λαμπατος ενισχυτης

cr.rath

New member
16 November 2010
31
Νικαια
Χρόνια πολλα σε όλους !!!θα ήθελα να ρωτήσω για ηχεία martin logan ποιος λαμπατος ενίσχυσης θα έκανε δουλειά ;;;
αυτή τη στιγμή τα οδηγό με bryston bsst με τον οποίο είμαι ευχαριστημένος ...
Με λαμπατο θα δω μεγάλη διάφορα ;

ευχαριστω
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Μπορείς να δοκιμάσεις κάποιον με λάμπες κτ120 που έχουν και ισχύ αλλά και άκρα. Μάλιστα κυκλοφορεί ένας Cayin που τον έχουν τεστ σε πρόσφατο τεύχος του High Fidelity με 2 ΚΤ120 στο κανάλι και ισχύ 100 watt. Θα πάρεις περισσότερη διαφάνεια από λάμπα αλλά και μουσικότητα. Έχε στο νου σου όμως ότι θα χρειαστείς και ικανή οδήγηση γι αυτό προτείνω και τις ΚΤ120 οι οποίες κάθονται σε ενισχυτές που ''φορούν'' ΚΤ 88 και 6550.

Επίσης καλό θα ήταν, αν μπορούσες να ακούσεις κάποιον Ayon Spirit (5οwat στο κανάλι) ή κάποιον Ayon Triton (100watt νομίζω). Ο τελευταίος αν και ακριβός είναι και τρομερός.

Για τι budget μιλάμε;
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Όταν είχα τα vista τα είχα βάλει και με bryston και με λάμπες του Τσακιρίδη 90 watt. Οι λάμπες παίζανε καταπληκτικά, αλλά έφταναν μέχρι ένα σημείο στην ένταση δεν με πείραζε όμως γιατί ο χώρος ήταν μικρός. Ο Bryston εντάξει..... τι να πω.... ουδέτερη απόλυτη ισχύ !!
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Πιστεύω πως αν ο φίλος μπορεί να δοκιμάσει κάποιον Ayon Triton θα πάρει πολύ καλά αποτελέσματα. Υπάρχει συμφορουμίτης που τον έχει με B&W της σειράς 800 και είναι πολύ ευχαριστημένος. Καλοί και μάλιστα πολύ, Τσακιρίδης αλλά νομίζω πως τα martin logan θα έχριζαν μιας πιο καλής υλοποίησης από αυτούς.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Πιστεύω πως αν ο φίλος μπορεί να δοκιμάσει κάποιον Ayon Triton θα πάρει πολύ καλά αποτελέσματα. Υπάρχει συμφορουμίτης που τον έχει με B&W της σειράς 800 και είναι πολύ ευχαριστημένος. Καλοί και μάλιστα πολύ, Τσακιρίδης αλλά νομίζω πως τα martin logan θα έχριζαν μιας πιο καλής υλοποίησης από αυτούς.

Αν μιλάς για τους Ελέκτρα δίνουν 90 βατ με el34. Αν τους έπαιζες με ΚΤ88 ή 6550 ή ΚΤ120 (αν παίρνει τις τελευταίες) θα είχες άλλα αποτελέσματα.

Πάντως πριν ο φίλος κάνει κάποια κίνηση καλό θα είναι να πάρει κάποιο μηχάνημα στο σπίτι για λίγες ημέρες και να δοκιμάσει την συνταγή. Και καλύτερα όχι κάποιο αλλά κάποια.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: λαμπατος ενισχυτης

Πιστεύω πως αν ο φίλος μπορεί να δοκιμάσει κάποιον Ayon Triton θα πάρει πολύ καλά αποτελέσματα. Υπάρχει συμφορουμίτης που τον έχει με B&W της σειράς 800 και είναι πολύ ευχαριστημένος. Καλοί και μάλιστα πολύ, Τσακιρίδης αλλά νομίζω πως τα martin logan θα έχριζαν μιας πιο καλής υλοποίησης από αυτούς.

+1
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Ναι γι αυτούς λέω αλλά δεν θυμάμαι με ποιες έπαιζαν.

Αφού τελικά έχεις να οδηγήσεις μόνο τις μεμβράνες μπορείς να πάς άνετα σε λάμπες. Ο Bryston μου φαίνεται λίγο υπερβολή.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Ο κατασκευαστής για τα Vantage δίνει ελάχιστη ισχύ τα 20 βατ. Οπότε θα μπορούσες να δοκιμάσεις και κάποιον ενισχυτή στο 50-60 watt για να δεις πως τα πάει.
 

kl11

New member
27 July 2010
76
Εαν ο bryston ειναι τελικος κρατα τον , και βαλε ,δοκιμασε καποιον λαμπατο προενισχυτη .
 

cr.rath

New member
16 November 2010
31
Νικαια
Έχω καταμπερδευτει τελείως ! Δηλ τα ηχεία είσαστε σίγουροι οτι δεν θέλουν wat ?
Με έναν λαμπατο 50 αρι θα κάνω δουλειά ?
μετα απο 4 χρόνια ανακάλυψα οτι με έπιασαν ........ Να μη το πω ...!
Παντός το κατάστημα που τα πήρα όλα μου είχε πει οτι θέλουν ρεύμα τα ηχεία κ μου πούλησαν τον bryston !
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Και βέβαια θέλουν ρεύμα και γι αυτόν το λόγο στα πρώτα ποστ μου σου πρότεινα λύσεις των100 βατ. Απλά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις αν δεν έχεις την δυνατότητα να πάρεις έναν πιο ισχυρό και ικανό λαμπάτο. Κορόιδο δεν σε πιάνει κανένας όταν ακούς κάτι στον χώρο σου με τα ηχεία σου. Άλλωστε σε αυτές τις κατηγορίες τιμής που είναι τα ηχεία σου κι ο ενισχυτής σου δεν θα ήταν και ορθό να πάρεις ''γουρούνι στο σακί'' χωρίς να το ακούσεις και να σου αρέσει εσένα. Έτσι δεν είναι;
 

saitisgr

Banned
19 December 2006
1,513
Δυστυχώς εδώ
Υπάρχει και ενας CAT τελικός μεταχειρισμένος στον μπάμπη
τον αγοράζεις
πετάς το ηχεία μιάς και τα υβριδικά σαν αυτά που έχεις δεν εχουν εντάσεις και πας γιά άλλα