Synaps THD-2856+

terry308

Established Member
11 April 2009
190
Έπεσε στα χέρια μου πριν λίγο ένα φυλλάδιο με αρκετούς δέκτες ... ανάμεσα τους και ο Synaps THD-2856+ DD+ FTA PVR στα 39,90 αξίζει ;;
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Ωπ! Sunplus βλέπουν τα ματάκια μου; Για να το ψάξουμε λίγο.

Περίμενα να υπάρχει μεγαλύτερη συζήτηση για τους Synaps. Καλή εταιρία φαίνεται, με συχνές αναβαθμίσεις.
 
Last edited by a moderator:

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Κοιταξε και το ενδεχομενο μερικοι δεκτες να μην εχουν Ελληνικα...
Ωραιο και αυτο.
 
Last edited by a moderator:

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Έπεσε στα χέρια μου πριν λίγο ένα φυλλάδιο με αρκετούς δέκτες ... ανάμεσα τους και ο Synaps THD-2856+ DD+ FTA PVR στα 39,90 αξίζει ;;

Τον βρηκα σε ενα μαγαζακι τον Synaps THD-2856+ στα 40 ευρω.
Λιγο ηθελα να τον παρω αλλά συγκρατηθηκα μιας και δεν ξερω τιποτα για τον δεκτη και δυστυχως δεν θα ειχα δικαιωμα επιστροφης σε περιπτωση που δεν μου εκανε.
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Το λογισμικό του φαίνεται αρκετά καλό (όσο μπόρεσα να καταλάβω απο το Ουγγρικό manual που βρήκα). Ποιότητα εικόνας και media player όμως, άγνωστο.
 
Last edited by a moderator:

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Με βολεύει αφάνταστα που έχει την τροφοδοσία αριστερά στο πίσω μέρος. Ίσως είναι ο μοναδικός (τι ψάχνω κι εγώ τώρα θα πείτε...)!
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Όπως τα Mstar της Panodic/Mico, τα Osio OST-6190. :smile:


Μακάρι να διατεθεί από αρκετά καταστήματα και να ξαναδούμε επιτέλους δέκτη με Sunplus!
 
Last edited by a moderator:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Άσχετο, αλλά θα το γράψω. Στο site του link του πρώτου μηνύματος, στην σελίδα του κάθε δέκτη, δεξιά υπάρχει ένα πράσινο κουμπάκι support. Εκεί υπάρχουν λογισμικά και manual των δεκτών. Δεν βρήκα πουθενά να γράφεται sunplus, αλλά στο manual του 2856+ όντως οι εικόνες που δείχνει από το μενού δεν μου θυμίζουν άλλον γνωστό επεξεργαστή.

Στο site όμως υπάρχει και ο δέκτης Synaps THD-2852 FTA PVR. Εμένα μου θυμίζει πολύ τον Crystal Audio Prime-HD. Έχει και το ίδιο τηλεκοντρόλ. Υπάρχει και λογισμικό στο πράσινο κουμπάκι...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Εννοούμε οτι έχει τσιπ της Sunplus, διαφορετικό δηλαδή απο το 99,9% των δεκτών της αγοράς.
Παλιότερα ένας δέκτης με τσιπ της ίδιας εταιρίας υποστήριζε ήχο DTS. Για τον Synaps δεν βρήκα κάποια αναφορά για τέτοιο χαρακτηριστικό.
 
Last edited by a moderator:

terry308

Established Member
11 April 2009
190
Ωραία , αυτό το χαρακτηριστικό τον κάνει (και) καλύτερο δέκτη ή (και) καλύτερο σαν media player ;
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Καλύτερος ή χειρότερος θα φανεί με δοκιμή. Το σίγουρο είναι οτι είναι διαφορετικός, με πολλές επιλογές και ρυθμίσεις.
 
Last edited by a moderator:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Sunplus δεν γράφει αλλά το user interface μοιάζει με αυτό του Crypto 250.

http://www.avclub.gr/forum/showthre...με-DTS?p=1056092180&viewfull=1#post1056092180
Ναι, το κατάλαβα ότι από εκεί το βρήκες. Έχω ασχοληθεί ελάχιστα με τον 250, αλλά και εμένα κάτι αμυδρά μου θύμισε το μενού.

Ωραία , αυτό το χαρακτηριστικό τον κάνει (και) καλύτερο δέκτη ή (και) καλύτερο σαν media player ;
Μόνο άλλος ένας δέκτης έχει έρθει με επεξεργαστή sunplus. Ο Crypto 250. Λόγω υποστήριξης DTS όλοι ασχολήθηκαν με τις media player δυνατότητες του. Και κυρίως με την υποστήριξη διαφόρων αρχείων. Αλλά και τα δύο αυτά έχουν σχέση με το λογισμικό του δέκτη, και δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλεύουν και εδώ το ίδιο. Το DTS πληρώνεται και δεν ξέρουμε αν θα υπάρχει και εδώ, και οι media player δυνατότητες του εξαρτώνται και αυτές από το λογισμικό.
Σε χρήση καθαρά δέκτη ο μόνος που ασχολήθηκε ήταν ο talos_2002 που είδε ότι στην αρχή δεν έπιανε καλά τα κανάλια, κάτι που βελτιώθηκε σε επόμενο λογισμικό. Άρα ούτε εδώ ξέρουμε τι ισχύει.
Από ποιότητα εικόνας δεν ξέρουμε τίποτα (όπως ας πούμε τι κάνουν τα ρυθμιστικά που βλέπω στις φωτογραφίες), και από ταχύτητα zapping δεν ήταν αργός, αλλά όχι και τόσο γρήγορος όσο οι ALI 3601 που υπήρχαν τότε.
Δηλαδή και η πλευρά δέκτης δεν είχε αναλυθεί και πολύ. Όλοι έπεσαν τότε πάνω του λόγω του DTS, που δεν ξέρουμε αν θα υπάρχει και εδώ.
Άρα μόνο με δοκιμή θα φανεί τι κάνει ο Synaps.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Τον έχει αγοράσει κανείς αυτόν;

Βγήκε αναβάθμιση πριν λίγες μέρες. Το ΖΙΡ περιέχει δύο αρχεία, ανάλογα με τον modulator του δέκτη.

Please use the "SPHE6032" software for receivers within the following serial number ranges:
KAM-30616120600001 ~ KAM30616120605026
KAM-30616120700001 ~*KAM30606120706034

Please use the "MXL603" software for any other receivers.
 

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Παρολιγο να τον χτυπησω μιας και μου ειχε κινησει το ενδιαφερον ο επεξεργαστης του και το ενδεχομενως διαφορετικο λογισμικο του.
Στο τσακ ημουν.

Ενα συν η αναβαθμιση που βγηκε. Αν και δεν ξερω τι διορθωνει ή βελτιωνει παντα μια αναβαθμιση ειναι καλοδεχουμενη.