Οικιακό ηχοσύστημα

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
853
Μπραχάμι - Μύκονος
Καλησπέρα .
Όπως φαντάζομαι και πολλοί στο παρελθόν είμαι σε αναζήτηση του πρώτου ας πούμε στερεο entry level συστήματος για οικιακή χρήση σε διαμέρισμα πολυκατοικίας .

Θα αγοραστεί αρχικά ενισχυτής (κατά προτίμηση με ράδιο) .Είμαι μεταξύ Yamaha Rs - 500 και Rs - 700 κοιτάζοντας βασικά τον πρώτο μια και θεωρώ ότι με καλύπτει τόσο σε ισχύ όσο και τιμή .(Αν στην τιμή του 700 ή λίγο πιο ψήλα υπάρχει ενισχυτής και φέτα ραδιοδέκτης το κουβεντιάζω) . Αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι αν αυτοί μπορούν να δεχτούν με κάποια μετατροπή ή φθηνή προσαρμογή έξοδο jack από λαπτοπ .
Για πηγή CD η αλήθεια είναι ότι έχω μαύρα μεσάνυχτα και εδώ περιμένω προτάσεις , διαβάζοντας παράλληλα .
Επίσης για ηχεία κάτι που να ταιριάζει με τα κύβικα του 700 για να είμαστε σίγουροι.Ούτως ή αλλως στο 20 - 30 % της ισχύος θα παίζει . Κατά προτίμηση δαπέδου και οπωσδήποτε μαύρα (βέγκε) λόγω συζύγου.

Τέλος για πικ απ κοιτάζω προς Pro Ject debut 3 phono περίπου 380 με κεφαλή και προενισχυτή ΜΜ (φαντάζομαι οδηγεί τους παραπάνω ενισχυτές) . Το όλο πακέτο δεν θα ήθελα να περάσει τα 1500 άντε να πάμε στα 2Κ το πολύ, για κάτι εξαιρετικό . H χρήση θα είναι 50 % ραδιόφωνο , 40 % cd (laptop) και 10% δίσκοι.
Επίσης αν κάποιος μπει στον κόπο να προτείνει κάτι ας έχει υπόψιν πως τα πράγματα θα αγοραστούν από Αθήνα και μετρητοίς οπότε παραγγελίες ebay και λοιπά δεν με απασχολούν .Αν κάποιες προτάσεις υπάρχουν στο skroutz καλοδεχούμενες αρκεί να είναι αποθήκες (Αθήνα) που δέχονται παράδοση χέρι με χέρι και όχι αναγκαστικά αποστολή . Τέλος όλα τα κομμάτια θα είναι αναγκαστικά μαύρα .

Ευχαριστώ προκαταβολικά και αν το σήκωσα το θέμα σε λάθος ενότητα ας μετακινηθεί .
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
853
Μπραχάμι - Μύκονος
Με λίγο ψάξιμο βρήκα μαζεμένα σε ένα κατάστημα το παρακάτω πακετάκι

Yamaha RS700Black 482,00
Sherwood CD5505 199,00
Dali ZENSOR 5 Black (Ζεύγος) 493,00
Pro-ject DEBUT III Black με PHONO και USB με E5 380,00
Σύνολο 1554,00
Δεν ξέρω τι περιθώρια έχουνε αλλά μετρητά ελπίζω σε κάτι ακόμα καλύτερο . Καμιά αντιπρόταση ή σχόλιο ?

Ευχαριστώ
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,103
Αθήνα, Ηλιούπολη
Με λίγο ψάξιμο βρήκα μαζεμένα σε ένα κατάστημα το παρακάτω πακετάκι

Yamaha RS700Black 482,00
Sherwood CD5505 199,00
Dali ZENSOR 5 Black (Ζεύγος) 493,00
Pro-ject DEBUT III Black με PHONO και USB με E5 380,00
Σύνολο 1554,00
Δεν ξέρω τι περιθώρια έχουνε αλλά μετρητά ελπίζω σε κάτι ακόμα καλύτερο . Καμιά αντιπρόταση ή σχόλιο ?

Ευχαριστώ
Σε καλό δρόμο είσαι.
Για το CD Player έχω επιφυλάξεις. Θα κοίταζα προς Marantz ή Teac μεριά. Χρειάζεσαι μία όσο το δυνατόν πιο ποιοτική πηγή, αφού δεν βλέπω να έχεις περιλάβει ή να λογαριάζεις για το μέλλον και κάποιο DAC...
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Με λίγο ψάξιμο βρήκα μαζεμένα σε ένα κατάστημα το παρακάτω πακετάκι

Yamaha RS700Black 482,00
Sherwood CD5505 199,00
Dali ZENSOR 5 Black (Ζεύγος) 493,00
Pro-ject DEBUT III Black με PHONO και USB με E5 380,00
Σύνολο 1554,00
Δεν ξέρω τι περιθώρια έχουνε αλλά μετρητά ελπίζω σε κάτι ακόμα καλύτερο . Καμιά αντιπρόταση ή σχόλιο ?

Ευχαριστώ

Αρχικα μπορεις να παρεις καλυτερο player απο το Sherwood σε αυτη την κατηγορια http://www.skroutz.gr/s/74468/Denon-DCD-510AE.html , http://www.skroutz.gr/s/286000/Yamaha-CD-S300.html , http://www.skroutz.gr/s/65905/Harman-Kardon-HD-980.html

Σε πικαπ κατι οχι τοσο lifestyle αισθητικης αλλα καλυτερο πικαπ γενικα σε σασι κλπ ειναι αυτο http://www.skroutz.gr/s/400601/Thorens-TD-170-1.html

Κατα δευτερον πες μας ποσα τετραγωνικα ειναι ο χωρος σου γιατι μπορει να υπαρχει καλυτερος συνδιασμος ενισχυτη-ηχειου γιαυτο το χωρο.
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Οσον αφορα την πηγη δες αυτα που σου προτεινουν τα παιδια.Τωρα κοντα στην τιμη που αναφερεις του R-S700 ειναι να παρεις τον ολοκληρομενο(A-S700 και το τιουνερ T-S500) Εγω για αυτα τα δυο εδωσα 610 ευρο.(430 ενισχυτης 180 τιουνερ).Αν θες να κατεβεις στην τιμη πηγαινε στον A-S500,θα σου βγει λιγοτερο.Εαν σε ενδιαφερει τοσο πολλυ να ειναι κοματι η καθε μοναδα!Τα ηχεια που αναφερεις τα εχω ακουσει,εχουν γλυκο ηχο πιστευω θα κανουν καλη αντιθεση με τον yamaha αν καταληξεις εκει τελικα.
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
853
Μπραχάμι - Μύκονος
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τον κόπο σας να απαντήσετε ( για πολλοστή φαντάζομαι φορά )στις ίδιες απορίες

Αρχικα μπορεις να παρεις καλυτερο player απο το Sherwood σε αυτη την κατηγορια http://www.skroutz.gr/s/74468/Denon-DCD-510AE.html , http://www.skroutz.gr/s/286000/Yamaha-CD-S300.html , http://www.skroutz.gr/s/65905/Harman-Kardon-HD-980.html

Σε πικαπ κατι οχι τοσο lifestyle αισθητικης αλλα καλυτερο πικαπ γενικα σε σασι κλπ ειναι αυτο http://www.skroutz.gr/s/400601/Thorens-TD-170-1.html

Κατα δευτερον πες μας ποσα τετραγωνικα ειναι ο χωρος σου γιατι μπορεί να υπαρχει καλυτερος συνδιασμος ενισχυτη-ηχειου γιαυτο το χωρο.

Το πικ απ δεν το διάλεξα για λόγους styling , αν μπορούσα θα χτύπαγα ενα μκ2 αλλά είναι πολλά τα λεφτά και ίσως χωρίς λόγο . θα την ψάξω την φάση με το Θόρενς . Αυτο που λέει όμως phono optional τι εννοεί ? Έφτιαξα στα πεταχτά ένα σκαρίφημα του σαλονιού . Το ξέρω πως εκεί δεν είναι η καλύτερη δυνατή θέση αλλά είναι και η μοναδική διαθέσιμη .

Hifi.jpg



Σε καλό δρόμο είσαι.
Για το CD Player έχω επιφυλάξεις. Θα κοίταζα προς Marantz ή Teac μεριά. Χρειάζεσαι μία όσο το δυνατόν πιο ποιοτική πηγή, αφού δεν βλέπω να έχεις περιλάβει ή να λογαριάζεις για το μέλλον και κάποιο DAC...

Επειδή έχω τόνους Mp3 θα δουλέψει πολύ λαπτοπ , αλλά ηλπίζα αρχικά με αναλογική έξοδο jack κατευθείαν στον ενισχυτή και ένα dac μέχρι 250 του χρόνου να είμαστε καλά . Αλλά και αυτά που λες θα τα ελέγξω . Δεν ξεφεύγω πολύ.
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Εγω αυτη την στιγμη σαν πηγη εχω το λαπτοπ που ειναι συνδεδεμενο σε μια απο της επιλογες που εχει ο ενισχυτης(Line 1,2,3).Hχο παιρνω απο την εξοδο των ακουστικων του λαπτοπ.Εγω για το καλωδιο εδωσα γυρω στα 16 ευρο,καλης ποιοτητας....το λεω μηπως θες να αγορασεις.Τωρα,ετσι οπως βλεπω τον χωρο σου και ενας R-S500-a-s500 θα ειταν αρκετος.Οσο για τα ηχεια,εαν ο χωρος σου δεν ειναι υπερφορτωμενος και εχουν τον στοιχειωδη χωρο να παιξουν οπως πρεπει ειναι εξαιρετικη επιλογη.Αν και τα συγκεκριμενα δεν ειναι κ το πρωτο μποι εχουν compact διαστασεις.Πρωτου αγορασεις ομως ακουσε πρωτα με τα τραγουδια σου!!!
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Mια αλλη επιλογη για ηχεια ειναι τα jbl es80-Magnat monitor supreme 800,εαν θες και αλλες επιλογες.Για ενισχυτη κοιτα και αυτο (Harman Kardon HK 3490) εαν δεν σε ξενιζει η εμφανιση του!
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
853
Μπραχάμι - Μύκονος
Mια άλλη επιλογή για ηχεία ειναι τα jbl es80-Magnat monitor supreme 800,εαν θες και αλλες επιλογες.Για ενισχυτη κοιτα και αυτο (Harman Kardon HK 3490) εαν δεν σε ξενιζει η εμφανιση του!

Φίλε Πάνο ευχαριστώ για τις προτάσεις . Επιμένω για ραδιοενισυχτή όχι για άλλο λόγο αλλά επειδή ξέρω την γυναικά μου . Δύο συσκευές , διπλά χειριστήρια εξτρά καλώδια , εξτρά σκόνη , εξτρά γκρίνια . Επίσης παραπάνω βάρος στο έπιπλο που θα φιλοξενήσει όλο το πακέτο και θα γίνει ειδική παραγγελιά με ντουλάπι για δίσκους από κάτω . Και τα ηχεία της JBL εμφανισιακά τουλάχιστον είναι εντυπωσιακά , ειναι όμως πάνω από ένα μέτρο το ένα και η γυναικά στα 85 εκατοστά των dali άρχισε τα μαμου . Απο εβδομάδα μόλις καταλήξω τουλάχιστον στο πακέτο ενισχυτή ηχείο θα πάω μια βόλτα να τα ακούσω . Για μένα επίσης μεγάλη σημασία έχει να βρω τα πάντα από ενα κατάστημα μήπως καταφέρω κάποια καλύτερη τιμή αλλά και να τα φορτώσω όλα με τη μια στο αμάξι και τέλος .
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Τοτε τα dali ειναι ιδανικη επιλογη,αν και τα magnat ειναι στο ιδιο υψος.Εαν καταληξεις σε yamaha παρε καλυτερα τον R-S700,εχει καλυτερη δυνατοτητα οδηγησης.Να θυμασε μονο να αφησεις ελευθερο τον ενισχυτη να αναπνεει μην βαλεις κατι πανω του.Ενα μεγαλο καταστημα θα ειταν ιδανικη επιλογη...υπαρχουν πολλα ειδικευμενα,εγω προσωπικα πηγα στο media markt πιστευω θα σε βοηθησουν εαν εχεις την δυνατοτητα και θες να πας εκει.Το λεω για την χωρα προελευσης τους.Εμενα με βολευε λογο μετακινησεων και πηγα εκει,τωρα για εσενα δεν ξερω.Που μενεις αληθεια?Εαν μενεις αθηνα μιας και εχεις αμαξι ειναι το ''OΔΕΣ και το ΗΧΟ ΕΚΦΡΑΣΗ'',δεν εχω παει αλλα σου δινω επιλογες.
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Αν και τα magnat ειναι γερμανικα!Αλλα οταν καποιος θελει να φτιαξει κατι δεν θα σκεφτει τα πολιτικα πιστευω:BXVZCBXZ6:
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,103
Αθήνα, Ηλιούπολη
Λαμβάνοντας υπ' όψη όσα γράφεις παραπάνω, ότι θες δηλαδή όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα και δυνατότητες συγκεντρωμένες στο μικρότερο δυνατό χώρο και σε "λογική" τιμή, έχω να σου κάνω μία πρόταση ακόμα:

CD Player: TEAC PD-H600

Ραδιοενισχυτής: TEAC AG-H600NT


Τα οποία μπορούν, αν δεν κάνω λάθος ν' αποτελέσουν την καρδιά ενός καλού μικρομεσαίου συστήματος. Παρουσίαση και Review και για τα δύο από το Avmentor θα βρείς εδώ:

Η αλήθεια είναι πως ξεφεύγεις κάπως από τον προϋπολογισμό σου (όχι πολύ). Όμως ο παραπάνω ενισχυτής σου δίνει τη δυνατότητα ν' ακούς εκτός από τα FM/AM και τους χιλιάδες ιντερνετικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς. Έχει ενσωματωμένο Phono, οπότε δεν θα χρειαστεί ν' αγοράσεις χωριστό, τουλάχιστον σε πρώτη φάση. Η ποιότητα είναι καλή. Και επιπλέον είναι όμορφα. (Αυτό το γράφω για τη σύζυγο!) :cool:

Επίσης απ' ότι βλέπω, υπάρχει δυνατότητα να τα βρείς όλα (και τα ηχεία) σε ένα κατάστημα.
Κάτι που νομίζω θα σ' εξυπηρετούσε. -bye-
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Τωρα που το ειδα θα σου πω οτι μπορεις να πας σε yamaha A-S500 με το αντιστοιχο tuner T-S500 και απο ηχεια κοιτα και αυτα http://www.skroutz.gr/s/347300/Tannoy-Mercury-V4.html?keyphrase=tannoy+v4 που βγαζουν πιο γεματο ηχο απο χαμηλες εντασεις σε σχεση με τα Zensor.
να υπολογιζεις οτι για να ακους καθαρα καλο θα ειναι ο,τι ηχειο παρεις να το τραβηξεις λιγο μπροστα, σε καποια αποσταση απο τους πισω τοιχους.
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
853
Μπραχάμι - Μύκονος
Λαμβάνοντας υπ' όψη όσα γράφεις παραπάνω, ότι θες δηλαδή όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα και δυνατότητες συγκεντρωμένες στο μικρότερο δυνατό χώρο και σε "λογική" τιμή, έχω να σου κάνω μία πρόταση ακόμα:
CD Player: TEAC PD-H600

Ραδιοενισχυτής: TEAC AG-H600NT


Τα οποία μπορούν, αν δεν κάνω λάθος ν' αποτελέσουν την καρδιά ενός καλού μικρομεσαίου συστήματος. Παρουσίαση και Review και για τα δύο από το Avmentor θα βρείς εδώ:

Η αλήθεια είναι πως ξεφεύγεις κάπως από τον προϋπολογισμό σου (όχι πολύ). Όμως ο παραπάνω ενισχυτής σου δίνει τη δυνατότητα ν' ακούς εκτός από τα FM/AM και τους χιλιάδες ιντερνετικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς. Έχει ενσωματωμένο Phono, οπότε δεν θα χρειαστεί ν' αγοράσεις χωριστό, τουλάχιστον σε πρώτη φάση. Η ποιότητα είναι καλή. Και επιπλέον είναι όμορφα. (Αυτό το γράφω για τη σύζυγο!) :cool:

Επίσης απ' ότι βλέπω, υπάρχει δυνατότητα να τα βρείς όλα (και τα ηχεία) σε ένα κατάστημα.
Κάτι που νομίζω θα σ' εξυπηρετούσε. -bye-

Ωραία η πρόταση άλλα ξεφεύγει κάπως το πακέτο και αχρείαστα μια και για ιντερνετικο ράδιο μπορώ να συνδέσω το λαπτοπ . Δεν είναι το ίδιο εύχρηστο , είναι όμως σαφώς πιο οικονομικό .
Σκέπτομενος το θέμα ανάποδα , δηλαδή πόση ισχύ πραγματικά χρειάζομαι , και με τις λίγες ακουστικές εμπειρίες που έχω , καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ενδεχομένως ένας ενισχυτής 2 Χ 50 rms θα με υπερκαλύπτει . Δεν σκοπεύω να ακούω μουσική αδιαφορώντας για τους διπλά οπότε δεν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος για παραπάνω ισχύ . Κάπως έτσι καταλήγω στο ερώτημα . RS- 500 375 ή AS -500 406 με ράδιο TS-500 230 δλδ 630 ? Ο πρώτος με 375 τα κάνει όλα και συμφέρει με 2Χ75 RMS (υπεραρκετά πιστεύω για τα τετραγωνικά και τις απαιτήσεις μου) στο ίδιο βάρος με τον AS που βγάζει RMS 2Χ85 . Αυτά θα ήθελα να τα συνδύασω για ομοιομορφία με το παραπάνω cd player που προτάθηκε το cd- s3000 στα 260 . Μένει το πικ απ , thorens ή pro - ject . Και το άλλο καυτό ερώτημα , μήπως τα dali zenzor 5 στα 150 W (αν είναι rms δεν ξέρω) έκαστο αν βλέπω καλά είναι υπερβολικά ακόμα και αν καταλήξω στον AS - 500 . Δεν το ψάχνω τόσο από θέμα τιμής , που βέβαια οι καιροί είναι εξαιρετικά δύσκολοι, αλλά από θέμα πραγματικής αναγκης για παραπάνω ισχύ . Ξερω οτι τα ηχεία θεωρητικά πρέπει να υπερκαλύπτουν σε κάποιο ποσοστό την μέγιστη ισχύ του ενισχυτού , το διπλάσιο όμως μήπως είναι υπερβολή ? Την βοηθεία σας παρακαλώ γιατί από Δευτέρα πάω για ψώνια

Ευχαριστώ και πάλι
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Δεν ειναι το ιδιο ικανος οδηγικα ο R-S500 με τον A-S500 παρολο που φαινονται τα βατ πανομοιοτυπα, ειναι καποιες διαφορες στην τροφοδοσια και σε αλλα σημεια. Ο χωρος σου δεν ειναι μικρος γιατι η ηχος διαχεεται σε ολο το χωρο και οχι μονο απο τα ηχεια προς τη θεση ακροασης. Τα βατ δεν ειναι υπεραρκετα, ειναι καλα για να παιζεις καθαρα σε μεσες εντασεις. Εαν θες μια κινηση στο ενδιαμεσο μπορεις να πας στον R-S700. Τα Dali δεν ειναι υπερβολικα ουτε για τον ενισχυτη ουτε για το χωρο (ειναι μαλλον μικρα), το αν ειναι καταλληλο ενα ηχειο δεν φαινεται απο την προτεινωμενη απο τον κατασκευαστη προσληψη ισχυος που δινει στα specs του αλλα απο καποια αλλα στοιχεια οπως η φαση και η καμπυλη εμπεδησης.
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Ωραία η πρόταση άλλα ξεφεύγει κάπως το πακέτο και αχρείαστα μια και για ιντερνετικο ράδιο μπορώ να συνδέσω το λαπτοπ . Δεν είναι το ίδιο εύχρηστο , είναι όμως σαφώς πιο οικονομικό .
Σκέπτομενος το θέμα ανάποδα , δηλαδή πόση ισχύ πραγματικά χρειάζομαι , και με τις λίγες ακουστικές εμπειρίες που έχω , καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ενδεχομένως ένας ενισχυτής 2 Χ 50 rms θα με υπερκαλύπτει . Δεν σκοπεύω να ακούω μουσική αδιαφορώντας για τους διπλά οπότε δεν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος για παραπάνω ισχύ . Κάπως έτσι καταλήγω στο ερώτημα . RS- 500 375 ή AS -500 406 με ράδιο TS-500 230 δλδ 630 ? Ο πρώτος με 375 τα κάνει όλα και συμφέρει με 2Χ75 RMS (υπεραρκετά πιστεύω για τα τετραγωνικά και τις απαιτήσεις μου) στο ίδιο βάρος με τον AS που βγάζει RMS 2Χ85 . Αυτά θα ήθελα να τα συνδύασω για ομοιομορφία με το παραπάνω cd player που προτάθηκε το cd- s3000 στα 260 . Μένει το πικ απ , thorens ή pro - ject . Και το άλλο καυτό ερώτημα , μήπως τα dali zenzor 5 στα 150 W (αν είναι rms δεν ξέρω) έκαστο αν βλέπω καλά είναι υπερβολικά ακόμα και αν καταλήξω στον AS - 500 . Δεν το ψάχνω τόσο από θέμα τιμής , που βέβαια οι καιροί είναι εξαιρετικά δύσκολοι, αλλά από θέμα πραγματικής αναγκης για παραπάνω ισχύ . Ξερω οτι τα ηχεία θεωρητικά πρέπει να υπερκαλύπτουν σε κάποιο ποσοστό την μέγιστη ισχύ του ενισχυτού , το διπλάσιο όμως μήπως είναι υπερβολή ? Την βοηθεία σας παρακαλώ γιατί από Δευτέρα πάω για ψώνια

Ευχαριστώ και πάλι

Ενας ολοκληρωμενος εχει καλυτερη τροφοδοσια απο εναν αντιστοιχο ραδιοενισχυτη,συν του οτι δεν θα χρειαζετε να δωσει ρευμα στο ενσωματομενο ραδιο!Επειδη μου ειπες οτι θες ραδιοενισχυτη για οικονομια χωρου σου προτεινα τον R-S700.Τωρα εαν θελεις να τα συνδυασεις πηγαινε στον Α-S500 και το τιουνερ αστο αφου θα ακους απο τον υπολογιστη και παρε το CD και εισαι ενταξει και με τα ηχεια σου,δεν εχουν προβλημα οι yamaha με τα συγκεκριμενα οπως λεει και ο φιλος παραπανω.Αλλα εαν σου δημιουργηθει διλημμα μεταξυ R-S500 Κ 700 πηγαινε στον δευτερο αξιζει περισοτερο!
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Εμεις το μονο που κανουμε ειναι να σου δωσουμε παραπανω γνωσεις ωστε να υπολογισεις ολες τις παραμετρους,εσυ θα αποφασισεις τι σου ταιριαζει καλυτερα....δικη σου ειναι η τσεπη.
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Τωρα μου ηρθε και αλλη ιδεα...ασε το ραδιο και το cd για το μελλον,αφου εχεις το λαπτοπ κ πηγαινε στον A-S700 μαζι με τα ηχεια!Εχει αξιολογες δυνατοτητες οδηγησης και για ηχεια καλυτερα απο τα dali μηπως και θες στο μελλον να κανεις καποια αλλαγη στα ηχεια σου.Καλλες αγορες-γιορτες:ernaehrung004:
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,103
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ωραία η πρόταση άλλα ξεφεύγει κάπως το πακέτο και αχρείαστα μια και για ιντερνετικο ράδιο μπορώ να συνδέσω το λαπτοπ . Δεν είναι το ίδιο εύχρηστο , είναι όμως σαφώς πιο οικονομικό .
Σκέπτομενος το θέμα ανάποδα , δηλαδή πόση ισχύ πραγματικά χρειάζομαι , και με τις λίγες ακουστικές εμπειρίες που έχω , καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ενδεχομένως ένας ενισχυτής 2 Χ 50 rms θα με υπερκαλύπτει . Δεν σκοπεύω να ακούω μουσική αδιαφορώντας για τους διπλά οπότε δεν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος για παραπάνω ισχύ . Κάπως έτσι καταλήγω στο ερώτημα . RS- 500 375 ή AS -500 406 με ράδιο TS-500 230 δλδ 630 ? Ο πρώτος με 375 τα κάνει όλα και συμφέρει με 2Χ75 RMS (υπεραρκετά πιστεύω για τα τετραγωνικά και τις απαιτήσεις μου) στο ίδιο βάρος με τον AS που βγάζει RMS 2Χ85 . Αυτά θα ήθελα να τα συνδύασω για ομοιομορφία με το παραπάνω cd player που προτάθηκε το cd- s3000 στα 260 . Μένει το πικ απ , thorens ή pro - ject . Και το άλλο καυτό ερώτημα , μήπως τα dali zenzor 5 στα 150 W (αν είναι rms δεν ξέρω) έκαστο αν βλέπω καλά είναι υπερβολικά ακόμα και αν καταλήξω στον AS - 500 . Δεν το ψάχνω τόσο από θέμα τιμής , που βέβαια οι καιροί είναι εξαιρετικά δύσκολοι, αλλά από θέμα πραγματικής αναγκης για παραπάνω ισχύ . Ξερω οτι τα ηχεία θεωρητικά πρέπει να υπερκαλύπτουν σε κάποιο ποσοστό την μέγιστη ισχύ του ενισχυτού , το διπλάσιο όμως μήπως είναι υπερβολή ? Την βοηθεία σας παρακαλώ γιατί από Δευτέρα πάω για ψώνια

Ευχαριστώ και πάλι

Δεν ειναι το ιδιο ικανος οδηγικα ο R-S500 με τον A-S500 παρολο που φαινονται τα βατ πανομοιοτυπα, ειναι καποιες διαφορες στην τροφοδοσια και σε αλλα σημεια. Ο χωρος σου δεν ειναι μικρος γιατι η ηχος διαχεεται σε ολο το χωρο και οχι μονο απο τα ηχεια προς τη θεση ακροασης. Τα βατ δεν ειναι υπεραρκετα, ειναι καλα για να παιζεις καθαρα σε μεσες εντασεις. Εαν θες μια κινηση στο ενδιαμεσο μπορεις να πας στον R-S700. Τα Dali δεν ειναι υπερβολικα ουτε για τον ενισχυτη ουτε για το χωρο (ειναι μαλλον μικρα), το αν ειναι καταλληλο ενα ηχειο δεν φαινεται απο την προτεινωμενη απο τον κατασκευαστη προσληψη ισχυος που δινει στα specs του αλλα απο καποια αλλα στοιχεια οπως η φαση και η καμπυλη εμπεδησης.
Θα συμφωνήσω απολύτως με τις παρατηρήσεις του φίλου μας Παντελή (Tyler ? Durden), αλλά και των υπολοίπων. Μη συσχετίζεις τα Watt με την ποιότητα, καμμία σχέση. Το ερώτημα είναι αν ο συγκεκριμένος ενισχυτής ταιριάζει με τα συγκεκριμένα ηχεία και μπορεί να τα οδηγήσει σωστά. Ελάχιστη σχέση έχουν τα Watt που αναγράφονται. Για να καταλάβεις θα σου πω ότι υπάρχουν ενισχυτές με ελάχιστα Watt, αλλά πανάκριβοι, προορισμένοι να οδηγούν επίσης πανάκριβα ηχεία.Το πως και το γιατί είναι ολόκληρη ιστορία. Αν θες, σου δίνουμε παραπομπές με υλικό για διάβασμα.

Εκείνο που βλέπω είναι μιά βιασύνη από μέρους σου.
Κάτι σαν: -"Άντε να τελειώνουμε, να ξεμπερδεύουμε"!

Η βιασύνη είναι ο χειρότερος σύμβουλος σ' αυτού του είδους τις αγορές. Είναι εύκολο να κάνεις λάθος και να πάρεις κάτι που δεν ταιριάζει. Ή να πάρεις κάτι, ενώ στα ίδια περίπου χρήματα υπήρχε κάτι καλύτερο ή πιο ταιριαστό.

Τέλος πάντων. Το κοινό σημείο όλων εδώ είναι τα ηχεία σου. Τα Dali Zensor 5 είναι κατά γενική ομολογία αξιόλογο ηχείο στην εισαγωγική κατηγορία. Εφ' όσον συμφωνούμε σ' αυτό, τότε πρέπει να του βρούμε και τον ενισχυτή που θα το αξιοποιήσει σωστά και θα το αναδείξει. Εδώ έχουν γίνει διάφορες προτάσεις. Δεν έχει σημασία η ονομαστική ισχύς, αλλά η ποιότητα. Τη διαφορά εύκολα μπορείς να την καταλάβεις. Πάρε μαζί σου μερικά CD με μουσική που έχεις ακούσει και γνωρίζεις καλά και ζήτα να ακούσεις τα ηχεία σου αλλάζοντας κάθε φορά τους ένα από τους δύο-τρείς πιθανούς υποψήφιους ενισχυτές. Θα δεις ότι υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα και μάλιστα αρκετές. Γενικά θα πρέπει να μπορείς ν' ακούς καθαρά όλα τα όργανα, τις φωνές και τις λεπτομέρειες και δυνατά, αν χρειαστεί, αλλά για πολύ ώρα και ξεκούραστα. Αν το καταφέρεις αυτό, τότε έχεις κάνει μιά επιτυχημένη αγορά.

Η πηγή (το CD) έχει κι' αυτή ιδιαίτερη σημασία. CD Players με ξηρότητα στον ήχο, με ελλείψεις στα ηχοχρώματα κουράζουν και τελικά δεν απολαμβάνεις μουσική. Οι προτάσεις που σου έκανα (για τα Teac) έγιναν με κριτήριο την ποιότητα και όχι την ισχύ. Και η οικονομική διαφορά θα μίκραινε χωρίς το Phono. (Οι λοιπές ευκολίες δευτερεύουσες). Υποθέτω, έχεις διαβάσει το review.

Το ίδιο και οι άλλες προτάσεις για το μεγαλύτερο ολοκληρωμένο της Yamaha από το μικρότερο αντίστοιχο ραδιοενισχυτή. Γίνονται με βάση την ποιότητα, όχι την ισχύ.

Φυσικά ως αγοραστής δικαιούσαι και μπορείς να διαλέξεις ό,τι θέλεις. Να γνωρίζεις όμως προηγουμένως περί τίνος πρόκειται. Να πας όσο γίνεται ενημερωμένος. Και να διαπιστώσεις τις διαφορές με τα ίδια σου τα μάτια και τ' αυτιά, με τη δικιά σου εμπειρία. Όχι γουρούνι στο σακί, που λέει κι' η παροιμία. Από τη μεριά μας όσο μπορούμε, πολύ ευχαρίστως να βοηθάμε.

Εύχομαι τα καλύτερα. Τις μέρες των γιορτών ν' απολαμβάνεις τη μουσική σου... :smile1: