Ferguson Ariva T65mini

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mjah132

New member
18 November 2012
3
Καλημέρα σε όλα τα μέλη,

Αγόρασα πρόσφατα ένα T65 mini, κυρίως για λόγους εξοικονόμισης χώρου. Επάνω του είχε την έκδοση 1.038 η οποία όπως κατάλαβα γρήγορα δεν αποθηκεύει τα κανάλια και σε κάθε άνοιγμα ήθελε νέα αναζήτηση. Προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση τόσο σε 1.050 όσο και στη νεότερη 1.055 σύμφωνα με τις οδηγίες (to stickaki ήταν φορμαρισμένο σε FAT32), αλλά δυστυχώς όταν επέλεγα το αρχείο αναβάθμισης έκανε ρεσέτ, έσβηνε και ξανάνοιγε χωρίς να έχει γίνει η αναβάθμιση...

Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει πριν το επιστρέψω;

Συγνώμη εξ αρχής για το οφ τόπικ αλλά νήμα για το T65 mini δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!!
 

klfs

New member
18 November 2012
1
Με hub το flas stick δεν παιζει
Στην αναβάθμιση το φλασακι να έχει μόνο το αρχείο T65_20120831_V1.050.bin
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Καλημέρα σε όλα τα μέλη,

Αγόρασα πρόσφατα ένα T65 mini, κυρίως για λόγους εξοικονόμισης χώρου. Επάνω του είχε την έκδοση 1.038 η οποία όπως κατάλαβα γρήγορα δεν αποθηκεύει τα κανάλια και σε κάθε άνοιγμα ήθελε νέα αναζήτηση. Προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση τόσο σε 1.050 όσο και στη νεότερη 1.055 σύμφωνα με τις οδηγίες (to stickaki ήταν φορμαρισμένο σε FAT32), αλλά δυστυχώς όταν επέλεγα το αρχείο αναβάθμισης έκανε ρεσέτ, έσβηνε και ξανάνοιγε χωρίς να έχει γίνει η αναβάθμιση...

Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει πριν το επιστρέψω;

Συγνώμη εξ αρχής για το οφ τόπικ αλλά νήμα για το T65 mini δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!!

Για την αναβάθμιση, το στικάκι πρέπει να είναι φορμαρισμένο σε FAT32. Το "σύμπτωμα" που περιγράφεις εμφανίζεται όταν είναι NTFS.

Το πρόβλημα με τα κανάλια όμως μου ακούγεται περίεργο. Ίσως να έχει πρόβλημα η συσκευή.
Κάνε την αναβάθμιση και πες μας αν θα λυθεί.
 
Last edited by a moderator:

mjah132

New member
18 November 2012
3
Ναι μόλις το ξαναδοκίμασα με φρεσκο-φορμαρισμένο στικάκι σε FAT32 και πάλι τα ίδια...με το που επιλέγεται το αρχείο αναβάθμισης, κάνει ρεσέτ, βγάζει το λόγκο της ARIVA και ξαναξεκινά...

Θα κάνω 1-2 δοκιμές ακόμα και αν δεν, θα το επιστρέψω...

Και όχι τίποτα άλλο, όσο έπαιξα μαζί του, με τα κανάλια και το media player ήμουν πολύ ευχαριστημένος...
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Δοκίμασε και με άλλο στικάκι αν μπορείς. Σε σπάνιες περιπτώσεις βοηθάει.
 
Last edited by a moderator:

mjah132

New member
18 November 2012
3
τα ίδια σκεφτόμαστε ;-)

με άλλο στικάκι και μικρότερο σε χωρητικότητα, μπας και, δοκίμασα και πάλι τιποτα...

και όπως είπα κρίμα γιατί, πέρα από την πατάτα με τα κανάλια, φαίνεται καλό μηχανάκι...

σε ευχαριστώ για την συμπαράσταση!!
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Βεβαιώσου ότι χρησιμοποιείς το σωστό αρχείο
www.ferguson-digital.eu/en/download/Terrestrial-receivers-(DVB-T)/Ariva-T65mini/Ariva_T65mini_V1.055.zip/

και δοκίμασε και άλλα φλασάκια. Μπορεί να είναι πολύ ιδιότροπες μερικές φορές οι συσκευές στο θέμα αυτό (Δοκίμασα 4 φλασάκια για να αναβαθμίσω μια τηλεόραση το καλοκαίρι)
 
Last edited by a moderator:

Zorin

New member
16 November 2012
8
καλημερα,χρονια πολλα σε ολους
αγορασα τον Τ65 mini,περασα το ''υποσχομενο'' firmware για αναπαραγωγη DTS
αλλα,,,,μουγκα.. .δεν παιζει
τωρα δεν γνωριζω μηπως εχει σημασια η ρυθμιση απο το μενου...
υπαρχει η επιλογη ψηφιακος ηχος 1)απενεργοποιημενος
2) PCM
3) RAW,HDMI PCM
4) RAW,HDMI RAW
περιμενω με αγωνια τις πολυτιμες απαντησεις σας
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Για να ακούσεις DTS πρέπει να βάλεις την ρύθμιση PCM ή RAW,HDMI PCM (αν τον έχεις συνδέσει με HDMI)
 
Last edited by a moderator:

Zorin

New member
16 November 2012
8
Παιδια,λιγο βοηθεια,απο το πρωι χριστουγεννιατικα εχω φαει τα ματια μου
ειμαι ετοιμος για την εκπαραθυροση του Τ65 mini...
σε αντιθεση με τις ομολογιες,επιμενει σθεναρα να παιξει DTS,εχω κανει συνδεση με scart,και εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα FW της εταιρειας
μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως πρεπει να κανω για να ξε-μουγκαθει το χαζοκουτι??

τα σεβη μου στα μελη του club..
 
Last edited by a moderator:

Artemius

Established Member
20 November 2012
118
Θεσσαλονικη
Παιδια,λιγο βοηθεια,απο το πρωι χριστουγεννιατικα εχω φαει τα ματια μου
ειμαι ετοιμος για την εκπαραθυροση του Τ65 mini...
σε αντιθεση με τις ομολογιες,επιμενει σθεναρα να μην παιξει DTS,εχω κανει συνδεση με scart,και εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα FW της εταιρειας
μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως πρεπει να κανω για να ξε-μουγκαθει το χαζοκουτι??

τα σεβη μου στα μελη του club..


DTS δεν παιζουν οι δεκτες,ουτε και αυτος.

οποτε εξαγωγη του ηχου,μετατροπη σε AC3 και επανεισαγωγη του στο βιντεακι.

εδώ υπάρχει οδηγός -> http://www.avclub.gr/forum/showthre...χου-AC3-(Dolby-Digital)-DTS-κ-τ-λ-με-το-meGUI
 
Last edited by a moderator:

deltaplus

Established Member
19 February 2011
178
Αρτεμιε χρονια πολλα καλα χριστουγεννα και ευτυχισμενος ο καινουριος χρονος .ο δεκτης παιζει τα παντα ολα με την 013.και mkv και dts downmix και οτι θελεις.τωρα τελευταια σκασανε δεκτες ελλατωματικοι θες; αλλαγμενοι θες;οτι θελεις πες.αλλα τα τελευταια κομματια ειναι μαπα το καρπουζι.εγω εχω καταφερει να εχω τρεις δεκτες παλιας κοπης και ειναι αστερια.συνεπως το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να πιεσουμε για να μας ξαναπαραδωσουν τον δεκτη που ξεραμε.πρεπει να επιμεινουμε και να τους βαλουμε εκει που πρεπει τα σκουπιδια που πανε να καθιερωσουν.

υγ δεκτες παλιας κοπης υπαρχουν ακομη στο praktiker βεβαια ειναι ακριβοτεροι αλλα ειναι οι δεκτες που αγαπησαμε και που ανταποκρινονται στα τεχνικα χαρακτηριστικα που διαφημιστηκαν. δεχεται ολες τις αναβαθμισεις και δεχεται ολες τις υποβαθμισεις ανα πασα στιγμη, εν αντιθεση με τους νεους που ειναι κυριολεκτικα σκουπιδια.
 
Last edited by a moderator:

Zorin

New member
16 November 2012
8
Re: Απάντηση: Ferguson Ariva T65mini

Παιδια φως....περασα για 150000 φορα την 1.013 και ολα καλα!!!
το προβλημα ομως ειναι αλλο τωρα,ακουμε DTS αλλα δεν ξεκιναει το
ψαξιμο των καναλιων.....ελεος!
 

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Re: Απάντηση: Ferguson Ariva T65mini

Παιδια φως....περασα για 150000 φορα την 1.013 και ολα καλα!!!
το προβλημα ομως ειναι αλλο τωρα,ακουμε DTS αλλα δεν ξεκιναει το
ψαξιμο των καναλιων.....ελεος!

Τελικα τον mini εχεις ή τον κανονικο; Τον κανονικο θα υποθεσω, αλλιως φαινεται οτι ισχυει το ιδιο και για τον mini, αν και δεν ειμαι σιγουρος αν ο mini μπορουσε να κανει DTS downmix. Τελος παντων, με βαση αυτα που λες τα πραγματα εχουν ως εξης:

Η νεα φουρνια δεκτων δεχεται την 1.013 που μονο η συγκεκριμενη εκδοση λογισμικου εκανε DTS downmix αλλά δεν αποθηκευει καναλια.
Οποτε εχεις τις εξης επιλογες:
α) ξεχνας το DTS downmix και αρκεισαι σε αρχεια με AC3/AAC ηχο ή αλλιως κανεις μετατροπη. Χρονοβορα η μετατροπη βεβαια.
β) αφηνεις την 1.013 και ουσιαστικα εχεις εναν σκετο media player. Αν σε καλυπτει σαν media player παιρνεις και εναν δεκτη αλλης μαρκας για να βλεπεις και να γραφεις τα τηλεοπτικα καναλια.
γ) παιρνεις ενα media player και κρατας τον Ferguson σαν δεκτη. Για παραδειγμα εναν τετοιον που παιζει ακομα και DTS-MA (αν τον παρεις πες μας εντυπωσεις)
δ) αγοραζεις ενα home cinema. Αν δεν κανω λαθος ο δεκτης κανει DTS passthrough σε ολες τις εκδοσεις υλικου/λογισμικου.
ε) Τα ξεχνας ολα και γυριζεις εκει που ησουν πριν την αγορα δεκτη DVB-T.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Να προσθέσω μια τελευταία επιλογή: Κρατάς το λογισμικό 1.050 και βάζεις το 1.013 μόνο όταν θέλεις να δεις ταινία με DTS...
 

Zorin

New member
16 November 2012
8
Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τις πραγματικα χρυσες συμβουλες σας
εχω τον Τ65 mini και ειμαι στο σημειο που λεει ο φιλος audiov
ακουω DTS κανονικοτατα με την 1.013,αλλα δεν γνωριζα οτι δεν θα μπορω να
αποθηκευσω τα επιγεια καναλια,αν το ηξερα ισως δεν τον αγοραζα καν!
τελικα η επιλογη DTS η επιγεια τηλεοραση ειναι λιγο δυσκολη,αλλα τελικα
δεν μπορεις να τα εχεις ολα,,,κριμα...
σας ευχαριστω και σας στελνω ευχες για καλες γιορτες
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Αν βρείτε τα κανάλια με την 1.050 και μετά βάλετε την 1.013 δεν κρατάει τα κανάλια; Δεν χρειάζεται να κάνετε νέα αναζήτηση, πατήστε exit όταν βγάλει την σχετική οθόνη.
 

deltaplus

Established Member
19 February 2011
178
Δεν τα κραταει κωστα, τα βλεπεις στην λιστα αλλα δεν παιζουν, και σου βγαζει πριμενετε αποθηκευση και τριχες κατσαρες, αστο το χαλασαν το μηχανακι.τελος υπαρχει και μια ακομη επιλογη που μπορεις να προσθεσεις *το στελνεις πισω και πας εγκαιρως σε αλλο καταστημα και παιρνεις τον παλιο και ξανα στα γουστα*. και τελος να μην ξεχναμε, χρονια σου πολλα και καλη χρονια.
 

Artemius

Established Member
20 November 2012
118
Θεσσαλονικη
Αρτεμιε χρονια πολλα καλα χριστουγεννα και ευτυχισμενος ο καινουριος χρονος .ο δεκτης παιζει τα παντα ολα με την 013.και mkv και dts downmix και οτι θελεις.τωρα τελευταια σκασανε δεκτες ελλατωματικοι θες; αλλαγμενοι θες;οτι θελεις πες.αλλα τα τελευταια κομματια ειναι μαπα το καρπουζι.εγω εχω καταφερει να εχω τρεις δεκτες παλιας κοπης και ειναι αστερια.συνεπως το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να πιεσουμε για να μας ξαναπαραδωσουν τον δεκτη που ξεραμε.πρεπει να επιμεινουμε και να τους βαλουμε εκει που πρεπει τα σκουπιδια που πανε να καθιερωσουν.

υγ δεκτες παλιας κοπης υπαρχουν ακομη στο praktiker βεβαια ειναι ακριβοτεροι αλλα ειναι οι δεκτες που αγαπησαμε και που ανταποκρινονται στα τεχνικα χαρακτηριστικα που διαφημιστηκαν. δεχεται ολες τις αναβαθμισεις και δεχεται ολες τις υποβαθμισεις ανα πασα στιγμη, εν αντιθεση με τους νεους που ειναι κυριολεκτικα σκουπιδια.

ευχαριστω,χροννια πολλα και καλα και σε σενα :)

ε τι να κανουμε,εγω ανηκω στους προσφατους αγοραστες,και καποια πραματα ειναι..."αλλαγμενα". βεβαια,σκουπιδι δεν θα το χαρακτηριζα,αλλα σιγουρα η εταιρεια θα μπορουσε να εχει αποσυρει το "DTS f/w" απο το σαιτ,και να τονισει στη σελιδα με τα features οτι δεν παιζει DTS. (που παιζει,αλλα...χωρις καναλια :p )

αλλα,προσωπικα παντα,δεν με πειραζει να κανω λιγη δουλιτσα στο pc πανω στο ταδε βιντεακι.

πιο πολυ θα με πειραζαν οι μικροσκοπικοι υποτιτλοι του f/w που δινει DTS. αυτο ειναι μεγαλυτερο προβλημα και ειναι de facto.
ενω σε ολα τα αλλα f/w θα χρειαστει απλα να αλλαξεις τον ηχο (και στο 1.050 εχεις και ικανοποιητικο μεγεθος υποτιτλων),στο 1.013 θα χρειαστει να...καψεις τους υποτιτλους πανω στην ταινια για να την δεις σαν ανθρωπος.
και το hardcoding σε ταινια μεγαλου μηκους (δηλαδη οι ταινιες οπως τις ξερουμε) και ειδικα σε H.264 codec και αμα ειναι και 1080αρα η κοπια... αστα να πανε,"νεος ημουν και γερασα". (εκτος και αν καποιος εχει πολυπυρηνο pc τελευταιας γενιας κλοκαρισμενο στο Θεο :p)

οποτε προτιμαω να αλλαξω τον ηχο που ειναι πιο ευκολο και πιο γρηγορο,απο το να φτιαξω τον υποτιτλο οπως πρεπει και να τον καψω πανω στην ταινια που ειναι πιο δυσκολο και πιο χρονοβορο.