Ποιον Ενισχυτή για τα B&W 805s?

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,631
Μετα τα ηχεια σειρα εχει ο ενισχυτης (αλλαγη στην αλλαγη!) για τα 805S.
Εχω υπ όψη μου χωρις να τους ακουσω (αλλα μεσα στο διαθεσιμο μπατζετ) τους Unico 100 (ποιος ειναι ο αντιπροσωπος; ) και Primare 32 (μεταχειρισμενοι/εκθεσιακοι με εγγυηση και οι δυο).
Εχει κανεις ακουσματα απο αυτους;
Αλλη προταση;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,420
Θεσσαλονίκη
Re: ΠΟΙΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ ΤΑ B&W 805S?

ο αντιπρόσωπος πάντως είναι ο γνωστός άγνωστος Ορφέας της γειτονιάς σας :)
Δεν πιστεύω σε θέματα οδήγησης να κερδίσεις και πολλά πράγματα από αυτούς σε σχέση με αυτόν που έχεις (ΗΚ 990). Τώρα σε θέματα χροιών... άλλου παπά ευαγγέλιο. Αλλά δεν αξίζει. Για τα ηχεία αυτά θες ένα σετ προ τελικού βρε παιδί... Μην τα έχεις στη δίαιτα. Και οπωςδήποτε μην αμελήσεις το θέμα των σωστών βάσεων. Ειδικά στα χαμηλά με την κατάλληλη συμπαγή βάση πιστεύω πως θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά. Αλλά μετά τέρμα τα πέρα δώθε. Πιο βαριά από δαπέδου θα γίνουν.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: ΠΟΙΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ ΤΑ B&W 805S?

Δεν πήρες ένα τέρας ελληνικό ενισχυτή περί τα 280 watts; Ή έχω καταλάβει λάθος; Μου διαφεύγει το όνομά του.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,631
Απάντηση: Re: ΠΟΙΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ ΤΑ B&W 805S?

Δεν πήρες ένα τέρας ελληνικό ενισχυτή περί τα 280 watts; Ή έχω καταλάβει λάθος; Μου διαφεύγει το όνομά του.

H συμφωνια ηταν να οριστικοποιηθει η αγορα εντος μιας εβδομαδας και αφου πουληθει ο Χαρμαν στο διαστημα αυτο. Δυστυχως δεν..., κι ετσι ειμαι παλι στη "γυρα". Ομως πολυ ωραιος ο "τερας" με τεραστια αποθεματα ισχυος
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
Re: ΠΟΙΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ ΤΑ B&W 805S?

τα 805s τα είχα 2 χρόνια , έχω δοκιμάσει αρκετούς ενισχυτές
ο καλύτερος ολοκληρωμένος ήταν ο krell s300i και μετά ο consonance reference 150
o krell ποιο δυνατός , ο consonance ποιο μελωδικός
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,512
Θεσσαλονικη
Απάντηση: ΠΟΙΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ ΤΑ B&W 805S?

Tα 805Ν που εχω και για τα οποια εχω αποψη,θελουν καλο ψαξιμο για τα ενισχυτικα.Μονον μην βιαστεις,τα εχω ακουσει με πολλους ενισχυτες,κοιταξε να επιλεξεις αυτον που θα ταιριαξει με τα προσωπικα σου γουστα .Θα εχεις πολλα διαφορετικα αποτελεσματα ,πολλες φορες ακραια μεταξυ τους,απο <κοντρα ξυρισμα> μεχρι <μελια και σιροπια> οσον αφορα τις χροιες,απο οδηγηση ειναι εξ ισου ιδιομορφα.Δοκιμες και μονο δοκιμες,το καλο ειναι οτι μεταφερονται ευκολα και ετσι με λιγο αφρολεξ[για τυλιγμα προστασιας] και 2 σακουλες[για το κουβαλημα] μπορεις ευκολα να ακουσεις πολλους ενισχυτες-συνισταται οπωσδηποτε απο μενα.
Καλο ψαξιμο
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,631
Απάντηση: ΠΟΙΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ ΤΑ B&W 805S?

Ελα ομως Πετρο που εδω (Λαρισα) ελαχιστες οι λυσεις - ουσιαστικα μια- και η Αθηνα θελει 100ρικα+ ανεβα-κατεβα και ταλαιπωρια (αυτη ξεχνιεται:))
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,631
Απάντηση: ΠΟΙΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ ΤΑ B&W 805S?

Eχουμε και λεμε , μεταξυ αυτων, ανα ζευγαρι, ποιον θα προτιμουσατε;
α) Unico 100 (τον ακουσα, πολυ καλος) ή Χindak pro CA-1 δικάναλο τελικό PA-1(S)
β) Primare i32 ή Vincent 236
Αξιζει αραγε η υπερβαση να προτιμηθει καποιος απο το (α) εναντι του (β); τουτεστιν αξιζει τα λεφτα της η, πιθανη, επιλογη (α);
Γνωμες παρακαλω!
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Re: ΠΟΙΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ ΤΑ B&W 805S?

Εγώ έχω τα μονομπλόκ PA-1, οδηγώ τα Chario Ursa Major και είμαι πολύ ευχαριστημένος ... ποιότητα, ισχύς και καλός ήχος σε πολύ λογικές τιμές .... Απλά, καλό είναι να κουβαλήσεις ένα Π/Σ/Κ τα ηχεία σου, όσο φασαρία και αν είναι αυτό και να ακούσεις τις επιλογές σου ... άλλωστε σε 2-3 μαγαζιά θα πας, όλα κι' όλα...
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,631
Απάντηση: Re: ΠΟΙΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ ΤΑ B&W 805S?

Εγώ έχω τα μονομπλόκ PA-1, οδηγώ τα Chario Ursa Major και είμαι πολύ ευχαριστημένος ... ποιότητα, ισχύς και καλός ήχος σε πολύ λογικές τιμές .... Απλά, καλό είναι να κουβαλήσεις ένα Π/Σ/Κ τα ηχεία σου, όσο φασαρία και αν είναι αυτό και να ακούσεις τις επιλογές σου ... άλλωστε σε 2-3 μαγαζιά θα πας, όλα κι' όλα...

Ωχ παλι Αθηνα ε; προτεινε (με πμ αν θελεις) αυτα τα 2-3 μαγαζια
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,631
Απάντηση: Re: ΠΟΙΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ ΤΑ B&W 805S?

Unico 100, Primare I 32, Luxman 505u.

Unico 100 ακουσα χθες, Primare i32 αποψε (+ Vinsent 236) , Luxman 505u εν Αθηναις αλλά ΠΟΥ;
 
Last edited:

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Απάντηση: Re: ΠΟΙΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ ΤΑ B&W 805S?

Unico 100 ακουσα χθες, Primare i32 αποψε (+ Vinsent 236) , Luxman 505u εν Αθηναις αλλά ΠΟΥ;

Η Golden Acoustics κοντά στο ΟΑΚΑ είχε πριν λίγους μήνες ένα demo. Κάνε τους ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Re: Απάντηση: Re: ΠΟΙΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ ΤΑ B&W 805S?

Ωχ παλι Αθηνα ε; προτεινε (με πμ αν θελεις) αυτα τα 2-3 μαγαζια

Απλά εννοούσα τον Ορφέα (έχω την εντύπωση πως έχει στην Λάρισα) για UR και Primare και την αντιπροσωπεία των xindak στον Πειραιά ... αν θέλεις, μπορείς να φέρεις τα ηχεία σου και σε μένα να ακούσεις τους μονομπλοκ...
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,631
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΠΟΙΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ ΤΑ B&W 805S?

Απλά εννοούσα τον Ορφέα (έχω την εντύπωση πως έχει στην Λάρισα) για UR και Primare και την αντιπροσωπεία των xindak στον Πειραιά ... αν θέλεις, μπορείς να φέρεις τα ηχεία σου και σε μένα να ακούσεις τους μονομπλοκ...

Εχει εδω ο Ορφεας, απο αυτον ακουω!
Αν ερθω Αθηνα θα σε επισκεφθω οπωσδηποτε, εκτος κι αν μεχρι τοτε...Αλλα θα´θελα να δοκιμασω και με Ζιντακ!



Συνεχεια δοκιμων:
Ο Primare i32 οπως μπηκε...βγηκε! Aσθμαινοντας και κουτσαινοντας!
Τωρα παιζει ο Vincent 236: Πιο δυνατος, πιο γεματος, τονισμενα (!!!) χαμηλα - εννοειται bass, treble εκτος- να ζεσταθει η προενισυτικη λαμπιτσα και βλεπουμε
 

vman

Senior Member
15 September 2012
697
Re: ΠΟΙΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ ΤΑ B&W 805S?

Αν κατέβεις Αθήνα να σε περιμένω σπίτι για ακρόαση;
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,631
Απάντηση: ΠΟΙΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ ΤΑ B&W 805S?

Λοιπον, εκπληξη ο Vincent 236, πολυ καλο μηχανημα τιμιωτατο για τα λεφτα του, ωραιος ηχος και πολυ δυνατος. Στο "παρα 20" αρκουσε για οικιακη ακροαση και στο "παρα 10" ...περισσευε ηδη, ψηλοτερα δεν τολμησα - ισως ειναι ετσι ρυθμισμενος να γκαζαρει στην αρχη! Αλλα αυτον τον ηχο καπου τον ξερω, οποτε...συνεχιζουμε!
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,631
Απάντηση: Re: ΠΟΙΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ ΤΑ B&W 805S?

Αν κατέβεις Αθήνα να σε περιμένω σπίτι για ακρόαση;

Θα ξερω απο μεσοβδομαδο (λεω να γιορτασω διπλη γιορτη στην Αθηνα - μαλλον η κυρα θα τη γιορτασει!). Θα εχουμε επαφη και μεσω Γιαννη