

kropilack

Senior Member
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν πρέπει να είναι κάποια ρύθμιση του MM2, αφού άλλες ταινίες (σε mkv ή iso) με μπάντα DTS τις παίζει κανονικά.

Μήπως υπάρχουν μπάντες DTS διαφορετικής κωδικοποίησης που δεν αναγνωρίζονται από το MM2; Πάντως στη συγκεκριμένη ταινία το DTS είναι σίγουρα 5.1.

Εάν ήταν DTS στερεοφωνικό (2.0), τουλάχιστον δεν θα άναβε στον ενισχυτή η ένδειξη "DTS";

Στο κατω μερος τις συσκευης εχει ενα διακοπτακι.. για "παιξε" με αυτο..
 

mmkk777

New member
27 August 2010
9
Re: Απάντηση: Νέο Crystal Audio MediaMatchbox 2

Ομως.. οταν το εχω συνδεσει με την TV-->LG 3D LM3400 με HDMI και (ενω ειναι κλειστο) παω να το ανοιξω, δεν ανοιγει!
Δειχνει στην οθονη το σημα της Crystal Acoustic.. το χανει.. το ξαναφερνει (και παλι απο την αρχη) αλλα δεν εμφανιζει το μενου του MM-BOX-2-G. Οταν βγαζω το HDMI (ενω ειναι ανοιχτο) και το ξαναβαζω, το μενου εμφανιζεται. Αλλα αυτο γινεται συνεχεια. Καθε φορα πρεπει να βγαλω και να βαλω ξανα το HDMI για να μου εμφανισει (ανοιξει) το μενου.
Το ιδιο κανει και σε μια αλλα τηλεοραση που δοκιμασα, παλι LG 42LS5600-ZC. Exω δοκιμασει 5 διαφορετικα HDMI (σε ολες τις θυρες της TV) αλλα τζιφος..
Με το καλωδιο με τα RCA δεν εχω αυτο το προβλημα (υπο την προυποθεση παντα πως το HDMI δεν ειναι συνδεδεμενο).


Και εγώ έχω ακριβός το ίδιο πρόβλημα με την LG 26”.
Με την Philips 42” δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Έχει κανείς καμιά ιδέα?
 

mmkk777

New member
27 August 2010
9
Re: Απάντηση: Νέο Crystal Audio MediaMatchbox 2

Το MediaMatchbox 2 παίζει αρχεία avi (divx) από εξωτερικό usb DVD?
Γιατί εμένα ενώ τα παίζει από εξωτερικό σκληρό δίσκο όταν βάλω το DVD με τα ίδια avi δεν τα παίζει. Στην πάνω αριστερή γωνία γράφει -Αγνωστος κώδικας αρχής.-
 

JIMBOAthens

Established Member
4 February 2008
222
Re: Απάντηση: Νέο Crystal Audio MediaMatchbox 2

Ούτε το 1 τα παίζει από εξωτερικό DVD. Μόνο vob...
 

mmkk777

New member
27 August 2010
9
Re: Απάντηση: Νέο Crystal Audio MediaMatchbox 2

Κακό αυτό.
Έχω πολλά DVD με παιδικά (divx) και ένα εξωτερικό DVD-Player και θα με βόλευε αυτό.
 

mmkk777

New member
27 August 2010
9

Nick Antoniou

New member
19 January 2012
49
Πως γινεται να μεγαλωσω την εικονα για να μην εχει μαυρες μπαρες?
Εσεις πως εχετε συνδεσει το coaxial στον mediamatchbox? Εγω πηγα να το βαλω αλλα δεν εμπαινε καλα, σαν να ηταν λαθος υποδοχη.
Το τηλεχειριστηριο του ειναι εντελως της πλακας και μερικες φορες δεν πιανει καλα.
 
Last edited:

kropilack

Senior Member
Απάντηση: Re: Νέο Crystal Audio MediaMatchbox 2

Πως γινεται να μεγαλωσω την εικονα για να μην εχει μαυρες μπαρες?
Εσεις πως εχετε συνδεσει το coaxial στον mediamatchbox? Εγω πηγα να το βαλω αλλα δεν εμπαινε καλα, σαν να ηταν λαθος υποδοχη.
Το τηλεχειριστηριο του ειναι εντελως της πλακας και μερικες φορες δεν πιανει καλα.
Αν θελησεις να μεγαλωσεις την εικονα θα πας στις ρυθμισεις εικονας και μετα στο αναλογια οθονης και θα αλλαξεις την επιογη (16/9 σε 4/3). Αλλα ετσι θα σου παραμορφωσει (θα τους δειχνει στενομακρους) την εικονα.
Για το coaxial, αν θελεις να στειλεις ηχο (dts κ.τ.λ) στον ενισχυτη θα συνδεσεις τα ασπρο καΛωδιο (απο τα τρια).
 

kropilack

Senior Member
Re: Απάντηση: Re: Νέο Crystal Audio MediaMatchbox 2

Αν θελησεις να μεγαλωσεις την εικονα θα πας στις ρυθμισεις εικονας και μετα στο αναλογια οθονης και θα αλλαξεις την επιογη (16/9 σε 4/3). Αλλα ετσι θα σου παραμορφωσει (θα τους δειχνει στενομακρους) την εικονα.
Για το coaxial, αν θελεις να στειλεις ηχο (dts κ.τ.λ) στον ενισχυτη θα συνδεσεις τα ασπρο καΛωδιο (απο τα τρια).

Φιλε ακυρο το πρωτο για την εικονα..
 

Nick Antoniou

New member
19 January 2012
49
Βρηκα πως να μεγαλωσω την εικονα απο την τηλεοραση απλα δεν ξερω πως γινεται απο το mediamatchbox.
Για τον ηχο το βρηκα τελικα.
Ευχαριστω για την βοηθεια!