Toshiba 40TL933G vs Samsung UE40ES6100

zan723

New member
22 November 2012
7
Γεια σας παιδια ειμαι αναμεσα σ αυτες τις δυο κ ειμαι πολυ μπερδεμενος κ λιγο ασχετος.Ποια νομιζετε οτι εχει καλυτερη εικονα?60% για ταινιες απο usb και 40% αναλογικο σημα.Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

zan723

New member
22 November 2012
7
καλως σας βρηκα.Λοιπον ειμαι 2 κ κατι μετρα γυρο στα 650 ευρω.αυτες τις βρησκω στα 649.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Κοίτα καλύτερα την Samsung EH6030 στις 46". Εφόσον βλέπεις ταινίες αρκετά καλύτερα να πάρεις μεγαλύτερη από 40".
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Δεν είμαι σίγουρος αν η Toshiba παιζει mkv από το usb με Ελληνικούς υποτίτλους. Βέβαια με 50-100 ευρώ παίρνεις ένα media player και καθαρίζεις.

Σε εικόνα είναι καλύτερη πάντως.
 

zan723

New member
22 November 2012
7
ειδα απο κοντα την ΕΗ6030 αλλα δε με εντυπωσιασε βεβαια το σημα ηταν αναλογικο.Σε αυτα τα χρηματα να επιλεξω τις 46 ιντσες που ομως νομιζω ειναι λιγο υπερβολικες στα δυο μετρα η να επιλεξω μια smart tv.Σε fullhd εχει μεγαλη διαφορα απο τις δυο του τιτλου?
 

zan723

New member
22 November 2012
7
επισης αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω σχετικα με τους υποτιτλους για την toshiba με εβαλε σε σκεψεις γιατι ειναι ενα απο τα βασικα που την θελω.Αν δεν παιζει υποτιτλους την αποκλειω.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Στις περισσότερες ταινίες θα έχεις μαύρες μπάρες πάνω και κάτω αφού είναι γυρισμένες σε 2,35:1 οπότε μόνο υπερβολή δεν είναι οι 46" αφού πρακτικά θα βλέπεις σε 43". Όλες οι πιο πάνω είναι στα 100 Hz, αλλά δεν θα δεις κάποια διαφορά στο τηλεοπτικό σε σχέση με μια 50 Hz, εκτός αν βλέπεις αθλητικά.
 

zan723

New member
22 November 2012
7
συνοψιζοντας χωρις πολλες αναλυσεις γιατι μπερδευομαι με βαση την εικονα κ τον media player k αλλο νομιζετε οτι μπορει να προσφερει κατι καλο ποια προτινετε να παρω απο τις τρεις??(40tl933g,ue40es6100,46eh6030).παρακαλω μη με μπερδεψετε αλλο με περαιτερω αναλυσεις κ αλλα μοντελα δε το αντεχω αλλο:bigcry: (που να αγοραζα κ σπιτι:eek:perator:)
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,655
Αθήνα
Για να μην ανοίγω καινούριο νήμα, είδα αυτή την προσφορά από crazy Sundays γοα την Toshiba 40TL933.

Τώρα έχω μια Plasma Panasonic 37" TH-37PX8E που πήρα με τις συμβουλές από τους φίλους εδώ μέσα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την ποιότητα της εικόνας (παρά τη χαμηλή ανάλυση). Ίσως όμως ήλθε η ώρα να την αλλάξων για τους εξής λόγους:
1. Κατανάλωση ρεύματος (είναι η κύρια τηλεόραση και παίζει αρκετές ώρες την ημέρα...)
2. Μέγεθος. Ο χώρος δεν επιτρέπει μεγάλη. Μέγιστο πλάτος 93εκ μέγιστο ύψος 65 εκ. Εντάξει, κάνα δυό πόντους μπορώ να πάω παραπάνω αλλά πρακτικά δεν με παίρνει για 46". Με τα λεπτά πλαίσια όμως των καινούριων μπορώ να βάλω μια 40", ίσως και 42". Έτσι κι αλλιώς στο χώρο υπάρχει και προβολέας με οθόνη 120" οπότε αν κάποιος θέλει σώνει και καλά να δεί ταινία σαν σινεμά έχει τρόπο. Σε σχέση με τις 37" της Panasonic plasma που έχω ας πούμε λοιπόν ότι μπορώ να κερδίσω για καθημερινή χρήση 3-5". Κάτι είναι κι αυτό νομίζω. Η απόσταση θέασης είναι από 2 έως 4 μ.
3. Ανάλυση. Υποθέτω ότι κάποια διαφορά θα την κάνει η 1080p. (Η τωρινή δέχεται σήμα 1080p αλλά τα εικονοστοιχεία είναι χαμηλής ανάλυσης).
4. Είσοδοι. Μου φτάνουν τα 2 HDMI της Panasonic (έτσι κι αλλιώς παίζει μέσω switch 4->2 για να στέλνω σήμα σε TV και προβολέα). Όμως δεν έχει είσοδο D-sub για να παίρνει σήμα από παλιό λαπτοπ που δεν έχει HDMI. Εχω συσκευή που κάνει αυτή τη δουλειά αλλά μπερδεύεται η TV με τον προβολέα σε ταυτόχρονη έξοδο.
5. Εκσυγχρονισμός. Εννοώ MPEG4, USB, MKV, 3-D, LAN, Internet, κλπ. Δεν πολυσκάω όμως. Mια χαρά βλέπω με τον SAT/MPEG4 player και δεν θα χρησιμοποιούσα την TV για Internet. Βασικά την χρησιμοποιώ για ειδήσεις και ταινίες (συνήθως βαριέμαι να ανοίγω τον προβολέα και μου τη σπάει που η γυναίκα μου επιμένει να έχει τα φώτα ανοιχτά, με αποτέλεσμα να είναι τα χρώματα ξεπλυμένα). Δεν βλέπω ποδόσφαιρο, ούτε παίζω παιχνίδια.
6. Οικονομία. Δεν θα ήθελα να ξοδέψω πολλά χρήματα με τους ρυθμούς εξέλιξης που τρέχουν. Άσε που σκέφτομαι να καταργήσω την τηλεόραση και να αρχίσω να πηγαίνω εκδρομές!

Συμπερασματικά αγαπητοί συμφορουμίτες αξίζει να πάρω την Toshiba 40TL933 με 377 ευρώ ή θα είναι χειρότερη από την τωρινή μου plasma; Τι λέτε;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Δεν μπορώ να πω πως θα είναι αναβάθμιση αν πάρεις μια τηλεόραση 3" μόλις μεγαλύτερη, με ποιότητα εικόνας στα ίδια περίπου επίπεδα. Είναι παρ' όλα αυτά σε καλή τιμή. Προσωπικά δεν την έχω δει τη συγκεκριμένη, μην τη μπερδεύεις όμως με αυτή στον τίτλο του thread, είναι διαφορετικές.
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,655
Αθήνα
Μιχάλη ευχαριστώ. Αφού η ποιότητα εικόνας είναι στα ίδια επίπεδα (και όχι χειρότερη) το σκέφτομαι.
Δεν ήξερα ότι το G κάνει διαφορά! Δηλαδή η Toshiba 40TL933G είναι διαφορετική από την Toshiba 40TL933 ???
 

loukasst

New member
15 January 2013
1
Η προσφορα του eshop εινια για την RL παντως!

Εγω παιδια τη τιμη τη βρισκω ιδιαιτερως καλη θα ελεγα!Τωρα απο εξειδικευμενα χαρακτηριστικα δε ξερω πολλα αλλα για τα βασικα τη βλεπω μια χαρα!Και γενικα οι Toshiba δεν ειναι κακες τηλεορασεις...
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
H RL είναι 100ΗΖ ΑΜR=50 κανονικά. Η TL που διαφημίζει 200 είναι 100στάρα.
Την RL θα τη κοίταζα περισσότερο για σύνδεση με υπολογιστή παρά για τηλεοπτικό άν κ δέ γνωρίζω πόσο γρήγορη είναι, αν κρίνω λίγο απο την TL που είναι αρκετά αργή αλλά είναι διαφορετικά μοντέλα.
http://www.avforums.com/reviews/Toshiba-32-40-RL958B-RL958-LED-LCD-Television-Review_457/Review.html

Απο πλάσμα πάντως θα πήγαινα πάλι σε πλάσμα, δείχνουν ακλύτερα τα τηλεοπτικά και τα χρώματα "πιο φυσικά" αρκει να μήν ειναι φωτεινός ο χώρος...
 

giannis1969

New member
18 November 2010
18
Re: Απάντηση: Toshiba 40TL933G vs Samsung UE40ES6100

Παντως την εχει ο κοτσοβολος προσφορα τωρα 459 ευρω. Την 40TL933G
 

petpas

Senior Member
19 December 2010
365
katerini
Φίλε ζαν723 εφόσον θέλεις να βλέπεις ταινίες από usb και δεν σε ενδιαφέρει το ίντερνετ θα σου πρότεινα την samsung ue46eh6030.
Για να απολαμβάνεις ταινίες θέλεις ίντσες πίστεψε με :popcorn: