Επιλογή τηλεόρασης για σαλόνι

Har.angel

New member
11 January 2010
53
Απόσταση θέασης 2,5 μ χρήση τηλεοπτικό πρόγραμμα, ταινίες (2D κυρίως και λιγότερο 3D) gaming τα παιδιά.
Επιλογές Sony 46HX850, Sony 46HX750,Samsung 40ES7000 και Samsung 40ES6700 και τελευταία μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον η Panasonic P50ST50 (plasma). Ποια είναι η γνώμη σας. Αξίζει η Panasonic που ακούω ότι έχει ωραία εικόνα.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,489
Άν η κυρια θέαση θα είναι με αρκετά φωτισμένο τον χώρο ή μερα, καλύτερη η 750 με μη γυαλιστερή επιφάνεια. Μετα η 850 & οι άλλες LCD.
Άν είναι σε πιο σκοτεινες & ελεγχόμενες συνθήκες η ST50>HX850.
Για τηλεοπτικό σε αυτη την απόσταση καλύτερα 40"-42" να μή φαίνονται τα χάλια του SD.
Για Tαινίες bigger is better (46-50+).
Gaming & παιδιά (περίπου ώρες; ) γενικά καλύτερα LCD.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,489
kdl-40hx753.jpg


kdl-40hx853.jpg
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Επιλογή τηλεόρασης για σαλόνι

Άν η κυρια θέαση θα είναι με αρκετά φωτισμένο τον χώρο ή μερα, καλύτερη η 750 με μη γυαλιστερή επιφάνεια.

Η 750 της sony εχει λιγοτερες αντανακλασεις απο την 850?

Η θεωρία αυτό θα έλεγε, αλλά στην πράξη είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Η 850 δεν φέρει απλώς μία γυαλιστερή επίστρωση σαν τα Super Clear πάνελ της Samsung, αλλά φοράει προστατευτικό gorilla glass μπροστά από το πάνελ, το οποίο διαθέτει αντι-ανακλαστική επίστρωση τύπου περσίδας, σαν των Ε6500 και VT50. Το αποτέλεσμα είναι, οι ανακλάσεις να διαγράφονται μεν πιο καθαρές σε σχέση με την 750, αλλά σημαντικά σκοτεινότερες, καταλήγοντας τελικά λιγότερο ενοχλητικές...

Δείτε στις ακόλουθες φωτό, πως καθρεφτίζεται το δάπεδο στο κάτω μέρος του πάνελ:

ΗΧ850:
Sony-KDL-55HX850-front-580.jpg


ΗΧ750:
Sony-KDL-55HX750-front-580.jpg


Αν τις πετύχετε ποτέ δίπλα-δίπλα, η διαφορά στις ανακλάσεις μεταξύ τους, θα είναι κάπως έτσι:

ΗΧ850:
imagoid.php


ΗΧ750:
hx750-2475.jpg
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Ναι οκ, στις φωτο μπορει να φαινεται οτι να'ναι. Η ερωτηση μου ειναι αν εχουν καποια διαφορα στο φιλτρο τους. Π.χ. gorilla glass και κατι τετοια που εχω διαβασει-ακουσει.
Με προλαβε ο JL...
 
Last edited:

Har.angel

New member
11 January 2010
53
Re: Απάντηση: Επιλογή τηλεόρασης για σαλόνι

Γενικά αξίζει τα παραπάνω χρήματα (δεν είναι και λίγα) η ΗΧ850 από την ΗΧ 750?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
H ερώτηση αυτή δεν μπορεί να απαντηθεί , άλλοι είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν μια μικρή διαφορά στην εικόνα με μερικές εκ. ευρώ και άλλοι όχι.

Κοινώς αν τα έχεις τα δίνεις , αλλιώς και η 750 για ένα μέσο χρήστη μια χαρά είναι.
 

Har.angel

New member
11 January 2010
53
Τι γνώμη έχετε για την Panasonic. Βασικά σε κατάστημα που είδα τις Plasma (ST50 & GT50) η εικόνα τους μου άρεσε - ο χώρος δεν ήταν φωτεινός και επαιζαν hd. Δεν ξέρω τι γίνεται σε τηλεοπτικό σήμα και φοβαμαι μήπως προκύψουν προβλήματα burn in ελέω gaming των παιδιών, στατικών εικόνων κλπ.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Πόσες ώρες gaming την ημέρα μιλάμε?

Σαν αγορά συμφέρει πάντως η ST50. H GT50 εκτός από τον δορυφορικό δεκτή και κάποιες έξτρα προεπιλογές στις ρυθμίσεις εικόνας είναι απλά ελάχιστα καλύτερη.
 

Har.angel

New member
11 January 2010
53
Το gaming των παιδιών δεν είναι πανω από 1-2 ώρες τις καθημερινές και 3-4 ώρες τα σαβ/κα. Η τηλεόραση που είδα και μου άρεσε ήταν η Panasonic p42ST50. Βασικά η τηλεόραση κατά κύριο λόγο θα είναι για τηλεοπτικό πρόγραμμα και 3-4 ταινίες τη βδομάδα. Είμαι αναμάμεσα σε αυτή και τη Sony 40HX 850.
 

makis_81

Senior Member
10 July 2012
642
Πήγαινε προς τη Sony καλύτερα για να μην έχεις και το άγχος του Gaming και την πιθανών προβλημάτων που μπορεί να δημιουργήσει σε μία Plasma TV
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: Επιλογή τηλεόρασης για σαλόνι

Πήγαινε προς τη Sony καλύτερα για να μην έχεις και το άγχος του Gaming και την πιθανών προβλημάτων που μπορεί να δημιουργήσει σε μία Plasma TV

Η γενικότητα της λέξης gaming, ως αναφορά και μόνο δεν αρκεί για να πληροφορήσει οποιονδήποτε υποψήφιο αγοραστή.

....όπως σου είπα και σεάλλο νήμα ;)

Φίλε Μάκη, με τι κριτήριο λες το 1-2 ώρες gaming δεν κάνει σε plasma?

Δεν παίζει ρόλο το τι παίζει η τηλεόραση τις υπόλοιπες ώρες και πόσες είναι αυτές?

Δεν παίζει ρόλο αν πρόκειται για συνεχόμενες ώρες παιχνιδιού?

Δεν παίζει ρόλο αν πρόκειται κάποιος να παίζει το ίδιο παιχνίδι συνεχόμενα ή διαφορετικά παιχνίδια κατά τη διάρκεια της μέρας?

Εγώ δεν σου λέω 1-2 ώρες που λες εσύ, σου λέω αν παίζει 2 ώρες το πρωί το παιχνίδι Α και 2 ώρες το απόγευμα το παιχνίδι Β τι θα πάθει?

Με το κριτήριο 1-2 ώρες στατικής εικόνας που θέτεις, αν βλέπει κάποιος, κάθε μέρα, μια ταινία διάρκειας 2 ωρών 16:9 με μαύρες μπάρες πάνω κάτω (που σημαίνει στατική εικόνα στο "αναμμένο" μέρος του panel), θα πάθει burn in κατά μήκος του, οπότε "ακατάλληλη" και η plasma σε αυτή τη περίπτωση....μην γενικεύουμε και απλοποιούμε τα πράγματα, γιατί αντί να βοηθάμε τους υποψήφιους αγοράστες, τους μπερδεύουμε. ;)

Το αν θα πάθει κάποιος burn in σε plasma δεν μπορεί να εξαχθεί ως συμπέρασμα μόνο από την γενικότητα του 20% της συνολικής χρήσης της τηλέορασης, μιας και δεν είναι ένας αριθμός χωρίς μονάδα μέτρησης... το 20% είναι χρόνος.

Εξαρτάται από το πόσο συνεχόμενο είναι αυτό το 20% και από το πόσο παραμένουν οι ίδιες στατικές εικόνες σε αυτό τον χρόνο.

Όσο πιο "αδιάκοπο" είναι αυτό το 20% με το ίδιο παιχνίδι και τις ίδιες στατικές εικόνες, τόσο οι πιθανότητες αυξάνονται.

π.χ. ....

Σε 20ωρη καθημερινή χρήση της συσκευής με 20% παιχνίδι, παίζεις 4 ώρες, αν αυτές οι 4 ώρες είναι συνεχόμενες με το ίδιο παιχνίδι και κατ' επέκταση με τις ίδιες στατικές εικόνες, οι πιθανότητες είναι μεγάλες.

Σε 10ωρη καθημερινή χρήση με 20% παιχνίδι, παίζεις 2 ώρες, αν αυτές οι 2 ώρες είναι συνεχόμενες με το ίδιο παιχνίδι και κατ' επέκταση με τις ίδιες στατικές εικόνες, οι πιθανότητες είναι λίγες (μιας και έχεις "ξέπλυμα" τις υπόλοιπες 8 ώρες).

Σε 5ωρη καθημερινή χρήση με 20% παιχνίδι, παίζεις 1 ώρα, αν αυτή η 1 ώρα είναι συνεχόμενη με το ίδιο παιχνίδι και κατ' επέκταση με τις ίδιες στατικές εικόνες, οι πιθανότητες είναι σχεδόν μηδενικές (μιας και έχεις "ξέπλυμα" τις υπόλοιπες 5μιση ώρες).

Τα παραπάνω αφορούν συνεχόμενες ώρες με τις ίδιες στατικές εικόνες από το ίδιο παιχνίδι, είναι αυτονόητο ότι όταν αυτές οι ώρες μοιράζονται μέσα στο συνολικό χρόνο λειτουργίας, σε διαφορετικά παιχνίδια και σε διαφορετικούς χρόνους οι πιθανότητες μικραίνουν ανάλογα.

Με την πρώτη ευκαιρία θα μαζέψω και σχετικά post με πληροφορίες που έχουν κατατεθεί και θα βοηθήσουν όσους έχουν ανάλογες απορίες'

Υ.Γ. : Θυμάμαι και κάποια post που έγραφαν ότι είναι καλύτερες οι plasma στο gaming, εφόσον αυτό δεν είναι πολύωρο σε σχέση με την υπόλοιπη χρήση της τηλεόρασης, θα τα βρω κι αυτά και θα τα παραθέσω....

EDIT

Σχετικά με το παράδειγμα των 2 ωρών....

Υπάρχει κανένας φίλος που να βλέπει κάθε μέρα μια ταινία διάρκειας 1,5 -2 ωρών 16:9 (δηλαδή με μαύρες μπάρες πάνω κάτω) σε plasma; ....κι ας ανοίγει την τηλεόραση του μόνο για να δει μόνο αυτή την ταινία και όχι για 10 ώρες.

Οι extreme gamers ξεχάστε ό,τι έχω γράψει δεν σας κάνει plasma.

Επιλογή τηλεόρασης για gaming.... http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/53970-Επιλογή-τηλεόρασης-για-gaming

Για gaming σε plasma..... http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/68955-Αγορά-τηλεόρασης-50-55
 
Last edited:

makis_81

Senior Member
10 July 2012
642
Πιθανόν και να τα ξέρεις καλύτερα,μιας και ποτέ δεν είχα πλάσμα και ούτε ασχολούμαι ιδιαίτερα με το Gaming.Από αυτά που διαβάζω σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγω...Και αν 1-2 δεν είναι πολλές οι 3-4 σίγουρα είναι.Τώρα αν αυτές είναι συνεχόμενες ή διακοπτόμενες δεν ξέρω.Προσωπικά δε θα μπορούσα να ζω μ'αυτό το ''φόβο'' μήπως και πάθει κάτι η TV που θα έχω πληρώσει ένα μάτσο λεφτά.Να σημειώσω πως αν είχα χώρο στο δωμάτιο Plasma θα έπαιρνα και όχι Lcd που πήρα φέτος
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Κατά τη γνώμη μου όταν κάποιος ρωτάει θα πρέπει να απαντάμε όσο το δυνατόν αναλυτικότερα μπορούμε, ώστε να του παρουσιάζουμε κάποιες παραμέτρους που θα τον βοηθήσουν να αποκτήσει πιο σφαιρική άποψη.

Τεσπα, τα link που έχω βάλει παραπάνω περιέχουν αρκετές πληροφορίες για να διαβάσει κάποιος και να κρίνει όπως νομίζει καλύτερα ;)

EDIT

Δεν έχει σημασία αν θα έπαιρνες plasma ή LCD, ή το τι πήρες, ούτε σου έγραψα τα ανωτέρω επειδή δεν πήρες plasma, οι πληροφορίες καλό είναι να παρουσιάζονται με όλες τις παραμέτρους τους -bye-
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το gaming των παιδιών δεν είναι πανω από 1-2 ώρες τις καθημερινές και 3-4 ώρες τα σαβ/κα.

Για εμένα οι ώρες είναι αρκετές και δεν πρέπει να πας σε τηλεόραση πλάσμα.

Επίσης για 2.5 μέτρα 40-42" είναι λίγες , καλύτερα να πας σε 46".
 

makis_81

Senior Member
10 July 2012
642
Re: Απάντηση: Επιλογή τηλεόρασης για σαλόνι

Δεν έχει σημασία αν θα έπαιρνες plasma ή LCD, ή το τι πήρες, ούτε σου έγραψα τα ανωτέρω επειδή δεν πήρες plasma, οι πληροφορίες καλό είναι να παρουσιάζονται με όλες τις παραμέτρους τους -bye-

Τα περί Plasma τα έγραψα για να μη νομίσει κάποιος ότι έχω θέμα με τη συγκεκριμένη τεχνολογία -bye-
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: Επιλογή τηλεόρασης για σαλόνι

Το gaming των παιδιών δεν είναι πανω από 1-2 ώρες τις καθημερινές και 3-4 ώρες τα σαβ/κα.

Για μένα αν αυτές οι ώρες μοιράζονται σε διαφορετικά παιχνίδια, δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
 

Har.angel

New member
11 January 2010
53
Re: Απάντηση: Re: Επιλογή τηλεόρασης για σαλόνι

Πετάχτηκα μέχρι τον κωτσόβολο και ξαναείδα την Panasonic p42ST50. Σαν Design μου άρεσε, έπαιζε HD υλικό και παρατήρησα ότι τα χρώματα της ήταν πιο σκοτεινά - αλλά πιο ξεκούραστα και πιο φυσικά - σε σχέση με άλλες. Η τιμή της 800 . Δεν μπόρεσα να τη δώ σε τηλεοπτικό πρόγραμμα καθώς ο πωλητής μου είπε ότι δεν μπορούσε να το γυρίσει σε digea - (Ελληνική συμπεριφορά). Μπορεί να μου πεί κάποιος αν υπάρχει πρόβλημα με το στατικό σήμα των ελληνικών καναλιών (κίνδυνος burn in). Γενικά ψήνομαι για τη συγκεκριμένη τηλεόραση. Υπάρχει κάποιος κάτοχος να μου πει εντυπώσεις?