..κανα sub ρε παιδιά

okakosolikos

New member
21 July 2011
66
Χαλάνδρι
θα πω την αλήθεια, πάντα τα σνόμπαρα τα σαμπ. μου φαινόντουσαν λίγο προδοσία και ξεστράτισμα από τον
"σωστό δρόμο" του δικάναλου.
αλλά επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι, έχω μείνει με ηχεία ραφιού (Quad 11L), πολύ καλά για τα λεφτά τους και για
συγκεκριμένο είδος μουσικής αλλά δεν πάνε πολύ κάτω.
Πάνε κάτω, αλλά όχι πολύ. Σίγουρα και o tripath και-καλά-50watt-αλλά-στην-ουσία-30watt δεν δίνει την ενίσχυση που απαιτούν τα quad.
όλα καλά όταν ακούω την Diana Krall αλλά επειδή είμαι νέος και "το αίμα μου βράζει", όταν ακούω Radiohead, Moby, Portishead τα πράγματα γίνονται απαιτητικά, και ας μην μιλήσουμε για Prodigy, εκεί τα Quad και ο τριπαθ γελάνε και γνέφουν με το κεφάλι συγκαταβατικά!

Λοιπόν, δανείστηκα από φίλο ένα sub της canton, από μια σειρά για homecinema. μην φανταστείτε, 300 όλο το πακέτο. εκεί είναι λοιπόν που μου έφυγε η μαγκιά και αναφώνησα σαν σε αμερικάνικη ταινία "all these wasted years!!!"
Δεν είναι ότι το κανιβάλισα το θέμα, ίσα-ίσα να ακούνε μουσική λίγο τα πόδια μου, για να ολοκληρωθεί ο ήχος. η γυναίκα μου δεν καταλάβαινε ότι έπαιζε..

Επί το έργον λοιπόν,

θα ήθελα ένα σαμπ, φτηνό, της τάξης των 200 maximum. δεν είμαι για ανοίγματα αυτές τις μέρες...
Δεν θέλω να το παντρευτώ, έμεινα ικανοποιημένος και με το canton που είδα ότι ήταν 6 ίντσες μόνο!!ντόινγκ!
δυστυχώς, ο ενισχυτής είναι δικάναλος μόνο άρα πρέπει να έχει και high level input για καλώδια ηχείων. ...είχα τσεκάρει το 8'' xtz αλλά ήταν μόνο με είσοδο rca...
αυτό που θέλω είναι να είναι γρήγορο, καθώς το θέλω για μουσική. βεβαίως βλέπω και καμιά ταινία με το σύστημα αλλά δεν θέλω να παίξει ρόλο αυτός ο παράγοντας στην αγορά.
και τέλος..δεν θα χωράει αν είναι πολύ μεγάλο σε όγκο. τα koda διάβαζα ότι είναι σκυλιά αλλά δεν νομίζω ότι χωράει στο σαλόνι μου..

α, ναι, το σαλόνι είναι 4,70μήκος * 5,30 πλάτος * 2,70 ύψος = 67 κυβικά.
το σύστημα είναι στον τοίχο του 4,70 και η απόσταση ακρόασης γύρω στα 2,20 μέτρα.

έχω καμιά ελπίδα?
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Προσωπικά θα πούλαγα τα ηχεία βάσης και με τα χρήματα που θα έπερνα μαζί με αυτά που θα έδινα για το sub, θα αγόραζα ηχεία δαπέδου. Μόνο έτσι θα ακούσεις σωστά μουσική. Το πρόβλημα με το sub είναι ότι αναλόγος τις ρυθμίσεις που του κάνεις αλλάζει το ηχητικό συνολικό αποτέλεσμα και ουσιαστικά παραμορφώνεις την εγγραφή.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Σωστος ο Στεργιος αν και λιγο old school. Ειμαι και εγω σε τετοια φαση και καποιος μου προτεινε να χρησιμοποιησω τον ενισχυτη-dsp της xtz. Μετα βαζεις οποιο sub θελεις αρκει να οδηγειται με τα watt του xtz (300). Το διλλημα που εχω ειναι αν πρεπει να παω σε καποια "purιστικη λυση" καποιου καλου sub χωρις καλουδια, η καποιου dsp σαν αυτο που αναφερω πιο πανω. Το θεμα dsp ποτε δεν το συζηταγα στα μεσοψηλα, αλλα στα χαμηλα δεν βρισκω λογο να μην χρησιμοποιηθηει. Ελπιζω να σε μπερδεψα περισσοτερο, εεεε βοηθησα :p
 

okakosolikos

New member
21 July 2011
66
Χαλάνδρι
ωπ! ευχαριστώ ρε παιδιά για τις απαντήσεις!
λοιπόν..
@toliskot
η φάση είναι ότι ένα από τα 2 ηχεία είχε μια άσχημη τούμπα με αποτέλεσμα να φαγωθεί η λάκα σοβαρά. ακούγεται μια χαρά και παίζει απροβλημάτιστα αλλά πάνω από 100 δεν πιάνουν πλέον. αν βάλεις και τα 200 που θα έδινα για sub φτάνουμε στην τιμή των 300 , την ίδια που πήρα τα quad..άρα δεν κάνουμε δουλειά έτσι. άσε που δεν χωράνε αλλά ακόμα και να έκανα χώρο, θα έδινα αρκετά περισσότερα για ηχεία. αυτή τη στιγμή ψάχνω ένα φτηνό upgrade όχι ολική αλλαγή ήχου. μέχρι να καταφέρω να τσιμπήσω ένα simply italy έχω καιρό μπροστά μου!

@PanMan
Πραγματικά ένα ενισχυτο-eq θα ήταν η καλύτερη λύση για ένα σαμπ, που κακά τα ψέματα, δεν ξέρεις πως θα κάτσει στο χώρο σου. ιδίως όταν είναι ένα στον αριθμό.
απλά όπως είπα, ψάχνω για μια φτηνή "λύση" για να ακούω ικανοποιητικά και τα <60Hz.
(πλάκα-πλάκα η άτιμη η xtz είναι πολύ καλή σε αυτό που κάνει. απίστευτο value for money)

Το rel το τσεκάρω, καθώς διάβαζα στο net έπεφτα συνέχεια στο rel strata, συνέχεια όμως. είναι η προτεραιότητα μου.
όσον αφορά το b&w asw 600..λέτε είναι καλή ιδέα?
θέλω να πω ότι είναι ήδη ένα παλαιότερο μοντέλο και γενικότερα στα ηχεία-πόσο μάλλον- στα sub, κάθε μέρα χρήσης έχει σημασία.
άσε που έψαχνα κάποιο αντικειμενικό review και δεν έβρισκα. μόνο κάποια άλλα από αγοραστές που όπως και να 'χει δεν τους λες αντικειμενικούς..
 

okakosolikos

New member
21 July 2011
66
Χαλάνδρι
...και μια μικρή ερώτηση!
επειδή ο tripath ενισχυτής μου έχει μόνο μια είσοδο, έχω αγοράσει έναν επιλογέα εισόδων με κουμπιά (παθητικό) του στυλ 3 είσοδοι-1 έξοδος.
μην φανταστείτε τίποτα τρελό, 10 λίρες.
θα μπορούσα στην έξοδο του επιλογέα να βάλω ένα-δυο αντάπτορες (τέτοιου στυλ ) για να στέλνω και στον ενισχυτή και στο sub?
έτσι ώστε να μην κοιτάζω μόνο για sub με είσοδο για καλώδια ήχου αλλά και με rca, ή είναι μεγάλη μαϊμουδιά?
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Προχώρα το φίλε μου, κατά τη δική μου εμπειρία, ένα σοβαρό καλορυθμισμένο sub είναι ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟ για μικρομεσαία ηχεία, ακόμα και δαπέδου, σε μεσαίο χώρο και πάνω.

Έχω τα PSB Image T45, δαπέδου κατηγορίας Monitor Audio RX6, με δύο γούφερ των 5,25". Στο χώρο μου (περίπου 100 κυβικά), χρειάζεται το ομόσταυλο Subsonic 5i (με 10 ιντσο γούφερ) με το κρος στους 80 κύκλους και την ένταση στο παρά 10 για να πάρω σοβαρό χαμηλό -και με αυτό εννοώ χαμηλό ηχείων δαπέδου του 2χίλιαρου που έχω ακούσει σε μικρότερο χώρο. Να φανταστείς ότι, αν κατά λάθος βγει το sub απ' την αλυσίδα το καταλαβαίνω αμέσως, ασχέτως προγράμματος. Με το τελευταίο εννοώ πως, όχι μόνο να δεις το φως σου στις μουσικές που ακούς, αλλά θα βελτιωθεί η αίσθηση του χώρου της ηχογράφησης συνολικά με το sub, θα ακούσεις το σκάφος του κοντραμπάσου, κ.λπ.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Η αλήθεια είναι ότι το sub μπορεί να μην ''δένει'' με το υπόλοιπο ηχητικό σύνολο όπως ένα γούφερ ηχείου, αλλά σου παρέχει ευελιξία όσο αναφορά τις ρυθμίσεις.
 

okakosolikos

New member
21 July 2011
66
Χαλάνδρι
καλύτερα να έχεις τις συχνότητες και να προσπαθείς να τις διαχειριστείς, παρά να μην τις έχεις καθόλου. γνώμη μου πάντα.

τι γνώμη έχετε για το MartinLogan Dynamo? το original, όχι το 500..
αν και δεν είναι αμιγώς subwooferική εταιρεία όπως η REL, παρόλα αυτά είναι αξιοπρεπέστατη.
πάντως αυτοί εδώ οι τύποι είναι παραπάνω από χαρούμενοι...(στα reviews)
http://www.amazon.com/MartinLogan-D...353325687&sr=8-3&keywords=martin+logan+dynamo

..το "βρήκα" στα 230 ..
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Η οικονομική σειρά της Martin Logan. Το έχεις δει από κοντά ? Είναι πολύ μικρό και το βολεύεις παντού. Βέβαια μην περιμένεις βαθύ μπάσο όπως στα ακριβά της μοντέλα που φυσικά είναι κορυφαία. Αλλά να σου πω για τη δουλειά που το θέλεις ίσως το βαθύ μπάσο να είναι και περιττό.
 

okakosolikos

New member
21 July 2011
66
Χαλάνδρι
μου κάνει εντύπωση που είναι τόσο ευχαριστημένοι στα reviews. βέβαια, κανείς δεν θέλει να γράψει ότι έκανε βλακεία αγορά
αλλά πολλές φορές κάποιοι είναι ειλικρινείς και το λένε στα ίσια.
τι να πω, προστίθεται στα υποψήφια.

πάντως επειδή δεν είναι ότι ακούω hiphop ή dubstep για να χρειάζομαι το βάθος το ατελείωτο στα μπάσα, μου φαίνεται
καλή ιδέα ένα sub χωρίς bass reflex που όπως και να 'χει αυξάνει την ατάκα στη μπότα των ντραμς και στις μπασογραμμές..
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Πάντως αν ήμουν στη θέση σου θα κοίταζα μπας και έβρισκα τη μπαλίτσα της B&W σε μεταχειρισμένο (το προηγούμενο μοντέλο φυσικά) το οποίο είχε πολύ καλές κρητικές και αν δεν κάνω λάθος είχε βραβευτεί μια χρονιά. Επίσης κάποιοι το θεωρούσαν και μουσικό sub, αν και προσωπικά ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιο sub θεωρείται μουσικό.....
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,103
Αθήνα, Ηλιούπολη
...και μια μικρή ερώτηση!
επειδή ο tripath ενισχυτής μου έχει μόνο μια είσοδο, έχω αγοράσει έναν επιλογέα εισόδων με κουμπιά (παθητικό) του στυλ 3 είσοδοι-1 έξοδος.
μην φανταστείτε τίποτα τρελό, 10 λίρες.
θα μπορούσα στην έξοδο του επιλογέα να βάλω ένα-δυο αντάπτορες (τέτοιου στυλ ) για να στέλνω και στον ενισχυτή και στο sub?
έτσι ώστε να μην κοιτάζω μόνο για sub με είσοδο για καλώδια ήχου αλλά και με rca, ή είναι μεγάλη μαϊμουδιά?
-ΟΧΙ!
Η σωστή διαδικασία είναι να στείλεις το σήμα από τον επιλογέα εισόδων σου στις εισόδους Line του Sub. Το Sub θα διαχωρίσει το σήμα, θα περάσει το σήμα από το βαθυπερατό του φίλτρο και θ' αναπαράγει το χαμηλό, ενώ παράλληλα θα στείλει το σήμα από το υψιπερατό του φίλτρο στις εξόδους Line του Sub και από εκεί θα οδηγήσεις τον tripath.


Εννοείται πως το Sub πρέπει να είναι κατάλληλο και να περιλαμβάνει όλες τις σχετικές εισόδους-εξόδους και ρυθμιστικά. Τα κινηματογραφικά Sub που χρησιμοποιούνται συνήθως δεν είναι πάντα επαρκώς εξοπλισμένα.

Ένα τέτοιο Sub, που θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα είναι αυτό: Adam SUB7, που θα το βρεις στα 375-395 Ευρώ περίπου.

Εντάξει, ξέρω ότι υπερβαίνει κατά 100% τον προϋπολπγισμό σου, όμως μία τέτοια επιλογή αξίζει με το παραπάνω.

Με την ευκαιρία διάβασε τη συζήτηση που έχει διεξαχθεί στο νήμα Ένα minimal σύστημα, ειδικά μετά το post #111 και επόμενα που αφορά την προσθήκη Sub σε συστημα υψηλών απαιτήσεων.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,980
Αθήνα
καλύτερα να έχεις τις συχνότητες και να προσπαθείς να τις διαχειριστείς, παρά να μην τις έχεις καθόλου. γνώμη μου πάντα.

τι γνώμη έχετε για το MartinLogan Dynamo? το original, όχι το 500..
αν και δεν είναι αμιγώς subwooferική εταιρεία όπως η REL, παρόλα αυτά είναι αξιοπρεπέστατη.
πάντως αυτοί εδώ οι τύποι είναι παραπάνω από χαρούμενοι...(στα reviews)
http://www.amazon.com/MartinLogan-D...353325687&sr=8-3&keywords=martin+logan+dynamo

..το "βρήκα" στα 230 ..

Ενδιαφέρον... που το βρήκες αν επιτρέπεται; Ρωτάω γιατί έχει εξαντληθεί το προηγούμενο.

Όπου το βρεις πάντως σε αυτή την τιμή, πάρ 'το! Είναι πολύ καλό.
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
-ΟΧΙ!
Η σωστή διαδικασία είναι να στείλεις το σήμα από τον επιλογέα εισόδων σου στις εισόδους Line του Sub. Το Sub θα διαχωρίσει το σήμα, θα περάσει το σήμα από το βαθυπερατό του φίλτρο και θ' αναπαράγει το χαμηλό, ενώ παράλληλα θα στείλει το σήμα από το υψιπερατό του φίλτρο στις εξόδους Line του Sub και από εκεί θα οδηγήσεις τον tripath.

Μιχάλη, τι εννοείς εδώ; Εγώ έναν τρόπο ξέρω εκτός της σε-σειρά σύνδεσης με τα ηχεία: να οδηγηθεί το sub ως τελικός, από την pre-out έξοδο του ενισχυτή.
 

okakosolikos

New member
21 July 2011
66
Χαλάνδρι
-ΟΧΙ!
Η σωστή διαδικασία είναι να στείλεις το σήμα από τον επιλογέα εισόδων σου στις εισόδους Line του Sub. Το Sub θα διαχωρίσει το σήμα, θα περάσει το σήμα από το βαθυπερατό του φίλτρο και θ' αναπαράγει το χαμηλό, ενώ παράλληλα θα στείλει το σήμα από το υψιπερατό του φίλτρο στις εξόδους Line του Sub και από εκεί θα οδηγήσεις τον tripath.
μμμάλιστα...και εγώ που είχα αρχίσει να αγοράζω 0.5m interconnects! Εδώ θα έχω 2 μέτρα πήγαινε και άλλα 2 έλα! :twoguns:
και το Adam το είδα, και το νήμα το είδα. Πολύ ενδιαφέροντα και τα 2. απλά σε αυτή τη φάση ψάχνω μια εύκολη-προσωρινή λύση για τις χαμηλές συχνότητες. ούτε τα quad θα τα παντρευτώ (αλλιώς θα σκεφτόμουν να πάρω το sub της quad) ούτε και τον tripath, αν και ο άτιμος παίζει με πολύ δύναμη και..."αλαζονεία" ό,τι του δώσεις!

eyebee said:
Μιχάλη, τι εννοείς εδώ; Εγώ έναν τρόπο ξέρω εκτός της σε-σειρά σύνδεσης με τα ηχεία: να οδηγηθεί το sub ως τελικός, από την pre-out έξοδο του ενισχυτή.

νομίζω πως αναφέρεται στην συγκεκριμένη δική μου περίπτωση με το τρίπαθ, όχι γενικότερα...


Pleo said:
Ενδιαφέρον... που το βρήκες αν επιτρέπεται; Ρωτάω γιατί έχει εξαντληθεί το προηγούμενο.
δεν είναι καινούριο φυσικά. μεταχειρισμένο μου το πρότειναν από "γνωστό μαγαζί της Αθήνας"! :music-smiley-005:
είναι πολύ καλό όντως, και ας κλαίγονται οι βρετανοί !!!

οκ, μια σούμα. αν είχατε να διαλέξετε, τι θα παίρνατε?

1. μεταχειρισμένο REL strata (αν και όπου το βρείτε)
2. μεταχειρισμένο Martin Logan dynamo στα 230 από μαγαζί
3. καινούριο audio spectrum prestige 8 στα 180
4. μεταχειρισμένο B&W ASW 600 στα 200


το 1 θα το έπαιρνα επειδή είναι εταιρία αμιγώς subwooferική
το 2 επειδή είναι γνωστή εταιρία, είναι κλειστό κουτί χωρίς bass reflex, 10''
το 3 επειδή είναι καινούριο και ελληνικό
το 4 επειδή ...είναι και αυτό καλό!

τι λέτε?
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Όλα αυτά είναι οι πολύ οικονομικές σειρές των εταιριών. Μικρές οι διαφορές στις τιμές και ακόμα μικρότερες στην απόδοση. (το REL δεν το έχω ακούσει καθόλου)

Προσωπικά σε αυτή την περίπτωση θα αγόραζα αυτό που μου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά και ταιριάζει με τον χώρο μου.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,103
Αθήνα, Ηλιούπολη
Μιχάλη, τι εννοείς εδώ; Εγώ έναν τρόπο ξέρω εκτός της σε-σειρά σύνδεσης με τα ηχεία: να οδηγηθεί το sub ως τελικός, από την pre-out έξοδο του ενισχυτή.
Θα καταλάβεις εάν μελετήσεις με προσοχή τη συνδεσμολογία και το manual ενός Sub σαν αυτό που πρότεινα παραπάνω.
..............................................................................

Ναι, είχα υπ' όψη μου κυρίως τον tripath, όμως η πρόταση μου έχει γενικότερη εφαρμογή...