Απίθανα / Αστεία / Εκνευριστικά Bugs

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απίθανα / Αστεία / Εκνευριστικά Bugs

h96566k.jpg

http://www.history.navy.mil/photos/pers-us/uspers-h/g-hoppr.htm

Πιθανά όλοι έχετε ακούσει την ιστορία, ένα μικρούτσικο εντομάκι μπορεί να καταστρέψει εξοπλισμό εκατομμυρίων και να δημιουργήσει λάθη στην πληροφοριακή υποδομή
Η παραπάνω φωτογραφία του πρώτου καταγεγραμμένου εντόμου – έχει μείνει στην ιστορία, αλλά από τότε τα ζωύφια πραγματικά ή ιδεατά μας απασχολούν σχεδόν καθημερινά.


Το σημερινό bug – η αφορμή?
Το android 4.2 δε θυμάται όλους τους μήνες - ξέχασε τον Δεκέμβρη.
Αυτό είναι ακόμα καλύτερο από το ξυπνητήρι που δε χτύπαγε κάποτε στα iPhone :D
Nexus does not know the meaning of December
http://www.fudzilla.com/home/item/29513-nexus-does-not-know-the-meaning-of-december
http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=39692
attachment
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Viber

Όσο και να θέλω να γράψω θετικά, γιατί το χρησιμοποιώ συνέχεια,
σε δύο κινητά τηλέφωνα φίλων , δημιουργεί απίστευτα προβλήματα κολλήματα , επανεκκινήσεις κ.ο.κ.
μάλιστα το ένα εκ των δύο ήταν καινούριο Galaxy Nexus με μαμά λειτουργικό.
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Kala, εγω ουτε καν 4.1 δεν εχω επίσημα!
Ανεπισημα το έβαλα, και παλι τίποτα.

Παντως εδω λενε οτι στο 4.2, σε καποια κινητα (οχι παλι σε όλα) θα εχει αυτη τη δυνατοτητα!

Αν είσαι root μπορεις να το δοκιμάσεις... εγω το προσπαθω αλλα μου εχει βγαλει τη πιστη :smash:

http://www.androidpolice.com/2012/1...-pinch-to-zoom-swipeaway-deletearchive-video/
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Kala, εγω ουτε καν 4.1 δεν εχω επίσημα!
Ανεπισημα το έβαλα, και παλι τίποτα.

Παντως εδω λενε οτι στο 4.2, σε καποια κινητα (οχι παλι σε όλα) θα εχει αυτη τη δυνατοτητα!

Αν είσαι root μπορεις να το δοκιμάσεις... εγω το προσπαθω αλλα μου εχει βγαλει τη πιστη :smash:

http://www.androidpolice.com/2012/1...-pinch-to-zoom-swipeaway-deletearchive-video/

απ που το κατεβάζω,δεν δουλεύει κανένα link
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
απο εδω το κατεβασα.... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1934081
τρεξε το titanium backup, απεγκατεστησε το αρχικο gmail app , reboot, εγκατεστησε το νέο ,reboot και repair permissions.

Mην αφησεις το googleplay να κάνει auto update...
Εμενα εχει κολλησει η νεα εφαρμογη "waiting to sync', clear app data under settings" .... και ψάχνω λυση .

Πολλοι αναφερουν ομως καποια αλλα θεματα τώρα... πχ δεν σώζει τις εικονες και δεν κατεβαζει .zip files!!! :twoguns:
 
Last edited:

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
απο εδω το κατεβασα.... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1934081
τρεξε το titanium backup, απεγκατεστησε το αρχικο gmail app , reboot, εγκατεστησε το νέο ,reboot και repair permissions.

Mην αφησεις το googleplay να κάνει auto update...
Εμενα εχει κολλησει η νεα εφαρμογη "waiting to sync', clear app data under settings" .... και ψάχνω λυση .

Πολλοι αναφερουν ομως καποια αλλα θεματα τώρα... πχ δεν σώζει τις εικονες και δεν κατεβαζει .zip files!!! :twoguns:
Δουλεύει
 

Attachments

  • Screenshot_2012-11-20-00-28-52.jpg
    Screenshot_2012-11-20-00-28-52.jpg
    49.3 KB · Views: 111
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
δουλευει και σε μενα τελικά, μετα απο πολλά tweaks.
Μπορεις να κανεις download ομως ενα zip file ?
Στείλε ένα μικρο zip στον εαυτο σου και δοκιμασε να το σωσεις - ανοίξεις.... δε σ αφήνει!!!:bigcry:

βγαζει αυτό.... Screen Shot 2012-11-20 at 12.47.26 π.μ..jpg
 
Last edited:

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
δουλευει και σε μενα τελικά, μετα απο πολλά tweaks.
Μπορεις να κανεις download ομως ενα zip file ?
Στείλε ένα μικρο zip στον εαυτο σου και δοκιμασε να το σωσεις - ανοίξεις.... δε σ αφήνει!!!:bigcry:

βγαζει αυτό.... View attachment 85582
και στο stock gmail αυτό βγάζει
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Samsung Galaxy Ace
-Stock-

Τρείς συσκευές αγορασμένες το καλοκαίρι από τρεις διαφορετικούς γνωστούς.
Οι δύο έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα – Χάνουν το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας χωρίς να το καταλάβεις. Θέλει επανεκκίνηση. Συχνότητα ~2 φορές την εβδομάδα
Η τρίτη συσκευή κάνει reboot μόνη της ~ 2 φορές την εβδομάδα.
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: Απάντηση: Απίθανα / Αστεία / Εκνευριστικά Bugs

Samsung Galaxy Ace
-Stock-

Τρείς συσκευές αγορασμένες το καλοκαίρι από τρεις διαφορετικούς γνωστούς.
Οι δύο έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα – Χάνουν το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας χωρίς να το καταλάβεις. Θέλει επανεκκίνηση. Συχνότητα ~2 φορές την εβδομάδα
Η τρίτη συσκευή κάνει reboot μόνη της ~ 2 φορές την εβδομάδα.
Μήπως τους βγάζει και το μήνυμα " Η διεργασία com.andrοid.phone διεκόπη", όταν γίνεται αυτό? Θα ακουστεί άσχετο αλλά ας δοκιμάσουν σε πρώτη φάση τη διαγραφή του cache του ... Play Store. Εφαρμογές -> Play store -> διαγραφή cache. Σε κάποιους δημιουργούσε πρόβλημα. Επίσης αν έχουν φουλάρει την μνήμη της συσκευής ας την ελαφρώσουν λίγο. Μην έχουν μόνο 50-100 ΜΒ ελεύθερα. Πολλές φορές επίσης το πρόβλημα αυτό λύνεται με επαναφορά εργοστασιακών (ΠΡΟΣΟΧΗ: χάνονται όλα. Χρειάζεται backup πρώτα). Το έχουν συνδέσει με Kies μήπως υπάρχει αναβάθμιση για τη συσκευή τους?

Δεν ξέρω αν είναι bug ή δεν έχω βρει εγώ κάποια ρύθμιση αλλά είμαι με το iphone και χαζεύω τις εφαρμογές (τις δωρεάν εννοείται. Σίγα μην ξαναδώσω φράγκα στον Τιμ). Είμαι π.χ. στη διακοσιοστή πεντηκοστή έβδομη, μου αρέσει πατάω εγκατάσταση, με πετάει έξω από το store (για να μου δείξει ότι όντως την εγκαθιστά? Μάλλον με θεωρεί ανόητο το IOS) και μόλις μπω ξανά voila είμαι στην ΠΡΩΤΗ σελίδα και πρέπει να αρχίσω να πατάω πάλι για να φτάσω εκεί που ήμουν πριν. Χάσιμο χρόνου και υπομονής.
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Re: Απάντηση: Απίθανα / Αστεία / Εκνευριστικά Bugs

Eδω μιλαμε για Αndroid όμως ....!-bye-

Δεν ξέρω αν είναι bug ή δεν έχω βρει εγώ κάποια ρύθμιση αλλά είμαι με το iphone και χαζεύω τις εφαρμογές (τις δωρεάν εννοείται. Σίγα μην ξαναδώσω φράγκα στον Τιμ). Είμαι π.χ. στη διακοσιοστή πεντηκοστή έβδομη, μου αρέσει πατάω εγκατάσταση, με πετάει έξω από το store (για να μου δείξει ότι όντως την εγκαθιστά? Μάλλον με θεωρεί ανόητο το IOS) και μόλις μπω ξανά voila είμαι στην ΠΡΩΤΗ σελίδα και πρέπει να αρχίσω να πατάω πάλι για να φτάσω εκεί που ήμουν πριν. Χάσιμο χρόνου και υπομονής.

απάντηση... δε σε θεωρει χαζό, απλα απεθυνεται σε ανθρωπους που χρησιμοποιουν το κινητο τους και δεν παίζουν!
 
Last edited:

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: Απάντηση: Απίθανα / Αστεία / Εκνευριστικά Bugs

Eδω μιλαμε για Αndroid όμως ....!-bye-

Oυπς... είδες τι σου είναι το "κόλλημα". :)
Παρασύρθηκα από τον γενικό τίτλο και δεν είδα την κατηγορία.

Αν μιλάμε για android πάντως τότε τσάμπα ανοίχτηκε το νήμα. Το Android ΔΕΝ έχει bugs. Είναι όλα features (και οι μήνες που λείπουν και αυτό feature είναι). :)...

Για το android (το έψαξα πολύ μέχρι να βρω κάτι) με ενοχλεί που δεν μπορείς να διαγράψεις ανόητους ήχους μαμά. Είπαμε να μην έχεις δικαιώματα στην μνήμη της συσκευής αλλά αυτοί το παρακάνανε. Ας κλείδωναν 3-4 βασικούς ήχους και τα άλλα ας μπορούσες να τα σβήσεις. Πιάνουν χώρο αλλά και εκτός αυτού μόλις πας να επιλέξεις ήχους σκρολάρεις ατελείωτα μέχρι να βρεις αυτά που θέλεις.
...
απάντηση... δε σε θεωρει χαζό, απλα απεθυνεται σε ανθρωπους που χρησιμοποιουν το κινητο τους και δεν παίζουν!
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, ειλικρινά. Ψάχνω δωρεάν εφαρμογές για να τσεκάρω. Που είναι το "παιχνίδι"? Τι κερδίζω όταν με πετάει έξω από το store για να μου δείξει ότι το εγκαθιστά? Κάτι, που όπως θα έχεις δει, το κάνει μέσα από το Play το android.
 
Last edited:
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
χαχαχα , καλο το αστειο με το android (ελλειψη Bug...) !
Το αλλο με το Τοτο το ξερεις ?


Eγω παντως, ειμαι ενα βημα πριν το δωσω...
Κριμα την οθονη!

Οσο για το app store, καλυτερα ν ανοιξεις ενα αντιστοιχο θεμα στη σωστη κατηγορια, γιατι θα γινει μπαχαλο εδω μεσα.