Light bleeding σε Sony HX850

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kosttis

New member
9 July 2007
39
Καλησπέρα σε όλους!
Αν και έχω αναφέρει το πρόβλημά που αντιμετωπιζω στο νήμα με το review της τηλέόρασής μου, ανοίγω καινούργιο γιατί μάλλον
πάει για σείριαλ. Συγνώμη προς όλους όσους το έχουν διαβάσει εκεί, αλλά θέωρησα καλύτερο να μην χαλάσω εκείνο το νήμα με τη συνέχεια!

Έχουμε και λέμε λοιπόν:
Αγόρασα προχτές Τρίτη μια SONY 46HX850 από το Πλαίσιο! Μόλις πήγα σπίτι την τοποθέτησα και λίγο αργότερα την δοκίμασα.
Από τη πρωτη στιγμή παρατήρησα light bleeding στις τρείς από τις 4 γωνίες της. Έντονο και ενοχλητικο αρκετά ειδικα στο απόλυτο σκοτάδι! Αφήστε που την επόμενη που το ήξερα ότι είναι εκέι το έβλεπα μεχρι και στα προγράμματα της digea.
Την επομενη το πρωί την παω πίσω στο πλαίσιο!
Την κράτησαν όλη μερά χτες χωρίς να ασχοληθούν. Σήμερα πήγα εγώ από εκεί μιας,και δεν είχα νέα τους και ακόμα δεν είχαν ασχοληθεί!
Τέλος πάντων, την ανοίγουν και την τοποθετούν στο πιο φωτεινό δωμάτιο που θα μπορόυσαν προκειμενου να την ελέγξουν για light bleeding!!!!!
Προφανώς δεν έδειξε τίποτα!
Την παμε σε λίγο πιο σκοτεινό, και πάλι δεν δείχνει τιποτα! Τί έπαθε και αυτή; Ντραπηκε να δείξει τις αδυναμίες της στο κόσμο;
Αφήστε, μου είπαν θα τη βαλουμε σε σκοτεινό δωμάτιο το βράδυ κλέινοντας και θα την δούμε με την ησυχία μας.
Τελικα με παίρνουν τηλεφωνο πριν λίγο, στις 21:03!
"μιλήσαμε με την Sony και δεν μπορούν να δώσουν έγκριση για αντικατασταση από το τηλεφωνο, ελάτε αύριο να τη παρετε γιατί τώρα κλέισαμε και θα μιλήσετε με τη Sony να στείλουν τεχνικό σπίτι σας" ήταν και βιαστικοί, δεν μπόρεσα ούτε να ρωτήσω αν την

Τώρα συγνώμη αλλά είναι αυτή εξυπηρέτηση; 2 μέρες χωρίς tv, αδυναμία σωστού ελέγχου από πλευρά τους,
Και το πιό σημαντικό, αν το έχετε ξανακούσει; Φοβάμαι μήπως την πάρω σπίτι και τελικά δεν βρώ καμμία άκρη!
Τί λέτε;
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Φιλε μου δεν φταιει κανενας και την παταει ο καταναλωτης ο αδαης καταναλωτης.Λογικο ειναι τηλεοραση με δεκα ζωνες ειναι και κακως ολη την παρουσιαζουν στο νημα οτι δεν εχει προβληματα και ασχολουνται με την σαμσουνκ ολοι που κανει το ιδιο.Απο την αλλη στο πλαισιο τεχνικοι θα ηταν με 500 ευρω τι τους νοιαζει;Το doa ισχυει να απαιτησεις αλλαγη για οποιοδηποτε λογο.Ειναι τρυπακι να σε καθυστερουν με την σονυ να περασει το doa.Δεν την θελουν πισω γιατι ανοιχτη θα την δωσουν κανα 500αρικο κατω.Εσυ απαιτεις αλλαγη απο το καταστημα και αυτοι να ασχοληθουν να πιστωθουν απο την σονυ.Εσενα δεν δου καιγεται καρφακι γιατι τα εσκασες.
 

Kosttis

New member
9 July 2007
39
Ευχαριστώ για την απαντησή σου!
Μπορεί και να έχεις δίκιο για τη ποιότητα της τηλεόρασης, δεν το ξερω καθότι ανήκω στη κατηγορία του αδαή (που διαβαζει όμως και δεν χαρίζει τα λεφτά του).
Σκεφτομαι παντως πραγματι να την πάρω σπίτι το μεσημεράκι και εφόσον την τοποθετήσω να τη φωτογραφίσω εφόσον επιμένει το πρόβλημα και να επανέλθω. Άλλωστε έχω περιθώριο για το DOA μέχρι τη Τρίτη!
Μα γιατί δεν το έκανε όμως εκεί ρε γμτ; Μήπως απλά δεν φαινόταν λόγω μη συσκότησης; Θα μπορούσε να ήταν κάτι παροδικό ,ή κάτι που θα εμφανίζεται μετά από κάποια ώρα λειτουργίας;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Σε απόλυτο σκοτάδι οποιαδήποτε τηλεόραση edge LED και να αγόραζες τα ίδια και χειρότερα θα ήταν τα πράγματα.

Οπότε είτε ζητάς αλλαγή λόγω DOA μήπως και σου τύχει καλύτερο κομμάτι (μπορεί να σου τύχει και χειρότερο όμως) , είτε ανάβεις ένα πορτατίφ όταν βλέπεις και προσπαθείς να χαρείς την τηλεόραση που αγόρασες αντί να στεναχωριέσαι.

ΥΓ. To πλαίσιο κάνει ότι και το 90% των καταστημάτων , πριν την πώληση σκίζονται να σε εξυπηρετήσουν και μόλις τσεπώσουν τα χρήματα κάνουν ότι δεν σε ξέρουν.
 

arial

Established Member
17 February 2011
214
Δεν υπάρχει περίπτωση μια να το κάνει και μια να μην το κάνει. Απλά οι συνθήκες μπορεί να είναι διαφορετικές.
Αν το πρόβλημα της τηλεόρασης είναι έντονο και σε ενοχλεί εκμεταλεύσου το DOA και άλλαξε την (αλλά να είσαι και εσύ σίγουρος ότι η τηλεόραση σου έχει πρόβλημα). Ακόμα και στην περίπτωση που η επόμενη τηλεόραση σου βγει προβληματική έχεις το δικαίωμα να ξανακάνεις το ίδιο μέχρι να πάρεις προιόν που να λειτουργεί σωστά.
Πάντως το φαινόμενο των ελλατωματικών τηλεοράσεων έχει πάρει σημαντικές διαστάσεις. Νομίζω πως για να μειώσουν τις τιμές τα εργοστάσια έχουν σταματήσει τους ποιοτικούς ελέγχους. Το να αποδεχόμαστε τα ελλατώματα των ως απλά κουσούρια της τεχνολογίας δεν είναι η λύση.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,489
Βέλγιο
Οταν εν ετη 2012 πιστευει καποιος οτι αγοραζοντας edge lit tv, δεν θα εχει θεματα clouding, bleeding κλπ ειναι αξιος της τυχης του. Το αντιστροφο σε καποιον που αγορασει πλασμα για να την χρησιμοποιει ολη μερα για pc. Αν δεν ειναι σε τραγικα επιπεδα το bleeding μην τρεχεις για αλλαγες, εχεις μεγαλη πιθανοτητα να πεσεις σε χειροτερο κομματι.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το αντιστροφο σε καποιον που αγορασει πλασμα για να την χρησιμοποιει ολη μερα για pc.

Και εκεί στις Panasonic οι γραμμές (dirty screen) έχουν πάρει διαστάσεις επιδημίας ενω οι Samsung που έχουν άψογη ομοιομορφία δεν έχουν frame interpolation για ομαλοποίηση της κίνησης.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: Light bleeding σε Sony HX850

Οταν εν ετη 2012 πιστευει καποιος οτι αγοραζοντας edge lit tv, δεν θα εχει θεματα clouding, bleeding κλπ ειναι αξιος της τυχης του. Το αντιστροφο σε καποιον που αγορασει πλασμα για να την χρησιμοποιει ολη μερα για pc. Αν δεν ειναι σε τραγικα επιπεδα το bleeding μην τρεχεις για αλλαγες, εχεις μεγαλη πιθανοτητα να πεσεις σε χειροτερο κομματι.

+1000 :2thumb22sup:

Υ.Γ.: Οι Samsung plasma έχουν και brightness pops στις πολύ φωτεινές σκηνές.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,489
Βέλγιο
Η lcd που αγορασα το 2007 εχει clouding. Αν υπηρχε τροπος να το διορθωσουν πιστευω 5 χρονθα μετα θα το εκαναν. Προφανως εχει να κανει με τον τροπο συναρμολογησης και με τις ιδιοτητες του πανελ. Οποτε ειτε αποδεχομαστε τα κουσουρια αυτα ειτε χαλαμε την ηρεμια μας για ενα κουτι, το οποιο σκοπος του ειναι η ψυχαγωγια μας..
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Οσες εχουν local dimming αναλογα με την εταιρια στο κρυφο μενου εχουν το led level .Δηλαδη ρυθμιση στα λεντακια ποσο φως θελεις να βγαζουνε απο το κρυφο μενου.Ετσι ειχα μειωσει το φαινομενο του hallo στην 956.Και μειωνεται σε τελεια σχεδον επιπεδα .Ψαξε μηπως εχει κατι τετοιο και η σονυ οπως και η σαμσουνκ παλιοτερα γιατι εχει δεκα ζωνες δεν ειναι καθαρη ακροφωτισμου
 

Kosttis

New member
9 July 2007
39
Νεώτερα:
Το πλαίσιο λόγο ελειπέστατης υποδομής (δωμάτιο σκοτεινό δηλαδή) δεν μπόρεσε να την βάλει στο σκοτάδι να παίξει και να διαπιστώσει τι λέμε, οπότε μου την έδωσαν στο χέρι! Η Sony θέλει να την πάω από εκεί αλλά θα την πιάσουν από Δευτέρα. οπότε και εγώ την ξαναέβαλα στο σαλόνι και την κοιτάω.....Αααα έβγαλα και καμμια φωτο έτσι για να δείτε τι αντιμετωπίζω :)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg


Επίσης πραγματικά δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω υπομονή με αυτό ή να το ρισκάρω. Η αλήθεια είναι ότι κουράστικα να τσακώνομαι και άκρη να μην βγάζω!
Μήπως επίσης ξέρετε αν η SONY έχει επίσκεψη on site για τέτοια θέματα? Από τον εξουσιοδοτημένο της Καλλιθέας μου είπαν να την πάω από εκεί. Κάποιος με θετικές ή αρνητικές εμπειρίες από συγκεκριμένο εξουσιοδοτημένο?
Και τέλος ξέρει κάποιος να με παραπέμψει για το κρυφό μενου της tv μου μήπως και βρώ το "led level"?
Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν κούρασα
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: Re: Light bleeding σε Sony HX850

Οσες εχουν local dimming αναλογα με την εταιρια στο κρυφο μενου εχουν το led level .Δηλαδη ρυθμιση στα λεντακια ποσο φως θελεις να βγαζουνε απο το κρυφο μενου.Ετσι ειχα μειωσει το φαινομενο του hallo στην 956.Και μειωνεται σε τελεια σχεδον επιπεδα .Ψαξε μηπως εχει κατι τετοιο και η σονυ οπως και η σαμσουνκ παλιοτερα γιατι εχει δεκα ζωνες δεν ειναι καθαρη ακροφωτισμου

Δεν νομίζω πως είναι αυτό λύση, χωρίς κάποια επίπτωση στην εικόνα τουλάχιστον. Δεν θα μειωθεί η φωτεινότητα? Θα έρχεται μετά το grayscale?
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Συγνωμη ρε παιδια, αλλα εγω αυτη την tv δε θα κραταγα για το σπιτι μου. Και θεωρειται και μια απο τις καλυτερες led-lcd της αγορας.
Τι παει να πει κουσουρια της τεχνολογιας... Πριν τις πουλησουν ομως δε στο λενε οτι θα αγορασεις και αυτα μαζι!!!!
Φιλε, Κosttis μην τους αφησεις. Πηγαινε στη sony, αφησε τους την τηλεοραση εκει και πες τους να σε παρουν τηλεφωνο μονο αν εχουν να σου πουν οτι την εφτιαξαν, κατι το οποιο δε γινεται, ή για παρεις καινουρια. Η οποια φυσικα θα ειναι ελεγμενη οτι δε θα εχει το ιδιο θεμα.
Σε αντιθετη περιπτωση να απαιτησεις τα χρηματα σου πισω. Δεν εδωσες και κανενα 100ευρω για να πεις δεν εγινε και τιποτα...
 

Kosttis

New member
9 July 2007
39
Παιδιά η αλήθεια είναι πως δεν θα το αφήσω!
Τις φωτογραφίες αυτές τις έχω στείλει στο πλαίσιο για να δουν για τι μιλάμε!

Πάντως τώρα που σας γράφω έχω βάλει μια ταινία 1080 και η οθόνη παραμίλάει! Απλά εξαιρετική!
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
Μα γιατί δεν το έκανε όμως εκεί ρε γμτ; Μήπως απλά δεν φαινόταν λόγω μη συσκότησης; Θα μπορούσε να ήταν κάτι παροδικό ,ή κάτι που θα εμφανίζεται μετά από κάποια ώρα λειτουργίας;

Φυσικα και η συσκοτιση παιζει σημαντικο ρολο, αλλα και μια Σονυ W5500,
μολις την ανοιγα, επαιζε χωρις καθολου bleeding για μιση ωρα τουλαχιστον.

Μετα απο τη μιση ωρα αρχιζαν να εμφανιζονται τα ασπρα στις γωνιες.
Στα 45 λεπτα οι τεσερεις γωνιες ηταν φωτισμενες σε ολο το μεγαλειο τους.:smash:

Ειναι προφανεστατα ελατωματικα προιοντα.
 
Last edited:

Kosttis

New member
9 July 2007
39
ειναι ρυθμισμενη σε φωτεινοτητα και οπισθιο;

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ασχοληθεί με ρυθμίσεις. Πάντως αλλάζοντας τα σκηνικά το φαινόμενο επηρέαζεται αλλά δεν εξαφανίζεται. Σε κάθε περίπτωση το να μειώσω τη φωτεινότητα για να εξαλείψω το προβλημα και τελικα να επηρέασω αρνητικά την τηλεόραση ς προς την ποιότητα εικόνας δεν θα το ήθελα.

Φυσικα και η συσκοτιση παιζει σημαντικο ρολο, αλλα και μια Σονυ W5500,
μολις την ανοιγα, επαιζε χωρις καθολου bleeding για μιση ωρα τουλαχιστον.

Μετα απο τη μιση ωρα αρχιζαν να εμφανιζονται τα ασπρα στις γωνιες.
Στα 45 λεπτα οι τεσερεις γωνιες ηταν φωτισμενες σε ολο το μεγαλειο τους.:smash:

Ειναι προφανεστατα ελατωματικα προιοντα.

Σε εμένα είναι σταθερό το φαινόμενο. Ήμουν προσεκτικός σε αυτό για να το μεταφέρω στο service. Από χτες που τη ξαναπήρα και την πρωτόαναψα μέχρι τώρα ίδια είναι.
Σίγουρα χρείαζεται ιδανικές συνθήκες φωτισμού αλλά και συγκεκριμένη εικόνα στο πάνελ για να αναδείξει τα "μεγαλεία" της.
 
Last edited by a moderator:

Kosttis

New member
9 July 2007
39
Θρίαμβος :) :)
Με καλεσαν από το Πλαίσιο το μεσημέρι και μου είπαν πως θα μου αλλαξουν τη τηλεόραση! Έστειλαν τις φωτό στην Sony και
μεσως πήγα από εκεί, μου έδωσαν καινούργια και έτρεξα να την τοποθετήσω γιατί είχα καταγχωθεί να δω αν είναι αυτή τη φορά είναι σωστή! Αφήστε που φοβόμουν μήπως μου βγει χειρότερη από τη προηγόυμενη!
Και είναι άψογη!
Έχει μόνο ένα απειροελάχιστο bleeding στις δυο κατω γωνίες αλλά δύσκολα το βλέπεις. Κατάφερα με δυσκολία να το βγάλω σε φώτο ( η τελευταία από αυτές που ακολουθούν)! Ακολουθούν φωτο για να δείτε και τη διαφορά. Τελικά κυκλοφορούν και κομμάτια edge led χωρίς bleeding και clouding!

42c54ce1ec2e7a6b5b68c6199afdf8ae.jpg

84b9a3c9b06de1200035039997594892.jpg

88970dd6c6c88d8a39a81ba67fb24f34.jpg

fa0d80022801d2f6017da6a7be4d2122.jpg


1f7246dea47a35b53b3e7bac6043c6b6.jpg
 

arial

Established Member
17 February 2011
214
Αυτό ας το δουν όσοι λένε ότι πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τα ελλατώματα των τηλεοράσεων.
Μεγειά και καλοθέατη φίλε.