Netvil HD 3

kropilack

Senior Member
Παιδια sos! Πηρα τον NETVIL HD 3 http://netvil.net/index.php/gr/digitalreceivers/item/8-hd-3 και οταν βαζω να δω καποιες ταινιες mkv, ενω εχω ελληνικους υποτιτλους μου δειχνει Αγγλικους! Με το VLC και με αλλα media player βλεπω τους Ελληνικους υποτιτλους κανονικα.
Τι να κανω?

Edit: Διεγραψα τους Ελληνικους υποτιτλους ωστε να μην υπαρχει κανενας. Αλλα παλι μου βγαζει Αγγλικους. Ειναι δυνατον να ειναι ενσωματωμενοι? Αλλα πως? Μηπως εχει προβλημα ο δεκτης και δεν μπορει να τους παρακαμψει για αναγνωρισει τους εξωτερικους?
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: NETVIL HD 3

Παιδια sos! Πηρα τον NETVIL HD 3 http://netvil.net/index.php/gr/digitalreceivers/item/8-hd-3 και οταν βαζω να δω καποιες ταινιες mkv, ενω εχω ελληνικους υποτιτλους μου δειχνει Αγγλικους! Με το VLC και με αλλα media player βλεπω τους Ελληνικους υποτιτλους κανονικα.
Τι να κανω?

Πρέπει να υπάρχουν και οι Αγγλικοί, αφού σου τους εμφανίζει. Μάλλον είναι ενσωματωμένοι στο βιντεάκι σου.
Τί εμφανίζει όταν πατάς το πλήκτρο SUBTITLES στο τηλεχ/ριο; Θα πρέπει να εμφανίζει τους εσωτερικούς εμβολισμένους ως κάποιο αριθμό και τους εξωτερικούς (αν τους βλέπει) με το όνομά τους (αν είναι ίδιο με του βίντεο).
 

kropilack

Senior Member
Οταν παταω sub μου εμφανιζει

subtitles
0
1
OFF

Ο,τι και να επιλεξω απο τα 0 και 1 μου του δειχνει Αγγλικους.
Η ονομασια ειναι η ιδια..


Σε αλλες ταινιες που (οταν τις ανοιγω με το VLC) βλεπω οτι δεν εχει Αγγλικους, μου παιζει τους Ελληνικους κανονικα..
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: NETVIL HD 3

Οταν παταω sub μου εμφανιζει

subtitles
0
1
OFF

Ο,τι και να επιλεξω απο τα 0 και 1 μου του δειχνει Αγγλικους.
Η ονομασια ειναι η ιδια..

Αυτό σημαίνει οτι όταν η ματρόσκα έχει ενσωματωμένους υπότιτλους, ο δέκτης αγνοεί τους εξωτερικούς.
Μπορείς να ενσωματώσεις και τους ελληνικούς στο αρχείο σου (ή να αφαιρέσεις του αγγλικούς) με το MKVMerge.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: NETVIL HD 3

Ή να ρίξεις μια ματιά στην λίστα προβλημάτων της υπογραφής μου για να εντοπίσεις μερικά ακόμη προβλήματα και να τους στείλεις mail για να βγάλουν αναβάθμιση! ;)
 

kropilack

Senior Member
Αυτό σημαίνει οτι όταν η ματρόσκα έχει ενσωματωμένους υπότιτλους, ο δέκτης αγνοεί τους εξωτερικούς.
Μπορείς να ενσωματώσεις και τους ελληνικούς στο αρχείο σου (ή να αφαιρέσεις του αγγλικούς) με το MKVMerge.
Που μπορω να βρω το MKVMerge?
Ειναι ευκολο να αφαιρεσω τους Αγγλικους υποτιτλους με το MKVMerge? Η θα μπερδευτω?
Ξερεις καποια διευθυνση για να τους στειλω e-mail?


Εννοειται οτι ΣΑΣ! ευχαριστω πολυ!!! για την αμεση ανταποκριση..
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Εύκολο είναι το MKVMerge:
-Φορτώνεις τη ματρόσκα με το Add
-Απο κάτω το πρόγραμμα βγάζει λίστα με ότι έχει μέσα το αρχείο (βιντεο, ήχο και υπότιτλους)
-Ξετσεκάρεις όσα γράφουν type: subtitles
-Πατάς το Start muxing. Σε 2-3 λεπτά θα έχεις μια νέα ματρόσκα χωρίς ενσωματωμένους υπότιτλους.
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ξερεις καποια διευθυνση για να τους στειλω e-mail?
http://netvil.net/index.php/gr/contact-gr
Στείλε στον εισαγωγέα πρώτα.
Ανέφερε τα bugs κάθε κατηγορίας πρώτα, ώστε να μην φανείς enthousiast που ζητάει νέες λειτουργίες. Θα φανείς πιο σοβαρός.
Αφού πεισθούν από τα bugs να ασχοληθούν θα είναι πιο εύκολο να βάλουν τις βελτιώσεις, αφού έτσι κι αλλιώς είδη είναι έτοιμες από τον κατασκευαστή.

Στο ίδιο email αλλά πιο κάτω, ανέφερε και κάποιες λειτουργίες που θα ήθελες να προστεθούν -αν γίνεται- σε μελλοντική αναβάθμιση. Βάλε τις πιο σημαντικές, όπως πχ διάρκεια της Infobar, γιατί αν παραγίνει μεγάλο το μήνυμα ίσως «κουραστούν διαβάζοντάς το.

Περίμενες μερικές εργάσιμες για να σου απαντήσουν και αν δεν ασχοληθούν στείλε στην netvil.


Επεξεργασία: Εάν κάποιος χρειασθεί νέο/προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο για τον δέκτη, ας κοιτάξει εδώ: http://avclub.gr/forum/showthread.p...ντολών?p=1057511770&viewfull=1#post1057511770
 
Last edited:

kropilack

Senior Member
Εύκολο είναι το MKVMerge:
-Φορτώνεις τη ματρόσκα με το Add
-Απο κάτω το πρόγραμμα βγάζει λίστα με ότι έχει μέσα το αρχείο (βιντεο, ήχο και υπότιτλους)
-Ξετσεκάρεις όσα γράφουν type: subtitles
-Πατάς το Start muxing. Σε 2-3 λεπτά θα έχεις μια νέα ματρόσκα χωρίς ενσωματωμένους υπότιτλους.
Ok! αφαιρεσα με το MKVMerge (ευχαριστω για τις οδηγιες) τους ενσωματωμενους υποτιτλους και τωρα αναγνωριζει κανονικα τους εξωτερικους. Απ'ο,τι καταλαβα ειχε προβλημα οταν οι υποτιτλοι ηταν UTF-8 γιατι οταν ειχε καποιους αλλους με αλλη ονομασια (δεν θυμαμαι ποια) δεν ειχε προβλημα να αναγνωρισει τους εξωτερικους.
Ομως δεν εκανε 2-3 λεπτα για να τους αφαιρεσει αλλα, αναλογα με την ταινια, 5-10-15 μπορει και 20 λεπτα! Ξερουμε γιατι?...
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Μάλλον το άλλο είδος υποτίτλων ήταν PGS, σε γραφικά δηλαδή και όχι σε απλό κείμενο.

Η ταχύτητα του προγράμματος εξαρτάται απο την ταχύτητα του Η/Υ, του δίσκου και το μέγεθος του αρχείου.
 
Last edited by a moderator:

kropilack

Senior Member
A! Καποια στιγμη δοκιμασα να παιξω με τις ρυθμισεις και μετα απο ωρα {...} εβαλα, στη χωρα, Σερβια. Και μου εβλεπε κανονικα τους υποτιτλους! Ξαναβαζω χωρα Ελαδδα, παλί τους εβλεπε! Δοκιμαζω να τους απενεργοποιησω και να τους ενεργοποιησω παλι.. ε, τι το θελα!.. Τους εχασα ξανα! Τι Σερβια ξανα εβαλα, τι Αγγλια, τι Ολλανδια.. Τιποτα.
Θα τους στειλω e-mail.:BDBDG54:


Αυτό σημαίνει οτι όταν η ματρόσκα έχει ενσωματωμένους υπότιτλους, ο δέκτης αγνοεί τους εξωτερικούς.
Μπορείς να ενσωματώσεις και τους ελληνικούς στο αρχείο σου (ή να αφαιρέσεις του αγγλικούς) με το MKVMerge.

Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω τα βηματα για να ενσωματωσω ελληνικους υποτιτλους με το MKVMerge?
Και τι αλλο μπορω να κανω με το MKVMerge? Μπορω ας πουμε να μετατρεψω τον ηχο απο AC3-DTS σε stereo?
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Για να προσθέσεις, μαζί με τη ματρόσκα προσθέτεις με το Add και τους υπότιτλους και μετά Start Muxing

To MKVMerge δεν κάνει μετατροπές video ή ήχου, μόνο αλλαγές στον container του αρχείου. Για μετατροπή ήχου δες την υπογραφή του Talos πιο πάνω και το sticky θέμα στην κατηγορία δεκτών.
 

kropilack

Senior Member
Ναι ναι ! το ξερω το sticky τους Talos. Εχω μιλησει για αυτο το θεμα μαζι του. Με βοηθησε και αυτος πολυ. Ελεγα μηπως γινοταν (πιο γρηγορα) και με το MKVMerge...
:worshippy:
 
Last edited by a moderator:

yaZoo

Established Member
31 October 2007
187
Πάτρα
Από το site της Netvil (post #8 του talos), είναι διαθέσιμο το αρχείο usb_upgrade_all_flash.bin (έκδοση υλικού v2.2) που διορθώνει το πρόβλημα με την σειρά των καναλιών. Την πέρασα σήμερα σε δύο δέκτες που έχω πάρει και "αναμένω" να δω εάν ο Netvil ξαναχάσει την σειρά των καναλιών.
 
Last edited by a moderator:

notjim

New member
21 June 2013
9
Κατά την έρευνα αγοράς είδα και τον Netvil. Αν και τελικά αγορασα κάτι αλλο, ο Netvil ειχε πολύ καλό τηλεχειριστήριο και σαν μηχανάκι ήταν αρκετά αξιοπρεπές.
 

yaZoo

Established Member
31 October 2007
187
Πάτρα
Έχοντας δει σε φίλους και γνωστούς διάφορους δέκτες, θεωρώ το εαυτό μου τυχερό που διάλεξα τον Netvil.
Είναι πραγματικά καλός και αξιόπιστος δέκτης.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Netvil HD 3

Έχοντας δει σε φίλους και γνωστούς διάφορους δέκτες, θεωρώ το εαυτό μου τυχερό που διάλεξα τον Netvil.
Είναι πραγματικά καλός και αξιόπιστος δέκτης.
Ποιά είναι τα δυνατά του σημεία σε σχέση με τους άλλους δέκτες;

Κατά την έρευνα αγοράς είδα και τον Netvil. Αν και τελικά αγορασα κάτι αλλο, ο Netvil ειχε πολύ καλό τηλεχειριστήριο και σαν μηχανάκι ήταν αρκετά αξιοπρεπές.
Χαίρομαι που ακούγονται θετικά για έναν από τους λίγους εναπομείναντες δέκτες με Mstar 7818 και έναν από του ελάχιστους δέκτες με καλό τηλεχειριστήριο.

Θα μπορούσατε να ελέγξετε ποιά χαρακτηριστικά ή προβλήματα έχει από αυτά που περιγράφονται στην λίστα της υπογραφής μου; Είναι μεγάλη, αλλά δεν υπάρχει καμία πίεση χρόνου, όποτε έχετε διάθεση! :smile:
Έτσι θα είχαμε καλύτερη εικόνα του δέκτη αλλά και θα μπορούσαμε να τα αναφέρουμε στην Netvil μήπως μπορέσει να προμηθευτεί τη νεότερη αναβάθμιση από τον κατασκευαστή.
 

yaZoo

Established Member
31 October 2007
187
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: Netvil HD 3

@ talos_2002 Κατ αρχάς συγχαρητήρια για την δουλεία που ρίχνεις εδώ μέσα για το καλό όλων των μελών του AVClub.
Δυνατό σημείο θεωρώ την κατασκευή του. Μεταλλικό περίβλημα που δίνει την δυνατότητα να τοποθετηθεί παντού. Στο ένα, έχω βάλει δύο γωνίες στις βίδες στο πλάι και το βίδωσα κάτω από ένα ντουλάπι στην κουζίνα. Από την στιγμή που μπήκε πριν από 1 1/2 χρόνο, είναι ανοικτός συνέχεια καθώς η γυναίκα δεν το βλέπει για να το κλείσει. Παρ ότι είναι ανοικτός δεν έχει πρόβλημα θερμοκρασίας και το ΤΧ (που το θεωρώ πολύ καλό για να έχει αντέξει τόσο καιρό στην κουζίνα) πιάνει από μεγάλες αποστάσεις.
Βεβαίως και θα ελέγξω με την πρώτη ευκαιρία που θα έχω τα χαρακτηριστικά ή προβλήματα που ζήτησες.