Doop HDMP-200

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Βλεπω οτι ειναι ακριβοτερος απο τον ανταγωνισμο.
Επισης εχει μονο 1 χρονο εγγυηση.

Κατι που δεν μου αρεσει ειναι η οθονη και η μπροστινη θυρα USB.
Απο την μια φωτιζει οσο εσυ βλεπεις τηλεοραση, πιο σπαστικο δεν υπαρχει, και απο την αλλη βλεπεις και ενα ματσουκι να προεξεχει, το στικακι.

Κατα τ`αλλα παρατηρω πως τον διατρεχει μια προχειροτητα.
Δεν εχει site κατασκευαστη.
Δεν εχει αναβαθμισεις.
Δεν εχει οδηγιες χρησης, ωστε να δεις, οσο μπορεις, τι κανει και δεν κανει.
Και καμια αναφορα για το τσιπακι, τα υποστηριζομενα πρωτοκολλα.

Δεν αναφερει πουθενα αν υποστηριζει timeshift.

Και λειπει και η φωτογραφια του τηλεχειριστηριου (και της πισω οψης).


Με ολα αυτα δεν με βλεπω να κατηφοριζω προς το καταστημα.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Ίσα ίσα εμένα μου αρέσουν αυτά τα δύο χαρακτηριστικά. Η οθόνη δίνει πληροφορίες για την κατάσταση λειτουργίας του δέκτη. REC, USB κτλ. Η οθόνη θεωρείται προσόν σε έναν δέκτη, άσχετα με τις προσωπικές προτιμήσεις.
Η μπροστινή USB είναι πιο βολική για εμένα με τα στικ που χρησιμοποιώ. Βαριέμαι να ψάχνω στο πίσω μέρος που είναι η θύρα USB.
Βέβαια δεν έχουν σημασία αυτά αλλά κυρίως οι προδιαγραφές του δέκτη, και μέχρι σήμερα είμαι επιφυλακτικός με τους Doop. Μέχρι σήμερα όλοι είχαν προβλήματα λογισμικού. Ελπίζω αυτός να δουλεύει σωστά.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Από τις φωτογραφίες φαίνεται ότι χρησιμοποιεί Mstar.
Έχει πολύ μεγάλη λίστα υποστηριζόμενων format όπως ο προκάτοχός του (HDMP-100), αλλά στον προηγούμενο δεν υποστηριζόταν σχεδόν κανένα από αυτά.
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,664
Πάτρα
Γεια σας παιδιά
Κατόπιν προσκλήσεως του Άγγελου (Talos) και λόγω κατοχής του μηχανήματος θα κάνω μια μικρή παρουσίαση του Doop – 200 αφού είδα στο site του plaisio ότι είναι διαθέσιμο , για να πάρετε μια εικόνα όσοι από εσάς είστε στο στάδιο της έρευνας για αγορά.
Η συγκεκριμένη συσκευή ήλθε στα χέρια μου μετά από επιστροφή του Doop -100 στο Πλαίσιο ( αφού τους ενημέρωσα μια μέρα πριν να το φέρουν από τα κεντρικά) στο τέλος του Ιανουαρίου. Μάλιστα απαίτησα και πιστώθηκα όχι με την τότε τρέχουσα τιμή του Doop-100 αλλά με την τιμή που το είχα αγοράσει δηλ. 39,93 . Και μάλιστα χωρίς να έχω ανά χείρας και την απόδειξη αγοράς …..
Η συσκευασία περιελάμβανε τον αποκωδικοποιητή
49GhNb6.jpg
[/IMG]
TS45YYZ.jpg
HBgWKCP.jpg
[/IMG]​

το τηλεχειριστήριο και εγχειρίδιο χρήσης.
Τον αποκωδικοποιητή τον έχω συνδεδεμένο σε μια 29 ιντσών CRT της Sony από τις τελευταίες που έβγαλε και έχει το βάρος μια μικρής βιοτεχνίας …..
Οι εντυπώσεις μου από την μέχρι τώρα λειτουργία του (σε σχέση με τον Doop 100) είναι πολύ καλές. Δεν χάνει τα κανάλια ούτε την σειρά με την οποία τα ταξινομείς , παίζει πάρα πολλά είδη αρχείων … και το παράξενο είναι ότι παίζει και αρχεία video με ανάλυση έως και 1080p στην CRT ενώ ο προηγούμενος μου έγραφε ότι η ανάλυση video δεν υποστηρίζεται.
Αν θέλετε να τσεκάρω κάτι συγκεκριμένο … ζητήστε το να το κάνω .
 

mikev

New member
2 August 2014
1
Γεια σας παιδιά,
Αγόρασα χθες τον doop hdmp-200 και τον έχω συνδέσει με καλώδιο hdmi. To πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να ταξινομήσω τα κανάλια με τη σειρά που θέλω. Οι οδηγίες γράφουν να πιέσω το κόκκινο πλήκτρο και θα εμφανιστεί το σύμβολο μετακίνησης. Το πιέζω και το μόνο που εμφανίζεται είναι η ένδειξη "αποσύνδεση συσκευής usb".
Εν τω μεταξύ μαζί με το συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή αγόρασα και το doop economy τον οποίο σύνδεσα με scart στην τηλεόραση του υπνοδωματίου και η ταξινόμηση έγινε πολύ εύκολα.
Τι κάνω λάθος; Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα, ευχαριστώ.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Αρχικώς βεβαιώσου στο 1ο μενού ότι είναι απενεργοποιημένη η ρύθμιση ταξινόμησης κατά LCN.
Μετά δες στην λίστα των καναλιών ποιό πλήκτρο αναφέρεται χαμηλά αριστερά στην οθόνη ότι είναι για την μετακίνηση των καναλιών.

Αλήθεια, τί έκδοση λογισμικού λέει ότι έχει ο δέκτης σου (ίσως φαίνεται σωστότερα στο Αγγλικό μενού).
 

KyriakosG

New member
13 August 2014
2
Γεια σας παιδιά,
Αγόρασα χθες τον doop hdmp-200 και τον έχω συνδέσει με καλώδιο hdmi. To πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να ταξινομήσω τα κανάλια με τη σειρά που θέλω. Οι οδηγίες γράφουν να πιέσω το κόκκινο πλήκτρο και θα εμφανιστεί το σύμβολο μετακίνησης. Το πιέζω και το μόνο που εμφανίζεται είναι η ένδειξη "αποσύνδεση συσκευής usb".
Εν τω μεταξύ μαζί με το συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή αγόρασα και το doop economy τον οποίο σύνδεσα με scart στην τηλεόραση του υπνοδωματίου και η ταξινόμηση έγινε πολύ εύκολα.
Τι κάνω λάθος; Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα, ευχαριστώ.

Mε το κόκκινο πλήκτρο γίνεται η μετακίνηση, θα πρέπει όμως να μπεις πρώτα στο μενού επεξεργασίας των καναλιών. MENU->Πρόγραμμα->Διόρθωση Προγράμματος.
 

latinsoapsfever

Established Member
25 May 2007
297
Αν επαιζε και υπότιτλους srt, θα ήμουν ευχαριστημένος.

(Παρότι ανάμεσα στα άλλα του κουσούρια, είναι και το βουητό όταν είναι δυνατά η ένταση του ήχου.)
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Σίγουρα δεν τους παίζει; Δοκίμασε να ονομάσεις τα αρχεία 1.mkv και 1.srt.
Για το βουητό, δοκίμασε να χαμηλώσεις την ένταση από την τηλεόραση και να την αυξήσεις από τον δέκτη. Δεν θα διορθωθεί, αλλά θα πρέπει να βελτιωθεί η κατάσταση.