F&U MPFD3469H

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Είναι φτιαγμένος από τον ίδιο κατασκευαστή με τον Lifeview LV6TBOXHD, έχει το νέο HD επεξεργαστή της ALi, τον Μ3801, πρέπει να έχει DDR3 στα 1333MHz και νομίζω ο demodulator είναι ο Maxlinear MXL5007 (όπως πολλοί δέκτες με το Mstar 7818).
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Δεν νομίζω. Δεν έχει να κάνει με την επεξεργασία της εικόνας, μόνο με την λήψη του σήματος και -απ' όσο γνωρίζω- συγκεκριμένα με την ψηφιοποίηση του σήματος που λαμβάνει ο δέκτης από την κεραία.
Kαι ο Crypto 215, που πρέπει να είναι κλώνος του BOXHD-A, έχει Maxlinear.
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Φτου...πάνε οι ελπίδες μου! :bigcry:

Κάτι διάβασα για 3D μενου και άλλα εντυπωσιακά.
 
Last edited by a moderator:

stelioskk

New member
24 August 2011
83
Θεσσαλονίκη
Τον αγόρασα σήμερα τον συγκεκριμένο.
Μου έχουν παρουσιαστεί 2 προβλήματα σχετικά με τους υπότιτλους...

1) από εξωτερικά αρχεία srt, οι υπότιτλοι εμφανίζονται σταδιακά στην οθόνη, όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα:
34ezv4y.jpg


2) σε mkv αρχεια που έχουν ενσωματωμένους μέσα τους υπότιτλους, οι υπότιτλοι εμφανίζονται μεν με τη μία στην οθόνη, παρ' όλα αυτά είναι πολύ πιο μικροί σε μέγεθος...
5wgsg0.jpg


Αν έχει κανένας γνώση αν αλλάζουν πουθενά οι παραπάνω ρυθμίσεις ας ενημερώσει, γιατί το κουτί απ' έξω γράφει "υποστήριξη εξωτερικών ελληνικών υπότιτλων τύπου srt μεταβλητού μεγέθους" αλλά δεν βρήκα πουθενά τέτοια ρύθμιση μέσα στο μενού ή στις οδηγίες της συσκευής...
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Τον αγόρασα σήμερα τον συγκεκριμένο.
Μου έχουν παρουσιαστεί 2 προβλήματα σχετικά με τους υπότιτλους...

1) από εξωτερικά αρχεία srt, οι υπότιτλοι εμφανίζονται σταδιακά στην οθόνη, όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα:
...
Αν έχει κανένας γνώση αν αλλάζουν πουθενά οι παραπάνω ρυθμίσεις ας ενημερώσει, γιατί το κουτί απ' έξω γράφει "υποστήριξη εξωτερικών ελληνικών υπότιτλων τύπου srt μεταβλητού μεγέθους" αλλά δεν βρήκα πουθενά τέτοια ρύθμιση μέσα στο μενού ή στις οδηγίες της συσκευής...
Δοκίμασες επαναλαμβανόμενα να πατήσεις το κουμπί sub ή κάποιο από τα 4 έγχρωμα μήπως αλλάζει από εκεί?

Σου είναι εύκολο να βάλεις 3 πρόχειρες φωτό από πρόσοψη, πίσω μέρος και τηλεχειριστήριο? Τι εξόδους εικόνας έχει? Σκαρτ και hdmi μόνο?
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
stelioskk, θα ήθελες να μαζέψουμε και τα υπόλοιπα θεματάκια που τυχόν έχει και να τα στείλουμε στην F&U;
Θέλω να σε ρωτήσω για προβληματάκια που παρατηρήθηκαν σε δέκτες με ALi M3601. Είναι πολλά, αλλά αν μπορείς απάντησέ τα έστω και λίγα κάθε μερικές μέρες.


  1. Αν ρυθμίσεις την ψηφιακή έξοδο ήχου σε Bitstream, έχεις ήχο από την scart;
  2. Τα εικονίδια των αρχείων στον media player είναι όπως στις σελίδες 40-42 εδώ;
  3. Μετά από διακοπή ρεύματος, ανοίγει μόνος του ή μένει σε αναμονή;
  4. Αν χρησιμοποιείς HDMI
    α) Αν βάλεις ανάλυση 576p, το περίγραμμα των σχημάτων εμφανίζεται σαν να έχει μικρές οριζόντιες γραμμούλες κατά την κίνηση;
    β) Το λευκό εμφανίζεται «καμένο»; Δηλαδή ας πούμε δέρμα των ανθρώπων εμφανίζεται αλλοιωμένο;
  5. Επανεκκινεί αν ανοίξεις μια φωτογραφία ή βιντεάκι και μετά βάλεις να δεις ΕΤ3;
  6. Συνεχίζει την προβολή μιας εγγραφής που δεν είδες ολόκληρη, από το σημείο που σταμάτησες ή πάει από την αρχή;
  7. Κατά την αναπαραγωγή μιας εγγραφής, μπορείς να βάλεις δείκτες με κάποιο αριθμητικό πλήκτρο;
  8. Αν κρατήσεις πατημένο το Pause, πάει αργά-αργά στο επόμενο καρέ του βίντεο. Αν ναι, ισχύει για εγγραφές, βιντεάκια ή και τα δύο;
  9. Όταν γράφει, η λίστα καναλιών (πλήκτρο ΟΚ) δείχνει με κάποιο σημάδι ποιό κανάλι γράφεις;
  10. Μπορεί να προγραμματισθεί να κάνει πάνω από 8 εγγραφές;
  11. Αν προγραμματίσεις μια εγγραφή και πριν ξεκινήσει βάλεις να δεις μια άλλη, όταν έρθει η ώρα εγγραφής αναβοσβήνει στην οθόνη το «Rec hint: waiting to play prog» για 50", αλλάζει κανάλι μετά αλλά δεν ξεκινάει η εγγραφή.
  12. Μήπως πρόσθεσαν υποστήριξη για υπότιτλους τύπου sub; (Μετονόμασε ένα άλλο αρχείο σε sub και πάτα το πλήκτρο SUBTITLE για να δεις αν τους βλέπει)
  13. Το fastForward/Rewind είναι πολύ αργό, σαν να βλέπεις slideshow;
  14. Οι υπότιτλοι εμφανίζονται κίτρινοι αν πατηθεί κάποιο συγκεκριμένο πλήκτρο; (Ίσως το FAV)
  15. Στον media player, τα μεγάλα ονόματα αρχείων δεν εμφανίζονται ολόκληρα;
  16. Κατά την αναπαραγωγή ενός βίντεο, σε πετάει έξω αν πατήσεις κατά λάθος το Exit;
  17. Αν κατά την αναπαραγωγή ενός βίντεο πατηθεί το Standby, εμφανίζει προειδοποιητικό μήνυμα ή σβήνει αμέσως;
  18. Το FastForward/Rewind σε ταχύτητα άλλη της 2x για μερικά δευτερόλεπτα (περίπου 5) κάνει το OSD να κρυφτεί; Και αν τότε πατήσεις Play, το OSD επανεμφανίζεται για απεριόριστο χρόνο;
  19. Οι φωτογραφίες δεν εμφανίζονται σε πλήρη οθόνη αν δεν είναι ρυθμισμένη η ανάλυση σε 576;
  20. Κατά την αναπαραγωγή αρχείων βίντεο, αν το όνομά τους είναι με ελληνικούς χαρακτήρες εμφανίζεται ως παύλες στο OSD;
  21. Οι εξωτερικοί υπότιτλοι παίζουν απευθείας, αλλά πατώντας το πλήκτρο SUBTITLES δείχνει ότι είναι ανενεργοί οι υπότιτλοι;
  22. Αν ενεργοποιήσεις τους εσωτερικούς υπότιτλους όταν έχει και εξωτερικούς, εμφανίζονται και οι δύο στην οθόνη;
  23. Οι εξωτερικοί υπότιτλοι δεν μπορούν να απενεργοποιηθούν;/Το πλήκτρο Subtitles δεν λειτουργεί για τους εξωτερικούς;
  24. Έχει λειτουργία Jump για τις εγγραφές; (Πλήκτρα Page+/Page- ή κάποιο αριθμητικό ίσως. Υπάρχει ρύθμιση της διάρκειάς του στο μενού). λειτουργεί και στα βιντεάκια;
  25. Στα ΜΡ3, κρατώντας πατημένο το FastForward/rewind δεν τα πάει συνεχόμενα πιο γρήγορα εμπρός/πίσω;
  26. Ενώ παρακολουθείς με Timeshift, μπορείς να αλλάξεις κανάλι με το πλήκτρο ΟΚ και να σταματήσει έτσι κατά λάθος η εγγραφή του Timeshift;
  27. Αν απενεργοποιήσεις το Timeshift από το μενού, απελευθερώνει τον χώρο που δεσμεύει η ενεργοποίησή του;
 
Last edited:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Χρήσιμο που βρέθηκε κάποιος να πει εντυπώσεις από τον νέο ALI M3801. Δεν μου αρέσει που το πρώτο παράπονο αφορά ένα πρόβλημα που υπήρχε και στους M3601, αλλά δεν θέλω να προτρέχω. Ελπίζω σε άλλα θέματα να έχει βελτιώσεις σε σχέση με τους M3601. Και να μη έγινε ότι και με τους M-Star, που με την νέα έκδοση έπρεπε από την αρχή να λυθούν προβλήματα που πολλά από αυτά είχαν λυθεί στην παλιά έκδοση. Αν καταφέρει ο φίλος να απαντήσει στα ερωτήματα του talos_2002 θα μας δώσει μία πολύ καλή εικόνα πως δουλεύει ο νέος ALI.
 

stelioskk

New member
24 August 2011
83
Θεσσαλονίκη
Παιδιά μόλις διάβασα όλα τα μηνύματα!
Έστειλα και ένα αναλυτικό email στην F&U για το πρόβλημα με τους υπότιτλους μπας και...

Θα δω αυτά τα 27 προβληματάκια, αν εμφανίζονται + τις φώτογραφίες που ζήτησε ο flaski και θα τα κάνω όλα μέσα στο σαβ/κο που θα έχω λίγο ελεύθερο χρόνο!

Επεξεργασία:
Είχα και απάντηση από την F&U για το θέμα με τους υπότιτλους:

Συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση μας. Οι υπότιτλοι στο συγκεκριμένο μοντέλο εμφανίζονται κατά αυτό τον τρόπο και όχι με τον κλασικό. Δεν είναι πρόβλημα έτσι είναι από κατασκευή του. Για να ρυθμίσετε τους υπότιτλους (μέγεθος, χρώμα κτλ) θα πατήσετε το κουμπί timer (είναι το μπλε κουμπί στο χειριστήριο) την ώρα που παίζει μια ταινία και θα σας εμφανίσει μενού για τους υπότιτλους. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο για εξωτερικούς υπότιτλους και όχι για εσωτερικούς που είναι ενσωματωμένοι μέσα στο αρχείο βίντεο. Εκεί δεν μπορείτε να τους ρυθμίσετε και όπως τους ενσωμάτωσαν μέσα στην ταινία έτσι θα τους βλέπεται.
Ελπίζουμε να σας βοηθήσαμε.
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστούμε stelioskk. Είναι ο 1ος ALi που δίνει την δυνατότητα να αλλαχθεί το μέγεθος.
Τί επιλογές δίνει αυτό το μενού;

Αυτό για το εφέ έχει αναφερθεί ότι αφαιρέθηκε στο νεότερο λογισμικό των Thomson THT501 και Cabletech URZ0083. Πες τους να το έχουν υπ' όψιν. Θα τους πω κι εγώ.
 

stelioskk

New member
24 August 2011
83
Θεσσαλονίκη
Πάντως μου έκανε εντύπωση που απάντησαν μέσα σε μία ημέρα.
Για τις επιλογές του μενού, δίνει:

Μέγεθος, θέση, χρώμα υπότιτλων και άμα θέλεις πίσω από τους υπότιτλους να έχει κάποιο background.
Θα βγάλω φωτογραφίες με την πρώτη ευκαιρία...

Πάντως αν και είναι ο πρώτος mpeg-4 δέκτης που παίρνω, μου έκανε εντύπωση το πόσο άνετα και απροβλημάτιστα επαίξε ακόμα και απαιτητικά 1080p αρχεία
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Τι επιλογές έχει για θέση υποτίτλων; Δεν θυμάμαι τέτοια ρύθμιση σε άλλο δέκτη.
Μήπως μπορείς να δεις τι συνδυασμούς ανάλυσης\συχνότητας υποστηρίζει; Σε άλλους ALi έχω δει 1080p24\p30\p50\p60
 
Last edited by a moderator:

stelioskk

New member
24 August 2011
83
Θεσσαλονίκη
Έχει 1080p50, 1080p60 και αντίστοιχα 1080i50, 1080i60.
Μου έκανε εντύπωση πάντως πως τα μενού, όταν επιλέγω ανάλυση 1080 φαίνονται "θολά", σαν να τα κάνει upscale.
Αν επιλέξω 720p50 φαίνονται καλύτερα και πιο καθαρά...

Και αυτό το τέσταρα σε 2 τηλεοράσεις, δεν είναι θέμα της τηλεόρασης!
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Μου έκανε εντύπωση πάντως πως τα μενού, όταν επιλέγω ανάλυση 1080 φαίνονται "θολά", σαν να τα κάνει upscale.
Όλες οι ενδείξεις του (OSD, teletext, υπότιτλοι) είναι ανάλυσης 720p (1280x720).
 
Last edited by a moderator:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες του stelioskk. Αυτές οι ρυθμίσεις υποτίτλων πρώτη φορά εμφανίζονται σε ALI. Και λύνουν ένα από τα προβλήματα των παλιότερων ALI. Ένα θετικό του νέου Μ3801. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η ποιότητα εικόνας γενικά, όχι μόνο στο μενού. Ήταν μία από τις ερωτήσεις του talos_2002.
Πάντως αυτό με την τοποθέτηση των υποτίτλων σε παλιότερους ALI θεωρούνταν πρόβλημα και σε πολλούς έχει λυθεί. Δεν μπορεί εδώ να λένε ότι έτσι δουλεύει και τέρμα. Μάλλον θα πρέπει να το ψάξουν λίγο περισσότερο το συγκεκριμένο θέμα.
 

harris23

Senior Member
1 April 2011
429
Πρεπει να ειναι ο πρωτος δεκτης με ALI που δεν αφήνει να δεις παλαιοτερες εγγραφές ενώ πραγματοποειται ήδη μια. Σε αυτό μοιάζει με τον Mstar οπως ειναι τα παλαιοτερα μοντέλα εαν δεν κανω λαθος.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Δεν το έχουν όλοι οι παλιότεροι ALI αυτό τα χαρακτηριστικό που λες. Όταν βγαίνει ένας νέος επεξεργαστής πολλά πράγματα που είχαν ενσωματωθεί σε λογισμικά του παλιότερου πρέπει να ξαναμπούν. Αλλά και ένας νέος επεξεργαστής έχει νέα χαρακτηριστικά που δεν είχε ο παλιότερος. Ελπίζουμε πάντα ότι τα θετικά σε έναν νέο επεξεργαστή είναι περισσότερα από τις καινούριες ελλείψεις.