Φθηνός φακός ΑΑ

nexus22

Senior Member
29 December 2012
401
Ψάχνω φακούς 1*ΑΑ γύρω στα 10 ευρώ ο καθένας για να τους μοιράσω στον πατέρα μου, παππού...

Υπάρχει κάποιος που ξεχωρίζει απο τους άλλους ή να δώ στο dx αξιολογήσεις?
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,430
Βριλήσσια
Ψάχνω φακούς 1*ΑΑ γύρω στα 10 ευρώ ο καθένας για να τους μοιράσω στον πατέρα μου, παππού...

Υπάρχει κάποιος που ξεχωρίζει απο τους άλλους ή να δώ στο dx αξιολογήσεις?

Αν πας στο DX και βαλεις στα φιλτρα την τιμη (price range) και τις αξιολογησεις των μελων θα σου βγαλει καμμια εικοσαρια φακους και ειναι ευκολοτερη η επιλογη.

Δες και εδω ενα fandyfire απο το fasttech.
http://www.fasttech.com/products/16...fire-c3-cree-xr-e-q5-160lm-1-mode-white-led-f
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,430
Βριλήσσια
Ο ανθρωπος βρε παιδια ζηταει φακο γυρω στα 10 ευρω για συγκεκριμενο σκοπο.

Σιγουρα με τα διπλα λεφτα βρισκει κατι καλυτερο, και με τα τριπλα κατι ακομα καλυτερο :)))
 

mixalio

AVClub Enthusiast
21 January 2012
718
Χανιά
ωραιος ο FENIX E11, τον εχω και εγω. εχει καψει πολλες μα πολλες μπαταριες χωρις κανενα προβλημα!
ειναι μια καλη επιλογη και εχει ωραιο και βολικο μεγεθος.
 

nexus22

Senior Member
29 December 2012
401
Θα προτιμήσω μάλλον κάτι σε φθηνό κινέζικο για τους άλλους γιατί απλά θα χαριστούν και δεν ξέρω κατά πόσο θα τους προσέξουν.

Ας μην ανέβω παραπάνω απο 10 γιατί με βλέπω να ξοδεύομαι αρκετά με τους φακούς που βλέπω να παίρνω εγώ:smile:
 

enduras1

Moderator
Staff member
Παντως επελεξε Cree με λιθιου μπαταρια.
Κραταει φορτιση για οποτε τον χρειαστεις! Διαρκει παρα πολυ!
Και τα λεφτα που θα δωσεις παραπανω θα τα γλυτωσεις απο το κοστος των ΑΑ!!!
Δες εδω μετα απο μια πολυ γρηγορη αναζητηση:
http://www.ebay.com/itm/New-C8-CREE...3242727?pt=US_Flashlights&hash=item2c67652467
Σκεψου το!!!
 

asot

AVClub Addicted Member
6 December 2010
1,436
Λάρισα
Απάντηση: Re: Φθηνός φακός ΑΑ

Παντως επελεξε Cree με λιθιου μπαταρια.
Κραταει φορτιση για οποτε τον χρειαστεις! Διαρκει παρα πολυ!
Και τα λεφτα που θα δωσεις παραπανω θα τα γλυτωσεις απο το κοστος των ΑΑ!!!

Μια σύγχρονη (επαναφορτιζόμενη) ΑΑ (ας πούμε eneloop) κρατάει 75% του φορτίου της για 3 χρόνια,
και το μόνο που έχει να σκεφτεί είναι το αρχικό κόστος αγοράς

Επίσης, θέλει ΑΑ για να την βρίσκει ο καθείς, ακόμα και στο περίπτερο...
Δεν μπορεί να έχει στο νού του πατέρα ή παππού, να ψάχνουν φορτιστή Li-Ion!!!

Μπήκαν καλές προτάσεις παραπάνω (και η Romicen, επίσης δοκιμασμένη, και ο πωλήτης shiningbeam επίσης!)
 

enduras1

Moderator
Staff member
Με μια λιθιου εχω ενα φακο εδω και δυο χρονια!
Φαντασου να εχεις και την δευτερη που εχει το πακετο φορτισμενη.

Δεν αντιλεγω οτι ο φιλος θελει ΑΑ αλλα αν δει μια καλυτερη προταση ας κρινει και ας αποφασισει.

Παντα φιλικα.

Κυριακος
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,430
Βριλήσσια
Eχεις χασει επεισοδια πατριωτη :)

Υπαρχουν πλεον μπαταριες ΑΑ/ΑΑΑ ΝιΜΗ, οπως οι Sanyo Eneloop, που η διαρκεια αποφορτισης ειναι συγκρισιμη με αυτες των επωνυμων Li-ion.

H καινουρια γενια eneloop (HR-3UTGB) διατηρει το 70% της ενεργειας ακομα και μετα απο 5 χρονια!
 

nexus22

Senior Member
29 December 2012
401
Re: Απάντηση: Re: Φθηνός φακός ΑΑ

Μπήκαν καλές προτάσεις παραπάνω (και η Romicen, επίσης δοκιμασμένη, και ο πωλήτης shiningbeam επίσης!)


Φαίνεται ενδιαφέρον ο rominsen που έβαλε ο "kospap". Το κατάστημα είναι οκ, να προχωρήσω στον συγκεκριμένο?
 

lupin

Established Member
2 December 2010
238
ο φακος μια χαρα το καταστημα δοκιμασμενο προχωρα η προταση του kospap εξαιρετικη!
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,430
Βριλήσσια
Πατριωτη δεν εχω χασει επισοδεια τα κατεχω μεν αλλα ποσα ευρω θα πληρωσει 3 envelop σε σχεση με μια 18650???

Μα δεν μιλουσαμε για κοστος, αλλα για διαρκεια εκφορτισης. Ηθελα να πω οτι οι καινουριες ΑΑ οπως οι ενελουπ, βαστανε και δεν ξεφορτιζουν οσο σχεδον οι λιθιου, αρκετα χρονια.

Αλλα περα απο αυτο, γιατι 3 ενελουπ? Ο ανθρωπος ζηταει φακο 1 χ ΑΑ. Eπισης μια ενελουπ ειναι πολυ φτηνοτερη απο μια καλη 18650, τουλαχιστον στο 1/3 της τιμης. Οποτε και φτηνοτερα του ερχεται.

3 ενελουπ, για να ερθω στο ερωτημα σου κοστιζουν 6-7 ευρω. 1 αντιστοιχης ποιοτητας 18650 σαν την Panasonic Protected NCR18650A 3100μαω κοστιζει τουλαχιστον 10 ευρω και φτανουν στα 12-13+ ευρω σε μεγαλυτερες χωρητικοτητες (μαω).
Επισης με τις μπαταριες λιθιου πρεπει να ειναι καποιος προσεκτικος γενικοτερα. Θυμαμαι τι γραφει η EagleTac, και οχι μονο, στις οδηγιες περι μεγαλης προσοχης στην διαχειρiση των Li-Ion. Διαβασε το warning..http://www.eagletac.com/download/readme/g25c2.pdf

Oποτε, ειδικα για αρχαριους και ανθρωπους που θελουν να εχουν το κεφαλι τους ησυχο, better safe (με ΑΑ) than sorry :))

Μπαταριες λιθιου, παντα επωνυμες και protected εκτος αν ειναι καποιος γνωστης και ξερει τι κανει, πως φορτιζει και πως ξεφορτιζει.
Εγω δεν ειμαι για αυτα, δεν κατεχω αρκετα ακομα, ετσι λοιπον προτιμω την σχετικη ασφαλεια των επωνυμων protected.:ernaehrung004: