Internet Radio listening ....

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
http://tangodjvicky.listen2myradio.com/

μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να ακουσω απο το πιο πάνω λινκ .... εκπέμπει μάλλον σε wmv ή a φορματ και ο f/fox δεν μπορει να βρει κατάλληλο plug-in

κ παιζει για λίγες ωρες γμτ!!!!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Συγνωμη απο κεκτημενη ταχυτητα δεν παρατηρησα οτι μιλαμε για mac.
Απο οτι βρηκα φαινεται οτι μπορεις να βαλεις vlc plugin και να δουλεψει.
Περισσοτερα εδω: http://www.radioways.com/en/help/vlc.html
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
Συγνωμη απο κεκτημενη ταχυτητα δεν παρατηρησα οτι μιλαμε για mac.
Απο οτι βρηκα φαινεται οτι μπορεις να βαλεις vlc plugin και να δουλεψει.
Περισσοτερα εδω: http://www.radioways.com/en/help/vlc.html
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.. πιστεύω πως αυτό είναι... θα το δω αν δουλεύει 100% σε δυο εβδομάδες βεβαία με το συγκεκριμένο broadcast αλλά όπως κ να έχει το vlc plugin πρέπει να υπάρχει στο Firefox....
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
Αποτυχία... μάλλον ειναι παλιό το ολο post
To dmg που δίνει για κατέβασμα για intel macs τουλάχιστον, περιέχει μια πολύ παλιότερη έκδοση του vlc και όχι το plugin ...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απο οσο βλεπω στη σελιδα που σου εδωσα αναφερει τις εξης επιλογες προς download:


For Mac OS X version 10.5 and following:

For Mac containing Intel processor: download vlc plug-in 1.0.5 INTEL
For Mac containing PowerPC processor: download vlc plug-in 1.0.5 powerpc

For Mac OS X version 10.3 and 10.4:

For Mac containing Intel processor, download vlc plug-in 0.8.6i INTEL
For Mac containing PowerPC processor, download vlc plug-in 0.8.6i powerpc

For Mac OS X version 10.2: download vlc 0.8.4a
It is vlc complete because for Mac OS 10.2, there is no plugin.

For Mac OS X version 10.1: download vlc 0.7.0
It is vlc complete because for Mac OS 10.1, there is no plugin.



Βλεπουμε δηλαδη οτι για τις version Mac OS X 10.1 και 10.2 δεν υπαρχει plugin, παρα ολοκληρο το VLC.
Στις υπολοιπες version 10.3, 10.4, 10.5, υπαρχει κανονικα το plugin.

Δυστυχως δεν εχω mac για να δοκιμασω, αλλα το πρωτο plugin που δοκιμασα να κατεβασω, κατεβηκε κανονικα (αρα δουλεψε το link) και κατεβηκε με τη μορφη:

vlc-1.0.5-powerpc.dmg Λογικα αυτο δεν ειναι plugin. ???
Δυστυχως επαναλαμβανω δεν γνωριζω απο mac os και δεν ξερω αν η καταληξη .dmg ειναι plugin ή η εφαρμογη VLC.

Λογικα ομως, αφου το αναφερουν σαν plugin, plugin πρεπει να ειναι.
Εκτος κι αν στη δικη σου περιπτωση, εννοεις οτι εχεις mac os 10.1-10.2 οπου ΔΕΝ υπαρχει plugin.
 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Επισης ξεχασα να αναφερω το εξης σημαντικο. Οταν εγω κατεβασα το plugin για windows (απο το πρωτο λινκ που σου ειχα δωσει), για να εγκατασταθει το ετρεξα εκτος browser. Δηλαδη, επρεπε να κλεισω τον firefox, να τρεξω το plugin, αυτο εκανε εγκατασταση, και υστερα οταν ξανα ανοιξα τον firefox το plug in εκανε τη δουλεια του κανονικα.

Και στις δικες σου οδηγιες εγκαταστασης, αναφερει ρητα οτι πριν την εγκατασταση του plugin, πρεπει ο browser να ειναι κλειστος.
Οποτε και σε εσενα μπορει να σε μπερδεψε βλεποντας οτι το plugin κανει κανονικη εγκατασταση και να το περασες σαν ολοκληρη εφαρμογη VLC.

Κατι αλλο δεν μου ερχεται στο μυαλο για να βοηθησω.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
E χμμμ οχι dmg δεν ειναι το plugin ειναι η συντομογραφία του DisciMaGe οπου ανοιγοντας το θα έπρεπε να υπάρχει το pkg (package) εγκατάστασης του plugin
Μεσα στο dmg λοιπον δεν εχει plugin pkg!!

Eυχαριστώ πάντως!

Θα ψαξω μηπως στο site του Mozilla έχει τπτ...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Στο λινκ, εχει και κατι εικονες εγκαταστασης , οπου στο παραθυρο γραφει: installer VIDEOlan VLC internet plugin. Εσενα δεν εμφανιζε το παραθυρο εγκαταστασης με αυτη την επικεφαλιδα. ?

Βεβαια αυτο που μπερδευει εμενα, ειναι οι παρακατω εικονες που δειχνει πως σεταρεις τον internet explorer (για να τραβαει ισως το plugin απο το προγραμμα που εγκατασταθηκε) και οχι τον firefox.

Θα ψαξω και εγω αν βρω και κατι αλλο και θα επανελθω.
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
Re: Απάντηση: Internet Radio listening ....

Στο λινκ, εχει και κατι εικονες εγκαταστασης , οπου στο παραθυρο γραφει: installer VIDEOlan VLC internet plugin. Εσενα δεν εμφανιζε το παραθυρο εγκαταστασης με αυτη την επικεφαλιδα. ?
Αυτα εμφανιζονται οταν τρέξεις το pkg το οποιο ομως δεν υπάρχει μεσα στο dmg
Ετσι γινονται ολες οι εγκαταστάσεις προγραμματων στα mac με Disc Images.
Eιτε μεσα στο dmg υπάρχει η εφαρμογή που την κανεις copy στις εφαρμογες σου κ αυτο ηταν, ειτε υπάρχει ενα "πακετο" (pkg) που το τρέχεις και εγκαθηστά την εφαρμογή...
Εντελώς διαφορετική κατάσταση απο τα win
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
Παιδες σημερα το βράδυ ξαναέχει εκπομπη .... (βλ πρώτο ποστ)

Εχει κανεις καμια ιδεα πως θα μπορέσω να ακουσω;;; Ξεκινά στις 22:30....
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
Μάλλον τελικά θα παιξει... ενημέρωσα και εκαναν μια αλλαγη και απο οτι βλέπω τωρα -αν και δεν εκπέμπει- δεν βγάζει κάποιο μνμ για plugin οπότε 99% θα ειναι ΟΚ!!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
Γμτ... το ξανάλλαξαν γιατι οταν έπαιζε με flash player κόλλαγε οπότε το γυρισαν πάλι στο wmv ή wma δεν ειμαι σιγουρος.... πφφφφφ
Πάλι δεν μπορώ να ακουσω!!!

Αν κανεις έχει καμια ιδέα....

πως μπορω να περάσω την δνση αυτη στο vlc ωστε να stremαρει απο κει μπορει κανεις να μου πει;;;