Philips 42PFL4307H : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

invader7

New member
16 October 2012
56
Καλησπέρα , αγόρασα την συγκεκριμένη τηλεόραση απο τον κοτσόβολο 700 http://www.skroutz.gr/s/1929790/Philips-42PFL4307H.html

Εντυπωσιακή αλλαγή σε σχέση με την προηγούμενη samsung 37'' lcd. Σε γενικές γραμμές δεν είμαι ξετρελαμένος , πέρα απο το γεγονός οτι αγόρασα νεα συσκευή :award:. Δεν ξέρω τι θα έπρεπε να περιμένω και γιατί δεν ξετρελάθηκα κιόλας....

Καταρχήν δεν μάρεσε το menu είναι λίγο σπαστικό στον χειρισμό και δεν ανταποκρίνεται τόσο γρήγορα, επειδεί ήμαστε συνηθισμένοι σε pc iphone ipad και γενικά πιο γρήγορες συσκευές , η καθυστέρηση αυτή είναι εμφανής... Το κόλπο "smart tv" δεν με ξεγέλασε, ήξερα απο την αρχή πως θα μου είναι άχρηστο και έτσι είναι... οκ άλλος ένας τρόπος για να μπαίνουμε στο fb :) ... To youtube και το dailymotion είναι καλή φάση όμως....

Πάμε παρακάτω , αφού έφαγα λίγη ώρα να βάλω τα κανάλια στην σειρά που τα ήθελα γιατί όπως είπαμε το μενου είναι περίεργο και ψιλοκολλάει... Πατώντας πίσω σε μερικά υπομενού σημαίνει πήγαινε με στο κυρίως μενού , σε κάποια άλλα σημαίνει βγες τελείως απο το μενού πράγμα που δεν βολεύει καθόλου. Φτάσαμε τώρα και στις ρυθμίσεις της εικόνας..... Εδώ θα χρειαστώ την βοήθεια σας.

έχει μια επιλογή pixel plus hd με αρκετές ρυθμίσεις , πρέπει να σας τις πω όλες ή είναι ίδιες σε όλες τις συσκευές με την τεχνολογία pixel plus hd , "πρέπει" να αλλάξω κάτι ; κάποια πρόταση για καλύτερη εικόνα ;

Εκτός απο αυτό με ενδιαφέρουν κ άλλες 2 ρυθμίσεις
-Αντίθεση οπίσθιου φωτισμού : αυτό το έβαλα στο 85% , δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια χρυσή τομή και εδώ.... φωτεινότητα κάπου στο 50 55 %

-Μείωση θορύβου : Οχι , μετρια , υψηλή , απο ότι θυμάμαι , τώρα είναι μέτρια...

Είχε 2 γυαλιά μαζί της , απο το λίγο που διάβασα στο ιντερνετ είναι polarized , καθώς δεν είναι ούτε χρωματιστά αλλά ούτε απο αυτά με την μπαταρία. Η ερώτηση μου είναι , θα δουλεύει με μια ταινία τύπου 1080p.BluRay.3D.Half-SBS.DTS.x264 , SBS = side by side... Ή τζάμπα την κατεβάζω ; μόλις δοκιμάσω θα σας πω εντυπώσεις για την εικόνα... Θέλω να πω , πρέπει να κατεβάζω 3D περιεχόμενο με κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά μιας και έχω τα συγκεκριμένα γυαλιά;

Τα αυξημένα Hz σε σχέση με την παλιά μου τηλεόραση είναι στα συν της συσκευής και μπορείς να το καταλάβεις αμέσως αφού η κίνηση είναι πιο ομαλή. Έβαλα να δω κ λίγο μπάλα , απο ένα dreambox κλόνο που έχω , και αυτό που δεν μάρεσε είναι πως δεν βλέπω αλλαγή σε σχέση με την παλιά tv ίσως να φταίει το dreambox αλλά δεν είμαι σίγουρος.... το πρόβλημα δηλαδή είναι πως σε ζαλίζει κάπως κατά την κίνηση της εικόνας μέχρι να κάνει κοντινό πλάνο.

Ευχαριστώ
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Την είδα τις προάλλες σε κατάστημα με ηλεκτρικά και δεν μου γέμισε το μάτι. Ειδικά τα μενού μια και το αναφέρεις ήταν πολύ slow motion.

Βέβαια εσύ πληρώνεις άρα και αποφασίζεις.
 

invader7

New member
16 October 2012
56
Re: Απάντηση: Philips 42PFL4307H : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ο media player απο ότι φαίνεται είναι για τα ..... να μην πω... Βλέπει αυτόματα το pc χωρίς κάποιο πρόγραμμα και τα mkv που έχω στον φάκελο δεν τα εμφανίζει καν... τo Άγρια πανίδα.wmv που έχουν απο default τα windows παίζει μια χαρά....

Έβαλα το xbmc στο pc, και τώρα εμφανίζει τα mkv αλλά τα έχει με X και λέει μη υποστηριζόμενος τύπος...

Έβαλα το tversity, και τα παίζει τα mkv , έχω βάλει να μην κάνει transcode , αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω πως παίζει απο το ένα και πως δεν παίζει απο το άλλο.... Επίσης οι υπότιτλοι δεν εμφανίζονται... ούτε σε .srt ούτε .sup ούτε σε .idx , δοκίμασα με το 3Dsubtitler , και δεν έκανε τπτ.. στικάκι δεν έχω για να δοκιμάσω καρφωτά πάνω στην tv. Α! δεν υποστηρίζει DTS ήχο.... βρήκα τρόπο να κάνω γρήγορα και αυτόματα την μετατροπή των mkv απο DTS σε AC3 , αλλά θα έπρεπε να το υποστηρίζει.

Το 3D είναι κάτι διαφορετικό αλλά σε ζαλίζει και δεν είναι για πολλές ώρες... Για καλύτερο 3D μπορώ να πάρω γυαλιά με μπαταρία που ανοιγοκλείνουν αντι για αυτά που έχω ή δεν θα δω διαφορά γιατί είναι θέμα τηλεόρασης ;
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μια απορία έχω , πως κατέληξες στην συγκεκριμένη τηλεόραση? Από ότι θυμάμαι δεν στην πρότεινε κάποιος σαν καλή αγορά.

Γενικά το 3D όπως έχω ξαναπεί είναι ένα σχεδόν άχρηστο έξτρα. Οι τηλεοράσεις με παθητικό έχουν πιο ξεκούραστο οπότε αν σε κουράζει και αυτό δεν γίνεται να κάνεις κάτι. Φυσικά δεν έχει νόημα να πάρεις γυαλιά από active τηλεοράσεις γιατί είναι τελείως διαφορετική τεχνολογία.
 

invader7

New member
16 October 2012
56
Είχα καταλήξει σε 3-4 , η μια ήταν πλάσμα και δεν ήθελαν στο σπίτι γιατί "είναι παλιά τεχνολογία" ενω θα ήταν η καλύτερη επιλογή για μας , η άλλη ήταν samsung και επειδεί είχαμε samsung μέχρι τώρα και εμφάνισε το πρόβλημα με το πάνελ είπαμε όχι πάλι ίδια μάρκα και έτσι έμεινα με μια Panasonic και την Philips και καταλήξαμε σε αυτήν...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Οκ καθαρά από περιέργεια σε ρωτάω.

Για τα προβλήματα με τον media player μπορείς να δεις κάποιον εξωτερικό για να γλιτώσεις τις μετατροπές και το χάσιμο χρόνου.

Κοίταξε στο τμήμα media players του avclub.
 

invader7

New member
16 October 2012
56
Ε θα τρελαθώ !!! Χρησιμοποίησα ένα εργαλειάκι για να κάνω muxing τους υπότιτλους (απο .srt) μέσα στο mkv και να έχω ένα αρχείο .mkv χωρίς αρχείο υποτίτλων... και ΔΕΝ παίζει ούτε αυτό !! απο οτι κατάλαβα η τηλεόραση ξεχωρίζει κάθε κομμάτι του mkv , audio-subs και ότι υποστηρίζει το παίζει , πχ έχει DTS ήχο και subs ; θα παίξω μόνο το βίντεο.... ΕΛΕΟΣ !! νόμιζα οτι θα τους έβλεπε σαν ενσωματωμένους .....
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Τι ήθελες και εσύ τα πειράματα? Μπορούσες να αγοράσεις κάποιο δοκιμασμένο μοντέλο.

Αν πάντως δεν είσαι ευχαριστημένος και έχεις κρατήσει την κούτα μπορείς να επικαλεστείς Dead on Αrrival και να την δώσεις πίσω και να πάρεις κάποια άλλη.

Όλοι οι πελάτες υποχρεούνται να αποσυσκευάσουν και να ελέγξουν τα είδη καθώς και να ειδοποιήσουν την εταιρία σχετικά, σε περίπτωση αισθητικών ελαττωμάτων εντός 10 ημερών. Μετά το πέρας των 10 ημερών θεωρείται ότι τα είδη παρελήφθησαν σε άριστη κατάσταση.

http://www.kotsovolos.gr/site/stcontent.jsp?cmsid=z5vYWXi0r8CKky
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Οι φίλιπς δεν παίζουν DTS, ενώ εξωτερικούς υπότιτλους θέλουν σειρά 6000 ή μεγαλύτερη νομίζω.
 

invader7

New member
16 October 2012
56
Τι ήθελες και εσύ τα πειράματα? Μπορούσες να αγοράσεις κάποιο δοκιμασμένο μοντέλο.

Αν πάντως δεν είσαι ευχαριστημένος και έχεις κρατήσει την κούτα μπορείς να επικαλεστείς Dead on Αrrival και να την δώσεις πίσω και να πάρεις κάποια άλλη.

Όλοι οι πελάτες υποχρεούνται να αποσυσκευάσουν και να ελέγξουν τα είδη καθώς και να ειδοποιήσουν την εταιρία σχετικά, σε περίπτωση αισθητικών ελαττωμάτων εντός 10 ημερών. Μετά το πέρας των 10 ημερών θεωρείται ότι τα είδη παρελήφθησαν σε άριστη κατάσταση.

http://www.kotsovolos.gr/site/stcontent.jsp?cmsid=z5vYWXi0r8CKky

Ε είδα πως υποστηρίζει .mkv και δεν φαντάστηκα πως έπρεπε να δω κάτι άλλο , νόμιζα πως το DTS θα ήταν για κάποια άλλη χρήση... όσο για του υπότιτλους αν στο 2012 δεν υποστηρίζει υπότιτλους τότε τι να πω... τελικά μεγάλη φαντασία είχα... κοινώς την πάτησα , ενδιαφέρον αυτό που λες αλλά δεν έχει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα η τηλεόραση και δεν μπορώ να παω να μαλώνω με τον κοτσόβολο γιατί η philips δεν υποστηρίζει subs και dts..

Οι φίλιπς δεν παίζουν DTS, ενώ εξωτερικούς υπότιτλους θέλουν σειρά 6000 ή μεγαλύτερη νομίζω.

Έβαλα το http://www.ps3mediaserver.org/ και παίζω μέχρι 720p με P4 μηχάνημα , παίζει και dts και subs είτε εξωτερικούς είτε muxed.... δεν φαίνεται να χάνει σε ποιότητα , αλλά και πάλι είναι transcode δεν σηκώνει 1080p ή 3D όπως θα ήταν το ιδανικό...
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Ίσως να δοκίμαζες στοκ κωτσόβολο να πεις ότι θα ήθελες άλλη μάρκα, επειδή η υποστήριξη mkv δεν είναι η αναμενόμενη (ότι λείπουν οι υπότιτλοι). Δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει.

Είχα αγοράσει μια 46 9705 το 2010, και είχα θυμώσει τότε επειδή δεν υποστήριζε EPG. Μετά από λίγη πίεση, δέχτηκε η φίλιπς να μου επιστρέψουν τα χρήματα που είχα δώσει + τα χρήματα για τα 3Δ γυαλιά (αν και τελικά την κράτησα την τηλεόραση).
 

kostas_dr

AVClub Enthusiast
22 November 2010
1,112
City of Athens
invader αγόρασε έναν εξωτερικό media player και ξεμπέρδεψες. Μην κάνεις άλλους πειραματισμούς που είναι, το πιθανότερο, χάσιμο χρόνου.
 

spermnator

New member
3 June 2008
82
Καλησπερα.Φιλος μου την αγορασε και δεν παιζει υποτιτλους,οπως κ εσεις λετε..
Εχουμε καποιο νεο?υπαρχει καποια αναβαθμιση της tv με στικακι απο το σαητ της philips ωστε να αναγνωριζει εξωτερικους υποτιτλους η τιβι?
 

bill_37

New member
18 July 2012
6
Συμφωνα με το επισημο φορουμ της φιλιπς δεν υπαρχει περιπτωση να αναπαραγει ελληνικους υποτιτλους σε μορφη σρτ η φετινη σειρα αλλα και αλλες γλωσσες που βεβαιως δεν μας ενδιαφερει.Δεν ξερω αν δεν περιλαμβανονται οι ακριβες σειρες,απο 6000 και πανω,στις οικονομικοτερες ομως εχει ξεκαθαριστει πως δεν προκειται ουτε στο μελλον.Η λυση οπως εχει γραφτει ειναι ή media player ή καποιος δεκτης mpg4 ή δορυφορικος, για οσους εχουν τετοια ενδιαφεροντα, με παρομοιες δυνατοτητες.Εγω παντως αλλαξα το s/w σε εναν edission 2 σε 1 που ειχα απο πριν και τον μετετρεψα σε μια χαρα media player αν και οι υποτιτλοι βγαινουν καπως χοντροκομμενοι.
 

achillevs

Established Member
30 June 2010
113
Την ειδα σε προσφορα στα 489 και θελω να σχολισετε 2 πραγματακια.

Την αποδοση σε 2Δ και 3Δ.
Αν δουλευει το το PVR.
Toν media player τον ξεχναω.

Επειδη δεν θελω να ανεβω σε χρηματα, σε σχεση με δυο μοντελακια ακομα τι να προτιμησω?
1. Samsung 40" 6030 στα 489
2. LG 42" 615S στα 549
 

pariah

New member
29 December 2012
1
Χτές αγόρασα την 42PFL4307K/12 η οποία είναι σχεδόν ίδια με την 4307Η που συζητάτε κι εσεις εδω μεσα. 489Ε , καλή τιμη λεω γι αυτα που δίνει. Αμ δε!!!
Δεν υποστηρίζει στο smarttv φλασηπλαυερ
Το μενου ειναι περίεργο , αργο , κολλάει και λιγο άβολο.
Και το βασικότερο , δεν υποστηρίζει ελληνικους υπότιτλους!
Το πρόβλημα αυτοι λύνεται πολυ εύκολα με ενα merge σε ταινίες avi και mkv οπου έχουμε τους αντιστοιχους srt υποτιτλους
Αυτο που δεν λύνεται ειναι οι υπότιτλοι σε mkv 3d ταινιες. Εκεί οταν προσπαθείς να κανεις muxing το srt τους βγάζει διπλους , όταν το srt το κανεις idx ή ass και το ενσωματώσεις δεν τους δείχνει καθόλου , αρα απο υπότιτλους μαλλον μονο srt υποστηρίζει και οχι ελληνικά. Εγω δεν εχω πρόβλημα τα βλέπω και στα αγγλικά αλλα δεν μπορουν να δουν αλλοι. Εχει βρει κανενας καμια λύση? (αμφιβάλλω βέββαια) αλλα ειπα να ρωτησω. Επίσης σε περίπτωση οπου δεν βρω λυση , ποιον media player μου προτείνετε για αγορα που να παιζει εννοείται 3d mkv με ελληνικους υπότιτλους ξεχωριστά?
Οσον αφορα την ποιότητα εικόνας είναι αρκετα καλη και το 3d σε γενικές γραμμές καλό.