Microsoft Surface RT

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,126
Λιβαδειά


Specifications

OS
- Windows RT

Display
- 10.6" ClearType HD Display
- 1366x768 pixels
- 16:9 (widescreen)
- 5-point multi-touch

CPU
- NVIDIA T30
- 2GB RAM

Storage
- 32GB
- 64GB

Wireless
- Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
- Bluetooth 4.0 technology

Cameras and A/V
- Two 720p HD LifeCams, front- and rear-facing
- Two microphones,
- Stereo speakers

Ports
- Full-size USB 2.0
- MicroSDXC card slot
- Headset jack
- HD video out port
- Cover port

Sensors
- Ambient light sensor
- Accelerometer
- Gyroscope
- Compass

Battery
- 31.5 W-h

Power Supply
- 24W power supply

Exterior
- 10.81 x 6.77 x 0.37in
- 1.5lbs
- VaporMg casing
- Dark Titanium color
- Volume and Power buttons

Warranty
- 1-Year limited hardware warranty


Apps (included)
- Microsoft Office Home and Student 2013 RT Preview1 (Word, PowerPoint, Excel, OneNote)
- Windows Mail and Messaging
- Internet Explorer 10
- SkyDrive
- Bing
- Xbox Music
- Video
- Games


ico_pdf.gif
Tα Tεχνικά Xαρακτηριστικά σε pdf





72020925.png


86235458.png


16169847.png










 
Last edited:

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,768
Clermont-Ferrand, France
Σημερα ημουν τυχερος και το επιασα στα χερια μου. Απιστευτα γρηγορο, οπως έχουμε συνηθίσει τα windows και με διαρκεια μπαταριας 10-11 ωρες!!!!!!! Το πληκτρολογιο μια χαρα και το USB port ολα τα λεφτα.
Μολις ερθει το εχω τσιμπισει.
Μοναδικο ελάττωμα το υποχρεωτικο store για εφαρμογες.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,768
Clermont-Ferrand, France
Re: Απάντηση: Microsoft Surface RT

που το είδες Μάριε?

IT pro dev connections. Το είχε ένας από τους ομιλητές. Μου έκανε φοβερή εντύπωση. Συγκεκριμένα μου είπε ότι του είχε κρατήσει σε ταξίδι 7 ωρών με την μπαταρία να πέφτει στο 40%.
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Σημερα ημουν τυχερος και το επιασα στα χερια μου. Απιστευτα γρηγορο, οπως έχουμε συνηθίσει τα windows και με διαρκεια μπαταριας 10-11 ωρες!!!!!!! Το πληκτρολογιο μια χαρα και το USB port ολα τα λεφτα.
Μολις ερθει το εχω τσιμπισει.
Μοναδικο ελάττωμα το υποχρεωτικο store για εφαρμογες.
Μήπως γνωρίζεις αν θα δέχεται-τρέχει τις επιτραπέζιες εφαρμογές .exe (βάζοντας δλδ μια εφαρμογή από τον επιτραπέζιο και τρέχοντας την θα εγκαθίσταται) ή θέλουν να αρμέξουν πάλι την αγελάδα πουλώντας "νέες" εφαρμογές μέσω του καταστήματος τους μόνο?
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,768
Clermont-Ferrand, France
Μήπως γνωρίζεις αν θα δέχεται-τρέχει τις επιτραπέζιες εφαρμογές .exe (βάζοντας δλδ μια εφαρμογή από τον επιτραπέζιο και τρέχοντας την θα εγκαθίσταται) ή θέλουν να αρμέξουν πάλι την αγελάδα πουλώντας "νέες" εφαρμογές μέσω του καταστήματος τους μόνο?

Το RT είναι γνωστό ότι δεν τρέχει exe παρά μόνο παίρνει από το store. Το Pro τρέχει κανονικά windows, αλλά η μπαταρία του είναι για περίπου 6 ώρες. Το RT είναι για να χτυπήσει το ipad ουσιαστικά.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Παντως ξεφυτρώνουν εφαρμογές στο store για τα πάντα.... ισως για οσους θελουν απλη χρήση και κάτι παραπάνω τα RT να ειναι καλη λυση εαν ειναι αρκετα ποιο οικονομικο απο το PRO
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,768
Clermont-Ferrand, France
Επισης να ενημερωσω οτι ερχεται με το cover πληκτρολογιο στο κουτι και η εκδοση 32GB κοστιζει οσο το ipad 32GB που δεν δινει πληκτρολογιο.
Κατασκευη στιβαρη και πολυ ομορφη για εμενα. Εκτος απο την usb θυρα που υποστηριζει οποιαδηποτε συσκευη δεν χρειαζετε exe για εγκατασταση, υπαρχει mini usb θυρα στην οποια μπαινει οποιοσδηποτε ανταπτορας του εμποριου για υποστηριξη HDMI, VGA, DVI, ethernet κλπ.
Τελος η επαφη για τον φορτιστη ειναι κλεμμενη απο mac και ειναι μαγνητικη. Οχι αλλες οι πτησεις tablet.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,126
Λιβαδειά
Update για τα Windows RT


Όσοι έχετε φέρει το Microsoft Surface από το εξωτερικό, μιας και στην χώρα μας δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη,
τότε ήρθε ένα νέο update για εσάς. Η Microsoft έχει πει ότι θα υποστηρίζει το Surface για τέσσερα χρόνια και
αυτό φαίνεται να κάνει.​

Το νέο update φέρνει μικρό-βελτιώσεις στην αναπαραγωγή του ήχου, μερικές βελτιώσεις στην ασφάλεια και
διάφορα άλλα ψιλοπράγματα.

Δυστυχώς, οι τεχνολογικές εξελίξεις πάλιωσαν το Microsoft Surface πριν κυκλοφορήσει παγκόσμια και τα τεχνικά
χαρακτηριστικά του είναι πλέον πίσω από τον ανταγωνισμό.

Ελπίζω να δω το Surface II σύντομα και να κυκλοφορήσει παντού και γρήγορα.


SurfaceRT.jpg

[via]