ολοκληρωμένος για Audio spectrum Artemis

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,913
επαρχια
Έχω τα Αrtemis V2 και ψάχνω ολοκληρωμένο ενισχυτή. Έχω υπόψη μου τους Teac ai-2000, Yamaha As-2000 και τον primare I30. Θα ήθελα τη γνώμη όσων εχούν εμπειρία από τους παραπάνω ενισχυτές.
Δε θέλω λαμπάτο όμως. Αν έχετε και κάποιον άλλο να προτείνετε, ευχαρίστως.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,913
επαρχια
Ο χώρος μου είναι 35m^2 περίπου και ακούω και σε υψηλές εντάσεις αν το απαιτεί η μουσική και η διάθεσή μου. Ακούω κλασσικό rock, ethnic, λίγη jazz, αλλά και ακουστικό υλικό.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,705
Athens
primare δαγκωτο,προφανως τον εχεις βρει μεταχειρισμενο,αν ειναι σε καλη κατασταση παρτον.

i30a.jpg
 

dimitris_av

AVClub Enthusiast
9 January 2011
992
Κηφισια Αττικής
Βασικά τα μοντέλα που έχεις επιλέξει είναι μια χαρά. δεν έχω λόγο να σου αραδιάσω περισσότερα μοντέλα μιας που το καθένα θα που προσφέρει και διαφορετική χροιά στον ήχο και αυτό είναι υποκειμενικό για τον καθένα και παίζει ρόλο η καλωδίωση οι πηγές σου...κλπ. Θεωρώ τον primare πρώτο σαν τεχνογνωσία-κατασκευή και τον yamaha μετά. Τον teac δεν τον ξέρω...
απο εκεί και πέρα εγώ θα κοίταζα και σετ προ τελικού-τελικών αν σε παίρνει το μπάτζετ σου.
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
primare , a-s2000 ειναι εξαιρετικοι. Απλα για το χωρο σου και για παιζεις σε υψηλες εντασεις αβιαστα , ισως σου κανει και ο Harman HK990 με την μεγαλη ισχυ και ολα του τα καλουδια.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,913
επαρχια
Βασικά τα μοντέλα που έχεις επιλέξει είναι μια χαρά. δεν έχω λόγο να σου αραδιάσω περισσότερα μοντέλα μιας που το καθένα θα που προσφέρει και διαφορετική χροιά στον ήχο και αυτό είναι υποκειμενικό για τον καθένα και παίζει ρόλο η καλωδίωση οι πηγές σου...κλπ. Θεωρώ τον primare πρώτο σαν τεχνογνωσία-κατασκευή και τον yamaha μετά. Τον teac δεν τον ξέρω...
απο εκεί και πέρα εγώ θα κοίταζα και σετ προ τελικού-τελικών αν σε παίρνει το μπάτζετ σου.

Για το σετ προ -τελικο δεν νομίζω γιατί τα ηχεία μάλλον θα είναι λίγα γι' αυτό. Έχω ακούσει τον primare λίγο και μου φάνηκε πως να το πως "ευγενικός" και του 'λειπε ζωντάνια. Τον σκέφτομαι όμως. Τους άλλους δυο δεν τους έχω ακούσει καθόλου.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Τον Primare τον έχω εγώ και τον διάλεξα μετά από αρκετές ακροάσεις ενισχυτών...All around ενισχυτής,ταχύτατος με πολύ καλές χροιές...Τείνει προς την ουδετερότητα...
Στα χρήματα που τον βρήκες δεν ξέρω αν έχει αντίπαλο....
Αν θες μπορούμε να κανονίσουμε να τον ακούσεις (αν ''ανέβεις'' Αθήνα κάποια στιγμή)...
Στα + ότι έχει δυο ισορροπημένες εισόδους..
Στα - η απουσία ενσωματωμένου phono stage και οι διάφορες ευκολίες που προσφέρουν οι νεότεροι ενισχυτές της κατηγορίας...
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,913
επαρχια
Τον Primare τον έχω εγώ και τον διάλεξα μετά από αρκετές ακροάσεις ενισχυτών...All around ενισχυτής,ταχύτατος με πολύ καλές χροιές...Τείνει προς την ουδετερότητα...

Σ' ευχαριστώ. Μήπως μπορείς να αναφέρεις ποιούς άλλους ενισχυτές άκουσες και με ποιά ηχεία-πηγή?
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
...ίσως να έριχνες μια ματιά σε κάποια σχετικά οικονομικά σετ προ -τελικών της Ροτελ ή και της Audiolab.Είναι ότι πρέπει για αυτό που τα θέλεις.Επίσης αν τροφοδοτήσεις σωστά το οποιοδήποτε ηχείο ,τόσο καλύτερα θα παίξει σε σημείο να μην πιστεύεις στα αυτιά σου για την αλλαγή, όποτε αν τις εξαιρέσουμε υπερβολές φυσικά ποτέ καλό θα είναι να τροφοδοτούμε το οποιοδήποτε ηχείο σωστά και επαρκως.Θα κοίταγα επίσης και κάποιον ΝΑD.Από πηγές τι θέλεις να συνδέσεις πάνω του?? Θέλεις να έχει ενσωματωμένο phono...?
Αυτοι οι ολοκληρωμένοι που σκέφτεσαι είναι οκ,προσωπικά θα πήγαινα σε yamaha για διάφορους λόγους ...
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,913
επαρχια
Yπάρχει CD player το Arcam FMJ cd33 και πικαπ το project RPM9 με κεφαλή ortofon cadenza & phono asr mini basis. Οι ακροάσεις είναι 70-30 βινύλιο-cd. Κι αν έχει ενσωματωμένο phono o ενισχυτής δεν με πειράζει.
Πιστεύω ότι αυτοι οι ολοκληρωμένοι που αναφέρω έχουν επαρκή ισχύ για τα ηχεία μου. Δε θα 'λεγα όχι σε ζεύγος προ-τελικού, αλλά μήπως είναι υπερβολή?
Αν θυμάμαι καλά διάβασα ότι τα Rotel δεν αντιπροσωπεύονται στη χώρα μας. :frown:
 
Last edited:

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Yπάρχει CD player το Arcam FMJ cd33 και πικαπ το project RPM9 με κεφαλή ortofon cadenza & phono asr mini basis. Οι ακροάσεις είναι 70-30 βινύλιο-cd. Κι αν έχει ενσωματωμένο phono o ενισχυτής δεν με πειράζει.
Πιστεύω ότι αυτοι οι ολοκληρωμένοι που αναφέρω έχουν επαρκή ισχύ για τα ηχεία μου. Δε θα 'λεγα όχι σε ζεύγος προ-τελικού, αλλά μήπως είναι υπερβολή?
Αν θυμάμαι καλά διάβασα ότι τα Rotel δεν αντιπροσωπεύονται στη χώρα μας. :frown:


η καλη ενισχυση ποτε δεν ειναι υπερβολη. Εξαλλου ο προ-τελικος σου θα ειαι πανω κατω στην κατηγορια τιμης του ηχειου, οποτε..
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,632
Παντως ο Harman kardon 990 ανταποκρινεται πληρως στις απαιτησεις των Artemis, οπως διαπιστωσα κατα την προσφατη αναζητηση ηχειων. Δεν πηρα αυτα τελικα γιατι (ως γνωστον!) τετοια ηχεια ειναι παντελως ακαταλληλα για τον χωρο μου, με αποτελεσμα να στραφω στα B&W 805s αλλα να αλλαξω ενισχυτη. Αν σε ενδιαφερει ειναι πληρεστατος σε συνδεσεις και ρυθμισεις, ρηβιου εδω: http://avmentor.gr/reviews/group_test_integrated_amps_2010_4.htm
1001_Harman-Kardon-HK990_3.jpgharman_kardon_hk990 2.jpg
 
Last edited by a moderator:

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,913
επαρχια
Re: Απάντηση: ολοκληρωμένος για Audio spectrum Artemis

Παντως ο Harman kardon 990 ανταποκρινεται πληρως στις απαιτησεις των Artemis, οπως διαπιστωσα κατα την προσφατη αναζητηση ηχειων. Δεν πηρα αυτα τελικα γιατι (ως γνωστον!) τετοια ηχεια ειναι παντελως ακαταλληλα για τον χωρο μου, με αποτελεσμα να στραφω στα B&W 805s αλλα να αλλαξω ενισχυτη. ]

Με τι ενισχυτη παίζεις τα B&W 805s ?
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Δεν είναι υπερβολή..αυτό προσπαθω να σου πω και εγω,μιλάμε πάντα για φυσιολογικές για την κατηγορία τιμής καταστάσεις .Για τα Ροτελ δεν ξερω αν και έχω ενισχυτικά της εταιρίας,ένα τηλέφωνο θα λύσει τις απορίες.Εν πάση περιπτώση οι προτάσεις μου παραμένουν...Rotel ,Nad, Audiolab και μετά Υamaha κλπ...εταιρίες σοβαρές με καλό λόγο τιμής/απόδοσης και καλή ποιότητα κατασκευής.
 
Last edited:

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,913
επαρχια
Re: Απάντηση: ολοκληρωμένος για Audio spectrum Artemis

Harman Cardon ή Nad.
Tα Artemis είναι ηχεία πού για ν'αποδώσουν σωστά,πρέπει να οδηγούνται από ρωμαλέους ενισχυτές

Nad ποιο μοντέλο?
Τι να πω. Δηλ. τα 100W/κανάλι π.χ του primare ή τα 125W του Teac δεν μπορούν να φέρουν στο μέγιστο της απόδοσής τους τα Artemis και πρέπει να τους ρίξω 150W/κανάλι?
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Οσο περισσοτερο μεγαλωνει ο χωρος, τοσο μεγαλυτερη η αναγκη απο πλευρας ενισχυτη για περισσοτερα σωστα βατ για να φτανει αβιαστα σε ικανες σταθμες.