Beyerdynamic DT880 & DTD990...

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Re: Beyerdynamic DT880 & DT990...

Εχμ... μήπως εννοείς DT?
 
Last edited by a moderator:

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,886
Απάντηση: Beyerdynamic DT880 & DT990...

Προσωπικά όχι αλλά πολύ θα ήθελα.
Τα DT880 μαζί με τα HD600/650 και τα K701/702 θέτουν υποψηφιότητα για την επόμενη αναβάθμισή μου από τα τωρινά μου ακουστικά (HD555).
 
Last edited by a moderator:

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,352
Απάντηση: Beyerdynamic DT880 & DT990...

Εγω παιδια ειχα ακουσει τα dt 990 στην αντιπροσωπεια,πριν αρκετα χρονια ομως,και δε θυμαμαι απο τι μηχανηματα ακριβως,ετσι δε ξερω αν η γνωμη μου μπορει να βοηθησει ιδιαιτερα..
Αυτο που θυμαμαι παντως,ειναι οτι μου αρεσαν σαν ποιοτητα κατασκευης,και ηταν ανετα στο κεφαλι.Οσον αφορα τον ηχο,αυτο που θυμαμαι σε γενικες γραμμες ειναι οτι ειχαν αισθητη εμφαση στα υψηλα,αισθητα πιο πριματα απο τα hd600,κατι που με χαλασε λιγο.Ισως να εφταιγε και το set up,αν και απ'οτι εχω διαβασει και στο διαδυκτιο,πρεπει να ειναι ετσι ο ηχητικος χαρακτηρας τους.
Νομιζω παντως οτι μια επισκεψη στην αντιπροσωπεια,και ισως με τα μηχανηματα σας,για μια ακροαση,θα ηταν η καλυτερη επιλογη.
 
Last edited by a moderator:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Απάντηση: Beyerdynamic DT880 & DT990...

μονο που η αντιπροσωπία πλέον ειναι στο Ναυπλιο....
 
Last edited by a moderator:

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Εγώ πάντως με τα DT770 είμαι τελικά ευχαριστημένος.
Λέω τελικά γιατί έχουν τονισμένες χαμηλές... ιδιαίτερα θα έλεγα για τα γούστα μου που τον πρώτο καιρό με ξένισαν εώς και απογοήτευσαν.
Όμως όσο περνάει ο καιρός, 1. τα συνηθίζω και 2. μεσα από την ισοστάθμιση κάποιων software players τα φέρνω ακριβώς όπως θέλω.
Σε κάποια είδη διαπρέπουν (πχ. funk/soul/rock), σε κάποια άλλα ίσως απλά ικανοποιούν.

Πάντως για τα χρήματα που ζητάνε (140 ) είναι άριστα. Γιατί εκτός των παραπάνω, υπερτερούν σε ότι έχω δοκιμάσει στα εξής:
Παίζουν από οποιαδήποτε πηγή.
Είναι ΑΠΕΙΡΩΣ αναπαυτικά. Φοβερή εφαρμογή, μαξιλαράκια, στέκα, στήριξη.
Άνεση στο έπακρο. Σερί 5ωρα και νοιώθεις ξεκούραστα ακόμα.
Σχέση τιμής/απόδοσης: υψηλή όπως έγραψα και παραπάνω.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,352
Χμμ ειναι μακρια λοιπον...

Μιχαλη εσυ θες να αναβαθμισεις απο τα k701? Δε σε ικανοποιουν πλεον?
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Χμμ ειναι μακρια λοιπον...

Μιχαλη εσυ θες να αναβαθμισεις απο τα k701? Δε σε ικανοποιουν πλεον?
Όχι Γιάννη δεν είπα πως θα τα αφήσω τα Κ701 ούτε πως δεν με ικανοποιούν απλά ξέρεις όσα ακουστικά κ να έχεις όλο κ ακόμα κανένα θα θες... βεβαία όλα αυτά σε θεωρητικό επίπεδο πάντα γιατί το ταμείο είναι μείον... να σού πω την αλήθεια μου έχουν τραβήξει το ενδιαφέρον τα 880 πιο πολύ μετά το Α+ που τους δίνει αυτός ο παλαβός που έκανε το τρελό review στο head-fi. Βεβαία το ίδιο έχει συμβεί κ με τα hd600...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Εγώ πάντως με τα DT770 είμαι τελικά ευχαριστημένος.
Λέω τελικά γιατί έχουν τονισμένες χαμηλές... ιδιαίτερα θα έλεγα για τα γούστα μου που τον πρώτο καιρό με ξένισαν εώς και απογοήτευσαν.
Όμως όσο περνάει ο καιρός, 1. τα συνηθίζω και 2. μεσα από την ισοστάθμιση κάποιων software players τα φέρνω ακριβώς όπως θέλω.
Σε κάποια είδη διαπρέπουν (πχ. funk/soul/rock), σε κάποια άλλα ίσως απλά ικανοποιούν.

Πάντως για τα χρήματα που ζητάνε (140 ) είναι άριστα. Γιατί εκτός των παραπάνω, υπερτερούν σε ότι έχω δοκιμάσει στα εξής:
Παίζουν από οποιαδήποτε πηγή.
Είναι ΑΠΕΙΡΩΣ αναπαυτικά. Φοβερή εφαρμογή, μαξιλαράκια, στέκα, στήριξη.
Άνεση στο έπακρο. Σερί 5ωρα και νοιώθεις ξεκούραστα ακόμα.
Σχέση τιμής/απόδοσης: υψηλή όπως έγραψα και παραπάνω.
Δεν ξέρω αν διάβασες την αρκετά καλή κριτική που πήρε η νέα anniversary edition των 770 στο headfonia κ αυτά επίσης είναι μια ενδιαφέρουσα περίπτωσή...
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,352
Όχι Γιάννη δεν είπα πως θα τα αφήσω τα Κ701 ούτε πως δεν με ικανοποιούν απλά ξέρεις όσα ακουστικά κ να έχεις όλο κ ακόμα κανένα θα θες... βεβαία όλα αυτά σε θεωρητικό επίπεδο πάντα γιατί το ταμείο είναι μείον... να σού πω την αλήθεια μου έχουν τραβήξει το ενδιαφέρον τα 880 πιο πολύ μετά το Α+ που τους δίνει αυτός ο παλαβός που έκανε το τρελό review στο head-fi. Βεβαία το ίδιο έχει συμβεί κ με τα hd600...

Απο τη μεχρι τωρα ενασχοληση μου με τα ακουστικα,τα hd600 ειναι ενα ζευγαρι που θα μπορουσα να το προτεινω με ασφαλεια,σε καποιον που θελει και καλη ποιοτητα,και λογικη τιμη.Αρκει βεβαια να τα υποστηριξεις σωστα στα συνοδα,ειδαλλως θα χασουν αρκετα.Κατευθειαν απο φορητα ουτε να το σκεφτεις βεβαια.Οταν ομως "παιξουν" ειναι μαγικα,τουλαχιστον στα αυτια μου και στα προσωπικα μου γουστα.
Οσο περναει ο καιρος και εχω αποκτησει,αλλα και ακουσει διαφορα ακουστικα,τοσο μεγαλωνει η εκτιμηση μου γι'αυτα.Ειναι πιστευω απο τα πιο φυσικα σε χροια και καλα ισορροπημενα.

Επισης,και αυτο παει και στον φιλο tonal που εξεφρασε την επιθυμια για αναβαθμιση,εκτος απο τις τρεις εταιριες που συζηταμε συνηθως (akg/sennheiser/beyerdynamic),ισως να αξιζει να ψαξει καποιος και παραπερα,για παραδειγμα μου ερχονται στο μυαλο τωρα η audio technica με το μοντελο που εχει βαλει σαν value αυτος που εκανε το μεγαλο review στο headfi (ad 900) ,οπως επισης και η shure με τα νεα της ανοικτου τυπου μοντελα (srh1440 και srh 1840).Δεν τα εχω ακουσει,αλλα μηπως μια προσπαθεια για ακροαση τους να αποκαλυπτε καποια μικρη εκπληξη?
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Όποιος θέλει να αναβαθμίσει στην μεσαία κατηγορία να πάει στα DT-880... (μακρυά από K/Q701/2), AKG k550, Sen HD600/650... από κει και πέρα πάμε σε ακριβά... απόλα θεωρώ τα K550 το κελεπούρι της χρονιάς... τα DT 880 είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους.

Πράγματι τα 990 και τα Τ1 είναι πολύ πριμάτα.
 

christos

Supreme Member
6 August 2006
5,483
πέρα μαχαλάς
Κάποια στιγμή είχα γράψει αυτα

"Προσωπικα πολλα χρονια δεν καταφερνα να δεθω με τα ακουστικα .Αυτο βεβαια συνεβαινε γιατι κυριαρχουσε η ευκολια να ακουω δυνατα με τα ηχεια.Τα τελευταια χρονια στην ουσια υποχρεωθηκα λογω παιδιων να ακουω κυριως με τα ακουστικα .
Το θετικο με τα ακουστικα ειναι οτι ακομα και να τα αποριπτει κανεις ειναι εργαλειο για να ακουει το τι πραγματικα εχει ηχογραφηθει.
Θυμαμαι οταν ακουγα μονο με πικαπ την δυσκολια που ειχαμε με φιλους να καταλαβουμε την σωστη εκταση του μπασου του Bill Lasswell.
Με τα ακουστικα το λυνεις κατα κανονα αυτο το προβλημα ακομα και με σχετικα φθηνα .
Στο θεμα της μουσικης απολαυσης τωρα ..ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα γιατι απαιτουν κατ αρχην να τα φορας .
Οι διαφορες που υπαρχουν απο εταιρεια σε εταιρεια στον ηχο ειναι σημαντικες .
Αυτο που πρεπει να προσεχει κανεις ειναι με τι θα τα οδηγησει, αρα η αγορα ακουστικων ξεκιναει μ αυτο κυριως .
Αν δεν εχεις ενισχυτη ακουστικων, τα 32ωμ ειναι μονοδρομος .
Ενισχυτη ακουστικων παντως που να με εντυπωσιασει δεν εχω ακουσει εκτος ισως απο το benchmark dac που ειναι ικανοποιητικο για τα γουστα μου.Ουτε το musical fidelity vdac2 ουτε το Beresford caiman.
Αυτο εχει να κανει πιθανον περισσοτερο οτι δεν μου καθεται σωστα ο χαρακτηρας των Sennheiser 580-600,αρα δεν φταινε οι ενισχυτες και τα ακουστικα αλλα εγω.
Αντιθετως τα beyerdynamic dt 990 ειναι τουλαχιστον απολαυστικα ακομα και με το iphone, παρα το οτι δεν παιζουν πολυ δυνατα.
Τα akg 271 απο την αλλη ειναι ισως τα πιο ισοροπημενα αν δεν επαιζε δυνατοτερα το δεξι απο το αριστερο καναλι (δεν εχω καταλαβει γιατι)
θα ηταν ΤΑ ακουστικα.
Η αγαπη μου αυτην την περιοδο ειναι τα grado sr80i.Που παιζουν οντας 32ωμ με τα παντα

Παρατηρωντας κανεις ολα αυτα τα ακουστικα που ειναι ολα καλα αυτο που συμπεραινει με ασφαλεια ειναι μου αρεσουν τα ακουστικα που φερνουν πολυ μπροστα τον ηχο (GRADO ) To παραδοξο ειναι οτι τα sr60 (που ειχα και δεν τα εχω πια) δεν μου αρεσαν καθολου.Ηταν ξερα και αχρωμα.
Τα πιο laid back ακουστικα δηλαδη ο ηχος ειναι καπως αργος και η σκηνη με σχετικη αποσταση ειναι τα Sennheiser θα τα ελεγα ευγενη η ακομα για ευγενεις. Δεν ενοχλουν τοσο που ξεχνας οτι ακους μουσικη.Αυτο θα μπορουσε να το διορθωσει αν θελει κανεις με εναν νευρωδη ενισχυτη .
Τα Beyerdynamic dt990 εχουν λιγο το χαρακτηρα των Sennheiser αλλα δεν λασπωνουν .Η αναπαραγωγη ειναι πιο κοντα και εχει και νευρο και "ευγενεια " .
Ta akg ειναι πιο ξερα πιο αληθοφανη οι μουσικοι ειναι γυρω σου και μπορει να τρομαξεις απο καμμια μποτια.
Me τα grado εισαι μεσα στη σκηνη τοσο που μπορει να τραυματιστεις.

αυτα απο μενα ."
 
Last edited:

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Αν κάποιο ακουστικό έχει χαμηλά ohm δεν σημαίνει κατ ανάγκη ότι θα είναι ευκολοδήγητα...

Τα Sennheiser 600/650 δεν λασπώνουν, δεν λασπώνουν ΠΟΤΕ απορώ με αυτό σου το εύρημα.

Αυτά τα μηχανήματα που αναφέρεις , δεν είναι ενισχυτές ακουστικών, είναι DAC που έχουν ενισχυτές ακουστικών, οπότε φυσικό είναι να μην σου άρεσαν. To MF vdac δεν ξέρω τι ρόλο παίζει στην αναφορά σου, αφού είναι απλό DAC και δεν έχει καν έξοδο ακουστικών... νομίζω έχουμε εκτενείς αναφορές για θέματα ενισχυτών και νομίζω είναι αυτονόητο ότι μιλώντας για ακουστικά αυτών των κατηγοριών χρειάζονται ενισχυτές για την βελτιστοποίηση της οδήγησης τους, και όχι μόνο... το headroom ΟΛΩΝ των ακουστικών βελτιώνεται με ενισχυτές.

Τα SR 80i είναι μια κατηγορία κάτω από τα DT 770 πόσο μάλλον από τα 880 και 990...
 

christos

Supreme Member
6 August 2006
5,483
πέρα μαχαλάς
Αν κάποιο ακουστικό έχει χαμηλά ohm δεν σημαίνει κατ ανάγκη ότι θα είναι ευκολοδήγητα...

Τα Sennheiser 600/650 δεν λασπώνουν, δεν λασπώνουν ΠΟΤΕ απορώ με αυτό σου το εύρημα.

Αυτά τα μηχανήματα που αναφέρεις , δεν είναι ενισχυτές ακουστικών, είναι DAC που έχουν ενισχυτές ακουστικών, οπότε φυσικό είναι να μην σου άρεσαν. To MF vdac δεν ξέρω τι ρόλο παίζει στην αναφορά σου, αφού είναι απλό DAC και δεν έχει καν έξοδο ακουστικών... νομίζω έχουμε εκτενείς αναφορές για θέματα ενισχυτών και νομίζω είναι αυτονόητο ότι μιλώντας για ακουστικά αυτών των κατηγοριών χρειάζονται ενισχυτές για την βελτιστοποίηση της οδήγησης τους, και όχι μόνο... το headroom ΟΛΩΝ των ακουστικών βελτιώνεται με ενισχυτές.

Τα SR 80i είναι μια κατηγορία κάτω από τα DT 770 πόσο μάλλον από τα 880 και 990...


Chris1967;1056639235]Αν κάποιο ακουστικό έχει χαμηλά ohm δεν σημαίνει κατ ανάγκη ότι θα είναι ευκολοδήγητα...
Κατ αναγκη οχι αλλα κατα κανονα ναι.

Τα Sennheiser 600/650 δεν λασπώνουν, δεν λασπώνουν ΠΟΤΕ απορώ με αυτό σου το εύρημα.
Δεν λασπωνουν συχνοτικα ναι αλλα λασπωνουν το ενδιαφερον για τη μουσικη

Αυτά τα μηχανήματα που αναφέρεις , δεν είναι ενισχυτές ακουστικών, είναι DAC που έχουν ενισχυτές ακουστικών, οπότε φυσικό είναι να μην σου άρεσαν. To MF vdac δεν ξέρω τι ρόλο παίζει στην αναφορά σου, αφού είναι απλό DAC και δεν έχει καν έξοδο ακουστικών...

Ναι γιατι δεν ηταν mf vdac το αλλα to mf x-can v3.Tα υπολοιπα ναι δεν ειναι αποκλειστικα ενισχυτες ακουστικων

νομίζω έχουμε εκτενείς αναφορές για θέματα ενισχυτών και νομίζω είναι αυτονόητο ότι μιλώντας για ακουστικά αυτών των κατηγοριών χρειάζονται ενισχυτές για την βελτιστοποίηση της οδήγησης τους, και όχι μόνο... το headroom ΟΛΩΝ των ακουστικών βελτιώνεται με ενισχυτές.

Το ποστ μου ηταν στην κατηγορια " Ας εκφραστούμε ελεύθερα για ακουστικά και ενισχυτικά επί παντός..."

Τα SR 80i είναι μια κατηγορία κάτω από τα DT 770 πόσο μάλλον από τα 880 και 990...

Ανεξαρτητα σε ποια κατηγορια ειναι το να αρεσει ενα χαμηλοτερης οικονομικης αξιας ακουστικο σε σχεση με ενα ακριβοτερης ειναι μια διαπιστωση εστω και υποκειμενικη που εχει την αξια της
 
Last edited:

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Όλοι ακούμε με διαφορετικό τρόπο... δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να ακούει κανείς με φτηνά ακουστικά, και φυσικά και δεν υπάρχει πρόβλημα να τα ευχαριστιέται...

Δεν έχω να προσθέσω τίποτε στο αρχικό μου ποστ παρά τις δικές σου απαντήσεις, οι οποίες δεν διαλευκαίνουν καλύτερα τις απόψεις που έχεις...

Απλά να επαναλάβω ότι τα SR-80i δεν φτάνουν την ηχητική ποιότητα των ακουστικών για τα οποία μιλάμε.