LG LM960V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

gmavro

Established Member
8 February 2008
183
Καλησπέρα .


Έπειτα από αρκετά χρονιά με την LE46-Α656 Samsung είπαμε να πάρουμε κάτι που θα το κρατήσουμε χρόνια πάλι ...
Έχοντας δει περισσή την lg 860 στις 55 ίντσες κοιτάζαμε για κάτι ανάλογο , όποτε και καταλήξαμε στην 960 μετά από πολύ σκέψη και λόγο τιμής...
Στα demo φαινόταν να παίζει σωστά , και λόγο panel ips ήμουν σίγουρος ότι θα παίζει πολύ καλυτέρα από την Samsung.
Για να μην σας πρήζω η αγορά έγινε Την προηγούμενη εβδομάδα .
Έφτασε η τηλεόραση και όλο χαρά την ανοίγω... Για να δω ότι είχε ένα σπάσιμο στο πάνελ στην επάνω δεξιά γωνία ... Σοκ βέβαιος και μετά από τηλέφωνα σήμερα πάλι παραλάβαμε την καινούργια τηλεόραση .
Αφού την έβαλα είπα δεν βλέπω ένα εργακι ... Τι ήταν να το βαλωωωωωω , οι εικόνες τα λένε όλα ...
Πείτε μου τι πρέπει να κάνω στην περίπτωση αυτή ... έχω απογοητευτεί τόσο πολύ που πραγματικά η προηγούμενη μου φαίνετε ότι είναι χρόνια μπροστά.
Να πω ότι ο αδελφός μου πρόσφατα αγόρασε μια 42αρα Samsung και το αποτέλεσμα ήταν άψογο ...


Ευχαριστω.

http://imageshack.us/g/1/9896181/
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,371
Θεός φυλάξει!
Αυτό το πράμα θέλει αλλαγή.
Για μένα η καλύτερη LG που έχω δει, είναι η περυσινή LW980S.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Δεν είναι ενεργοποιημένο το local dimming. Δες στα μενού αν γράφει κάπου "LED τοπικός έλεγχος" ή κάπως έτσι και βάλε το στο μεσαίο.

Εκτός και αν είναι χαλασμένο το τσιπάκι ελέγχου και δεν λειτουργεί καθόλου βέβαια το dimming.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Μια και δυστυχώς δεν μπορώ να πω καλορίζικη και απροβλημάτιστη η νέα σου τηλεόραση φίλε gmavro... :frown:

....ας πω τουλάχιστον καλορίζικο το νήμα κατόχων ( προστέθηκε και στο ευρετήριο).

Υ.Γ.: +1 για αλλαγή και τουλάχιστον να 'ναι απροβλημάτιστη η επόμενη.
 

gmavro

Established Member
8 February 2008
183
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

local dimming δυστηχως στις ρυθμισεις που εχει μεσα στον player που διαθετει δεν εχει ...

local dimming βλεπω να εχει μεσα στις ρυθμισεις της τηλεορασης , και το οποιο δεν εχω καταλαβει αν κανει κατι ...

Δυστηχως ειναι η δευτερη που αλλαζω , μιας και η προηγουμενη ηταν σπασμενο το πανελ ...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
local dimming βλεπω να εχει μεσα στις ρυθμισεις της τηλεορασης , και το οποιο δεν εχω καταλαβει αν κανει κατι ...

Σβήνει τα LED για να βελτιωθεί το μαύρο που ειδικά στις τηλεοράσεις με πάνελ IPS είναι γκρι όπως το βλέπω και από τις φώτο που έβγαλες.
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Φιλε czoun φετος ειναι δυσκολο το απροβληματιστο.Παλευω 2 βδομαδες με σαμσουνκ.Οχι για clouding αυτο αρχισε να μας αρεσει οχι για υπερφωτισμενα λεντακια και αυτο δεκτο αλλα μιλαω η για πιξελσ καμμενα η για 2 βιδες που εχουν κλωτσησει και δεν βιδωνουν στο πισω μερος της tv.Το καταλαβα απο τριξιμο του πλαστικου.
 

gmavro

Established Member
8 February 2008
183
Εχει κανεις ιδεα πως μπορει να γινει enable το local dimming στο smart share ??
 

paplomatothiki

Senior Member
26 April 2011
404
Απάντηση: Re: LG LM960V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δεν είναι ενεργοποιημένο το local dimming. Δες στα μενού αν γράφει κάπου "LED τοπικός έλεγχος" ή κάπως έτσι και βάλε το στο μεσαίο.

Εκτός και αν είναι χαλασμένο το τσιπάκι ελέγχου και δεν λειτουργεί καθόλου βέβαια το dimming.

Δε νομίζω ότι είναι θέμα local dimming (δηλαδή άλλες τηλεοράσεις που δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα εμφανίζουν αυτό το μαύρο χάλι ? ) Αυτό το πάνελ θέλει επειγόντως αλλαγή ! Και είναι δυο φορές κρίμα γιατί πληρώνεις μια περιουσία για τα κορυφαία μοντέλα της κάθε φίρμας !
 

gmavro

Established Member
8 February 2008
183
Καλησπερα ,

Δυστυχώς προσπάθησα να την ρυθμισω , και ενω παει να φτιαξει οταν βλεπεις μια σκοτεινή εικονα τοτε κανουν μπαμ οι δυο πανω γωνιες που φωτίζουν σαν λαμπατερ.
Εντωμεταξύ εβαλα διπλα διπλα την lcd samsung που ειχα και ειναι ποιο καλη στα σκοτεινα !!!! (που καταντήσαμε !!!)
Ενα αλλο πρόβλημα που εχει , ειναι οτι αντε και εβαλες ολα τα ηλεκτρονικά βοηθηματα που εχει για την εικονα αντε και χονεψες οτι αυτες οι ασπρίλες ειναι ετσι ... Αντε και σου αρεσει να ειναι τοσο σκοτεινά τα πλανα , αλλα αφου πατήσεις στοπ στον player τοτε πρεπει να φορας και γα γυαλια ηλιου μην τυφλωθεις ... Τα παντα τερμα μεσα στο μενου και δεν σε αφηνει να αλλάξεις κατι εκει μεσα ...

Τελος λυπαμαι γιατι απο την παρασκευη που εχω δοσει την βλαβη κανεις ουτε απο την LG ουτε απο το πλαισιο δεν εχει ενδιαφερθει ...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Dead on Arrival

Βάζεις την τηλεόραση στην κούτα και την πας πίσω , κάνεις και μια φασαρία μέσα στο κατάστημα (να σε βλέπουν και άλλοι πελάτες ακόμη καλύτερο σαν μέσο πίεσης) και θα δεις πόσο γρήγορα θα έχεις άλλη τηλεόραση.Αν και για εμένα μην ξαναπάρεις την ίδια.
 

gmavro

Established Member
8 February 2008
183
Dead on Arrival

Βάζεις την τηλεόραση στην κούτα και την πας πίσω , κάνεις και μια φασαρία μέσα στο κατάστημα (να σε βλέπουν και άλλοι πελάτες ακόμη καλύτερο σαν μέσο πίεσης) και θα δεις πόσο γρήγορα θα έχεις άλλη τηλεόραση.Αν και για εμένα μην ξαναπάρεις την ίδια.

Δεν εχεις καθόλου αδικο σε αυτο ...
Αλλα πραγματικά το 3d που ειδα ειναι ανώτερο απο τα ενεργα ...
Τι προτείνεις σε περίπτωση που μπορω να παρω κατι αλλο ?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Re: LG LM960V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δε νομίζω ότι είναι θέμα local dimming (δηλαδή άλλες τηλεοράσεις που δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα εμφανίζουν αυτό το μαύρο χάλι ?

Η εικόνα στα σκοτεινά πλάνα θα έλεγα ότι είναι τυπική για πάνελ IPS χωρίς τοπικό έλεγχο του φωτός. Πχ...

p1070602z.jpg


Η παλιότερη Samsung του gmavro με πάνελ SPVA θα έχει ορατά καλύτερο μαύρο.
 

paplomatothiki

Senior Member
26 April 2011
404
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: LG LM960V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Η εικόνα στα σκοτεινά πλάνα θα έλεγα ότι είναι τυπική για πάνελ IPS χωρίς τοπικό έλεγχο του φωτός. Πχ...

Η παλιότερη Samsung του gmavro με πάνελ SPVA θα έχει ορατά καλύτερο μαύρο.

Δίκαιο έχεις,έτσι είναι. Απλά το σχόλιο το έγραψα βλέποντας την εικόνα στο γαλάζιο φόντο (τις πρώτες 3 νομίζω φωτο )
 

arial

Established Member
17 February 2011
214
Νομίζω ότι πλέον είναι πιο εύκολο να πετύχεις το λότο παρά να βρεις μια τηλεόραση που λειτουργεί χωρίς προβλήματα. Και είναι 2 φορές κρίμα γιατί αυτή είναι η πιο ακριβή τηλεόραση της LG. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ στην 55LM670 που είχα αγοράσει και από την αντιπροσωπεία μου λέγανε ότι είναι φυσιολογική και δεν την αλλάζανε. Εγώ απευθύνθηκα στο κατάστημα αγοράς μέσα στην περίοδο DOA και την αλλαξα αγοράζοντας την Samsung 55ES8000, όπου νομίζω ότι στάθηκα τυχερός αφου δεν αντιμετώπισα με αυτήν κάποιο πρόβλημα.
Επομένως η συμβουλή μου είναι όσο προλαβαίνεις εφόσον είσαι μέσα στην περίοδο αυτή να πας στο κατάστημα και να την αλλάξεις, τόσες φορές μέχρι να βρεις μια με απόδοση αντίστοιχη με τα χρήματα που έδωσες.
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Arial δεν σου ειπα πως συνεχιζω μετα τις κιτρινιλες.Αυτη τη φορα ομως το καταστημα σηκωσε τα χερια ψηλα παρε τα λεφτα σου μου λεει.Παιρνω καινουρια και εχει κλωτσημενες βιδες στην πλατη αυτη τη φορα παλευω με σαμσουνκ.Θα περιμενω καραβιά να παω να ανοιξω να παρω μια.Θα ανεβασω φωτο καποια στιγμη.