Oποιος εχει 'ακρες' στο αμερικα ας το δει.....

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Μόλις τους παρήγγειλα μέσω ενός μπάρμπα της γυναίκας μου στο Αμέρικα...
Δεν μπόρεσα να αντισταθώ...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,378
Αθήνα
Μιά χαρά το βρίσκω... για ένα 50άρι θα πρέπει να είναι πολύ κολλητός ο άλλος να υποχρεωθείς. Εκτός κι αν κουβαλάει την ίδια "τρέλα" με μας οπότε...
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,464
Μόλις τους παρήγγειλα μέσω ενός μπάρμπα της γυναίκας μου στο Αμέρικα...
Δεν μπόρεσα να αντισταθώ...

Με το καλό , εξήγησέ μου όμως κάτι , έχοντας τους m.Zuiko 45/1.8 (30 με 45 βέβαια υπάρχει κάποιο κενό) και 20/1.7 , τι σε οδήγησε στην παραγγελία του σετ ?
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,381
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Oποιος εχει 'ακρες' στο αμερικα ας το δει.....

Με το καλό , εξήγησέ μου όμως κάτι , έχοντας τους m.Zuiko 45/1.8 (30 με 45 βέβαια υπάρχει κάποιο κενό) και 20/1.7 , τι σε οδήγησε στην παραγγελία του σετ ?

Αν και ο 20mm/1.7 είναι φακός που δεν παίζεται οπτικά έχει αργό μοτέρ εστίασης και στο βιντεο θορυβώδες, όποτε η συμπληρωματική επιλογή του φθηνου Sigma 19mm/2.8 που είναι γρηγορότερος σε εστίαση, ήσυχος και πολύ καλός οπτικά είναι καλή εναλακτική λύση, αν φυσικά δεν θέλεις να ξηλωθείς για τον νέο mZuiko 17mm/1.8.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,888
Αυτος ο panasonic ειναι οντως 'καλυτερος' οπτικα φακος απο τον sigma? Και εν'τελει αξιζει η διαφορα τιμης?
(περα απο το διαφραγμα)
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Re: Απάντηση: Oποιος εχει 'ακρες' στο αμερικα ας το δει.....

Βρε παιδιά το παρακάτω δεν είναι επίσης καλή περίπτωση?(για αγορά από Ελλάδα)
http://www.katerelos.gr/main.php?cPath=257_395&sort=2a&filter_id=46


Χαχχχααααα
όποιος βιάζεται σκοντάφτει!!!
Ευχαριστώ φίλε, θα τους πάρω από τον Κατερέλο
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Με το καλό , εξήγησέ μου όμως κάτι , έχοντας τους m.Zuiko 45/1.8 (30 με 45 βέβαια υπάρχει κάποιο κενό) και 20/1.7 , τι σε οδήγησε στην παραγγελία του σετ ?

1. Η ματαιοδοξία μου
2. Τον 20/1.7 τον πούλησα και αναμένω τον 25/1.4 αρχές Φεβρουαρίου, οπότε δημιουργείται ένα "κενό"
3. Τα χρήματα είναι "λίγα" και καλύπτω εστιακές αποστάσεις 14(28), 19(38), 25(50), 30(60) και 45(90) mm χωρίς να φάω ξύλο από τη γυναίκα μου. Όλοι μαζί μου στοίχισαν δεν μου στοίχισαν 1.000 ευρώ (και μάλιστα σποραδικά ξοδεμένα), καθόσον σαν επαγγελματίας γλυτώνω το ΦΠΑ
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Re: Απάντηση: Oποιος εχει 'ακρες' στο αμερικα ας το δει.....

Αυτος ο panasonic ειναι οντως 'καλυτερος' οπτικα φακος απο τον sigma? Και εν'τελει αξιζει η διαφορα τιμης?
(περα απο το διαφραγμα)

Σε αυτό θα σου απαντήσω με βεβαιότητα σε λίγες μέρες
 

Ernest

New member
16 October 2009
62
Απάντηση: Re: Απάντηση: Oποιος εχει 'ακρες' στο αμερικα ας το δει.....

Χαχχχααααα
όποιος βιάζεται σκοντάφτει!!!
Ευχαριστώ φίλε, θα τους πάρω από τον Κατερέλο
Παρακαλώ! Νίκο, αν πας στον Κατερέλο, ενημέρωσε με σε παρακαλώ για την διαθεσιμότητα του Sigma 30mm (αν είναι άμεση, αν όχι σε πόσες μέρες κατόπιν παραγγελίας κτλ.)
Η δική μου pen mini έρχεται αύριο ή μεθαύριο...
 

alzazira69

AVClub Addicted Member
17 June 2012
2,261
o Κατερέλος όμως τα φέρνει μέσω αντιπροσωπείας ή κάνει παραεισαγωγή? ισχύει η εγγύηση κανονικά?
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
o Κατερέλος όμως τα φέρνει μέσω αντιπροσωπείας ή κάνει παραεισαγωγή? ισχύει η εγγύηση κανονικά?
...Δική του εισαγωγή κάνει, δίνει κανονικά πανευρωπαϊκή εγγύηση και σε περίπτωση προβληματικού προϊόντος σου το αλλάζει, χωρίς τσιριμόνιες!
 

alzazira69

AVClub Addicted Member
17 June 2012
2,261
αν όμως δεν είναι επίσημος αντιπρόσωπος, πώς μπορεί και δίνει πανευρωπαική εγγύηση? το λέω γιατί πχ. οι φακοί της canon που αγοράζονται από το Hong Kong δεν έχουν διεθνή εγγύηση (αγόρασα έναν πρόσφατα). αν λοιπόν αγοράζει από Ασία, ενδεχομένως να μην καλύπτονται από εγγύηση οι φακοί
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Δεν ξέρω πως ακριβώς τα καταφέρνει, γιατί επίσημος αντιπρόσωπος δεν είναι για ένα χρόνο πάντως σίγουρα σε καλύπτει!
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Oποιος εχει 'ακρες' στο αμερικα ας το δει.....

Eνα αρκετά ενθαρυντικό τέστ του Σιγμα 19mm/2.8 και μερικές συγκρίσεις (έχει και τον 20mm/1.7) θα δείς εδώ:
http://admiringlight.com/blog/review-sigma-19mm-f2-8-ex-dn/

αν δεν κάνω λάθος τα πιο ενθαρρυντικά τέστ είναι αυτά των δυο φακών πάνω στις δυο sigma merill dp1/dp2.
http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/sigma_dp1_merrill.shtml
http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/sigma_dp2m_review.shtml

βέβαια στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει μοντούρα και ο αισθητήρας είναι διαφορετικός, αλλά ο φακός είναι ίδιος.

μάλιστα ο 30άρης δείχνει να είναι ακόμα πιο οξύς. Μαζί με τον foveon αισθητήρα (απαραίτητο disclaimer) δείχνουν να ρίχνουν στη νεχ 7 για τα καλά (με τον 30 macro).
 
Last edited:

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,464
Re: Απάντηση: Oποιος εχει 'ακρες' στο αμερικα ας το δει.....

Σήμερα μου ήρθε ο 14ρης ο πάνυ.

Τυχερέ , μεγειά , στις δύο που πήγα σπίτι είδα στο γραμματοκιβώτιο την ειδοποίηση.........................................οι παραδόσεις όμως είναι μέχρι τις 13:30 @#$%^