Philips PFL6007H/12 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Alexandros Kall

New member
1 July 2012
37
Καλησπερα σε ολους! Εχω μια απορια για οσους μπορουν να βοηθησουν.:eek:perator:

Απο χρονια κατοχος LCD TV TFT ειχα παρατηρησει οτι οι τηλ. αυτες παραγουν αρκετη θερμοτητα λογω λαμπων CCFL με αποτελεσμα να εχω τουλαχιστον τον χειμωνα την απολαυση του οπτικοακουστικου αεροθερμου:chinscratch:

Το προσφατο αποκτημα μου ειναι πλεον μια LED Philips 42PFL6007H/12. Σαφεστατα μικροτερη καταναλωση με αποτελεσμα και την ελαχιστη εκπομπη θερμοτητας απο τους κυριολεκτικα μικροσκοπικους αεραγωγους της (σε σχεση με τις παλιοτερες CCFL)
Η τηλεοραση πλεον με τον LED φωτισμο απαγαγει ελαχιστη θερμοτητα απο το σασι της οση ωρα και αν λειτουργει.

ΟΜΩΣ παρατηρησα κατι που με προβληματισε>>> στο πισω μερος της (πλατη) εκει οπου εχει τις βασικες συνδεσεις της κεραια κτλ και κοντα στην θυρα common interface υπαρχει ενα μεγαλο καπακι προφανως για τεχνικη προσβαση στο συγκεκριμενο σημειο οπου παρολο που ειναι πλαστικο μετα απο 1 ωρα λειτουργιας στην αφη ειναι αρκετα εντονα ζεστο! Αναρωτιεμαι για να ζεσταινεται ετσι το καπακι τι θερμοκρασια πιανει η πλακετα απο κατω σε εκεινο το σημειο και αν αυτο σημαινει μειωμενη διαρκεια ζωης ισως και βλαβη μελλοντικα λογω καταπονησης απο την θερμοκρασια. Βεβαια δεν εχω καποιο σχεδιο της πλακετας της τηλ. και δεν ξερω τι κρυβει εκει απο κατω...cpu? Tuner?...ευτυχως που εχω την common interface αχρησιμοποιητη αλλιως πιστευω οτι θα ανεβαζε και αλλο θερμκρασια το σημειο. καμια ιδεα? ειναι συνηθες κατι τετοιο? Γνωριζει καποιος τι εξαρτημα μπορει να ´´ανεβαζει´´ τετοια θερμοκρασια και να θεωρειται φυσιολογικο για μια Smart Tv? καθε ιδεα καλοδεχουμενη...

 
Last edited:

Lost_Animal

New member
31 January 2012
92
ΠΑΤΡΑ
Re: Philips 42PFL6007H/12 ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΛΑΚΕΤΑΣ/TUNER?

Γιατί βρε άνθρωπε του Θεού, μας ΣΤΡΑΒΩΣΕΣ με αυτά τα ΤΕΡΑΤΑ γράμματα ?

Ο κάθε κατασκευαστής έχει τα δικά του στάνταρ...
Οσο μεγαλύτερη είναι η θερμοκρασία λειτουργείας ενός υλικού - ειδικά ημιαγωγού, τόσο μεγαλύτερη είναι η φθορά του άρα και μικρότερη η διάρκεια ζωής του.

Ομως αυτό δε σημαίνει αυτόματα και τίποτα ιδιαίτερο αφού π.χ. η SONY CRT 12ετίας που είχα λειτουργούσε απροβλημάτιστα μέχρι την ημέρα που την απέσυρα.
Δεν υπήρχε μέρος του κυκλώματος που να μη ζηματούσε, αλλά τίποτα δε χάλασε.

Εκείνο που θέλω να σου πώ ειναι πως μάλλον θα έχεις αλλάξει τηλεόραση γιατί θα την έχεις βαρεθεί ή γιατί θα έχει βγεί κάτι καλύτερο, πριν χαλάσει.

Εαν βέβαια τώρα άλλα άτομα που έχουν το ίδιο ακριβώς μοντέλο, δεν επιβεβαιώσουν το ίδιο "πρόβλημα", τότε μάλλον κάτι πάει στραβά με την δική σου τηλεόραση.
 

atrias

New member
31 August 2012
61
Re: - Philips TV Line-up 2012 -

Ενδιαφέρον review για τη Philips 6007
http://www.trustedreviews.com/philips-55pfl6007_TV_review

Τις σειρές 6007 και 7007 τις έχει και το media markt αν και δε φαίνονται ακόμα στο site τους.
Επισης υπάρχουν και στο πλαίσιο οι 6007 και 7007.
 
Last edited:

Alexandros Kall

New member
1 July 2012
37
Απάντηση: Re: Philips 42PFL6007H/12 ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΛΑΚΕΤΑΣ/TUNER?

Το εχω κοιταξει και σε μια ιδια 32αρα και εχει σχεδον την ιδια θερμοκρασια στο ιδιο σημειο. Μου περασε η ιδεα να ανοιξω καπακι να δω απο κατω αλλα ειμαι της αποψης οτι οτι δουλευει δεν το πειραζεις ....αλλο ομως η crt φυσιολογικοτατο να ανεβαζει γιατι ειναι λαμπατη μονο η λυχνια φτανει για να γινει καλοριφερ εκει μεσα...εδω ομως μιλαμε για τηλεοραση πλακετα και μονο......:eek:perator:
 
Last edited:

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Μιας και δεν υπήρχε έως τώρα κάποιος κάτοχος του εν λόγω μοντέλου, το νήμα μετονομάστηκε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί πλέον ως νήμα για συζήτηση του εν θέματι αναφερόμενου μοντέλου.

Αλέξανδρε καλορίζικη και καλές θεάσεις.

Υ.Γ. Το νήμα προστέθηκε και στο Ευρετήριο http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/52202-Ευρετήριο-νημάτων-τηλεοράσεων
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: - Philips TV Line-up 2012 -

Το trusted reviews στο 90% των τηλεοράσεων που δοκιμάζει βάζει 9/10.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κρίνεις μόνος σου σε σχέση με ανταγωνιστικά μοντέλα.
 

atrias

New member
31 August 2012
61
Re: - Philips TV Line-up 2012 -

την έχω δει και από κοντά στα media markt και μου άρεσε
δεν είχε τη διάσταση που ήθελα όμως
τα review τα παραθέτω για όποιον ενδιαφέρεται να δει κάποια γνώμη

ορίστε κι άλλο ένα review της 6007 από απλό χρήστη
http://www.avforums.com/forums/17760552-post745.html
 

Alexandros Kall

New member
1 July 2012
37
Απάντηση: Re: - Philips TV Line-up 2012 -

Ενα απο τα βασικα χαρακτηριστικα που ηθελα σαν κατοχος μοντελου philips απο το 2009 ειναι το Ambilight γιαυτο και κοιταξα μονο σε philips. Βασικα ειχα προβλημα να βρω απο ελλαδα για τον γνωστο λογο της απουσιας της αντιπροσωπειας απο ελλαδα. τελικα βλεπω οτι σιγα σιγα αρχιζουν να εισαγουν και παλι τα καταστηματα...
Γενικα ειμαι ευχαριστημενος και μετα απο μερικα τεστ με usb stick με εντυπωσιασε η ομοιομορφια χρωματος και φωτεινοτητας σε ολη την οθονη και μονο απο γωνια παρατηρειται λιγο γκριζαρισμα στο λευκο για 1 εκατοστο στις γωνιες. η απουσια clouding και torch το οτι δεν βρηκα ουτε ενα Pixel προβληματικο κατι οχι σπανιο απο οτι εχω παρατηρησει. η εγγραφη σε σκληρο απο EPG πραγματοποιειται σωστα και χωρις προβληματα.Εντυπωσιαζει η υποστηριξη pc πληκτρολογιου και mouse usb και το EPG ειναι ευτυχως ευαναγνωστο ευχρηστο για προγραμματισμο εγραφων και μεγαλο σε πληρη οθονη. To μενου θελει λιγο το χρονο του για να κινηθει...(ειχα μαθει σε μη smart tv) ενω το skype και γενικα το ιντερνετ δουλευει σωστα ομως οπως και καθε συσκευη με λογισμικο που θυμιζει Pc ισως (σπανια)χρειαστει να μπεις βγεις σε ενα μενου για να ''ξεκολησει'' καποια εφαρμογη ιδιαιτερα αν παιζεις με το μενου νευρικα και γρηγορα... Γενικα οι εφαρμογες που βρηκα μεσα ειναι χαζες και μαλλον αχρηστες για οποιον δουλευει pc και ο μονος λογος που ηθελα σμαρτ ειναι για το youtube(το οποιο δουλευει μονο με την ενσωματωμενη εφαρμογη και οχι την ελευθερη μεσω google ) και το skype. Γενικα στην αρχη ειχε αρκετα bugs το λογισμικο κολληματα, δεν ανοιγε παντα, αργο μενου, κ.α.... τα οποια εστρωσαν με την τριτη πλεον αναβαθμιση που εχει γινει(γινεται και αυτοματα μεσω wi-fi)). Το skype με την pta317/00 δουλευει και συνεργαζεται τελεια μεσω wi-fi και με εκπληκτικη ποιοτητα ηχου εικονας για οποιον σε βλεπει απο οτι μου εχουν πει. Το ambilight εχει 10 led ανα πλευρα αλλα ξενιζει οτι ειναι απροστατευτα και πρεπει να προσεχεις να μην την πιανεις στα σημεια αυτα. Προσθετω το ομορφο πληρες και ευκολο μενου ρυθμισεων αλλα απο ηχο οσο και να ρυθμισεις δεν θαδεις κατι ιδιαιτερο σε ποιοτητα κατι που το παρατηρω συχνα πλεον ακομα σε ακριβες τηλεορασεις. αυτα για την ωρα.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,983
[tweakers.net]....Teardown Philips 42PFL6007H

1352737070.jpeg


cpu_http://ic.tweakimg.net/ext/i/1352737071.jpeg

psu_http://ic.tweakimg.net/ext/i/1352737072.jpeg

sub_http://ic.tweakimg.net/ext/i/1352737073.jpeg

left_speaker_http://ic.tweakimg.net/ext/i/1352737074.jpeg

IPS panel_rgb structure_
1352807323.jpeg



[tweakers.net]....Philips 42PFL6007 (passive 3D and Ambilight) review...http://tweakers.net/reviews/2822/1/philips-pfl6007-eerste-6-serie-met-3d-en-ambilight-inleiding-interessante-opties.html

μετάφραση google nl to en

source:[tweakers.net]
 

Alexandros Kall

New member
1 July 2012
37
Απάντηση: Re: Philips PFL6007H/12 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Μπραβο σου για την ευρεση των λεπτομερων εικονων!:SFGSFGSF:
 

optex

Senior Member
31 August 2008
302
ΑΝ διαβασα καλα ειναι 3d παθητικη.... και 400h το πανελ τι ειναι? 50Η η 100Η ?
 

atrias

New member
31 August 2012
61
εδώ λέει (μαζί με πολλά άλλα) ότι είναι 100Hz


δες κι αυτό

isplynnosc2.jpg


αν ξέρει κανείς πολωνικά να μας πει κι εμάς τι λένε τα κουτάκια! :p
 
Last edited:

optex

Senior Member
31 August 2008
302
ΝΑΙ δυστηχως ομως ολα τα 47αρια πανελ LG pasive 3d σε αυτη την κατηγορια τιμης lg615-640-670 ακομα και το 760 που ειναι και 400Η καθως και η panasonic 5ET που φοραει lg πανελ ειναι απο ξερω 50Η .......... θελει πσαξιμο.......

LC470EUF(LG) αυτο το πανελ ειναι και ειναι 60Η ........................
 
Last edited:

optex

Senior Member
31 August 2008
302
Δεν είναι όλα τα πάνελ της LG 50Hz. Η LG κατασκευάζει S-IPS και στις τρεις εμπορικά διαθέσιμες πραγματικές συχνότητες ανανέωσης των LCD (50/60Hz, 100/120Hz και 200/240Hz).

Απλά, τα πάνελ που χρησιμοποιεί στη δική της σειρά 6, είναι πραγματικών 50Hz...
αυτα ειναι νε ευχαριστα.......
 

Alexandros Kall

New member
1 July 2012
37
Απάντηση: Re: Philips PFL6007H/12 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

το 42αρι που εχω αν θυμαμαι καλα καπου ειδα οτι ειναι 100hz. Δεν ειχα και πολλες επιλογες καθοτι αν εχεις δει τηλ με ambilight μετα δεν κοιτας τιποτα αλλο. ειναι πραγματικα εντυπωσιακο. :worshippy:
Παντως με προβληματιζει η θερμοκρασια του επεξεργαστη που χειμωνιατικα ζεσταινει αρκετα το καπακι αν και πλαστικο της τηλ. η αποσταση που εχει η ψυκτρα απο το καπακι ειναι 4 χιλιοστα και απορω γιατι δεν εβαζαν μια μεγαλυτερη ψυκτρα η δεν εκαναν καποιες εξτρα οπες για εξαερισμο...ελπιζω η philips να ηξερε τι εκανε...:ADFADF1:
 
Last edited:

Alexandros Kall

New member
1 July 2012
37
Απάντηση: Re: Philips PFL6007H/12 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

ΑΝ διαβασα καλα ειναι 3d παθητικη.... και 400h το πανελ τι ειναι? 50Η η 100Η ?

η ποιο αχρηστη λειτουργια για μενα ειναι to 3d. Δεν υπαρχει τηλ. που να ειδα και να μην ζαλιστικα μετα το 10λεπτο. Αυτο το πραγμα πιθανον να κανει και ζημια στα ματια οσο εντυπωσιακο και αν ειναι.