Τακτική nova με συνδρομητές ελεύθερης κάρτας

Panos dikaios

New member
11 October 2012
22
Φίλοι μου, εδω και αρκετό καιρο η νοβα κλείνει με τεχνάσματα τις ελεύθερες κάρτες και υποχρεώνει τους πελάτες της να πάρουν ως αντικατάσταση το pace 831!

Τελευταία ήταν και η δικη η σειρά να μου κλείσουν την κάρτα, την οποία δούλευα σε μηχάνημα kathrein ufs.*
Χωρίς να υποψιαστω κάτι, περνω τηλέφωνο την νοβα και η κοπέλα μου λέει πως δεν μπορει να κάνει κάτι αυτη και θα πρέπει να πάρω τηλέφωνο την επόμενη ημέρα μεταξύ 11:00 και 17:00 για να με συνδέσουν με το αρμόδιο τμήμα. Περνω λοιπόν την άλλη μέρα τηλέφωνο και μου λέει ο τεχνικός πως η κάρτα παρουσίασε κάποιο πρόβλημα και ότι θα πρέπει να στείλει αυτος κάποια σήματα για να ξανανοιξει! Εγω όμως είχα την κάρτα εκτός μηχανήματος! Και μου λέει ο αθεοφοβος ότι βλέπει πως η κάρτα δεν δεχετε το σήμα που στέλνει! Του λέω λοιπόν απο που το βλέπει αυτο; Και μου λέει *αφού δεν παίζει η κάρτα δεν πήρε το σήμα! *Εγω όμως ποτε δεν του είπα εάν παίζει ή όχι η κάρτα!!*
Ένα τελεί μου λεει θα πας να πάρεις νεα κάρτα με μηχάνημα και θα πληρώσεις 50 !!!! Διότι η πολιτική πλέον της εταιρείας είναι κάρτα με μηχάνημα!*
Η δικη μου ερώτηση είναι, βγήκε αυτη η απόφαση δικαστηρίου για το τι θα γίνει με τους συνδρομητές με ελεύθερες κάρτες ;*

Εγω δεν έχω πρόβλημα όταν μου μιλάνε σαν άνθρωπο, όταν όμως πανε να κοροιδεψουν έχω και μάλιστα μεγάλο πρόβλημα!!!
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Τακτική νοβα με συνδρομητές ελεύθερης καρτας

Δεν υπάρχει καμία απόφαση δικαστηρίου, ούτε αναμένεται καμία.

Αν επιμένουν, απλώς διακόπτεις τη συνδρομή σου. Δε μπορείς να τους αναγκάσεις να σου δώσουν άλλη κάρτα, αν όντως έχει χαλάσει.
 

Panos dikaios

New member
11 October 2012
22
Re: Τακτική νοβα με συνδρομητές ελεύθερης καρτας

Όχι φίλε μου η κάρτα δεν χάλασε! Σε οποίο μηχάνημα και αν την βάζω την αναγνωρίζει σαν κάρτα irdeto. Αυτοι μου την έχουν κλείσει! Που ήξεραν ότι η κάρτα παρουσίασε πρόβλημα; Εγω τους πήρα τηλέφωνο 3 ημέρες μετα και αυτοι μου λένε πως η κάρτα παρουσίασε πρόβλημα απο την Δευτέρα!! Απο ποτε η κεραία μου είναι και πομπος και δεν το ήξερα; Εγω είχα κάνει συμβόλαιο μαζι τους για ελευθερη κάρτα και θέλω ελευθερη κάρτα ή ακόμα καλύτερα να μου την ξανανοιξουν! Δεν γίνετε να παραγγειλεις σε μενα Audi και εγω να σου δώσω Skoda επειδη έτσι μου καπνισε! Ένα τελει έχουμε ένα συμβόλαιο το οποίο διαρκεί ακόμα 9 μήνες, ας μου δώσουν κάρτα και ας καταγγείλουν το συμβόλαιο γραπτώς! Άλλοστε και η νοβα πλέον ζητάει γραπτή ακύρωση του συμβολαίου και όχι απλα το δεν πληρώνω που κάνουν οι πιο πολλοί. Δεν φτάνει που τους δίνουμε τσάμπα δάνειο, μας κοροϊδεύουν κιόλας!
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Τακτική νοβα με συνδρομητές ελεύθερης καρτας

Πως γίνεται να έχεις δέσμευση 12 μηνών με ανύπαντρη κάρτα; Προπλήρωσες 12μηνο; Αν έχεις συμβόλαιο, τότε μπορείς να απαιτήσεις την αλλαγή κάρτας με νέα ανύπαντρη. Αν όμως είσαι με παλιό συμβόλαιο, αορίστου χρόνου, τότε δε νομίζω πως τους δεσμεύει κάτι.
 

Panos dikaios

New member
11 October 2012
22
Re: Τακτική νοβα με συνδρομητές ελεύθερης καρτας

Φυσικα πληρώνω κάθε φορα για 12 μήνες! Το συμβόλαιο είναι παλαιό, έχει δηλαδη 10 έτη σχεδόν. Όταν μου έκαναν το συμβόλαιο δεν μου είπαν ποτε ότι οποιαδήποτε ώρα θα με δεσμεύουν όπως αυτοι θέλουν. Δηλαδη θα μπορούσαν να αλλάζουν δυο φορές τον χρόνο, και καθε χρόνο, το σύστημα αποκωδικοποιησης και εγω θα είμαι αναγκασμένος να ακολουθώ τις ορέξεις τους επειδη μου αρέσουν τα ντοκυμαντέρ ; Δεν θα έπρεπε για κάθε αλλαγη που κάνουν, και επιβαρύνει τον καταναλωτή, να επωμιστουν αυτοι τα έξοδα;
 

athensat

Senior Member
15 December 2009
505
ΑΘΗΝΑ
Η καρτα εαν εχει ενδειξη Ε255 ειναι ενεργοποιημενη αλλα απαιτει μωβ Ιrdeto version 1.3.Αυτο ενημερωτικα για οσους δεν το γνωριζουνε.Σε εμενα παρομοιως το ιδιο εκαναν με την ιδια προταση να βαλω ιδιοκτησιακο δεκτη.
 

Panos dikaios

New member
11 October 2012
22
όχι η κάρτα δεν παίζει.
Μέχρι και πανασατ 700 έψαξα και βρήκα, σε αυτόν τον δεκτη βγάζει την ένδειξη μη ενεργοποιημένη υπηρεσία, ενώ έχω ακόμα 9 μήνες πληρωμένους!
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,765
ΑΘΗΝΑ
βαλε την καρτα σου μεσα στον πανασατ και παρτους τηλεφωνο να σου στειλουν update.
αστην λιγη ωρα και λογικα θα παρει μπρος.
 

Panos dikaios

New member
11 October 2012
22
δώ σε θέλω μάστορα, την κάρτα δεν μου την ξανανοίγουν για λόγους τους οποιους μονο αυτοί γνωρίζουν. Με τις αυτοματοποιημένες υπηρεσίες δεν γίνετε, εάν πάρω τηλέφωνο οι κοπέλες μου λένε ότι πρέπει να με συνδέσουν με το ειδικό κέντρο και αυτοί λένε πως η κάρτα είναι χαλασμένη. Το ότι όσα μηχανήματα δοκίμασα αναγνώρισαν την κάρτα δεν τους ενδιαφέρει! Μάλλον πρέπει να στείλω γράμμα με δικηγόρο να τους ζητήσει να απαντήσουν γραπτώς και όχι τηλεφωνικώς όπως κάνουν αυτοί.
Το μονο που λίγο φοβάμαι και ίσως τους γίνει πάτημα, είναι ότι έχω μεν την κάρτα στην ελλάδα δηλωμένη αλλα την δουλεύω στο εξωτερικό.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,765
ΑΘΗΝΑ
δώ σε θέλω μάστορα, την κάρτα δεν μου την ξανανοίγουν για λόγους τους οποιους μονο αυτοί γνωρίζουν. Με τις αυτοματοποιημένες υπηρεσίες δεν γίνετε, εάν πάρω τηλέφωνο οι κοπέλες μου λένε ότι πρέπει να με συνδέσουν με το ειδικό κέντρο και αυτοί λένε πως η κάρτα είναι χαλασμένη. Το ότι όσα μηχανήματα δοκίμασα αναγνώρισαν την κάρτα δεν τους ενδιαφέρει! Μάλλον πρέπει να στείλω γράμμα με δικηγόρο να τους ζητήσει να απαντήσουν γραπτώς και όχι τηλεφωνικώς όπως κάνουν αυτοί.
Το μονο που λίγο φοβάμαι και ίσως τους γίνει πάτημα, είναι ότι έχω μεν την κάρτα στην ελλάδα δηλωμένη αλλα την δουλεύω στο εξωτερικό.

δεν ξερω φιλε μου.
να το τραβανε τοσο πολυ,πρωτη φορα το ακουω/διαβαζω.
σε εμενα τελευταια φορα που εκανα επανσυνδεση τον Φλεβαρη με ελευθερη καρτα,
την εβαλα σε ενα panasat 990,μου εστειλαν σημα και μετα απο λιγες ωρες επαιξε.
οσο την ειχα μεσα στον dreambox,δεν επαιρνε αναβαθμιση.
στον panasat,πηρε αμεσως.
δεν κανεις μια τελευταια προσπαθεια?
 

Panos dikaios

New member
11 October 2012
22
Είδες εσύ δουλεύεις το dreambox που ούτε καν έχει βάση του αυθεντικού λογισμικού του την δυνατότητα να παίξει την κάρτα τις nova, εκτος και αν την δουλεύεις με κάποιο CI, και δεν έχεις πρόβλημα.
Εγώ δουλεύω την κάρτα με αυθεντική modula irdeto σε μηχάνημα που δεν παραβαίνει πνευματικά δικαιώματα και παρόλο αυτά μου κάνουν νούμερα.

έχω πάρει τόσες φορες τηλέφωνο, έκανα και το my nova, αλλα ούτε εγώ ούτε η κοπέλα μπορεί να κάνει επανασύνδεση. Αυτοί από το ειδικό τμήμα τους έχουν αφαιρέσει αυτή την δυνατότητα.
Για να καταλάβεις ο ειδικός μέσα σε 2 λεπτά μου είπε να πάω να αγοράσω νέο μηχάνημα. Αλλα μετά από εκεί πήρε φωτιά η συζήτηση.
εντωμεταξύ δεν του έχω πει ακόμα πως είναι ψεύτης μιας και η κάρτα δεν ήταν μέσα στη modula όταν αυτός έστελνε σηματάκια και έβλεπε στην οθόνη του ότι η κάρτα έχει πρόβλημα!
Εγώ από εκεί κατάλαβα ότι αυτοί έχουν σκοπό!
 

Panos dikaios

New member
11 October 2012
22
Διότι ακριβώς το ίδιο κόλπο έκαναν και σε άλλους 2 φίλους.
και στους 2 κόπηκε η κάρτα, και τους δυο τους συνέδεσαν με το ειδικό τμήμα, και τους δυο τους είπαν ότι βλέπουν στην οθόνη τους ότι η κάρτα χάλασε.

Αυτό το τελευταίο εμενα με είχε παραξενέψει! Πως είναι δυνατόν να βλέπουν αυτοί στην οθόνη τους εάν η κάρτα δουλεύει η δεν δουλεύει.

Για αυτό το πράγμα μαλώναμε με τους 2 φίλους τόσο καιρό, εγώ επέμενα και επιμένω ότι η κάρτα δεν είναι δυνατόν να επικοινωνήσει πίσω. Δεν έχω κλείσει καμια αμφίδρομη υπηρεσία και φυσικά δεν έχω την δυνατότητα upload σε δορυφόρους. Πως είναι δυνατόν λοιπόν να βλέπουν στην οθόνη τους τι κάνει η κάρτα μου;

αυτό ήταν το έναυσμα να μην βάλω την κάρτα στη modula και ως διά μαγείας ο κύριος του ειδικού τμήματος της nova είδε και στην δικη μου περίπτωση ότι η κάρτα έχει πρόβλημα!
άρα με βάση τα λεγόμενα τους, η κάρτα έχει δυνατότητα ασύρματης σύνδεσης με τον δεκτη, ο δεκτης με την σειρά του συνδέεται με wi-fi στο router γιατί καλώδιο network δεν μου χρειάζεται ή αν δεν χρησιμοποιεί η κάρτα τους το wi-fi δίκτυο τότε έχει ο δεκτης μου δυνατότητα upload στον Hotbird και στέλνει σηματάκια, όπως τα λένε στην nova, και τους λέει ότι είναι χαλασμένη.

Εσύ τι θα πίστευες λοιπόν ότι λέει ψέματα ο κύριος του ειδικού τμήματος της nova ή ότι έχω τέτοιο εξοπλισμό και δεν το ήξερα;
 
Last edited by a moderator:

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Μάλλον από τη nova περιμένουν να πέσουν σε μη σχετικούς με το "άθλημα" για να τους δίνουν pace με "παντρεμένη" κάρτα. Το θέμα όμως για σένα είναι ότι μπήκες σε μπελάδες που είχες την κάρτα εκτός cam την κρίσιμη στιγμή. Κάλεσέ τους έχοντας την κάρτα μέσα στον panasat και απαίτησε να σου στείλουν σήμα. Τόνισε ότι έχεις προπληρωμένη ετήσια συνδρομή.
 

GEORGE M.

Supreme Member
3 April 2009
4,205
ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Έχει λογαριασμό στην σελίδα την Fourthnet.gr ; Αν ναι, πήγαινε Αρχική Σελίδα > ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ > Προνόμια > My Αccount > My Nova > O Λογαριασμός μου.
Κάτω κάτω στην σελίδα αυτή, γράφει:

Σε περίπτωση που αντιμετωπίζετε προβλήματα με την υπηρεσία nova, παρακαλούμε συμβουλευτείτε τον παρακάτω πίνακα και εκτελέστε την αντίστοιχη λειτουργία..

Σημειώστε:

Πρέπει η κάρτα πρόσβασης NOVA να είναι εντός του αποκωδικοποιητή με το μεταλλικό τσιπάκι προς τα κάτω και προς τα μπροστά και ο αποκωδικοποιητής να είναι συντονισμένος σε κανάλι της υπηρεσίας NOVA.
Πρέπει να περιμένετε τουλάχιστον 2-3 λεπτά για να σιγουρευτείτε ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε έχει ή δεν έχει λυθεί.


Εάν συνεχίζετε να αντιμετωπίζετε πρόβλημα, καλέστε μας στο 18345.


*Δεν θυμάστε τον κωδικό εισόδου στο μενού του δέκτη
*Ο δέκτης σας εμφανίζει Ε16, Ε18, E19, Ε30 ή Ε32-4
*Ο δέκτης σας εμφανίζει αδύνατο εντοπισμό σήματος ή αναζήτηση σήματος ή δεν εμφανίζεται κάποιο κανάλι


Λογικά πατώντας επίλυση είναι σα να στέλνει σήμα. Εγώ, όταν τρώει "σκάλωμα" η κάρτα και δεν ανοίγουν τα κανάλια, πατάω την επίλυση και και η εικόνα επανέρχεται.
Τώρα να είναι κάτι άλλο αυτό .. Ίσως. Σε μένα κάνει δουλειά.
Άνοιξε λογαριασμό και δοκίμασε.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Ένα συμβόλαιο που υπογράφηκε διμερώς πριν από χρόνια δε μπορεί να δεσμεύει την εταιρεία για πάντα. Κάποια στιγμή αλλάζει σύστημα και είτε προσαρμόζεσαι είτε σταματάς να είσαι συνδρομητής. Δεν έχει καμία μα καμία υποχρέωση να συνεχίσει να σου παρέχει την ίδια υπηρεσία που σου παρείχε πριν χρόνια που υπέγραψες το συμβόλαιο.
Έχοντας πει αυτό, προς το παρόν δεν υπάρχει κάποια επίσημη θέση της Nova για σταδιακή ακύρωση των μη παντρεμένων καρτών. Συνεπώς, οφείλεις να απαιτήσεις την ενεργοποίηση ή αλλαγή της κάρτας σου, ή την επιστροφή των προπληρωμένων μηνών. Αυτό που δε μπορείς να απαιτήσεις είναι να παίζει η ανύπαντρη κάρτα σου για πάντα.
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Συνεπώς, οφείλεις να απαιτήσεις την ενεργοποίηση ή αλλαγή της κάρτας σου, ή την επιστροφή των προπληρωμένων μηνών. Αυτό που δε μπορείς να απαιτήσεις είναι να παίζει η ανύπαντρη κάρτα σου για πάντα.

Ή να του κάνουν δώρο τον δέκτη τους.
 
Last edited by a moderator:

teris3

Established Member
22 January 2011
219
Εν τω μεταξύ - αν κατάλαβα καλά- αν δεν νιαζόσουν τόσο να επιβεβαιώσεις την ιστορία με τους 2 φίλους σου, θα έβαζες κανονικά την καρτούλα στον panasat και παίζει τώρα να δουλέυε κανονικά