Ποιον πολυδιακόπτη θα επιλέγατε;

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Έχοντας ένα κάτοπτρο Τ90 με 8 δορυφόρους σεταρισμένους, που *δεν* χρησιμοποιώ παρά μόνο για νόβα, σκεύτομαι να τα ξηλώσω όλα, και να κρατήσω μόνο LNB για νόβα και οτε. Και επειδή θέλω να έχω και τα δυο σε πολλαπλές θέσεις, θέλω να αγοράσω πολυδιακόπτη 9*12.
Αλλά ποιον;

Εμφανισιακά, θα ήθελα αυτόν (επειδή έχει μήκος μόνο 24 εκ):
Triax TMP-912: http://www.hellasdigital.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=394

Με προβληματίζει όμως η υψηλή τιμή (356 ευρώ), σε σχέση με την "μακρόστενη" εκδοχή:
TRIAX TMS-912P: http://www.satrix.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29945 (267 ευρώ)

Που να οφείλεται αυτή η διαφορά;

Από την άλλη υπάρχει το Ikusi MS-0916 στα 260 ευρώ (με 16 εξόδους, όχι 12): http://www.hellasdigital.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=339
και ο φθηνότερος όλων, ο Maximum MMS912 στα 201 ευρώ: http://www.hellasdigital.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=602

Θα προτιμούσα να μπορέσω να βάλω τον πολυδιακόπτη στην πλάτη του Τ90, και για αυτό θα ήθελα κάτι μικρό σε μήκος.
 

amvrakas1

Established Member
10 December 2010
215
Για εμένα ο IKUSI εμπνέει περισσότερη σιγουριά από τους άλλους και θα τον προτιμούσα.Προσωπικά πειραματίστηκα με αυτόν εδώ http://www.techmarket.gr/eshop/edis...ikos-polydiakoptis-p-1691.html?cPath=25_31_45 και μετά πήγα σε πολύ ακριβότερο με 16 πολώσεις + (1 επίγειο) εισόδους -> 12 εξόδους (μεταχειρισμένο μεν από γνωστό στη Γερμανία δε) που δεν εισάγεται στην Ελλάδα. Υπόψη να έχεις στο νου σου ότι κανένας πολυδιακόπτης δεν μπαίνει σε εξωτερικό ή απροστάτευτο χώρο μια και το συνδέεις απευθείας στο ρεύμα (θα βάλεις κουτί στη πλάτη του πιάτου με ρεύμα 220 Volt?). Τέλος εννοείται ότι βάζεις LNB Quattro και για τους δύο δορυφόρους(ξηλώνεις ΟΛΑ τα lnb). Καλές αγορές.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Στην πλάτη του πιάτου έχω ήδη στεγανό κουτί, από το 2007. Έχει μέσα 3 διακόπτες της spaun. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα, οπότε λέω να το δοκιμάσω...
Σε ποιον πολυδιακόπτη κατέληξες; Ποιο ήταν το πρόβλημα με τον edision;
 

amvrakas1

Established Member
10 December 2010
215
OK εαν θέλεις να το τοποθετήσεις εκεί πάω πάσο. Έτσι και αλλιώς μέσα από πειράματα και δοκιμές γίνονται τα καλύτερα πράγματα.
Είναι αυτής της σειράς http://www.satboerse24.de/satellite...any-ags-5-8-nt-silver-line-multischalter.html απλά το 17/12. Το Edision μια χαρά δούλεψε για ένα χρόνο, μετά είχε πρόβλημα με τα επίγεια μέχρι που "έκοβε" και διάφορες πολώσεις. Πρέπει να αναγνωρίσω ότι η ελληνική αντιπροσωπεία μου το άλλαξε με ένα τηλέφωνο και τότε ήταν που αναβάθμισε τις εγγυήσεις των προϊόντων της σε 3 και 5 χρόνια! Απλά μου "έκατσε" με λιγότερα χρήματα (~150 euro) κάτι καλύτερο και το προτίμησα (έχω ακόμη το Edision για μελλοντικά πειράματα Diseq 2.1- δύο πολυδιακόπτες σε συνέχεια).
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Τελικά παρήγγειλα ένα IKUSI 9*16, όχι ακριβώς αυτό που έχω βάλει στο λινκ της 1ης ανάρτησης, αλλά ένα νεότερο (μου είπαν αντικαταστάθηκε).
Ίσως το παραλάβω αύριο, και θα σας πω τι ψάρια πιάνει...

Θέλω (μάλλον ήθελα - το IKUSU δεν θα χωράει σίγουρα), επειδή σύμφωνα με την θεωρία τα καλώδια από το LNB στον πολυδιακόπτη πρέπει να είναι όσο κοντύτερα γίνεται, οπότε αν το βάλεις πάνω στο πιάτο, είναι αρκετά κοντά (π.χ. < 2 μ).

Δυστυχώς εκεί που είναι το πιάτο, οποιαδήποτε άλλη λύση (που πλέον πρέπει να βρω) θα έχει καλώδια 8-10 μ από το LNB στον πολυδιακόπτη.
 

amvrakas1

Established Member
10 December 2010
215
Δεν έχω πρόβλημα με μήκη καλωδίων κοντά στα 12 μέτρα x 4 δορυφόρους = κοντά στις δύο "καλούμπες" 100άρες μόνο για την διασύνδεση με το πολυδιακόπτη στην ταράτσα μου. Δεν είναι αναλογικό σήμα για να είναι όσο το δυνατόν κοντίτερο το μήκος του καλωδίου-ισχύουν τα ίδια πράγματα με τα universal LNB απλά δεν θα το πας και εκδρομή πριν τον πολυδιακόπτη :). Υπόψην εαν μπορείς να βάλεις και γείωση πάνω στον πολυδιακόπτη - παρόλο που θα έχει διπολικό φις - έτσι το έχω κάνει και μου φαίνεται πιο σωστό.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Δηλαδή, έχεις καλώδια 12μ πριν τον πολυδιακόπτη και ακόμα παίζει; Ενδιαφέρον...
 

amvrakas1

Established Member
10 December 2010
215
Έχεις δίκιο για το μέγιστο μήκος αλλά λένε για μέχρι 10 μέτρα.Επίσης εαν χρησιμοποιήσεις πολύ καλό καλώδιο και ομαδοποιήσεις τα καλώδια για να μην έχεις "crosstalk" πιστέυω ότι είναι δυνατό να πετύχεις αυτό που έχω κάνει-άλλωστε δεν μιλάμε ότι θα βάλεις 10 μέτρα καλώδιο x 8. Έτσι?
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Ε, 10μ καλώδιο * 8 θα μπει (8 ξεχωριστά καλώδια, μέσα σε πλαστικό σωλήνα σπιράλ για εξωτερικό χώρο). Πώς αλλιώς θα συνδεθούν τα 2 LBN στον πολυδιακόπτη;
 

amvrakas1

Established Member
10 December 2010
215
Σωστός, αλλά θα πρότεινα να βάλεις δύο σπιράλ - τα Ηorizontal Low 18Volt μαζί και τα Vertical Low 13V και τα Ηorizontal High 18Volt μαζί και τα Vertical High 13V ώστε να μην υπάρχει αλληλεπίδραση Low IF 9750 με High IF 10600.Κάπως έτσι τα "ταξίδεψα" εγώ,δεν κάθησα όμως να δω εαν είχα διαφορές αλλιώς. Τότε που τα έφτιαχνα μόνος μου μου φαινότανε σωστό.Τι LNB σκέφτηκες να πάρεις?
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Τα έχω παραγγείλει όλα... Από τον σκρούτζ βρήκα τον πολυδιακόπτη, και μετά αγόρασα τα υπόλοιπα από αυτά που είχε το κατάστημα.
LNB παρήγγειλα αυτά:
INVERTO BLACK Ultra Quattro LNB 40mm 0,2dB
Και καλώδιο 100μ το BIOKAL VECTOR DGS 1600.

Φαντάζομαι ότι δεν κάνει μεγάλη διαφορά όμως τα LNB & καλώδιο, για την χρήση που θέλω να κάνω (νόβα + οτε).
Αν και το πιάτο είναι λίγο μικρό (έχω ένα wave frontier T90)...
Το βασικό είναι να είναι της προκοπής ο πολυδιακόπτης, που δεν είναι φθηνούλης...
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Τελικά δεν παρέλαβα τίποτα... :frown:
Είχανε κάνει λάθος στον πολυδιακόπτη, και όταν πήγα να παραλάβω είχαν φέρει cascade και όχι αυτόνομο. Και για τα υπόλοιπα, δεν γνώριζαν πως να χρεώσουν κάρτα.
Τσάμπα τόση βενζίνη και 3 μέρες... :flipout:
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Τελικά, το λάθος στον πολυδιακόπτη είχε γίνει από τον προμηθευτή, που επειδή δεν είχε τον αυτόνομο πολυδιακόπτη έστειλαν τον cascade, υποθέτοντας ότι δεν θα έχω πρόβλημα.
Οπότε, μου έκαναν μια γενναία έκπτωση στον triax tmp 912 (που σκεφτόμουν αρχικά λόγω μικρού μεγέθους), και μου έκαναν και δώρο τα μεταφορικά (παρόλο που αγόρασα μια κουλούρα καλωδίου 100μ με σεβαστό βάρος), και παράδοση Σάββατο. Παρέλαβα τελικά την παραγγελία σήμερα, οπότε θα ξεκινήσω την εγκατάσταση σε λίγο... :smile:
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Καλά, είναι απίστευτο το πόσο χρόνο θέλει το στήσιμο από την αρχή. Δύο μέρες σχεδόν, και έχω μόνο 1 καλώδιο στον δέκτη σε λειτουργία, αλλά τουλάχιστον μέσω του πολυδιακόπτη.

Παρά το ότι έβαλα πολυδιακόπτη, το σήμα στον δέκτη ανέβηκε εντυπωσιακά σε σχέση με πριν, και μάλιστα με το ίδιο καλώδιο στην έξοδο του πολυδιακόπτη.
Η στάθμη σήματος είναι πλέον στο 92-97% (από 76-80%), ενώ η ακρίβεια παίζει από 90 ως 100 (από κάπου στο 80 αν θυμάμαι καλά).
Βέβαια, έπαιξε ρόλο ότι κέντραρα το πιάτο από την αρχή. Να υποθέσω ότι η ακρίβεια δεν είναι πάντα 100%, επειδή δεν ασχολήθηκα με την κλίση του LNB;
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Τελικά, η ακρίβεια έχει σταθεροποιηθεί στο 90%, και κάπου εκεί είναι και το σήμα στον hotbird (που πλέον είναι στο κέντρο του T90).
Αρχικά είχα βάλει το LNB κατακόρυφα, και ενώ είχα τις vertical συχνότητες, δεν είχα σήμα στις οριζόντιες (και δεν το είχα καταλάβει).
Αλλά τα LNB είναι λίγο πλατιά, οπότε στην περιστροφή του βρίσκει στο δίπλα (του 9Ε), και δεν μπορώ να το φέρω στην θέση που πρέπει.
Οπότε θα "συμβιβαστώ" με σήμα >90% και ακρίβεια 90%, σε όλα τα κανάλια της νόβα.

Δέκτη ΟΤΕ δεν σύνδεσα ακόμα, αλλά το πεδιόμετρο δείχνει υψηλές τιμές και στις 2 πολώσεις.

Γενικά, έχω μείνει ικανοποιημένος με την απόδοση του πολυδιακόπτη. Το σήμα στον δέκτη της νόβα είναι ικανοποιητικό (σημαντικά καλύτερο από το σήμα που είχα πριν βάλω τον πολυδιακόπτη), με τα ίδια καλώδια. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι ίσως έχει αυξηθεί λίγο ο χρόνος αλλαγής καναλιού στον δέκτη, αλλά μπορεί να είναι και η ιδέα μου. Ο δέκτης της νόβα δεν είχε κάποιο πρόβλημα, βάζοντας φυσικά το LNB του hotbird σαν 1ο LNB στον πολυδιακόπτη.