ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ 3DTV

spermnator

New member
3 June 2008
82
Καλημερα σας.Εδω και 2 μερες εχω την 55αρα lg640s(νεο μοντελο) στην οποια εχω συνδεσει το pc μου.
Το htpc ειναι μεν τετραετιας αλλα ειναι σχετικα δυνατο(E6600 dual core,2 gb ram,ati 4770).Επι 4 χρονια δουλευε απροβληματιστα και αψογα σε μια 40αρα sony w4000. Απο χτες λοιπον που ειναι πανω στην νεα lg εχω καποια προβληματα,τα αναφερω παρακατω:

1.η αποκριση του mouse ειναι καπως περιεργη.πολυ ομαλη μεν,αλλα σαν να φτανει με ελαχιστη καθυστερηση και ειναι αμεσα αντιληπτο ακομα και απο καποιον ανιδεο που ετυχε να κατσει στο pc.( η w4000 επι 4 χρονια δουλευε ρολοι,σαν κανονικη οθονη pc,καμια καθυστερηση ειτε στα 1280χ720 ειτε στα 1920χ1080)

2.Σε 720p ταινια,ειτε με τον km player ειτε με media player classic,ενω η ροη των καρε μου φαινεται απιστευτη και 5 σκαλες πανω απο την προηγουμενη tv που ειχα,ανα λιγα δευτερολεπτα νιωθω τα frames να πεφτουν στιγμιαια οριακα τοσο,ωστε να αντιληφθει το ματι ενα στιγμιαιο ελαχιστο σπασιμο,και το αμεσως επομενο δευτερολεπτο να τρεχουν τα καρε παλι στιγμιαια σε μηδαμινο fast forward για να προλαβουν την ροη της ταινιας.Αυτο που περιεγραψα κραταει max 1-2 δευτερολεπτα και γινεται κατα την διαρκεια ολης της ταινιας τουλαχιστον 2 φορες ανα λεπτο,οσο επιανε το ματι μου τουλαχιστον.(Κατι που επι 4 χρονια ποτε δεν γινοταν στην w4000)

3.Σε αρχειο half sbs (3d) και ο kmplayer και ο media player παιζουν το αρχειο σε 2 οθονες κανονικα,ενεργοποιω το 3d της τιβι στο side by side,αλλα φαινεται σαν να μη γινεται τελειος συγχρονισμος και φορωντας τα γυαλια καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα,ζαλιζομαι και δυσκολευομαι απιστευτα να κεντραρω,ενω στις ακρες μου φαινονται διπλα.ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ οτι το ιδιο αρχειο,απο στικακι,παιζει αψογα απο τον (αθλιο και ταπεινο) player της tv.

Τι στο καλο παει στραβα?Τι να πρωτοσκαλισω?By default χωρις να πειραξω κατι, η 4770 βρισκει την τιβι και βγαζει σημα 1920χ1080 στα 60hz.Τι να πρωτοαλλαξω,εχετε ιδεα?Αναλυσεις?hertz?Καλωδιο?επιλογες στα μενου της τιβι?Im totally lost please help!!!!!! :(
 

spermnator

New member
3 June 2008
82
Ναι φιλε μου στο hdmi 4 ειναι το καλωδιο.Τι εννοεις να εχω επιλεξει PC για ονομα?Εχεις την ιδια tv?
Καποιος με καποια γνωμη ή συμβουλη?
 

Nomes

New member
19 July 2012
8
Γενικά να ξέρεις ότι η κάρτα γραφικών θέλει λίγο πείραγμα κάθε φορά που τη συνδέεις με καινούργια οθόνη.
 

pipitopapaki

New member
29 April 2012
35
βαλε στις ρυθμισεις εικονας απο το q menu, στην επιλογη παιχνιδι. αυτο οσον αφορα την καθυστερηση στο ποντικι.... για τα αλλα δεν ξερω να σου απαντησω.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Για ταινίες η έξοδος της κάρτας γραφικών πρέπει να είναι 24 Hz.

Το άλλο πρόβλημα είναι display lag της τηλεόρασης και δοκίμασε το game mode ή να αλλάξεις ονομασία στην είσοδο HDMI σε "PC".
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μόλις ονομαστεί η είσοδος PC κόβει η τηλεόραση την επεξεργασία στην συγκεκριμένη είσοδο και μειώνεται το lag. Από ότι ξέρω το συγκεκριμένο "κόλπο" λειτουργεί μόνο στις LG.

Είναι κάτι παρόμοιο με το game mode με λίγα λόγια.
 

spermnator

New member
3 June 2008
82
Μόλις ονομαστεί η είσοδος PC κόβει η τηλεόραση την επεξεργασία στην συγκεκριμένη είσοδο και μειώνεται το lag. Από ότι ξέρω το συγκεκριμένο "κόλπο" λειτουργεί μόνο στις LG.

Είναι κάτι παρόμοιο με το game mode με λίγα λόγια.

ΚΑΛΑ ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ!ΙΣΧΥΕΙ!!!!!Ενω εξαρχης ειχα συνδεσει στο hdmi 4 pc πισω απο την τιβι,δεν ειχα αλλαξει το ονομα σε pc μεσα στο μενου της τιβι.με το που το εκανα κανενα lag ουτε σε ταινιες ουτε στο mouse ουτε σε τπτ!Το κακο ομως ειναι οτι ειτε σε 1920χ1080 ειτε σε 1280χ720 αναλυση, η εικονα ενω ειναι πληρης(δεν τρωει δλδ τις ακρες του desktop) ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ολη την οθονη,μου αφηνει 4-5 εκατοστα οθονης ανεκμεταλευτα και αλλα 1-2 πανω κατω,ενω δεν με αφηνει το μενου της τιβι να αλλαξω την εικονα περα απο 16:9 και 4:3 (ενω πριν,με το λαγγαρισμα χωρις να το ονομασω με αφηνε να επιλεξω cinema zoom που καθοταν οοοολο το desktop ιδανικα σε καθε χιλιοστο της 55αρας)

Το προβλημα με το 3d παντως παραμενει.Θα δοκιμασω παλι σε διαφορα hertz και αν δεν βγαλω ακρη θα ανεβασω καποια φωτο να μου πειτε γνωμη...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Πρέπει να πας στο πρόγραμμα της κάρτας γραφικών και να φτιάξεις το underscan/overscan. Την ανάλυση είπαμε την βάζεις στα 1080p/24 Hz.

Όταν υπάρχει underscan μένουν μαύρα κενά στα περιθώρια ενώ με το overscan κόβεται μέρος της εικόνας και δεν φαίνεται ολόκληρη.

Τέλος αν βαρέθηκες να παίζεις με τις ρυθμίσεις και να σπας τα νεύρα σου πήγαινε πάρε ένα εξωτερικό media player να ησυχάσεις.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
ΚΑΛΑ ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ!ΙΣΧΥΕΙ!!!!!Ενω εξαρχης ειχα συνδεσει στο hdmi 4 pc πισω απο την τιβι,δεν ειχα αλλαξει το ονομα σε pc μεσα στο μενου της τιβι.με το που το εκανα κανενα lag ουτε σε ταινιες ουτε στο mouse ουτε σε τπτ!Το κακο ομως ειναι οτι ειτε σε 1920χ1080 ειτε σε 1280χ720 αναλυση, η εικονα ενω ειναι πληρης(δεν τρωει δλδ τις ακρες του desktop) ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ολη την οθονη,μου αφηνει 4-5 εκατοστα οθονης ανεκμεταλευτα και αλλα 1-2 πανω κατω,ενω δεν με αφηνει το μενου της τιβι να αλλαξω την εικονα περα απο 16:9 και 4:3 (ενω πριν,με το λαγγαρισμα χωρις να το ονομασω με αφηνε να επιλεξω cinema zoom που καθοταν οοοολο το desktop ιδανικα σε καθε χιλιοστο της 55αρας)

Το προβλημα με το 3d παντως παραμενει.Θα δοκιμασω παλι σε διαφορα hertz και αν δεν βγαλω ακρη θα ανεβασω καποια φωτο να μου πειτε γνωμη...

Για το μαύρο πλαίσιο γύρω απο την εικόνα, ρύθμισε το overscan απο το CCC της ATI σε όλες τις αναλύσεις. Δεν το πιστεύω οτι ακόμα δεν έχουν διορθώσει αυτη´την $%#@$%#...
 

spermnator

New member
3 June 2008
82
Κατεβασα το Catalyst Control Center και διορθωθηκε και το overscan.Επιπλεον,διορθωθηκε επιτοπου και το 3d απο μονο του μαζι με το ccc.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΓΛΥΤΩΣΑΤΕ ΑΠΟ ΜΕΡΕΣ ΣΚΑΛΙΣΜΑΤΟΣ ΣΕ YOUTUBE KAI GOOGLE.ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

Μια τελευταια ερωτηση,βλεποντας απλη ταινια ειτε 720ρ ειτε 1080ρ,στα 24 hertz,ενω ολα σερνονται στο desktop κτλ,η ταινια παιζει θαυμασια.Γιατι συμβαινει αυτο?Μαλιστα μου φαινεται ενα κλικ πιο smooth αποτι στα 60htz.To 3d(half sbs) απο την αλλη στα 24 htz δεν ενεργοποιειται,γιατι?

Με λιγα λογια,μονο 2d ταινιες στα 24htz,και οτιδηποτε αλλο,ειτε gaming ειτε surfing ειτε 3d movie στα 60 htz?

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Μια τελευταια ερωτηση,βλεποντας απλη ταινια ειτε 720ρ ειτε 1080ρ,στα 24 hertz,ενω ολα σερνονται στο desktop κτλ,η ταινια παιζει θαυμασια.Γιατι συμβαινει αυτο?Μαλιστα μου φαινεται ενα κλικ πιο smooth αποτι στα 60htz.

Όταν προβάλλεις το desktop με συχνότητα 24Hz, η κάρτα γραφικών "κατασκευάζει" 24 στιγμιότυπα κίνησης ανά δευτερόλεπτο για το animation του, ενώ όταν το προβάλλεις στα 60Hz, τα στιγμιότυπα κίνησης, γίνονται 60. Περισσότερα στιγμιότυπα κίνησης ανά δευτερόλεπτο = ομαλότερη κίνηση.

Η ταινία από την άλλη, εφόσον είναι "24άρα", έχει πάντα εγγενώς 24 στιγμιότυπα κίνησης ανά δευτερόλεπτο, είτε την αναπαράγεις στα 24Hz, είτε στα 60Hz. Ενώ όμως στην πρώτη περίπτωση η αναπαραγωγή γίνεται με σωστό χρονισμό, στην δεύτερη πρέπει τα 24 να προσαρμοστούν στα 60 με κάποια τεχνική pulldown, η οποία δημιουργεί ανισορροπία στον χρόνο προβολής του κάθε στιγμιοτύπου κίνησης, με αποτέλεσμα τη λιγότερο "smooth" κίνηση...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Πολύ σωστά τα λέει ο Γάτος ο Μαύρος ο Έμπειρος :smile:

Ψάξε στο πρόγραμμα αναπαραγωγής μήπως έχει δυνατότητα αυτόματης αλλαγής συχνότητας. Ετσι θα μπορείς να τρέχεις το desktop στα 60Hz και να γυρίζει αυτόματα στα 24Hz όταν αρχίζει η ταινία.
 

spermnator

New member
3 June 2008
82
Πολύ σωστά τα λέει ο Γάτος ο Μαύρος ο Έμπειρος :smile:

Ψάξε στο πρόγραμμα αναπαραγωγής μήπως έχει δυνατότητα αυτόματης αλλαγής συχνότητας. Ετσι θα μπορείς να τρέχεις το desktop στα 60Hz και να γυρίζει αυτόματα στα 24Hz όταν αρχίζει η ταινία.

Στα 24hz ενω ολα τα αρχεια παιζουν τελεια, ειναι φυσιολογικο τα αρχεια 3d half side-by-side να μη παιζει το 3d και να πρεπει να γυρισω για αυτα τα αρχεια στα 60hz?Στα 24 hz δεν με αφηνει η lg να ενεργοποιησω το 3d side by side στα 24hz παρα μονο αν τα παιξω στα 60hz
 

Nikitas Mic

New member
12 December 2012
11
Είσαι ευχαριστημένος τελικά; 689 την έκλεισα. Από αθλητικά και gaming πως πάει; Το 3d ικανοποιητικό;
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Είσαι ευχαριστημένος τελικά; 689 την έκλεισα. Από αθλητικά και gaming πως πάει; Το 3d ικανοποιητικό;

Προς στιγμήν......σοκαρίστηκα έτσι που τόγραψες. :D 689 ....Προφανώς μιλάς για την 42άρα. Γιατί ο φίλος που άνοιξε το νήμα μιλάει για 55'..
 

spermnator

New member
3 June 2008
82
Είσαι ευχαριστημένος τελικά; 689 την έκλεισα. Από αθλητικά και gaming πως πάει; Το 3d ικανοποιητικό;

Στο θρεντ της τιβι εχω εκτενη σχολια για την τιβι.Απο αθλητικα τι περιμενεις στην αθλια ποιοτητα μεταδοσης πχ του αντ1?στο ερτhd κελαηδαει.Gaming αψογο,το 3d παραπανω απο ικανοποιητικο,αρκει και η ταινια να ειναι σωστα γυρισμενη.(παραδειγμα,μη κατ....νοικιασεις πρωτη ταινια το tron legacy,θα αρχισεις να ψαχνεις τηλ για επιστροφη της τιβι,δεν υπαρχει ιχνος 3d :p )και επειδη εχω δει σε ενεργητικο,1000 φορες η ευκολια του παθητικου.
Κανενα προβλημα ουτε απο lag ουτε απο οποιοδηποτε προβλημα εχει αναφερθει στα θρεντ των 620 και 670.