AKG K550

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Μιας και δεν είδα κάποιο ξεχωριστό thread για αυτά τα πολύ καλά ακουστικά είπα να ποστάρω τις εντυπώσεις μου εδώ . Δεν έχω κάποια προηγούμενη εμπειρία με ''σοβαρά'' ακουστικά οπότε απλά θα γράψω τις εντυπώσεις ενός αρχάριου. Τα έχω μία βδομάδα περίπου και ακούω από τον ενισχυτή του TEAC UD-H01 .

Αρχίζοντας από την ποιότητα κατασκευής νομίζω είναι εξαιρετική δε βρήκα κάποιο ελάττωμα και τα υλικά φαίνεται να έχουν αντοχή στη χρήση. Επίσης είναι ελαφριά για τον όγκο τους μετά από λίγη ώρα ακρόασης ξεχνάω ότι τα φοράω. Το αρνητικό που θα προβληματίσει πολλά άτομα είναι η εφαρμογή . Είναι για μεγάλα κεφάλια :flipout: Πριν προβεί κάποιος σε αγορά πρέπει να τα δοκιμάσει κάπου γιατί αν δεν εφαρμόζουν είναι πρόβλημα. Ευτυχώς εγώ είμαι κεφάλας οπότε εφάρμοσαν τέλεια από το πρώτο λεπτό. Και μερικές φώτος

View attachment 84722View attachment 84723View attachment 84724

Από θέμα ήχου ας αρχίσω από τα αρνητικά . Κάτι το οποίο περίμενα καθ'ότι ακόμα άστρωτα έχουν μία αγριάδα στις ψηλές συχνότητες και σε κάποια κομμάτια είναι έντονα τα συρριστικά . Αυτό απότι λένε στα forums υποχωρεί σταδιακά με το στρώσιμο οπότε ελπίζουμε! Προς το παρόν πάντως σε κάποια κομμάτια που έχουν έντονες υψηλές δεν ακούω σε μεγάλη ένταση.

Οι πολύ θετικές εντυπώσεις που μου άφησαν είναι στους παρακάτω τομείς
1)Μπάσο: Για τα γούστα μου ταιριάζει απόλυτα. Δεν είναι υπερβολικό σε ποσότητα αλλά πάντα είναι εκεί σφιχτό και ακριβές χωρίς να παρεμβαίνει καθόλου σε άλλες συχνότητες,πρόβλημα το οποίο πάντα είχα με φθηνότερα ακουστικά που είχα παλιότερα.
2)Μουσική Σκηνή : Η μουσική σκηνή είναι εξαιρετική τόσο σε πλάτος για κλειστού τύπου αλλά ιδιαίτερα σε βάθος . Ακούγοντας ένα κομμάτι παίρνεις μία πολύ καλή εικόνα της διάταξης των οργάνων και μπορώ να πω ότι δίνουν την αίσθηση μίας τρισδιάστατης απεικόνισης. Σε κομμάτια με δύσκολα περάσματα παρατήρησα ότι η σκηνή δε συμπιέζεται καθόλου αλλά τα περνάει άνετα κάτι το οποίο μου έκανε εντύπωση.
3)Λεπτομέρεια-Διαχωρισμός οργάνων: Πολύ καλά και σε αυτό τον τομέα ειδικά σε καλές ηχογραφήσεις ακούγονται τα πάντα πεντακάθαρα .
4) Μεσαίες συχνότητες: Ενώ γενικά ο ήχος που βγάζουν είναι ισορροπημένος και ουδέτερος και ακούγονται επαρκώς όλες οι συχνότητες, νομίζω ότι τελικά αυτές που ξεχωρίζουν είναι οι μεσαίες και ιδιαίτερα τα φωνητικά.Δίνουν μία αίσθηση ότι όλα είναι καλοστημένα και αφήνεται ο απαραίτητος χώρος για τις μεσαίες να διαπρέψουν .

Επίσης έκανα και μία σύγκριση με και χωρίς το TEAC . Χωρίς ενισχυτή και dac κατευθείαν από το pc παίζουν αξιοπρεπέστατα και αποδίδονται όλα με ακρίβεια δεν αλλάζει κάτι σε αυτό. Απλά με το dac και την ενίσχυση η όλη η απεικόνιση περνάει σε άλλο επίπεδο. Η μουσική σκηνή ακούγεται πολύ μεγαλύτερη όπως και τα μουσικά όργανα πολύ πιο κοντά . Γενικά είναι πολύ γεμάτος ο ήχος με την καλή έννοια. Όσο ανεβαίνει ή ένταση σε λογικά πλαίσια βέβαια διατηρούν τον ίδιο ισορροπημένο χαρακτήρα αλλά είναι πολύ πιο απολαυστική η ακρόαση με ιδιαίτερο νεύρο και ταχύτητα σε ροκ και blues κομμάτια που ακούω εγώ.

Από θέμα ηχομόνωσης νομίζω ότι τα πάνε καλά καθώς σε μία νορμάλ ένταση δεν ακούγονται καθόλου στο διπλανό. Βέβαια σε παραπάνω εντάσεις για να απολαύσεις ένα κομμάτι όλο και κάτι ακούγεται μην τα θέλουμε και όλα δικά μας. :flipout:

Γενικά πιστεύω ότι για τα λεφτά τους παίζουν εξαιρετικά . Πλέον τα ταπεινά ηχεία που έχω μου ξινίζουν από θέμα ακρίβειας :guitarist:
Όντως είναι ευκολοδήγητα και παίζουν πολύ καλά κατευθείαν σε player απλά για την πλήρη αξιοποίηση τους νομίζω επιβάλλεται ένας ενισχυτής. Λογικό πάντως καθώς τα τέρατα 5 εκατοστών που έχει για drivers με περισσότερο ρεύμα αποδίδουν τα μέγιστα!
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Καλοριζικα,και ευχαριστουμε για τις εντυπωσεις :)

Εγω εχω τα 840 της shure,και,ενω ειμαι αρκουντως ικανοποιημενος με τον ηχο τους,ωστοσο καποια στιγμη αν βοηθησουν τα οικονομικα,θα ηθελα να αγορασω ενα τελευταιο σοβαρο ζευγαρι κλειστου τυπου full size,που να οδηγειται ομως το ιδιο ευκολα απο το ipod,και να μη δειχνει τοσο ασχημο στο κεφαλι αν πχ θελω να το φορεσω εξω καποια στιγμη.Τα k550 πως δειχνουν στο κεφαλι?

Εχω μπανισει και τα sony MDR-1R τα οποια στην ασημι εκδοση ειναι πολυ ομορφα.
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Καλοριζικα,και ευχαριστουμε για τις εντυπωσεις :)

Εγω εχω τα 840 της shure,και,ενω ειμαι αρκουντως ικανοποιημενος με τον ηχο τους,ωστοσο καποια στιγμη αν βοηθησουν τα οικονομικα,θα ηθελα να αγορασω ενα τελευταιο σοβαρο ζευγαρι κλειστου τυπου full size,που να οδηγειται ομως το ιδιο ευκολα απο το ipod,και να μη δειχνει τοσο ασχημο στο κεφαλι αν πχ θελω να το φορεσω εξω καποια στιγμη.Τα k550 πως δειχνουν στο κεφαλι?

Εχω μπανισει και τα sony MDR-1R τα οποια στην ασημι εκδοση ειναι πολυ ομορφα.

Ευχαριστώ πολύ!! :)
Από θέμα εμφάνισης το κακό είναι ότι είναι τεράστια σε διάμετρο , κατα τ'άλλα νομίζω είναι καλαίσθητα και πολύ ποιοτικά στην κατασκευή . Βέβαια γούστα είναι αυτά δεν ξέρω και τα σόνυ για να τα συγκρίνω εμφανισιακά. Μερικές φωτος από το internet
tumblr_m4gmrtNbKs1qh8duco1_1280.jpg

akg-k550-visual2.jpg

akg5.jpg
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Να τα χαρείς αδερφέ!!!!
Πρέπει να είναι καλό ταίρι για το ντακάκι...
Και νομίζω ότι κοντά στα 500-600 που κοστίζει το σεταπ, είναι παραπάνω από ικανό για συγκινήσεις... :)
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Να τα χαρείς αδερφέ!!!!
Πρέπει να είναι καλό ταίρι για το ντακάκι...
Και νομίζω ότι κοντά στα 500-600 που κοστίζει το σεταπ, είναι παραπάνω από ικανό για συγκινήσεις... :)
Σε ευχαριστώ πολύ ομόντακε φίλε μου!!!:D
Ναι έχουν δέσει πολύ καλά σα συνδυασμός και ακούω σε πρωτόγνωρο επίπεδο για μένα ! Είμαστε εξοπλισμένοι για τις κρύες νύχτες του χειμώνα να είμαστε καλά να ακούμε τα ωραία παιχνιδάκια μας !! ;)
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Καλορίζικα!

Θα στρώσουν, μην αγχώνεσαι...
Ευχαριστώ πολύ!! Ναι είναι κιαυτό μέρος της ωραίας διαδικασίας να βλέπεις πως αλλαζει ο ήχος σιγά σιγά μέσα από τις ώρες ακρόασης! :)
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Σημερα πέρασα για δουλεια φιλων απο το AthensProAudio και τα είδα ... στην συσκευασία τους βεβαια... ειναι πολύ ομορφα!
Τελικά τι λένε μετά απο "συμβιωση" μαζι τους κάποιων μηνών;
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Σημερα πέρασα για δουλεια φιλων απο το AthensProAudio και τα είδα ... στην συσκευασία τους βεβαια... ειναι πολύ ομορφα!
Τελικά τι λένε μετά απο "συμβιωση" μαζι τους κάποιων μηνών;
Τώρα που τα έχω περίπου 1μιση μήνα όσο περνάει ο καιρός νομίζω ότι ακούγονται όλο και καλύτερα. Αυτή η σκληράδα στις υψηλές δε με ενοχλεί πια στα περισσότερα κομμάτια και γενικά ο ήχος τους είναι πιο γεμάτος και ζεστός όσο προχωράει το στρώσιμο. Για rock και blues δένει ιδανικά στα αυτιά μου μεταδίδει πολύ ωραία την ατμόσφαιρα της ηχογράφησης και τα δυναμικά. Είναι πολύ ξεκούραστα τόσο με την ηχητική τους ουδετερότητα όσο και στην εφαρμογή στο κεφάλι. Μπορώ να ακούσω για πολλές ώρες με διαλείμματα φυσικά ενδιάμεσα και σε λογικές εντάσεις μην πάθουμε καμιά ζημιά. Από θέμα υλικών κατασκευής είναι ακουστικά για μια ζωή ποιοτικά και στιβαρά. Νομίζω ότι για τα χρήματα που ζητάνε είναι μία πολύ καλή περίπτωση .
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Αν δεν ήθελα να "γνωρίσω" και τα ακουστικά της Beyer (μιας κ εχω ηδη δυο AKG) θα έμπαινα σε πολύ μεγάλο πειρασμό... αλλά ετσι κ αλλιως το ταμειο ειναι μειον οπότε προς ωρας τπτ...
Ασε που ειναι κ τα HD25 1-II στους στόχους προς αγορά!!!
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Αν δεν ήθελα να "γνωρίσω" και τα ακουστικά της Beyer (μιας κ εχω ηδη δυο AKG) θα έμπαινα σε πολύ μεγάλο πειρασμό... αλλά ετσι κ αλλιως το ταμειο ειναι μειον οπότε προς ωρας τπτ...
Ασε που ειναι κ τα HD25 1-II στους στόχους προς αγορά!!!

Τα Beyer μου στην διάθεσή σου όποτε θέλεις... -bye-
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Αν δεν ήθελα να "γνωρίσω" και τα ακουστικά της Beyer (μιας κ εχω ηδη δυο AKG) θα έμπαινα σε πολύ μεγάλο πειρασμό... αλλά ετσι κ αλλιως το ταμειο ειναι μειον οπότε προς ωρας τπτ...
Ασε που ειναι κ τα HD25 1-II στους στόχους προς αγορά!!!
Πάντως και τα k550 είναι διαθέσιμα για δοκιμή για να φύγουν και οι όποιοι ενδοιασμοί πριν την επιλογή :)
Κανονίζουμε συνάντηση όποιο σκ θέλετε
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
παιδιά εγώ ειμαι τόσο πιεσμένος τώρα που το βλέπω λιγο δυσκολο για άμεση συναντηση αλλά για μετά τα μέσα Δεκ. πολύ θα το ήθελα... -bye-
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Και γω Αθήνα θα είμαι και τότε οπότε κανονίζουμε συνάντηση όλοι μαζί όποτε θέλετε .