Toshiba TL933 /963 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
http://www.home-entertainment.toshiba-greece.com/Televisions/3D-TV/46TL933/#/accessoriesTab

Δοκιμή:

http://www.avforums.com/reviews/Tos...-3D-LED-LCD-Television-Review_384/Review.html
640446.jpeg

13669191_9924.jpg

tohiba_46tl933_6369876.jpg

59-128-thickbox.jpg



Κάτοχος πια της 46TL933.
H αγορα έγινε σε αντικατάσταση μιας 42LH3000 που μετακομίζει αλλού.
Πλάσμα αποκλείστηκαν μιας και ο χώρος που θα τοποθετηθεί έχει πανταχώθεν φώς και θα παίζει όλη την ημέρα απέναντι από ανατολικό παράθυρο 2χ1,4 κ δεξια εξωτερική τζαμόπόρτα.
Μια πρωτη ματια κ εντυπώσεις τώρα, περισσότερα τις επόμενες μέρες ελπίζω..
Συσκευασία
Μαζεμένη 120χ70χ16, μικρότερη απο την απερχόμενη 42άρα.
DSC_6849.jpg

Σχεδιασμός
Προσωπικά είμαι fan του μινιμαλιστικού γκρί που δέν αντανακλά και σίγουρα δέν είναι το γυαλιστερό piano black.. +8
Εδώ με μια επαγγελματική 47αρα απο πίσω της
DSC_6860.jpg

Μου έκανε εντυπωση οτι το καλώδιαο ρεύματος βγαίνει κατευθείαν απο μέσα κ δέν είναι shuko... Kαθόλου βολικό που δέν έχουν βάλει υποδοχή..
DSC_6855.jpg

Πανελ
Δυστυχως για μένα είναι πιο γυαλιστερη η επιφάνεια απο ότι φανταζόμουν άν και είχα δεί την 32άρα στο Πλαίσιο, το μέγεθος κανει διαφορά. Θα μαζεύει αντανακλάσεις εκει που η παλιά της αποροφούσε εντελώς. -2

Clouding: ίσως φαίνεται στις φωτο βρηκα τρια λευκά σημεία που η φωτεινότητα είναι αυξημένη σαν σποτάκια δεξια απο το κέντρο σε τριγωνική διαταξη. -5
DSC_6879.jpg

Δέ γνωρίζω άν χρίζει αλλάγης, σε λευκό δείχνει αρκετα.
Τηλεκοντρόλ
Αρκετα ευσωμο, δείχνει στιβαρό, του λέιπουν κουμπια favorites & guide που είχε η LG άν κ στριμωγμενα κάτω
Έχει όμως freeze θυμιζοντας μου τη Philps 29PT94
DSC_6853.jpg

Ρυθμίσεις

  • Συντονισμος καναλιών
    Κυριολεκτικα μου αλλαξε τα φώτα μέχρι να διανειμω τα καναλια όπως τα ήθελα. Καμια λειτουργικοτητα κ λογική -10 βαθμούς.
  • Favorites απο αναλογικά και ψηφιακά μαζί ΔΕΝ... Τα αναλογικά δεν έχουν καν favorites επιλογή -5
έχει σχετικά καλό μενου ρυθμίσεων εικόνας κλπ.
  • UX
Τα γραφικά του UI ειναι χαμηλης ανάλυσης και πιξελιάζουν...
Auto find connected device: δεν εχει αυτη τη λειτουργία που πάλι είχε η παλία η οποία γκριζάριζε τις άδειες υποδοχές

Απο δικτυακές δυνατότητες ουτε κοιταξα όπως κ το 3D.

Media Player
Ευχαριστη έκπληξη, έπαιζε αρκετα παραπάνω απο ότι υπολόγιζα και είναι σχετικά γρηγορος στη πλόηγηση απο stick. Aρνητικό δέ διαβαζει ntfs φορματ κ απο ότι είδα png αρχεία

Ποιότητα εικόνας
Καλό μαυρό, και φωτεινά αρκετα. Η δοκιμή του avforums με καλύπτει...
Σε μια μέτρηση μου έδωσε 0,06 στα 120!
  • τηλεοπτικό
Δε μπορώ να πω πως τρελάθηκα στο τηλεοπτικό. Καποια επεξεργασια κρατα, γιατι παρα το οτι ειχα απενεργοποιήσει σχεδόν τα πάντα μου φαινοταν λίγο με τεχνουργήματα κ borders.
Απο υπολογιστή καλή εικόνα, πολύ αργή απόκριση, δε το έψαξα πολύ όμως ίσως η θυρα θελει να είναι η HDMI 1 κλπ.
DSC_6871.jpg


Αυτα για τώρα.

Άν κάποιος μπορεί να μου πέι πώς μπαινουμε στο κρυφό μενου / SM κ βλέπουμε ώρες;
δοκίμασα το πρωτο απο τις μεθόδους εδώ αλλά δέ δούλεψε.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Toshiba TL933 /963

Μεγειά και καλοθέατη !!! :ernaehrung004:

Ευχαριστούμε για την παρουσιάση, evanfotis !!!
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
tnx, μερικές στις αντίξοες συνθήκες του προορισμού. Ηλιφάνεια με ρολο κατεβασμένο να μη κτυπά κατευθείαν τη συσκευή.
Αντανακλάσεις...
DSC01096_1280x959.jpg

Γωνίες θέασης/ αντανακλάσεις. Το backlight ρυθμισμένο ~ 45 οπότε έχει άκομα αρκετά αν θέλουμε ένταση, αλλά γίνεται πολύ ψευτική η εικόνα, επηρεάζεται κ ο κορεσμός απο ότι είδα. Οι φωτό
σε Hollywood 2 με καλιμπραρισμένες ρυθμίσεις κ 120 φωτεινότητα.

DSC01098_1233x1280.jpg

DSC01097_1280x1004.jpg
DSC01102_1280x959.jpg

DSC01099_1280x1077.jpg

DSC01100_1202x1280.jpg

DSC_6881_1280x851.jpg
DSC_6884_851x1280.jpg

DSC_6894_1280x991.jpg

DSC_6892_780x1280.jpg



Η ερώτηση μου παραμένει σχετικά με τρόπο εισόδου στο SM για θέαση ωρών, γνωρίζει κανείς;
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
http://www.techradar.com/reviews/au...ma-and-lcd-tvs/toshiba-46tl963-1103172/review


http://www.pluggedin.co.uk/article/toshiba-46tl963-46-3d-led-backlit-tv-expert-review

Γνωρίζει κανεις πώς μπορουμε να αλλάξουμε τη σειρά προβολής αρχείων απο usb;
Τα δείχνει πάντα σε εικονίδια και δεν αλλάζει η σειρά τους ούτε αν μετονομάσουμε τα αρχεία νουμερικά η αλβαβητικά, σαν να κραταέι εναν εσωτερικό κώδικα ταξινόμησης..
 
Last edited by a moderator:

Johnny_B

New member
21 January 2013
29
Φίλε μου καλησπέρα.Έχεις μείνει ευχαριστημένος με την συγκεκριμένη τηλεόραση γιατί σκέφτομαι να την πάρω σήμερα από τον Κωτσόβολο στα 459Ε?
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
Έχει αρκετά θετικά όπως κ μερικά αρνητικά και τα ζυγίζεις με τις προτεραιότητες σου.
Θετικά για μένα ο σχεδιασμός, η αντίθεση, το τηλεκοντρόλ, ποιότητα κατασκευής, 4hdmi 2usb γενικά το επίπεδο εξοπλισμού στη τιμή αυτή.
Θα έλεγα οτι για lcd η εικόνα και το upscaling τηλεοπτικού ειναι καλό.
Μπορεί να μήν έχει τοσο "φυσική απόδοση" σε ανθρώπινο δέρμα όπως μερικές πλάσμα που έχω δεί της Πανασόνικ, αλλά κερδίζεις αλλού, όπως θέαση σε φωτεινό χώρο άν και έχει λιγο γυαλιστερη επιφάνεια αλλά το γυαλί των πλάσμα δέν είναι.

Στα αρνητικά η δυσνόητη ταξινόμηση των καναλιών οπου προτείνω να κατέβασεις απο τη Toshiba.de το προγραμματακι που βοηθά με τη τακτοποίηση των καναλιών Toshiba_Channel_Editor. Την αναβάθμιση δέν την έχω βάλει που έχει διοτι δέν λένε ακριβώς τί φτιάχνει και υπάρχει πιθανότητα να χαλάσει κατι άλλο κοινώς "better safe than sorry & don't fix it if it aint broken" δηλ.
Αρνητικό οτι ορισμένες φορές μερικά κανάλια χάνουν τον συγχρονισμό εικόνας/ήχου με αποτέλεσμα μικρή καθυστέρηση της εικόνας, που ειναι ενοχλητικό.
Ενα reboot το φτιάχνει.
Σε μικρότερο βαθμό το ότι και δεν παίρνει favorites απο ψηφιακή και αναλογική κ αργει σχετικά στην εναλλαγή καναλιών.
Επίσης ο media player ενω γενικά με ικανοποιεί είναι γρήγορος και παίζει αρκετά αρχεία, τα δείχνει μονο σαν thumbnails (κ όχι list) και δεν καταλαβαινω τη λογική που τα αριθμει /ταξινομεί δεν ειναι ουτε αλφαβητική ούτε χρονολογική.
Βέβαια γενικα αυτά είναι ψιλά γράμματα, στα γενικά με καλύπτει.
Δέν κάνει για PC διοτι όπως ανέφερα παραπάνω αργεί. Για χρήση με pc καλύτερα μια 50hz κ πιο οικονομική βγαίνει.

Δές κ άλλες απόψεις εδώ:
http://www.hifi-forum.de/viewthread-148-5110.html
http://www.hifi-forum.de/viewthread-148-5333.html

Εν κατακλείδι στη τιμή της πολύ "τιμια" πρόταση αν και κλισέ ο όρος, με καλύτερη ποιότητα κατασκευής κ απόδοση των αντίστοιχων τιμολογιακά samsung/lg led/lcd μοντέλων.
Δεν αναφέρω clouding κλπ που κάνουν όλες του είδους αλλά δέν μου έχει παρουσιάσει κάτι ιδιαίτερο ή ενοχλητικό εκτος απο το αρχικό που έχω στο πρωτο ποστ το οποίο υπο φυσιολογικές συνθήκες τηλεοπτικού/ ταινιών/ φωτό ΔΕΝ φαινεται.
 

Johnny_B

New member
21 January 2013
29
Ευχαριστώ πολύ.Θα το ψάξω λίγο ακόμα αν και όπως είπες για την τιμή της αξίζει αρκετά. Τιμιοτατη αγορά
 

achillevs

Established Member
30 June 2010
113
Toshiba TL938G : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ευχαριστώ πολύ.Θα το ψάξω λίγο ακόμα αν και όπως είπες για την τιμή της αξίζει αρκετά. Τιμιοτατη αγορά

Εχω παρει την TL 938, και δεν μου παιζει ελλ.εξωτερικους srt. Υπαρχει καποια ρυθμιση στο μενου?
Εισης αν παιζει ελλ. εσωτερικους σε mkv. Δεν το δοκιμασα ακομα.
 

chris141266

Senior Member
26 June 2006
424
Καλαματα
Εχω παρει την TL 938, και δεν μου παιζει ελλ.εξωτερικους srt. Υπαρχει καποια ρυθμιση στο μενου?
Εισης αν παιζει ελλ. εσωτερικους σε mkv. Δεν το δοκιμασα ακομα.

Εχω και εγω την 40αρα 938.Δεν παιζει ελληνικους υποτιτλους.Στο μενου δεν βρηκα και εγω κατι οποτε μαλλον περιμενουμε αναβαθμιση
αν και οποτε υπαρξει.
 

achillevs

Established Member
30 June 2010
113
Εχω και εγω την 40αρα 938.Δεν παιζει ελληνικους υποτιτλους.Στο μενου δεν βρηκα και εγω κατι οποτε μαλλον περιμενουμε αναβαθμιση
αν και οποτε υπαρξει.

Σημ. Δεν παιζει εξωτερικους ελλ.υποτιτλους. Παιζει ομως κανονικα τους εσωτερικους σε mkv. (για την 938)
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
Οι αναβαθμίσεις υπάρχουν απλά βρίσκονται στην Γερμανική ιστοσελίδα της Τοσιμπα, μη τη ψάχνετε στην ελληνική...
Θέλει usb φορμαρισμένο σε FAT16! και απο εκει μια διαδικασια που εξηγει το pdf.
Βρήκα το τελευταία αναβάθμιση για την 936, δε γνωρίζω τί διαφορά έχει με την 938 όμως ή άν είναι οι ίδιες:
http://www.dl.toshiba.com/tsb-dtv/NA/GB/EN/40TL936G.html
 
Last edited:

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
Απο ότι είδα όμωε είναι το ίδιο αρχειο ακριβώς με αυτό της TL933, οπότε μάλλον κάνει για όλη τη σειρα TL9xx
 

achillevs

Established Member
30 June 2010
113
Re: Απάντηση: Toshiba TL933 /963 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Απο ότι είδα όμωε είναι το ίδιο αρχειο ακριβώς με αυτό της TL933, οπότε μάλλον κάνει για όλη τη σειρα TL9xx

1. Οποιος δοκιμασει το νεο λογισμικο ας αναφερει τι βελτιωνει.
2. Σε ξενο site διαβασα οτι αναγνωριζει εξωτερικους srt μονο σε UTF-8. Με ποιο πριγραμμα να τους τροποποιησω?
3. Με το PVR τι παιζει?
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
2. πολύ απλά σε έναν text editor (notepad) αποθηκεύουμε τον υπότιτλο με κωδικοποίηση UTF-8.
3. Κάνει εγγραφή κανονικά αλλα λόγω DRM μπορεί να θεαθεί μόνο απο την ίδια TV, όχι για επεξεργασία σε υπολογιστή η σε άλλο media player.
 

achillevs

Established Member
30 June 2010
113
Re: Απάντηση: Toshiba TL933 /963 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

2. πολύ απλά σε έναν text editor (notepad) αποθηκεύουμε τον υπότιτλο με κωδικοποίηση UTF-8.
3. Κάνει εγγραφή κανονικά αλλα λόγω DRM μπορεί να θεαθεί μόνο απο την ίδια TV, όχι για επεξεργασία σε υπολογιστή η σε άλλο media player.

Ωραια, το PVR θα το δοκιμασω μολις αγορασω καινουριο δισκο, γιατι δεν εχω ελευθερο. Τους srt τους εφτιαξα με ενα notepad ευκολα.

Κατι αλλο που διαβασα σε καποιο site-ξενο- ο media player (στις toshiba γενικα) δεν παιζει 3Δ και dts. Υπαρχει κανενα βιντεακι προχειρο να δοκιμασω?
 

achillevs

Established Member
30 June 2010
113
Re: Απάντηση: Toshiba TL933 /963 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ωραια, το PVR θα το δοκιμασω μολις αγορασω καινουριο δισκο, γιατι δεν εχω ελευθερο. Τους srt τους εφτιαξα με ενα notepad ευκολα.

Κατι αλλο που διαβασα σε καποιο site-ξενο- ο media player (στις toshiba γενικα) δεν παιζει 3Δ και dts. Υπαρχει κανενα βιντεακι προχειρο να δοκιμασω?

Το προβλημα που προκειπτει με το 3Δ μεσω media player, ειναι μαλλον εμμεσο.
Ο σκληρος δισκος πρεπει να ειναι σε fat32, αλλα εγω τουλαχιστον εχω προβλημα
να αντιγραψω ενα mkv μεγαλυτερο απο 4 γιγα σε τετοιο διαμορφωμενο δισκο.
 

achillevs

Established Member
30 June 2010
113
Re: Απάντηση: Toshiba TL933 /963 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

To Fat 32 δεν υποστηρίζει αρχεία άνω των 4GB.
http://en.wikipedia.org/wiki/File_Allocation_Table#FAT32

Διαμορφωσα ενα στικακι των 16 γιγα σε NTFS και περασα ενα mkv-3D-dts 9,5 giga.
Αναγνωρισε το συστημα αρχειων NTFS, και μου επαιξε το mkv.
To 3D το παιζει κανονικα , το επελεξα χειροκινητα. (μονο που δεν ειχα γυαλια να πω τις εντυπωσεις)
Καταλαβα απο τη θολη εικονα οτι εβγαλε 3Δ στην οθονη.
Μονο το dts δεν επαιξε.( υπηρχε και ηχος ac3 που τον επαιξε κανονικα)

Εχει κανεις υποψην κανενα αξιολογο προγραμματακι για μετατροπη του ηχου? Ευχαριστω.