TV Star T1020

av_new

New member
22 November 2012
24
Χαιρετώ την παρέα!
Αγόρασα τον TV-STAR T1020HD ο οποίος φαίνεται ότι έχει τις ίδιες ακριβώς προδιαγραφές με τον T1010HD. Έχω πρόβλημα με τα κανάλια της ΕΡΤ, κάποιες φορές τα πιάνει και κάποιες άλλες δεν έχει καθόλου σήμα. Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα; Η ΕΡΤ εκπέμπει σε MPEG-2 ή MPEG-4;
Κάτι ακόμα, έχω μια τηλεόραση η οποία δεν έχει υποδοχή SCART. Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση και πως μπορώ να κάνω τη σύνδεση τηλεόρασης/αποκωδικοποιητή; Υπάρχει κάποιο καλώδιο αντάπτορας;

Σας ευχαριστώ.
 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Απάντηση: TV STAR T1020 HD Usb Pvr

Σε MPEG-2 εκπέμπουν μόνο τα Βουλή, PIK, BBC & DW.
Ισως το σήμα είναι οριακό και δεν μπορει να "κλειδώσει" ο δέκτης.

Για το δευτερο: Αν η τηλεόραση έχει εισόδους σε RCA (ασπρο, κοκκινο, κίτρινο), μπορείς να πάρεις μετατροπέα scart<>RCA
Αν πάλι έχει μόνο την είσοδο της κεραίας, ο συγκεκριμένος δέκτης δεν γίνεται να συνδεθεί.
 
Last edited by a moderator:

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,826
Θεσσαλονίκη
Re: TV STAR T1020 HD Usb Pvr

Πηρα το δεκτη για την 14αρα CRT της κρεβατοκαμαρας.

Τα καναλια τα σκαναρε κανονικα.

Εχει ομως ενα ενδεικτικο μπλε led στη προσοψη,
που ειναι ενοχλητικα φωτεινο, εκτυφλωτικο θα ελεγα.
Τελικα το καλυψα με μονωτικη ταινια, ακομα και εσωτερικα του δεκτη, γιατι
με κλειστα φωτα, εφεγγε ολο το δωματιο απο τις γριλιες εξαερισμου.

Απο οτι ειδα η φαρδια info bar, στην αλλαγη καναλιων,
παραμενει μπαστακας στην οθονη για αρκετα δευτερολεπτα.

Ο δεκτης εδινε αποκλειστικη προτεραιοτητα στους εσωτερικους
υποτιτλους, οι οποιοι ειναι μαλλον μικροι.

Τα βιντεο αργουσαν 5-6 δευτερολεπτα να φορτωσουν.

Προβληματα συναντησα και στο loop της κεραιας
ειδικα σε περιπτωσεις σηματος χαμηλης εντασης.

Την αποκριση και την αισθηση του remote control
την βρηκα ανεπαρκη και μαλλον δυσχρηστη για τον πεθερο μου
για τον οποιο αγορασα αρχικα το δεκτη.
(Ετσι τον κραταω εγω και του δινω τον παλιο καλο
FU2205.)

Ειναι αληθεια οτι για το ειδος χρησης αυτου του δεκτη δεν υπηρχαν απαιτησεις
αλλα γενικα ως προιον νομιζω οτι αξιζει αρκετα λιγοτερο απο τα 32 ευρω
που εδωσα για να τον αγορασω. (Εκτος αν γινει το θαυμα με νεο FW.)
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: TV STAR T1020 HD Usb Pvr

"Νέο firmware απο την TVStar!". Το τελευταίο ανέκδοτο που κάνει θραύση! ;)

Δυστυχώς ο δέκτης δεν αξίζει α λεφτά του.
 

av_new

New member
22 November 2012
24
Re: TV STAR T1020 HD Usb Pvr

Τόσο χάλια ρε παιδιά είναι αυτός ο δέκτης;
Που να ήξερα να μην τον αγόραζα... :angry:
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: TV STAR T1020 HD Usb Pvr

"Χάλια" δεν τον λες, την κύρια λειτουργία του την εκτελεί σωστά.

Έχει μείνει όμως πίσω στο κομμάτι του λογισμικού. Δεν ξέρω αν το 1020 μπορεί να πάρει λογισμικό άλλου δέκτη με MStar.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: TV STAR T1020 HD Usb Pvr

Δεν ξέρω αν το 1020 μπορεί να πάρει λογισμικό άλλου δέκτη με MStar.
Θα βοηθούσε μια καλή φωτογραφία της πλακέτας, ένα IR φτιαγμένο με το USB-300 (ας υπάρχει...) και ένα π.μ. από κάποιον ιδιοκτήτη για να δοκιμάσουμε να κάνουμε backup το αυθεντικό λογισμικό.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,826
Θεσσαλονίκη
Να πουμε και μια καλη κουβεντα για το δεκτη - επαιξε κατι αρχεια WMV που
απο οτι ξερω ως συνηθως δεν παιζουν στους αλλοι δεκτες.

Επεξεργασία:
Πηγα σε φιλο που αγορασε προχτες εναν "αναβαθμισμενο" strong 8100
και ειχε ακριβως τα ιδια μενου, γραφικα και συμπεριφορα με τον TVstar 1020.

Πολλες εντολες βεβαια στο remotecontrol του strong ηταν αλλα αντι αλλων.

Τουλαχιστον ο TVstar εχει σωστα τις εντολες στο remote control.
Με την ευκαιρια να πω οτι ο TVstar υποστηριζει αλλαγη στο μεγεθος, χρωμα,
και στο φοντο υποτιτλων, καθως και 1080p.
 
Last edited by a moderator:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: TV STAR T1020 HD Usb Pvr

Ο 8100 έχει επεξεργαστή M-Star 7828. Έχει ανάλυση μέχρι 1080i. Ο TV Star έχει τον νεότερο επεξεργαστή M-Star 7818 αφού γράφει ανάλυση 1080p. Ίδια γραφικά και μενού, αλλά αρκετές διαφορές στις λειτουργίες και τις δυνατότητες. Πιο εξελιγμένοι οι M-Star 7818, αλλά οι M-Star 7828 λέγεται (από κατόχους δεκτών και με τους δύο επεξεργαστές) ότι έχουν καλύτερη εικόνα. Και δεν χάνουν και την σειρά των καναλιών που γίνεται σε μερικούς δέκτες με επεξεργαστές M-Star 7818. Σε αυτούς δηλαδή που δεν έχουν επιλογή απενεργοποίησης του PMT ή που η επιλογή αυτή δεν δουλεύει όπως θα έπρεπε. Αλλά οι M-Star 7818 έχουν πιο εξελιγμένο media player.

Οι άλλα αντί άλλων εντολές στον αναβαθμισμένο Strong 8100 μάλλον σημαίνει ότι έχουν διαφορετικούς κωδικούς τηλεκοντρόλ και διαφέρουν σε μερικά πλήκτρα που είναι σε άλλη διάταξη.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,826
Θεσσαλονίκη
Re: TV STAR T1020 HD Usb Pvr

Ίδια γραφικά και μενού, αλλά αρκετές διαφορές στις λειτουργίες και τις δυνατότητες.

Το εντυπωσιακο ειναι οτι συμπεριφερονται με τον ιδιο τροπο.
Πατας δλδ και στους δυο το Play, και το avi κανει 6-7 δευτερολεπτα να ξεκινησει.
Μετα πρεπει να πατησεις το κοκινο κουμπι για να πας απο προεπισκοπηση σε πληρη οθονη.
Βασανο δλδ. Σιγουρα του Strong 8100, του αξιζαν καλυτερα μενου απο αυτα του TVstαr.
Γι αυτο και συμβουλεψα το φιλο να τον επιστρεψει και να παρει το Strong 8105.
 

avige

New member
5 July 2011
55
Καλησπέρα παιδιά,

Μπορεί να μου πεί κάποιος αν το RF Loop βγάζει το σήμα αποκωδικοποιημενο για να το βλέπω σε ένα κανάλι που ρυθμίζω εγώ στην TV; πχ το Channel 36; (Αν δλδ υπάρχει κάποια TV που δεν έχει καν Scart, κάνει δουλειά από εκει;)

Ή ειναι για να το συνδέσεις απο τον Τv-Start πίσω στην TV για να πιάνεις και το "παλιό" αναλογικό σήμα;
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ή ειναι για να το συνδέσεις απο τον Τv-Start πίσω στην TV για να πιάνεις και το "παλιό" αναλογικό σήμα;
Δυστυχώς είναι για αυτό. Ουσιαστικά μόνο ο Edision mini-triton (όχι ο +HD) μπορεί να κάνει αυτό που ζητάς.

Μιας και έχεις τον Τ1020, θα μπορούσες να μας βοηθήσεις;
Στην λίστα της υπογραφής μου υπάρχουν γνωστά προβλήματα του τσιπ που χρησιμοποιεί και αυτό ο δέκτης (Mstar 7818). Θα μπορούσες να δεις ποιά ισχύουν και σε αυτόν; Κυρίως με ενδιαφέρει το πρόβλημα της μη υλοποίησης των προγραμματισμένων εγγραφών στα κανάλια χωρίς EPG.
Επίσης αν είναι εύκολο να υπάρξει μια καλή φωτογραφία της πλακέτας του και αν θέλεις να προσπαθήσουμε να κάνουμε ένα αντίγραφο του λογισμικού του (ας υπάρχει για όσους θέλουν να κάνουν πειράματα -αν τα καταφέρουμε-) στείλε μου ένα π.μ.
 

avige

New member
5 July 2011
55
Καλησπέρα φίλε,

δυστυχώς δεν τον έχω στην κατοχή μου για να σε βοηθήσω, απλά ψάχνω για ένα δέκτη να τον συνδέσω στην παλιά tv της γιαγιάς που δεν έχει ούτε Scart ούτε τίποτα άλλο!

Θα κοιτάξω τον Edison που είπες κ παραπάνω!
 
Last edited by a moderator:

PanosSkin

New member
11 November 2014
22
Re: Απάντηση: TV Star T1020

Καλησπερα....... υπάρχει περίπτωση να βρω το firmware για το συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή tv-star t1020hd, ή κάποιο αντίστοιχο δοκιμασμένο το οποιο τον υποστηριζει.
Δυστυχώς έκανα την πατάτα και τον αναβάθμισα με άλλο λογισμικό και μου έχει μείνει στα χέρια,
το μηχάνημα ανοίγη απλα δεν "υπακούη" το τηλεκοντρόλ το λογισμικο που του πέρασα ηταν απο τον προηγούμενο μοντέλο το 1010.
οποιαδήποτε βοήθεια η συμβουλή είναι ευπροσδέκτη......
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Κάτι παρόμοιο είχα πάθει κι εγώ με τον 1010. Η TVStar με παρέπεμψε στον Έλληνα εισαγωγέα αλλα δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.
 

PanosSkin

New member
11 November 2014
22
Με το λογισμικό του 1010 και με τις 2 εκδοσεις 6.3 κ 6.6 B και BG αναβαθμίστικε απλα στην σάρωση δεν έπιανε κανένα κανάλι, μετά οταν εβαλα για τον 1030 εγινε η πατατιά..... απο οτι εχω καταλάβει το λογισμικό είναι ΙΔΙΟ και πολλες φορες πανομοιότυπο, απλα δεν εχω ιδέα ποιο chipaki φόραει και που μπορώ να βρω software.

(αν το βρω μετά θα μπω στην διαδικασία το πως θα το flasarw. ) :)

παντως να πω την αμαρτια μου ηδη κοιτουσα για μπλε οινοπνευμα,,,, και δεν εχω προς το παρον την γλιτωσε......
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Τώρα λογισμικό ποιου μοντέλου έχεις; Αν είναι του 1010, με ένα προγραμματιζόμενο τηλεκοντρόλ θα μπορέσεις να περάσεις άλλο. Αν είναι του 1030, υπάρχει πρόβλημα: ο 1030 δεν υπάρχει στη λίστα μοντέλων του USB-300.
 

PanosSkin

New member
11 November 2014
22
Τώρα λογισμικό ποιου μοντέλου έχεις; Αν είναι του 1010, με ένα προγραμματιζόμενο τηλεκοντρόλ θα μπορέσεις να περάσεις άλλο. Αν είναι του 1030, υπάρχει πρόβλημα: ο 1030 δεν υπάρχει στη λίστα μοντέλων του USB-300.

δυστυχως του 1030 εχω.

αλλα ακομα δεν εχω φτασει ως εκει, το πως θα το περασω, περιμενω μηπως και το εχει κανενας απο εδω απο κανενα backup και το παρω. γιατι μεχρι στιγμης δεν το εχω βρει πουθενα,

υγ μαλλον με jtag καλωδιο ή με καμια σειριακη παντέτα να το περασω.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Λογικά Mstar7818 έχει. Το δύσκολο είναι να βρεις με ποιο λογισμικό συνεργάζεται ο tuner του.
Στον 1010 είχα περάσει Lifeview, MicroHD και PowerPlus. Αν θυμάμαι καλά, με κανένα δεν έπιανε κανάλια.
 

PanosSkin

New member
11 November 2014
22
2q2ecee.jpg


21dqteu.jpg


θα βρω κανένα software τι λέτε;;