Oppo vs media player

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Σε μια συζήτηση που είχα με φίλο σε διπλανό νήμα, μου δημιουργήθηκαν οι απορίες σε τι είναι καλύτερο το oppo απο ένα κοινο mp (popcorn, dune κτλ)

Μια διάφορα υπέρ του oppo είναι οι αναλογικες συνδέσεις του που βέβαια χρειάζονται μόνο αν κάποιος διαθέτει παλιό av receiver.

Παραθέτω και μερικές ακομα απορίες..Εκτός απο το 4 το οποίο ισχύει. Ως γνωστά media player θέτω τα dune, popcorn a300..

1) όλα τα γνωστά media player δεν έχουν καλή εικόνα, όπως τα oppo.
2) όλα τα γνωστά media players δεν βλέπουν full br rip menu, όπως κάνουν τα oppo
3) όλα τα γνωστά media players δεν αναπαράγουν όλα τα hd formats
4) όλα τα γνωστά media players δεν έχουν αναλογικές εξόδους και 2 hdmi ώστε να εκμεταλευτείς το παλιό και καλό ΑVR σου (έκανες ξεπέτα κάτι που χωρίς τα oppo κοστίζει κοντά στο χιλιάρικο)
5) όλα τα γνωστά media players δεν έχουν ανάλογη απόδοση και συμβατότητες με τα oppo
6) όλα τα γνωστά media players (ή τα popcorn, dune, touch που αναφέρεσαι, as we speak, δεν αναπαράγουν 3D frame packing ούτε έχουν ψηφιακή είσοδο ώστε να παίξουν σαν dac)

Επίσης για μουσικη θεωρώ (χωρίς να έχω κάνει σύγκριση) καλυτερη την επιλογή ενός ξεχωριστού dac ή και logitech touch με τις αναβάθμισεις που προτείνει ο φίλος tzo στο νήμα του touch παρα το μεγάλο και ακριβό oppo. Πάντα με γνώμονα το κόστος της μιας και άλλης λύσης.
 
Last edited:

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Για το 6 υπάρχει κάποια αμφιβολία? Υπάρχει sigma με 3d frame packing?
Ποιό και πόσο?


Επίσης ποια κοινά mp έχουν 2 hdmi?
Ποια mp με realtech δεν έχουν το πρόβλημα με τα 24p? (ή τα realtech δεν είναι κοινά mps?)

Θα τα λέμε και στ πορεία και για τα υπόλοιπα (αυτά που βλέπουν full rip menu, τα άλλα που κρασσάρουν χρώματα κτλ κτλ κτλ... έχει ψωμί.

Ιδιαίτερα χρήσιμο νήμα για όσους αναζητούν καλό mp! -bye-
 
Last edited:

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Προσωπικά στα dune και popcorn δεν αντιμετώπισα ποτε κανένα πρόβλημα με 24fps και φυσικά είχα πάντα μενού στα bluray.

Οι 2 hdmi που αναφέρεις είναι στα συν του oppo αλλα μόνο σε αυτούς που έχουν παλιο ενίσχυτη.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Για το 6 υπάρχει κάποια αμφιβολία? Υπάρχει sigma με 3d frame packing?
Ποιό και πόσο?


Επίσης ποια κοινά mp έχουν 2 hdmi?
Ποια mp με realtech δεν έχουν το πρόβλημα με τα 24p? (ή τα realtech δεν είναι κοινά mps?)

Θα τα λέμε και στ πορεία και για τα υπόλοιπα (αυτά που βλέπουν full rip menu, τα άλλα που κρασσάρουν χρώματα κτλ κτλ κτλ... έχει ψωμί.

Ιδιαίτερα χρήσιμο νήμα για όσους αναζητούν καλό mp! -bye-

Ίσως για να τα συγκεκριμενοποιησουμε οι αναφορές να γίνονται με dune, popcorn ή οποίο άλλο υποστηρίζει full bluray menu..

Προσωπικά το 3d μου είναι παντελώς αδιάφορο αλλα για την πληροφόρηση, θα ήθελα να μάθω τι ισχύει.
 
Last edited:

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Με μπέρδεψες τώρα...

Στο άλλον νήμα (των 103/105) και σε σύγκριση των δύο, γράφτηκε το εξής:

(το 103) Δεν υπολείπεται σε εικόνα, μόνο σε ήχο.

Και έγραψες το εξής:
και σε εικόνα έχει καλυτερη απο ένα κοινο media player, μόνο όταν κάνει upscale και όχι σε υλικό 1080p.

Σε αυτό πήρες άλλωστε και την απάντηση / γνώμη μου που μετέφερες στο παρόν νήμα.

Τώρα αλλάξαμε γνώμη για το "κοινό mp" και το συγκεκριμενοποιούμε μόνο για τα popcorn και dune?
Σε λίγο θα πάμε και σε συγκεκριμένα μοντέλα popcorn και dune, ας πούμε?

Nα τα ξεμπερδέψουμε λίγο τα πράγματα και να πάμε στην ουσία, δηλ. το παρον νήμα να γίνει ένας ωραίος οδηγός για τις δυνατότητες και επιδόσεις των media players?

edit: Kαι είπαμε πολλές φορές. Tα dune δεν παίζουν ακόμα 3d. Ή μάλλον παίζουν, αλλά παίζουν μόνο την μισή ανάλυση (sbs) - όχι frame packing.
 
Last edited:

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Το ανέφερα και εκει.. Λιγο πιο κατω σε αλλο ποστ. Ότι μιλούσα για popcorn και dune γιατι αυτα έχω δοκιμάσει. Για τα αλλα φυσικά και δεν γνωρίζω..
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Sorry αλλά δεν ανέφερες τίποτα!

Αν το "και σε εικόνα έχει καλυτερη απο ένα κοινο media player, μόνο όταν κάνει upscale και όχι σε υλικό 1080p." σημαίνει Dune και popcorn
και τα κορυφαία είναι τα dune και poopcorn

τότε τα κοινά=κορυφαία.

Αν έκανες λάθος διατύπωση το καταλαβαίνω. Και νομίζω ότι και εσύ πλέον καταλαβαίνεις το δίκαιο (και απόλυτο) της απάντησής μου στη λάθος διατύπωση.

Αν αλλάζουμε τώρα ρότα, μπορείς να ζητήσεις απο κάποιο συντονιστή να αλλάξει και τον τίτλο του νήματος γιατί και εκεί αναφέρεσε σε media player γενικώς.
Κάντο vs forthcoming dune & popcorn flagships καλύτερα.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,142
Δεν υπαρχει σύγκριση αναμεσα σε Oppo και αλλα mediapleyers. ειναι κλάσεις ανωτερο σε εικονα ..οσο για τον ηχο ειναι σε αλλο επιπεδο. κανενα αλλο μηχανάκι δε φοραει sabr και με τετοια υλοποίηση. αν δεν το λεγανε Oppo αλλα καποια αλλη βαρια μαρκα θα κοστιζε κανενα 6χιλιαρο.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Έχεις δίκιο για την διατυπωση αλλα προτρέχεις μιας και το έχω αναφέρει και εδω απο το πρώτο πόστ, αλλα και σε αυτο στου oppo. Εξάλλου δεν έχω δοκιμάσει όλα τα mp που υπάρχουν για να γνωρίζω τις αδυναμίες τους.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
:a0210:

Οπότε όπως καταλαβαίνεις έχω δίκιο και για την απάντηση, έτσι?
Και υπάρχει πρόβλημα και με τον τίτλο του νήματος, φυσικά.

Πες μας τώρα με ποια μοντέλα να το συγκρίνουμε? Με το dune 301 ας πούμε?

Μήπως να έφτιαχνες μια λίστα με τα πλήρη χαρακτηριστικά των media players και να ξεκινάγαμε μια "ένα προς ένα" σύγκριση?

Νομίζω ότι έτσι θα ήταν καλύτερα. Πρόταση κάνω, δεν ξέρω βέβαια αν εξυπηρετεί την αναζήτησή σου κάτι τέτοιο.

:ernaehrung004:
 
Last edited:

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Επίσης για μουσικη θεωρώ (χωρίς να έχω κάνει σύγκριση) καλυτερη την επιλογή ενός ξεχωριστού dac ή και logitech touch με τις αναβάθμισεις που προτείνει ο φίλος tzo στο νήμα του touch παρα το μεγάλο και ακριβό oppo. Πάντα με γνώμονα το κόστος της μιας και άλλης λύσης.

Αναβαθμισμένο touch + Oppo 105 εγώ θα πρότεινα! :music-smiley-005:
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Αναβαθμισμένο touch + Oppo 105 εγώ θα πρότεινα! :music-smiley-005:
:)

Το θέμα είναι πιο απο τα δυο παιζει καλύτερα; Σίγουρα και τα δυο είναι η καλυτερη λύση για όσους παίζουν και cd.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Φυσικά και το Oppo 105 θα παίζει καλύτερα από σκέτο το αναβαθμισμένο Touch. Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης.

Αλλά αν έχεις μόνο το 105 χάνεις την αίσθηση χρήσης του Touch. Και τα δύο είναι η λύση, εφόσον παίζει κανείς δισκάκια (cd/dvd/bd).

Όποιος δεν παίζει δισκάκια, το σωστό είναι να πάρει μόνο ένα dac για τη μουσική του κι ένα Dune για τις ταινίες του.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
:a0210:

Οπότε όπως καταλαβαίνεις έχω δίκιο και για την απάντηση, έτσι?
Και υπάρχει πρόβλημα και με τον τίτλο του νήματος, φυσικά.

Πες μας τώρα με ποια μοντέλα να το συγκρίνουμε? Με το dune 301 ας πούμε?

Μήπως να έφτιαχνες μια λίστα με τα πλήρη χαρακτηριστικά των media players και να ξεκινάγαμε μια "ένα προς ένα" σύγκριση?

Νομίζω ότι έτσι θα ήταν καλύτερα. Πρόταση κάνω, δεν ξέρω βέβαια αν εξυπηρετεί την αναζήτησή σου κάτι τέτοιο.

:ernaehrung004:
Δεν θα το συνεχίσω γιατι ο τόνος σου αρχίζει να είναι επιθετικός. Εγω έγραφα με την καλυτερη πρόθεση, και για την ενημέρωση όλων μας μιας και είναι δύσκολη εποχή και πλέον κοιτάζουν όλο και περισσότεροι το value for money. Έν ολίγοις θα έλεγα οτι με ένα popcorn/dune και ένα αναβαθμισμένο touch θα έχουμε σιγουρα μεγαλύτερη ευχρηστια και ίσως καλύτερο ήχο απο οτι με το μεγάλο oppo. Και η ποιότητα εικόνας θα είναι ίδια. Εφόσον όμως παίζουμε αυλα μέσα (κοινώς mp3, flac, Mkv και full bluray rip), δεν μας ενδιαφέρει το 3d και δεν έχουμε παλιο ενίσχυτη.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
:)

Το θέμα είναι πιο απο τα δυο παιζει καλύτερα; Σίγουρα και τα δυο είναι η καλυτερη λύση για όσους παίζουν και cd.

sorry αλλά κάνει παράσιτα και σας χάνω!!!

Ξαναρωτάω... παίζει cd το touch?

Dalanik, χαλάρωσε λίγο. Τον πήρες απ' τα αυτιά τον φίλο auteur. Το "για όσους παίζουν και cd" πήγαινε στο Oppo φυσικά.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
sorry αλλά κάνει παράσιτα και σας χάνω!!!

Ξαναρωτάω... παίζει cd το touch?
Όχι φυσικά, αλλα και αν έχεις cd το κανείς rip σε flac στο λεπτο το πετάς στον σέρβερ/Νας και το ακούς σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού μέσω του δικτιου. Υπάρχει και εξαιρετικό app για iOS/android για να έχεις μεγάλα εξώφυλλα και εύκολη περιήγηση στην μουσικη συλλογή.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Αυτό που φαντάζομαι θέλει να μάθει ο auteur είναι αν το 105 μπορεί να κάνει τα πάντα το ίδιο καλά και το ίδιο λειτουργικά με άλλες λύσεις για μουσική και ταινίες (αναβαθμισμένο Touch, Touch + Sabre dac, αναβαθμισμένο Touch + Sabre dac, Dune Max π.χ. για ταινίες).

Η απάντηση είναι ότι ναι, θα είναι καλύτερο ποιοτικά τόσο στην εικόνα όσο και στον ήχο σε σύγκριση με οποιαδήποτε επιμέρους φτηνότερη λύση, αλλά λειτουργικά δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να φτάσει την ευχρηστία που προσφέρει κάθε ξεχωριστή συσκευή.

Π.χ. δεν έχει ένα touch screen για την περιήγηση στη μουσική μας συλλογή όπως έχει ένα Squeezebox Touch, ή δεν παίρνει εσωτερικό σκληρό όπως κάνει ένα Dune Max, κτλ.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Με παρεξήγησες auteur. Ίσως το ύφος μου να ήταν λάθος sorry.

To ριπάρισμα των cd σε flac και η αναπαραγωγή τους δεν λέγεται "cd" και με μπέρδεψες (Γιάννη :a0210:)

Η λύση dune (ποιo dune?) - touch σκέτη δεν λέει τίποτα.
Αν εννοείς forthcoming 3D-dune flagship + nas + touch upgrated + dac, προφανώς είναι κοντά σε απόδοση με περισσότερες συμβατότητες και ευκολίες στα media files, λιγότερες σε δισκάκια και είναι άγνωστο τι θα γίνει με αναλογικές εξόδους και 2HDMI.

Αλλά και πάλι μιλάμε για 4 συσκευές και αντίστοιχο κόστος. Ή κάνω λάθος?
 
Last edited: