Venex-Plus 3030HD

Simon2000

New member
8 December 2012
14
Καλησπερα,

Αγορασα 2 τετοιους δεκτες και ψαχνω να βρω αν υπαρχουν διαθεσιμα καινουργια firmware. Venex.com φυσικα δεν υπαρχει πουθενα καθως φανταζομαι πως ειναι κλωνοι καποιας αλλης εταιριας.Αν ειναι Yumatu πως κανω την αντιστοιχηση με το δικο μου μοντελο?Τους ξερει λοιπον κανεις και υπαρχει καποια ενημερωση?

Ευχαριστω.
 

Simon2000

New member
8 December 2012
14
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Καμια ιδεα καποιος για το τι ειναι τελικα?
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Μια φωτογραφία της πλακέτας θα βοηθούσε.
Επίσης μια του μενού πληροφοριών, αλλά στην αγγλική γλώσσα αντί της ελληνικής.
Πιθανότατα όμως θα χρειαστεί ένα φθηνό προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο όπως το TELE USB-300 για να λειτουργήσει με firmware άλλου δέκτη.

Επεξεργασία:
Ο δέκτης έχει Mstar 7818 και φαίνεται ότι είναι της GIEC, πιθανότατα κλώνος του BOXHD v2.

Επεξεργασία-2:
Η σελίδα του δέκτη είναι η www.jagersat.gr/επιγειοσ-ψηφιακοσ-δεκτησ-venex+3030hd-p-525.html
 
Last edited:

Simon2000

New member
8 December 2012
14
Μια φωτογραφία της πλακέτας θα βοηθούσε.
Επίσης μια του μενού πληροφοριών, αλλά στην αγγλική γλώσσα αντί της ελληνικής.
Πιθανότατα όμως θα χρειαστεί ένα φθηνό προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο όπως το TELE USB-300 για να λειτουργήσει με firmware άλλου δέκτη.

Καλημερα,

Μηπως αυτο εδω το βιντεακι με τα μενου βοηθαει?

http://www.youtube.com/watch?v=Hb3O5OdTI-w
 

nikS68

Senior Member
26 February 2007
630
Επειδή ο lifeview κάηκε, χρησιμοποιώ προσωρινά αυτόν που βρήκα από έναν γείτονα.
Το θέμα είναι ότι όταν του συνδέω το hd να παίξει ταινίες, δεν ακούγεται ήχος από avi αρχεία. Ενώ τα mkv είναι ok (άλλα φορματ δε δοκίμασα).
Πολύ παράξενο μου φαίνεται. :guitarist:
Γνωρίζει κανείς κάτι γι' αυτό?
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ίσως ο δέκτης δεν αποκωδικοποιεί AC3 και έτυχε τα mkv που δοκίμασες να έχουν MP3 ή AAC.
Ανέβασε τα στοιχεία του AC3 όπως τα δίνει το προγραμματάκι MediaInfo.

Άραγε θα μπορούσανε να ζητήσουν αναβάθμιση από τον προμηθευτή τους αν τους αναφέραμε προβλήματα, όπως κάναμε για τον Silver 200 και τον Lifeview ΒΟΧHD;

Τί έκδοση λογισμικού έχει; Αν μπορείς, δες με το μενού στην Αγγλική γλώσσα.
Έχω ένα firmware του δέκτη αλλά δεν ξέρω αν είναι νεότερο από εκείνο με το οποίο πωλείται ο δέκτης.

Επεξεργασία: Το λογισμικό που έχω αναφέρει έκδοση 3.0 και ημερομηνία 09-08-12. Είναι πολύ παλιότερο από του LV6TBOXHD, καθώς δεν έχει καν ρυθμιζόμενη διάρκεια για την infobar. Καθώς είναι κλώνοι, καλύτερα κάποιος να χρησιμοποιήσει το πολύ πιο νέο και εξελιγμένο λογισμικό του ΒΟΧ με ένα προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο TELE USB-300.
 
Last edited:

Simon2000

New member
8 December 2012
14
Re: Απάντηση: Venex-Plus 3030HD

Ίσως ο δέκτης δεν αποκωδικοποιεί AC3 και έτυχε τα mkv που δοκίμασες να έχουν MP3 ή AAC.
Ανέβασε τα στοιχεία του AC3 όπως τα δίνει το προγραμματάκι MediaInfo.

Άραγε θα μπορούσανε να ζητήσουν αναβάθμιση από τον προμηθευτή τους αν τους αναφέραμε προβλήματα, όπως κάναμε για τον Silver 200 και τον Lifeview ΒΟΧHD;

Τί έκδοση λογισμικού έχει; Αν μπορείς, δες με το μενού στην Αγγλική γλώσσα.
Έχω ένα firmware του δέκτη αλλά δεν ξέρω αν είναι νεότερο από εκείνο με το οποίο πωλείται ο δέκτης.

Επεξεργασία: Το λογισμικό που έχω αναφέρει έκδοση 3.0 και ημερομηνία 09-08-12. Είναι πολύ παλιότερο από του LV6TBOXHD, καθώς δεν έχει καν ρυθμιζόμενη διάρκεια για την infobar. Καθώς είναι κλώνοι, καλύτερα κάποιος να χρησιμοποιήσει το πολύ πιο νέο και εξελιγμένο λογισμικό του ΒΟΧ με ένα προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο TELE USB-300.

Καλησπερα μετα απο καιρο,

Επειδη εχω μπερδευτει λιγο με το ποιο ειναι το καταλληλο firmware του box για το venex,μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις ενα link να κατεβασω σιγουρα το σωστο?Επισης εχω ενα remote control της logitech,το harmony 300.Θα δουλεψει αυτο πιστευεις με το firmware του box?

Ευχαριστω εκ των προταιρων για την απαντηση σου!
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Αρχικώς βεβαιώσου ότι το Harmony υποστηρίζει τον LV6TBOXHD. Είναι διαφορετικοί οι LV6TBOXHDΑ, LV6TBOXHD1, LV6TBOXHD2 και πολλοί τους μπερδεύουν.
Οποιοδήποτε λογισμικό του BOX θα πρέπει να λειτουργήσει με τον Venex, αλλά πρώτα έλεγξε την υποστήριξη από το Harmony.
 

Simon2000

New member
8 December 2012
14
Re: Απάντηση: Venex-Plus 3030HD

Αρχικώς βεβαιώσου ότι το Harmony υποστηρίζει τον LV6TBOXHD. Είναι διαφορετικοί οι LV6TBOXHDΑ, LV6TBOXHD1, LV6TBOXHD2 και πολλοί τους μπερδεύουν.
Οποιοδήποτε λογισμικό του BOX θα πρέπει να λειτουργήσει με τον Venex, αλλά πρώτα έλεγξε την υποστήριξη από το Harmony.

Καλησπερα,

Το harmony υποστηριζει κανονικα το boxhd.Ποιο ειναι το ποιο τελευταιο firmware ομως γιατι ενα που βρηκα εγω ειναι παλιοτερο απο του venex!

Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια!
 

Simon2000

New member
8 December 2012
14
Re: Απάντηση: Venex-Plus 3030HD

Τελικα βρηκα ενα firmware του 2013 σε αλλο thread και εκανα την αναβαθμιση η οποια δουλεψε κανονικα!Δυστυχως δεν ελυσε τα προβληματα μου ομως με τον πολυκαναλο ηχο.Μαλλον το προβλημα ειναι σε επιπεδο hardware τελικα!
Σε ευχαριστω πολυ παντως για την βοηθεια φιλε!
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Υπάρχουν δύο εκδόσεις του MStar 7818, μία με υποστήριξη αποκωδικοποίησης Dolby Digital και μία δίχως. Ο 3030 φαίνεται πως έχει την δεύτερη.
 

Simon2000

New member
8 December 2012
14
Re: Απάντηση: Venex-Plus 3030HD

Ίσως ο δέκτης δεν αποκωδικοποιεί AC3 και έτυχε τα mkv που δοκίμασες να έχουν MP3 ή AAC.
Ανέβασε τα στοιχεία του AC3 όπως τα δίνει το προγραμματάκι MediaInfo.

Άραγε θα μπορούσανε να ζητήσουν αναβάθμιση από τον προμηθευτή τους αν τους αναφέραμε προβλήματα, όπως κάναμε για τον Silver 200 και τον Lifeview ΒΟΧHD;

Τί έκδοση λογισμικού έχει; Αν μπορείς, δες με το μενού στην Αγγλική γλώσσα.
Έχω ένα firmware του δέκτη αλλά δεν ξέρω αν είναι νεότερο από εκείνο με το οποίο πωλείται ο δέκτης.

Επεξεργασία: Το λογισμικό που έχω αναφέρει έκδοση 3.0 και ημερομηνία 09-08-12. Είναι πολύ παλιότερο από του LV6TBOXHD, καθώς δεν έχει καν ρυθμιζόμενη διάρκεια για την infobar. Καθώς είναι κλώνοι, καλύτερα κάποιος να χρησιμοποιήσει το πολύ πιο νέο και εξελιγμένο λογισμικό του ΒΟΧ με ένα προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο TELE USB-300.

Καλησπερα και παλι!Μετα απο καιρο που ειχα βαλει στο venex το firmware του lifeview αποφασισα να ξαναβαλω το αρχικο firmware του venex για να δωσω τον αποκωδικοποιητη στους γονεις μου αλλα με το οριτζιναλ τηλεκοντρολ.Χρησιμοποιησα λοιπον το firmware του φιλου talos απο το προηγουμενο ποστ και ενω ολα πηγαν καλα,τωρα δεν μου λειτουργει το οριτζιναλ τηλεκοντρολ του venex.Κατεβασα και το αντιστοιχο σετ εντολων στο usb300 αλλα παλι δεν λειτουργει.Μηπως το firmware που ανεβασες ειναι απο καποιο αλλο venex?Μηπως θυμασαι ποιο μπας και το σωσω και δεν παει για πεταμα?

Ευχαριστω εκ των προτέρων!
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Το λογισμικό είναι αυτό που μου είχαν στείλει και το είχα δοκιμάσει στον ΒΟΧ μου με το USB-300, άρα υπάρχει αντίστοιχος κωδικός. Αν είναι άλλου, μόνο του VENEX-J4040 μπορεί να είναι.
Μπορείς να βάλεις το τηλεχειριστήριο να ψάξει στην βάση δεδομένων του με την transmit search για να βρεις κωδικούς που ταιριάζουν.
 

Simon2000

New member
8 December 2012
14
Re: Απάντηση: Venex-Plus 3030HD

Το λογισμικό είναι αυτό που μου είχαν στείλει και το είχα δοκιμάσει στον ΒΟΧ μου με το USB-300, άρα υπάρχει αντίστοιχος κωδικός. Αν είναι άλλου, μόνο του VENEX-J4040 μπορεί να είναι.
Μπορείς να βάλεις το τηλεχειριστήριο να ψάξει στην βάση δεδομένων του με την transmit search για να βρεις κωδικούς που ταιριάζουν.

Δυστυχως δεν βρηκε τιποτα με το transmit search και το j4040 δεν υπαρχει στη βαση δεδομενων του usb300..λες να μην ειναι θεμα remote αλλα φλασαρισμα που δεν πηγε καλα?Αναβει χωρις λογοτυπο και μετα με παει στον οδηγο εγκαταστασης και περιμενει το οκ μου...υπαρχει αλλα τροπος να το ξαναφλασαρω χωρις το μενου?
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Δυστυχώς, δεν υπάρχει.
Σκέφτομαι ότι μάλλον έπαθε κάτι ο δέκτης υπερύθρων του αποκωδικοποιητή σου ή όπως είπες να μην έκατσε κάτι καλά στο φλασάρισμα. Δεν μπορεί να μη βρήκε τίποτα στην βάση δεδομένων, γιατί κι εγώ από το πρόγραμμα του Tele βρήκα κωδικό και το δοκίμασα.
 

Ajohn

Established Member
19 November 2009
207
Καλησπέρα, μου αναβοσβήνει το πράσινο λαμπάκι μπροστά και δεν κάνει τίποτα. Ξέρει κανείς τι μπορει να είναι;;
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Δύσκολο να βρεθεί. Δοκίμασε να τον αφήσεις αποσυνδεδεμένο από πρίζα, κεραία και άλλα καλώδια για ένα βράδυ και να τον ξεκινήσεις χωρίς κανένα καλώδιο μετά.
Αν θέλεις, ανέβασε και μια φωτογραφία της πλακέτας του μήπως φανεί τι φταίει.