Xoro HRT 7515

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Κι αυτός με Mstar 7818 είναι.
Οι κυριότερες διαφορές είναι ότι αυτός έχει εξωτερικό τροφοδοτικό, δεν έχει οθόνη, ενώ και το κουτί του είναι πλαστικό αντί του μεταλλικού του 7520.
Μου φαίνεται ότι μειώνουν το κόστος απλώς. Θα συνέχιζα να προτιμώ τον 7520 λόγω οθόνης, αλλά κυρίως λόγω μεταλλικού κουτιού, ενώ νομίζω ότι θα συνεχισθεί να κυκλοφορεί κανονικά ο 7520 και ο 7515 θα είναι μια λίγο φθηνότερη επιλογή.
 
Last edited by a moderator:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
To eshop αναφέρει οθόνη και μεταλλικό περίβλημα για τον Xoro 7515, αλλά δεν νομίζω ότι ισχύουν. Στις φωτογραφίες του site της xoro δεν φαίνεται οθόνη, και το κάλυμμα μου φαίνεται και εμένα πλαστικό. Το εξωτερικό τροφοδοτικό μειώνει την θερμοκρασία και αντικαθίσταται πιο εύκολα σε περίπτωση βλάβης. Είναι θετικό. Το πλαστικό κάλυμμα για μένα δεν είναι πρόβλημα. Είχα δύο δέκτες με πλαστικό κάλυμμα που δούλευαν με τους 40 βαθμούς του Ιουλίου και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Εξάλλου και οι τηλεοράσεις πλαστικές είναι. Η βιομηχανία το έχει λύσει αυτό το θέμα εδώ και χρόνια και δεν νομίζω ότι ένα πλαστικό κάλυμμα θεωρείται μείον. Πάρα πολλές συσκευές έχουν πλαστικό κάλυμμα. Έχετε πιάσει τρυπάνι ή τριβείο χειρός μετά από λίγη ώρα χρήσης; Ζεσταίνονται πολύ, έχουν όμως πλαστικό κάλυμμα.
Θετικό του 7515 είναι η έξοδος Analog Audio (2.5 mm jack) όπως την γράφει. Πολύ λίγοι δέκτες έχουν τέτοια έξοδο. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει ήχο Dolby (AC3). Στις προδιαγραφές του δεν γράφεται στην επιλογή Audio όπως γράφεται στον 7520. Γράφεται όμως στην επιλογή HD Media Player όπως και στον 7520.
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
To manual του δέκτη αναφέρει:
6. Supported subtitles: Subrip (SRT), Micro-DVD (SUB), Sami (SM). Internal subtitles are not supported

7. Supported audio formats are:

• MPEG-4: AC3, MP3, AAC (LC ou HE)

• MPEG-2: MP2/MPA, AC3

Στα υποστηριζόμενα αρχεία βιντεο δεν βλέπω DivX, μόνο MPEG4 & Xvid. Ακόμα και η Xoro δεν θέλει να πληρώσει δικαιώματα για τα DivX;
 
Last edited by a moderator:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Ναι, στο μενού γράφει έτσι, αλλά στα χαρακτηριστικά του δέκτη γράφει

"Audio:
Standard: ISO/IEC 11172 Layer I & II
Sampling Frequenz: 32, 44.1 & 48kHz"

ενώ στον 7520 γράφει

"Audio:
Standard: ISO/IEC 11172 Layer I & II, AC3, E-AC3
Sampling Frequenz: 32, 44.1 & 48kHz"

Παρακάτω όμως γράφει και στους δύο

"HD Media Player:
Audioformate: MPEG, MP3, AC3, AAC"

Μάλλον στο πάνω μέρος θα πρέπει να έχει γίνει παράλειψη και να ξέχασαν να το γράψουν.
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Ποιες οι διαφορες του με τον παλιο xoro 7600 ? Aυτο που λεει 100% συμβατοτητα με τις εκπομπες της ert hd, ο 7600 δεν το εχει πχ ?
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
O Xoro 7600 έχει επεξεργαστή M-Star 7828. Ο Xoro 7515 έχει τον νεώτερο M-Star 7818. Ο 7600 με τα λογισμικά XORO 7500 και κυρίως Strong 8110 είναι από τους καλύτερους M-Star 7828. Οι διαφορές είναι κάποιες βελτιώσεις στον media player στους M-Star 7818. Στα κανάλια ελάχιστες διαφορές έχουν, ειδικά με το λογισμικό Strong 8110 που έχει ρυθμιζόμενη διάρκεια μπάρας πληροφοριών. Κάτι που υπάρχει και είναι θετικό σε κάποιους M-Star 7818. Kαι το λογισμικό Strong 8110 είναι το μόνο λογισμικό που δίνει αυτήν την δυνατότητα σε M-Star 7828. Από την άλλη οι M-Star 7818 έχουν κάποια θέματα που δεν υπήρχαν στους M-Star 7828. Όπως ότι μερικοί χάνουν την σειρά των καναλιών. Ή υπάρχουν παράπονα ότι μερικοί 7818 δεν έχουν τόσο καλή ποιότητα εικόνας όσο οι παλιότεροι 7828. Γενικά όσοι έχουν έναν καλό M-Star 7828 δεν αισθάνονται και πολύ μειονεκτικά σε σχέση με τους M-Star 7818. Και οι δύο κατηγορίες επίσης είναι συμβατοί με ΕΡΤHD.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Kαλημερα εχω τον εν λογω δεκτη,ο οποιος απο χθες οταν "ανοιγει" εμφανιζει το αρχικο λογοτυπο αλλα μετα κανει συνεχως reboot και δεν προχωρα στο menu.Καμμια ιδεα πριν τον παω για αλλαγη ;
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
To εχω κανει...ασε εμεινε η μανα μου χωρις τηλεοραση ,αναλογικα εδω παιζει η ερτ και το tv100 ! και ολο μου ελεγε mega δεν θα δω ; :flipout:

OΥΠΣ sorry για το διπλο post...
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Ποιο διπλό ποστ; :p

Ζόρικα τα πράγματα. Δεν μπορεί να φορτώσει το λογισμικό του. Δοκίμασε να τον ανοίξεις χωρίς κεραία πάνω του μήπως και...

Κανένα combo δέκτη δεν έχεις να της δώσεις μέχρι να βρεις άκρη; :smile:
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Εχω ενα στο μαγαζι (που ομως εχει δυσκολο menu) και μαλλον θα παω αυτον ή θα παρω και εναν ακομα....το σκεφτομαι :p

Ζόρικα τα πράγματα. Δεν μπορεί να φορτώσει το λογισμικό του. Δοκίμασε να τον ανοίξεις χωρίς κεραία πάνω του μήπως και...
Τελικα μολις τωρα,γατος εισαι :SFGSFGSF: ,δυστηχως μονο για μια φορα ομως,δουλεψε χωρις κεραια και hdmi.Mολις τον εκλεισα παλι τα ιδια.Τωρα και χωρις κεραια,hdmi κανει συνεχως rebot,firmware δεν βρισκω πουθενα μηπως και ξαναανοιξει εστω μια φορα και τον φλασαρω...
 
Last edited by a moderator:

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Ειναι στην εγγυηση; Αν οχι ανοιξε τον και κανε μια οπτικη επιθεωρηση.
Τον ειχες με αυτοτροφοδοτουμενο δισκο;
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Ειναι στην εγγυηση; Αν οχι ανοιξε τον και κανε μια οπτικη επιθεωρηση.
Τον ειχες με αυτοτροφοδοτουμενο δισκο;

Εχει εγγυηση,αλλα το e-shop δεν τον εχει διαθεσιμο και δεν μπορω να αφησω την μαμα μου χωρις tv. Αντε μπηκε παλι στο menu ....firmware που εχει ; Παντως στο xoro.de δεν βρηκα !
Σε scart το ειχα στην μανα μου δεν αλλαζει κατι,δισκο δεν εχω πανω.
 
Last edited:

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Παιδια ευχαριστω για την βοηθεια, με επαναφορα στις αρχικες ρυθμησεις δεν εχει διαφορα.Τωρα οταν ξαναμπει στο menu,θα τον φλασαρω αν και δεν νομιζω να αλλαξει κατι...