Αναζήτηση μουσικών ηχείων για υπολογιστή

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Σκέφτομαι να αγοράσω καινούρια ηχεία (κυρίως) για τον υπολογιστή. Δεν έχω πολύ hi-res μουσική ή CDs, παίζω κυρίως lossy αρχεία, streams, αλλά και ταινίες και παιχνίδια.
Θέλω να είναι αρκετά αναλυτικά και με αρκετά πιστή αναπαραγωγή, αλλά μάλλον όχι μόνιτορ, γιατί θα βγάζουν όλες τις ατέλειες στη φόρα. Ο σκοπός μου βασικά είναι να απολαμβάνω τη μουσική, χωρίς να με εκδικείται. :p

To μπάτζετ ιδανικά είναι μέχρι 500 ευρώ, αλλά αν κάτι αξίζει μπορεί να ανέβει. Θεωρώ ότι τα Paradigm Millenia CT θα ήταν μια καλή περίπτωση (αν και ξεφεύγουν πολύ χρηματικά) αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να τα ακούσω κάπου στην Αθήνα. Αν ξέρετε κάποιο μέρος που μπορώ να τα ακούσω ή κάποιο αξιόπιστο μαγαζί (Ελλάδα ή εξωτερικό) για να τα αγοράσω απευθείας, θα ήμουν ευγνώμων.

Επίσης, αν υπάρχουν άλλες προτάσεις θα ήθελα να τις ακούσω γιατί έχω ψιλοχαθεί στη πληθώρα ηχείων, amp, dac, κλπ...
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Κατι σε ενεργο ?

Πχ Focal CMS 40 Λιγο πανω απο το budget σου, Υπαρχουν αρκετες επιλογες.

Υγ. Δεν εχω ακουσει / δει τα paradigm
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,928
Dystopia
Απάντηση: Re: Αναζήτηση μουσικών ηχείων για υπολογιστή

Κατι σε ενεργο ?

Πχ Focal CMS 40 Λιγο πανω απο το budget σου, Υπαρχουν αρκετες επιλογες.


sorry αλλά 320 ευρώ το τμχ για 4" που φαίνονται άπειρα λεφτά!!!!
Σε αυτή τη κατηγορία μπορεί να παίξει και σε adam(5") και σε genelec.

Μπορεί να πάρει το yamaha hs50m με τα μισά λεφτά.
 
Last edited:

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,103
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Απάντηση: Re: Αναζήτηση μουσικών ηχείων για υπολογιστή

sorry αλλά 320 ευρώ το τμχ για 4" που φαίνονται άπειρα λεφτά!!!!
Σε αυτή τη κατηγορία μπορεί να παίξει και σε adam(5") και σε genelec.

Μπορεί να πάρει το yamaha hs50m με τα μισά λεφτά.
Δεν έχεις άδικο. Το θέμα είναι τι χρειάζεται στη συγκεκριμένη περίπτωση και υποψιάζομαι πως οι απαιτήσεις για τον ενδιαφερόμενο είναι μάλλον χαμηλότερες από όλα τα παραπάνω.

Εάν καταλήξει σε λύση ενεργού μόνιτορ, όπως όλα τα προαναφερόμενα θα χρειαστεί και αντίστοιχη κάρτα ήχου/interface ή DAC για να τα αξιοποιήσει. Οπότε και το συνολικό κόστος θα ανέβει ανάλογα.

Υποθέτω θα χρειαστεί κάποια λύση τύπου Hi-Fi υπολογιστή μάλλον. Συγκεκριμένες προτάσεις υπάρχουν πολλές στα νήματα που έδωσα πιο πάνω...
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,755
Άκουσε και αυτό KRK SYSTEMS - RP-6 G2. Αρκετά καλό για τα χρήματά του. 190 περίπου το τεμάχιο. Δεδομένων αυτών που γράφεις :
Σκέφτομαι να αγοράσω καινούρια ηχεία (κυρίως) για τον υπολογιστή. Δεν έχω πολύ hi-res μουσική ή CDs, παίζω κυρίως lossy αρχεία, streams, αλλά και ταινίες και παιχνίδια..................
ίσως σου ταιριάζουν. Καλό ψάξιμο :)