Προβληματικά pixel και αμυχή πάνελ σε Samsung 64E8000

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,792
Παιδιά εχω 2 καμμενα pixels! Στην δεξια πλευρα. Τί μπορώ να κάνω; Εχω ξενερώσει...
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,888
Αθηνα
Απάντηση: Re: Samsung PS E8000 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Παιδιά εχω 2 καμμενα pixels! Στην δεξια πλευρα. Τί μπορώ να κάνω; Εχω ξενερώσει...

Καποια εταιρεια εχει πολιτικη 0 καμμενων πιξελ. Δεν θυμαμαι ποια αλλα αξιζει να το κοιταξεις
μηπως σε καλυπτει.
Περαν αυτου ομως εχω ακουσει για κολλημενα πιξελ σε πλασμα που ξεκολλανε με την παροδο του χρονου.
Μηπως να ανεβασεις καμμια φωτο, να τα δει και κανενας πιο γνωστης απο μενα?
Μπορει συν τω χρονω να ξεκολλησουν και να τη σκαπουλαρεις ετσι.
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,792
Re: Samsung PS E8000 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Λοιπον ακουστε. Το ενα ειναι καμμενο πιξελ και δεν φαινεται απο καναπε.Το αλλο ομως δεν ειναι πιξελ! Ειναι χτυπημα που το καταλαβαινεις με την αφη οπου ειναι σαν να εχει μικρη τρυπιτσα οπου φαινεται απο πισω το φωτακι του πανελ! Τί ειναι αυτο; Δικαιολογει αλλαγη τηλεορασης τωρα που εχω doa;
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Samsung PS E8000 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ανέβασε φωτογραφία...
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,792
Re: Samsung PS E8000 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Να πω οτι το ενα φαινεται και με σβηστη τηλεοραση.Αρα ειναι κατι σαν χτυπημα που το ειχε απο την αρχη...Ξενερα.Μολις γυρισω σπιτι θα ποσταρω φωτο
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,792
Re: Samsung PS E8000 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αυτο είναι με κλειστή την τηλεόραση. Είναι το αριστερό γκριζάκι. Τα υπόλοιπα είναι από το φλας:

http://imageshack.us/photo/my-images/163/img0273uw.jpg/

Αυτό είναι με αναμμένη την tv σε άσπρο φόντο:

http://imageshack.us/photo/my-images/13/img0265gt.jpg/

Εδώ από άλλη οπτική:

http://oi48.tinypic.com/11l7tco.jpg

Κι εδώ είναι το pixel σε μπλε-μωβ χρώμα από κοντά:

http://oi45.tinypic.com/1hd081.jpg
 
Last edited:

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Samsung PS E8000 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δεν μπορώ να το διακρίνω καθαρά. Ίσως έχει κάποια αστοχία το αντι-ανακλαστικό φίλτρο. Δεν ψάχνεις σε κανένα φόρουμ του εξωτερικού να δεις αν είναι διαδεδομένο πρόβλημα; Ίσως να ρώταγες και την σάμσουνγκ;
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,792
Re: Samsung PS E8000 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Να πάρω πρώτα tsampas για αντικατάσταση λόγω doa ή να μιλήσω με samsung. Τί προτείνεις.

Δεν μπορώ να ησυχασω με μία τηλεόραση. Πολλή ατυχία...
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Samsung PS E8000 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

To doa καλύτερα. Με την σάμσουνγκ ίσως μπλέξεις.
 

bill123455

Established Member
3 June 2012
285
Re: Samsung PS E8000 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Polakis τι να πω ρε φιλε εισαι πολυ ατυχος τελικα !Αυτο που ξερω εγω για τα pixel η samsung δικαιολογει απο 7 και πανω κι αυτο στο λεω σιγουρα(για τηλεορασεις παντα).Επισης η διαδικασια που ακολουθουν τα περισσοτερα καταστηματα εχεις δεν εχεις doa ειναι οτι καλεις εσυ τη samsung αναφερεις το προβλημα και σου κλεινουν ραντεβου με τεχνικο ερχεται σπιτι σου βλεπει και φωτογραφιζει το προβλημα και μετα βλεποντας αυτοι τις φωτογραφιες αποφασιζουν αν πρεπει να γινει αντικατασταση.Αν ναι σε παιρνουν κι εσενα και το καταστημα και δινουν κωδικο αντικαταστασης.Καλοριζικη παντως οπως και να´χει! Κι εγω τωρα που γυρισα απο διμηνη σχεδον αδεια θα παω να την κλεισω μιας και εκρεμει πιστωτικο αλλαγης που ειχα απ την 51e6500.Μαγεια παντως οι 64 ιντσες..!Αυτα φιλε,καλα ξεμπερδεματα να εχεις
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,792
Re: Samsung PS E8000 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Πραγματι καλεσα tsampas και με παρεπεμψαν στην samsung όπου πήρα τηλέφωνο και μου ειπαν την ολη διαδικασια. Τους ρώτησα για doa και μου είπαν από samsung οτι αυτοί δεν έχουν doa και ότι πρέπει να μιλήσω με το κατάστημα. Ο tsampas ομως γιατι βγαζει την ουρα του απεξω; Δεν εχω doa που μπορω να χρησιμοποιησω απευθειας απο το καταστημα; Δεν εχω δικαιωμα απο οποιο καταστημα κι αν εχω αγορασει κατι; Τί κόλπα ειναι αυτα;
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Έκανες την αγορά ηλεκτρονικά, από την ιστοσελίδα του καταστήματος;
Δυστυχώς, τα μικρά καταστήματα έτσι είναι. Αγόρασα και εγώ ψυγείο σάμσουνγκ από αντίστοιχο μικρό κατάστημα, και περάσανε 2,5 μήνες μέχρι να αντικατασταθεί, ενώ δεν πάγωνε η κατάψυξη. Το κατάστημα δεν έκανε τίποτα, και οι 2 μαζί επέμεναν σε επισκευή (ενώ είχε ήδη 2 επισκευές με το καλημέρα).

Είναι φθηνότερα, αλλά αν χρειαστείς εγγύηση θα ταλαιπωρηθείς. Να επιμείνεις με το κατάστημα, αν πας μέσω σάμσουνγκ έχεις δεχθεί επισκευή.

(Αφού έχεις ήδη δικηγόρο, δεν των ρωτάς καλύτερα; )
 
Last edited by a moderator:

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,792
Re: Samsung PS E8000 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Έκανες την αγορά ηλεκτρονικά, από την ιστοσελίδα του καταστήματος;
Δυστυχώς, τα μικρά καταστήματα έτσι είναι. Αγόρασα και εγώ ψυγείο σάμσουνγκ από αντίστοιχο μικρό κατάστημα, και περάσανε 2,5 μήνες μέχρι να αντικατασταθεί, ενώ δεν πάγωνε η κατάψυξη. Το κατάστημα δεν έκανε τίποτα, και οι 2 μαζί επέμεναν σε επισκευή (ενώ είχε ήδη 2 επισκευές με το καλημέρα).

Είναι φθηνότερα, αλλά αν χρειαστείς εγγύηση θα ταλαιπωρηθείς. Να επιμείνεις με το κατάστημα, αν πας μέσω σάμσουνγκ έχεις δεχθεί επισκευή.

Την αγορά την έκανα τηλεφωνικά, όχι ηλεκτρονικά. Την παρήγγειλα μέσω τηλεφώνου, μου την έφεραν σπίτι και την πλήρωσα επί τόπου...
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
Re: Samsung PS E8000 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αν έχει όντος προβλημα στην samsung πάντως θα στην αλλάξουν. Είναι καλή η αντιπροσωπεία τους στην Ελλάδα. Αφου έχει pixel καμμένα διεκδίκησε την αλλαγή από το μαγαζί που την πήρες. Μπορείς να την κάνεις νομίζω είναι δικαίωμα σου και ευρωπαική νομοθεσία και δεν μπορούν αν το αρνηθούν.
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
Re: Samsung PS E8000 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δες εδώ και την νομοθεσία από την γενική γραμματεία καταναλωτη

http://www.efpolis.gr/el/component/efaq.html

και στο σημείο που λέει για αλλαγές προιόντον. Πάντως ρε polakis είσαι πραγματικά καντέμης. Νομίζω ότι στην επόμενη που θα πάρεις να πας από εκεί να στην ανοίξουν και να την δεις πρωτού την πάρεις σπίτι
 

Jimmy

AVClub Enthusiast
25 August 2006
779
Re: Samsung PS E8000 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Χρησιμοποιησε DOA με το καταστημα και μην περιμενεις απο την Samsung, δεν ακουγονται και τα καλυτερα...
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,792
Re: Samsung PS E8000 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Λοιπόν ξαναμίλησα με tsampas και μου είπε ότι δεν ξέρει αν το DOA ισχύει για τηλεοράσεις! LOL! Kι ότι δεν βάζει οδηγό να έρθει να την παρει! Αν θέλω λέει να του την πάω εγώ, να δουν ότι έχει πρόβλημα να την κρατήσουν εκεί (να μείνω χωρίς τηλεόραση δηλαδή χρονιάρες μέρες), να μιλήσουν με samsung, να τους παραγγείλουν ένα κομμάτι και αυτό να έρθει μετά τις 10 Γενάρη διότι έχουν κλείσει στην samsung για απογραφές κλπ! Η 2η λύση είναι να μιλήσω με samsung να έρθει τεχνικός να την δει, να αποφανθεί για την βλάβη και είτε να γίνει αντικατάσταση είτε επισκευή!

Απαράδεκτα όλα! Δεν εφαρμόζουν DOA γιατί δεν έχουν τενικούς δηλαδή; Πλάκα κάνουμε; Εγώ φταίω να βάλω δικηγόρο να τους σκίσει; Τί προτείνετε;