DIGIQuest DG3600 Plus HD HP

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Να ρώτήσω και εγώ για τον Digiquest dg3600 Plus HD;

dg3600pluscover.jpg


SD και WiFi;;
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: DIGIQuest 3600 Plus HD HP

Ότι έχει Wi-Fi και προσιτή τιμή, είναι Novatek. Συνήθως διαφημίζονται και για την ταχύτητά τους.
Αλλά δεν έχουν γραφεί τα καλύτερα λόγια για το λογισμικό του. Οι Έλληνες εισαγωγείς είχαν εδώ και πολλούς μήνες δείγματα, αλλά δεν προχώρησαν σε εισαγωγή λόγω αυτών των προβλημάτων και μάλλον δεν προβλέπεται να εισαχθεί σύντομα Novatek από κάποιον μεγάλο εισαγωγέα.
Επιπλέον οι εφαρμογές θα χρειάζονται αναβάθμιση, οπότε θα πρέπει η εταιρία να είναι απλόχερη σε αυτές. Και δεν γνωρίζω πολλές που να έχουν αυτό το χαρακτηριστικό.

Όσοι ενδιαφέρονται για Novatek, στην Ελλάδα κυκλοφορεί ο Numeriqs HT4402FA.
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Απάντηση: DIGIQuest 3600 Plus HD HP

Μου έκανε εντύπωση όχι τόσο το Wifi όσο η υποδοχή για κάρτες SD. Αν υποστηρίζει και SDHC είναι πολύ πιο βολικό απο τα USB. Ούτε έχεις κάτι να εξέχει στην πρόσοψη, ούτε ψάχνεις να βρεις τη θύρα στο πίσω μέρος. Άσε που σε τιμή ανα GB και στην ταχύτητα οι SDHC συμφέρουν πολύ περισσότερο.
 
Last edited by a moderator:

papars

New member
5 November 2010
68
Re: DIGIQuest 3600 Plus HD HP

Δυστυχώς το λογισμικό των δεκτών αυτών είναι για τα μπάζα κατά την γνώμη μου.
Πολύ αργό μενού με εικονίδια
Η φιλοσοφία τους είναι πολύ διαφορετική από τους υπόλοιπους δέκτες π.χ. πατάς NAVI και σου βγάζει μενού και πρέπει να επιλέξεις channel list για να δεις τη λίστα καναλιών.
Ακόμα και η περίληψη είναι αγώνας να την δεις. Πατάς EPG και σου βγάζει το EPG από το πρώτο κανάλι στη λίστα και όχι από αυτό που βλέπεις.

Έχει πάρα πολλά έξτρα (δικτυακά) που δεν δουλεύουν στην Ελλάδα και μεγάλη δυσκολία για κάποιον π.χ. σαν την μάνα μου να τον δουλέψει ακόμα και σαν απλό δέκτη.
Και το remote δεν είναι καλό.

Η τιμή του είναι χαμηλή - γιατί ο κατασκευαστής θέλει να τα σπρώξει...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: DIGIQuest 3600 Plus HD HP

Τα apps καθόλου δεν με ενδιαφέρουν εκτός ίσως αυτό του Youtube.

Έψαχνα για δέκτη με υποδοχή SD αυτές τις μέρες και είναι ο μόνος που βρήκα. Δεν περίμενα φυσικά ώριμο και ευέλικτο λογισμικό αν και όσα παρόμοια μηχανάκια είδα δεν μου φάνηκαν τρομερά δύσχρηστα.

Το έχεις βρει σε ελληνικό κατάστημα; Πόσο πάει το μαλλί;
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: DIGIQuest 3600 Plus HD HP

Δηλαδή ο Digiquest dg3600 HD έχει ALI M3601, ενώ ο Digiquest dg3600 Plus HD έχει Novatek; Γιατί παίζουν έτσι πολλοί κατασκευαστές με την ονοματολογία; Μπερδεύεται ο κόσμος.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,817
Θεσσαλονίκη
Re: DIGIQuest 3600 Plus HD HP

Πραγματι, μπερδευτηκα τελειως, ειδικα με τη δοκιμη που δημοσιευτηκε σε περιοδικο
και εγραφε για τον 3600 plus με λαθος φωτογραφια του 3600.
Δυο γραμματα στο τελος του ονοματος του δεκτη (ΗP),
φτιαχναν δυο διαφορετικα μηχνηματα.

Ξεμπερδευτηκα εδω, στο φορoυμ, χαριν στις πληροφοριες του Talos_2002
και στο thread του Κοstas_Y για τον Plus.

Ο Plus παντως πωλειται γυρω στα 45, απο την εταιρεια
που εδινε δωρο το καλωδιο HDMI με το περιοδικο digital tv. (onetrade)
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: DIGIQuest 3600 Plus HD HP

Ο Plus παντως πωλειται γυρω στα 45, απο την εταιρεια
που εδινε δωρο το καλωδιο HDMI με το περιοδικο digital tv. (onetrade)

H σελίδα της συγκεκριμένης εταιρίας είναι για γέλια. Στις δύο φωτογραφίες δείχνει δύο διαφορετικούς δέκτες ενω στην περιγραφή γράφει:

Card Reader: ΟΧΙ

και λίγο παρακάτω:

Συνδεσιμότητα: 1xUSB, 1xHDMI, 1xSPDIF, 1 SD Card reader
 

papars

New member
5 November 2010
68
Re: DIGIQuest 3600 Plus HD HP

Ο μόνος λόγος που μου έρχεται στο μυαλό για τον ίδιο αριθμό μοντέλου είναι το CE. Απλά περνάνε ένα μηχάνημα από CE και μετά βγάζουν άλλα με τον ίδιο κωδικό για να αποφύγουν τα έξοδα του CE. Οι χονδρικές τιμές των δεκτών αυτών δεν ξεπερνάνε τα 18 -19 ευρώ - φαντάζομαι ότι σε ποσότητες πέφτουν πολύ χαμηλότερα.
 

margamanos

Senior Member
28 January 2007
378
Somewhere...
Αν κάποιος τον θέλει εδώ με 29,90
Παρόλο που έχω τον mediatech ζαχαρώνω και αυτόν λόγο του wifi, απλά δεν βλέπω πουθενά αν παίζει flac

Με το wifi μπορείς να βλέπεις δικτυακούς δίσκους κτλ ή είναι μόνο για χαζομάρες?
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: DIGIQuest 3600 Plus HD HP

Ένας δέκτης που δείχνει να είναι κλώνος χωρίς τον αναγνώστη καρτών μνήμης, αναφέρθηκε σε κάποια γαλλικά φόρουμ.
http://www.tvnt.net/forum/cgv-etimo-ipi-tnt-hd-pvr-wifi-vod-t32334.html
http://www.homecinema-fr.com/forum/chaines-tv-demodulateurs/cgv-etimo-lpl-t30031498.html

Ίσως φανεί χρήσιμος στο μέλλον αν βγάλει η CGV κάποια αναβάθμιση.
Πρέπει να είναι πολύ καινούριος, καθώς δεν υπάρχει ακόμα στο site της CGV.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: DIGIQuest 3600 Plus HD HP

Υπάρχει μια φωτογραφία της πλακέτας στο Ιταλικό φόρουμ, καθώς και οδηγίες για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα του πολύ έντονου φωτός του LED με πείραγμα της πλακέτας του. (Γιατί δεν βάλανε απλώς λίγη μονωτική ταινία στην πρόσοψη εμπρός από το LED;)
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: DIGIQuest 3600 Plus HD HP

Μου αρέσει το μηχανάκι αλλα δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο. Μην την πατήσω πάλι όπως με τον DVBT011.
Έχεις διαβάσει κάτι;
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ποιά χαρακτηριστικά του σου άρεσαν;
Δεν ήταν και πολύ χαρούμενοι οι Ιταλοί, τουλάχιστον όχι πριν την αναβάθμιση Μαρτίου. Ρίξε μια ματιά στο φόρουμ τους.
Το 78310 της Novatek δεν είναι το νεότερό της εδώ και τουλάχιστον 8 μήνες, οπότε παρά την ως τώρα θετική ανταπόκριση που δείχνουν οι άνθρωποι της One Trade, δεν ξέρω πόση προσοχή θα δώσουν από την Novatek.

Περιμένω τις εντυπώσεις σου από την αναβάθμιση του 011 στο θέμα του ;)
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Η κάρτα SD θα με βόλευε πολύ για εγγραφές ενω και το WiFi δεν με χαλάει.

Βασικά όμως δεν έχω δοκιμάσει Novatek και με τρώει το χέρι μου ;)