F&U MPFD3422H

achillevs

Established Member
30 June 2010
113
http://www.apothema.gr/f-u-mpfd3422h-74312p

εχει κανεις εμπειρια η πληροφοριες για τον εν λογω δεκτη;
ειναι στα 44,9 + 5,4 τα μεταφορικα για την περιοχη μου, βγαινει λιγο ακριβος, 50,3 συνολικα.

F&U MPFD3422H Ψηφιακός Δέκτης3422.JPG


  • Δέκτης επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης HD DVB-T (MPEG-4/H.264/AVC) με USB και λειτουργία PVR
  • Υποστήριξη λήψης ψηφιακών καναλιών υψηλής ευκρίνειας HD (ελεύθερων) 2 εξόδους SCART και 1 έξοδος HDMI
  • Υποστήριξη όλων των ψηφιακών καναλιών (ιδιωτικών και κρατικών)
  • Υποδοχη USB με δυνατότητα εγγραφής (PVR) και υποστηριξη εξωτερικου σκληρού δίσκου (μέσω USB και εξωτερικής τροφοδοσίας)
  • Υποστήριξη αρχείων βίντεο (υψηλής ανάλυσης mkv και υποστήριξη DOLBY AC3), μουσικής και φωτογραφιών
  • Υποστήριξη εξωτερικών υποτίτλων (και στα Ελληνικά) με δυνατότητα επιλογής μεγέθους χρώματος και φόντου
  • Ελληνικό και πολύγλωσσο μενού οθόνης OSD με ρύθμιση χρόνου και διαφάνεια εμφάνισης
  • Ψηφιακή έξοδος ήχου
  • Υποστήριξη λειτουργίας EPG και Ελληνικού Teletext
  • Λειτουργίες: Αυτόματη και χειροκίνητη αναζήτηση, γονικό κλείδωμα, λίστα αγαπημένων σταθμών
  • Συνδεσιμότητα: Είσοδος/Έξοδος κεραίας RF, 2 συνδέσεις SCART, σύνδεση HDMI, ομοαξονική έξοδος ήχου, υποδοχή USB
  • Περιέχονται: Τηλεχειριστήριο, Εγχειρίδιο
  • Διαστάσεις Συσκευής: 22 X 17 X 3,8
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Είμαι σίγουρος ότι κάπου έχω ξαναδεί αυτήν την φωτογραφία. Όχι σε F&U. Κάπου έχει συζητηθεί κάποιος κλώνος του. Αλλά δεν θυμάμαι καθόλου που.
"Υποστήριξη εξωτερικών υποτίτλων (και στα Ελληνικά) με δυνατότητα επιλογής μεγέθους, χρώματος, και φόντου."
Αυτό πιθανότατα σημαίνει M-Star. Δεν ξέρω ALI που να έχει τέτοια δυνατότητα.

"Ελληνικό και πολύγλωσσο μενού οθόνης OSD με ρύθμιση χρόνου και διαφάνεια εμφάνισης."
Αυτό υπάρχει σε όλους τους ALI αλλά σε λίγους M-Star. Αν είναι M-Star δηλώνει φροντισμένο λογισμικό.
Επίσης βλέπω πολλά κουμπιά μπροστά, οθόνη, και γράφει 2 Scart πίσω. Φορτωμένος φαίνεται ο δέκτης, κάτι που ίσως δικαιολογεί την τιμή. Ίσως θα έπρεπε να τον προσέξουμε. Περιμένουμε τον talos_2002 που σίγουρα θα βρει λεπτομέρειες.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
"Υποστήριξη εξωτερικών υποτίτλων (και στα Ελληνικά) με δυνατότητα επιλογής μεγέθους, χρώματος, και φόντου."
Αυτό πιθανότατα σημαίνει M-Star. Δεν ξέρω ALI που να έχει τέτοια δυνατότητα.

Νομίζω ένας απο τους τελευταίους F&U με ALi3801 έχει αυτή τη δυνατότητα.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Όμως τα 3801 δεν έχουν φόντο υποτίτλων. Επιπλέον τα ALi χρησιμοποιούνται για χαμηλότερο κόστος, ενώ αυτό ο δέκτης δεν έχει τέτοιο προσανατολισμό.
Θα ήθελα να έβλεπα το τηλεχειριστήριό του και αν το λογισμικό του έχει κάτι παραπάνω από τους άλλους δέκτες της F&U.
 

Sboulio

Established Member
4 June 2010
155
Λυπάμαι που δεν έχω χρόνο για λεπτομέρειες, αλλά πρώτα απ' όλα να πω ότι η φωτογραφία είναι λάθος... παρακάτω η σωστή:
MPFD3422H.jpg

φοράει MStar 7818 με υποστήριξη Dolby σε μεταλικό κουτί με display το οποίο εμφανίζει την ώρα όταν είναι σε stand by, ενώ έχει εξόδους HDMI και 2 SCART.
 
Last edited by a moderator:

achillevs

Established Member
30 June 2010
113
Σαν κατασκευη φαινεται πολυ καλος. Περιμενουμε εντυπωσεις απο καποιον που τον χρησιμοποιει.
Και κυριως τι γινεται με το προβλημα που εχει ο 7818 με τη σειρα καναλιων.
Αν λυθει αυτο το προβλημα και τον βρω στα 40 τελικο κοστος, ισως τον χτυπησω, αν και περιμενω μια
αναλογη συσκευη(σαν κατασκευη) με Αλι 3801.
 

hardtoid

New member
21 July 2012
36
Ειτε την μια εμφανιση έχει είτε την άλλη, ειναι πολυ πιθανο στην τιμη να συμπεριλαμβάνονται τα πολλα κουμπάκια της προσοψης. Πιθανον να κυκλοφορει ενα φτηνοτερο μοντελο με τα ιδια χρακατηριστικα, διχως κουμπακια. Οποιος δεν εχει λογο για κοντρολ προσοψης, τοτε ας το ψαξει πριν το αγορασει. Ολο και κατι θα γλυτωσει.
 
Last edited by a moderator:

joel76

Established Member
14 July 2012
115
Λόγω βλάβης εντός εγγύησης του δέκτη που είχα,μου στέλνουν αυτόν ως αντικατάσταση μιας και ο 2205 δεν υπάρχει..Τον έχει δουλέψει κανείς?
Θα ήθελα μια βασική πληροφορία..
Γράφει μεγάλα αρχεία ως 4 γίγα σε ένα αρχείο ή ενώ δείχνει μία εγγραφή στο δέκτη,όταν βάζεις το στικάκι τα σπάει ανά ένα γίγα όπως κάνει αυτός που έχω τώρα?
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Είναι δέκτης με M-Star 7818. Και το πιο συνηθισμένο για δέκτες με αυτόν τον επεξεργαστή είναι να κόβουν τις εγγραφές στα 4 GB. Αν γράφεις σε στικ FAT32 μπορεί να τα κόβει και στα 500 περίπου MB. Δεν θυμάμαι πια δέκτη με αυτόν τον επεξεργαστή να γράφει ενιαία αρχεία, και υπάρχει και η μικρή περίπτωση να τα κόβει και στο 1 GB, αλλά είναι πιο σπάνια περίπτωση. Κοινώς δεν έχω ιδέα!!! Αλλά γράφω βάσει εμπειρίας, και ελπίζω να απαντήσει πιο έγκυρα κάποιος κάτοχος του δέκτη.
 

joel76

Established Member
14 July 2012
115
Πήρα αυτόν το δέκτη τελικά μετά απο αντικστάσταση του 2205..Γρήγορη σάρωση καναλιών,εύχρηστο μενού,από θέμα ταινιών mkv κλπ δεν ασχολούμαι οπότε δεν έχω κάτι επί τούτου..
Πολύ καλή ποιότητα εικόνας,ίσως καλύτερη και απο το δέκτη funai 3469 που είχα προσωρινά,και μου κανε εντύπωση ότι ενώ η τηλεόραση είναι παλιά και στον 2205 άλλαζα την απεικόνιση σε 4:3 πληρη οθόνη,εδώ δεν χρειάστηκε να αλλάξω διαστάσεις,απότι είδα υπάρχει επιλογή AUTO και κατευθείαν έδειξε 4:3 πληρης οθονη..Από θέμα καναλιών/σάρωσης είναι καλυτερο και από τον 2205 και από τον 3469,πιο γρήγορο,μενού με τις επιλογές ευθεια γραμμη πάνω και όχι στο πλαι αριστερά..Γενικά καλές εντυπώσεις για εικόνα αλλά δυστυχώς όχι σε αυτό που με ενδιαφέρει----> εγγραφές..Μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι σε στικάκι FAT32(ενώ φυσικά φαίνεται ΜΙΑ εγραφή στο δίσκο) στον υπολογιστή κόβει τα αρχεία στα 500 ΜΒ και μάλιστα στο φακελο που κάνει την εγγραφή,το πρώτο μέρος της εγγραφής είναι κανονικά βίντεο με κατάληξη .mts ενώ το δεύτερο αρχείο είναι ένα άσπρο παραλληλογραμμο .mts1 που όταν το κλικάρεις σου λεει ότι δεν μπορει να το ανιχνεύσει κλπ και πρέπει να το μετονομάσεις σε mts για να φανει το βίντεο..Και υπόψην ότι έχει επιλογή για μέγεθος αρχείου το οποίο και ρύθμισα στα 4 gb...Για το λόγο αυτό θα μπει στην άκρη μαλλον..εκτός αν πρέπει να δοκιμάσω σε ntfs στικακι/σκληρό..
 
Last edited by a moderator:

joel76

Established Member
14 July 2012
115
Κάποιες φωτό του δέκτη:
2m7b0bd.jpg
[/IMG]
mvq2hw.jpg
[/IMG]
zl5gg1.jpg
[/IMG]
 

joel76

Established Member
14 July 2012
115
Προς αποκατάσταση των όσων αναφέρω πιο πάνω,τελικά αν η εγγραφή γίνει με δισκο διαμορφωμενο σε NTFS ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ...
Δοκίμασα να γράψω σε εξωτερικό σκληρο NTFS και οταν τον έβαλα στον υπολογιστή μου δειξε ΕΝΑ ΑΡΧΕΙΟ 1,23 GB...
 

joel76

Established Member
14 July 2012
115
Re: Ποιον ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

Δοκιμασα να κανω εγγραφη στον FUNAI 3422 σε εξωτερικο σκληρο με διαμορφωση NTFS..εγραψε ενα αρχειο 1,23GB χωρις να το σπασει σε μικροτερα αρχεια..οταν εβαλα το δισκο στον υπολογιστη,ηταν ενα αρχειο 1,23 GB σε μορφη H264-MPEG-4 (το ειδα στο vlc).
Επειδη το φλασακι που εχω για εγγραφες ειναι FAT32 αν το διαμορφωσω σε NTFS υπαρχει περιπτωση να χαλασει;
 

joel76

Established Member
14 July 2012
115
Re: Ποιον ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

Οκ,ουτως ή αλλως δεν ηθελα κατι αλλο,ευχαριστω για την απαντηση!