SAMSUNG 64E8000 H' PANASONIC 65ST50

bill123455

Established Member
3 June 2012
285
Μιας και δεν αγοραζεις καθε χρονο τηλεοραση και ειδικα τοσο μεγαλη για βοηθηστε ρε παιδια για την επιλογη μιας και μου δινεται η ευκαιρια ν'αλλαξω την 51e6500 που ηδη εχω σπιτι λογω προβληματος και που ηδη μου φαινεται μικρη απ τα 2,40/2,50μ που παρακολουθω.Τελικα ειχατε δικιο οσοι γραφατε στο θεμα που ειχα ανοιξει παλι εδω για αγορα τηλεορασης εως 65" οτι η αποσταση σηκωνει και παραπανω ιντσες.Λοιπον εφτασε η ωρα να αποφασισω ποια απ τις δυο θα παρω.Ας πουμε οτι η 8000 εχει περιπου την ιδια εικονα με την 6500 που εχω τωρα μιας και στα τεχνικα χαρακτηριστικα τους δε βλεπω καποια διαφορα οποτε εδω ξερω τι να περιμενω απο εικονα κ.λ.π αν κανω λαθος διορθωστε με.Να προσθεσω οτι με την 6500 ειμαι οκ και δεν εχω δει κατι που να με χαλαει.Ομως..βλεποντας σημερα μια st50(50αρα βεβαια)παρατηρησα εκει που επαιζε με καποιες samsung plasma διπλα διπλα (εκτος βεβαια της 6500) ηταν η μονη που σε οτι σκοτεινο πλανο κι αν εδειχνε το βιντεο δεν γκριζαρε να το πω?καθολου μα καθολου αλλα ηταν ΜΑΥΡΟ! Αυτο το γκριζοπο το εχω δει και στην 6500 που εχω αλλα με λιγο πειραγμα σε ρυθμισεις το στρωνεις καπως και φαινεται περισσοτερο σε σκοτεινο χωρο,νυχτα δηλαδη και χωρις φωτα..Δεν ξερω αν ειναι θεμα ρυθμισης η εχει καλυτερο μαυρο η st50 αλλα η διαφορα στο καταστημα που την ειδα ηταν τεραστια.Απο εικονα μη με ρωτησετε γιατι το βιντεο που επαιζε σε ολες τις tv ηταν ετσι κι αλλιως απαραδεκτο σε ποιοτητα(επαιζε το ιδιο σε ολες).Γραφοντας τη γνωμη σας ας μην ασχοληθειτε με την διαφορα τιμης μεταξυ τους ουτε τη μια ιντσα επιπλεον και ουτε με τις αλλες χαζομαρες της sammy ελεγχος με φωνη,χερια,ποδια,κ.λ.π.Για ταινιες την παιρνω περισσοτερο,σχεδον καθολου τηλεοπτικο,καμια μπαλιτσα που και που αντε και για λιγο proevo.Αποκλειστικα για ταινιες δηλαδη..O χωρος μου ειναι σκοτεινος και την ημερα οποτε θεμα με αντανακλασεις δεν θα'χω.Αυτο μου με φοβιζει με την st50 ειναι το προβλημα με τις καθετες γραμμες και φυσικα δεν εχω ιδεα τουλαχιστον μεχρι αυριο που θα παω με flasaki να την δοκιμασω πως ειναι η εικονα της,χρωματα κ.λ.π σε σχεση με την 8000.Να συμπληρωσω οτι media player εχω τον dune 301 οποτε ας μην συγκρινουμε των tv
 
Last edited:

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: Αγορα Plama εως 65" για βοηθηστε λιγο..

κάποια γενικά σχόλια.

1) για το μέγεθος. από τη στιγμή που μιλάμε για fullhd προχώρα άφοβα με τις ίντσες. Τέτοιες τηλεοράσεις (τέτοιο μέγεθος εννοώ) κάποια στιγμή είναι καλό να τις καλιμπράρεις με τη βοήθεια κάποιου επαγγελματία. θα σου πώ ότι 2.35:1 βλέπω σε 107 ίντσες από τα 2.80-3 μέτρα. κανένα πρόβλημα. σε 16:9 από τα 3.70.

2) Μην συγκρίνεις τις 50άρες. μιλάμε για μια με μαύρο 0.01 σε σύγκριση με 0.045-0.05 των πλάσμα της σαμσουνγκ σε αυτές τις ίντσες. Σε σκοτεινό χώρο η διαφορά είναι εμφανής μιας και το μάτι αντιλαμβάνεται πολύ πιο εύκολα την χαμηλή φωτεινότητα.

3) στις 63άρες αλλάζει το πράγμα και κατεβαίνει πιο χαμηλα το μαύρο (0.02 και με τις ώρες υπάρχουν αναφορές ότι κατεβαίνει στο 0.015 ). Βέβαια έχουν και αυτές το floating brightness και ανεβαίνουν στο 0.045 σε κάποιες σκηνές. αν δεν έχεις προσέξει το φαινόμενο ή το έχεις προσέξει και δεν σου είναι ενοχλητικό τότε το παραβλέπεις. φυσικά εισαι ενήμερος για τα προβλήματα των φετεινών σειρών της πανασονικ και αν στραφείς σε αυτή τη λύση κοίτα να πάρεις μια με εγγύηση αντιπροσωπείας γιατι ειδικά στις st50 κυκλοφορεί πολύ παραεισαγωγή (δεν υπάρχουν διαθέσιμες σε πολλά καταστήματα). Τέτοιων μεγεθών πάνελ είναι πολύ δύσκολα στη διαχείριση τους (μεταφορά κλπ) αν συμβεί μια στραβή.

καλές αγορές
 
Last edited:

bill123455

Established Member
3 June 2012
285
Re: Αγορα Plama εως 65" για βοηθηστε λιγο..

κάποια γενικά σχόλια.

1) για το μέγεθος. από τη στιγμή που μιλάμε για fullhd προχώρα άφοβα με τις ίντσες. Τέτοιες τηλεοράσεις (τέτοιο μέγεθος εννοώ) κάποια στιγμή είναι καλό να τις καλιμπράρεις με τη βοήθεια κάποιου επαγγελματία. θα σου πώ ότι 2.35:1 βλέπω σε 107 ίντσες από τα 2.80-3 μέτρα. κανένα πρόβλημα. σε 16:9 από τα 3.70.

2) Μην συγκρίνεις τις 50άρες. μιλάμε για μια με μαύρο 0.01 σε σύγκριση με 0.045-0.05 των πλάσμα της σαμσουνγκ σε αυτές τις ίντσες. Σε σκοτεινό χώρο η διαφορά είναι εμφανής μιας και το μάτι αντιλαμβάνεται πολύ πιο εύκολα την χαμηλή φωτεινότητα.

3) στις 63άρες αλλάζει το πράγμα και κατεβαίνει πιο χαμηλα το μαύρο (0.02 και με τις ώρες υπάρχουν αναφορές ότι κατεβαίνει στο 0.015 ). Βέβαια έχουν και αυτές το floating brightness και ανεβαίνουν στο 0.045 σε κάποιες σκηνές. αν δεν έχεις προσέξει το φαινόμενο ή το έχεις προσέξει και δεν σου είναι ενοχλητικό τότε το παραβλέπεις. φυσικά εισαι ενήμερος για τα προβλήματα των φετεινών σειρών της πανασονικ και αν στραφείς σε αυτή τη λύση κοίτα να πάρεις μια με εγγύηση αντιπροσωπείας γιατι ειδικά στις st50 κυκλοφορεί πολύ παραεισαγωγή (δεν υπάρχουν διαθέσιμες σε πολλά καταστήματα). Τέτοιων μεγεθών πάνελ είναι πολύ δύσκολα στη διαχείριση τους (μεταφορά κλπ) αν συμβεί μια στραβή.

καλές αγορές

Πολυ χρησιμα αυτα που γραφεις και μακαρι να ειχα χρονο να σου απαντησω τωρα.Δυστυχως με πηραν τηλεφωνο και πρεπει να φυγω τωρα αμεσως απ το σπιτι, ακομη κι αυτα στο ποδι στα γραφω.Θα απαντησω το βραδυ μαλλον που θα επιστρεψω,σ'ευχαριστω φιλε!
 

bill123455

Established Member
3 June 2012
285
Re: Αγορα Plama εως 65" για βοηθηστε λιγο..

κάποια γενικά σχόλια.

1) για το μέγεθος. από τη στιγμή που μιλάμε για fullhd προχώρα άφοβα με τις ίντσες. Τέτοιες τηλεοράσεις (τέτοιο μέγεθος εννοώ) κάποια στιγμή είναι καλό να τις καλιμπράρεις με τη βοήθεια κάποιου επαγγελματία. θα σου πώ ότι 2.35:1 βλέπω σε 107 ίντσες από τα 2.80-3 μέτρα. κανένα πρόβλημα. σε 16:9 από τα 3.70.

2) Μην συγκρίνεις τις 50άρες. μιλάμε για μια με μαύρο 0.01 σε σύγκριση με 0.045-0.05 των πλάσμα της σαμσουνγκ σε αυτές τις ίντσες. Σε σκοτεινό χώρο η διαφορά είναι εμφανής μιας και το μάτι αντιλαμβάνεται πολύ πιο εύκολα την χαμηλή φωτεινότητα.

3) στις 63άρες αλλάζει το πράγμα και κατεβαίνει πιο χαμηλα το μαύρο (0.02 και με τις ώρες υπάρχουν αναφορές ότι κατεβαίνει στο 0.015 ). Βέβαια έχουν και αυτές το floating brightness και ανεβαίνουν στο 0.045 σε κάποιες σκηνές. αν δεν έχεις προσέξει το φαινόμενο ή το έχεις προσέξει και δεν σου είναι ενοχλητικό τότε το παραβλέπεις. φυσικά εισαι ενήμερος για τα προβλήματα των φετεινών σειρών της πανασονικ και αν στραφείς σε αυτή τη λύση κοίτα να πάρεις μια με εγγύηση αντιπροσωπείας γιατι ειδικά στις st50 κυκλοφορεί πολύ παραεισαγωγή (δεν υπάρχουν διαθέσιμες σε πολλά καταστήματα). Τέτοιων μεγεθών πάνελ είναι πολύ δύσκολα στη διαχείριση τους (μεταφορά κλπ) αν συμβεί μια στραβή.

καλές αγορές

1)εχεις δικιο για το μεγεθος αλλα στην αρχη το φοβομουνα γι αυτη την αποσταση,οι περισσοτερες ταινιες θα ειναι mkv και ελαχιστα avi οποτε δεν νομιζω να ειναι κουραστικη η θεαση.Καλιμπραρισμα θα γινει ετσι κι αλλιως ακομη κι αν κραταγα και την 6500 που εχω τωρα(αν δεν μου βγαζε προβλημα)και θα γινει απ τον "μανωλη"εδω του forum οπως και στην προηγουμενη tv που ειχα

2)Δεν ειναι θεμα συγκρισης απλα εγραψα αυτο που ειδα μιας και τις ειχαν διπλα διπλα panasonic/samsung και μιας και δεν ειχα ξαναδει μεχρι τωρα st50 σε καταστημα εκθεσιακη.Αυτο το γκριζωπο φοντο παντως η st δεν το ειχε ουτε στο ελαχιστο.Σ'αυτο που γραφεις για τον σκοτεινο χωρο εχεις απολυτο δικιο

3)Αυτο το floating brightness που μαλλον μιλας για τις samsung και ειναι αυτη η αποτομη αυξομοιωση φωτεινοτητας αν δεν κανω λαθος την εχουν αναφερει καποιοι κατοχοι των e550/e6500 νομιζω αλλα πραγματικα κολλημενος αρκετες ωρες μπροστα στην e6500 δεν εχω παρατηρησει απολυτως μα απολυτως τιποτα και ουτε στραβος ειμαι και βρισκομαι και στα 2,40 απ την tv.Οπως γραφεις κι εσυ ειτε θα το προσεξεις και δεν θα ενοχλει ειτε δεν θα το δεις καθολου.Αν τελικα καταληξω στην ST εννοειτε θα επικοινωνησω και με την αντιπροσωπεια να δω τι παιζει και τι να προσεξω για τις παραεισαγωγες.Τωρα για τις φετινες καθετες γραμμες τι να πω...αν τελικα παρω την(st50)ο θεος βοηθος τι αλλο να πω
 

bill123455

Established Member
3 June 2012
285
Περα απ το οικονομικο(ξερω οτι εισαι κατα στο να δινει καποιος πολλα χρηματα για μια tv)εσυ ποια νομιζεις οτι ειναι καλυτερη και πιο σωστη αγορα απ τις δυο που αναφερω με οσα προβληματα εχει το καθε μοντελο βεβαια
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Βασικά η E8000 δεν έχει IFC , στην Panasonic θα σε ενοχλήσει το contouring σε τηλεοπτικό σήμα αλλά (λιγότερο) και σε HD. Άσε που σχεδιαστικά και σε μενού/ρυθμίσεις/ευκολίες η Panasonic είναι αρκετά πιο πίσω.

Αν οπωσδήποτε πρέπει να πάρεις κάποια από τις δυο ως προς θέμα εικόνας πάρε την ST50 είναι λίγο καλύτερη. Αν σε ενδιαφέρει και ο σχεδιασμός και οι δυνατότητες smart TV/3D κτλ. πάρε την Ε8000.
 

bill123455

Established Member
3 June 2012
285
Εφαγα καμια ωρα μπροστα σε μια st50αρα να μπορεσω να φερω την εικονα σε καποιο σημειο που να πω οτι ναι μ'αρεσει και ειναι καλυτερο αυτο που βλεπω απ την 6500 που εχω τωρα αλλα τιποτα!Τι δαση,ζουγκλες,ποταμια διαφορα τοπια με χρωματα καποια επεισοδια απο σειρες,ταινιες mkv και avi τα οποια εχουν παιξει ολα στην 6500 απο τον media player της φυσικα αλλα οτι και να ειδα στην st δεν μ'αφησε καθολου ικανοποιημενο.Βεβαια το καταστημα ηταν παρα πολυ φωτεινο και οπως και να το κανουμε αυτο ειναι ενα μειον για την αξιολογηση της tv μιας και τοσα παιδια που την εχουν αγορασει εδω μεσα σιγουρα δεν ειναι τυφλοι που γραφουν οτι η εικονα της ειναι πολυ καλη.Αν προσθεσουμε οτι εχει και χειροτερο player απ της samsung τοτε ειναι ακομη πιο δυσκολο να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα γι αυτο που βλεπεις.Μακαρι να μπορουσα να παρω μαζι μου και το dune στο καταστημα να το συνδεσω για να μπορω να κανω τις συγκρισεις.Περα απ την εικονα που μου φαινοτανε σαν "ξεπλυμενη" το οποιο σιγουρα οφειλοτανε στο φωτισμο του χωρου αυτο που δεν μου αρεσε και δεν ξερω αν εφταιγε ο player της ητανε τα χρωματα της σε ολα τα mode που δοκιμασα ηταν καπως ψυχρα να το πω δε ξερω ακριβως τη λεξη π.χ εβλεπες δεντρα απο κοντα,δαση κ.λ.π και δεν υπηρχε αυτη η φυσικοτητα στα χρωματα,οσο χρωμα και να της εδινες απ τις ρυθμισεις ο τονος των χρωματων παρεμενε παντα "ψυχρος".Το αλλο που παρατηρησα ηταν εντονο βρασιμο των pixel,κοκος να το πω σε καποια βιντεο το οποιο στην 6500 ναι μεν υπηρχε αλλα πολυ πολυ λιγοτερο και καποια απο αυτα επαιζαν πεντακαθαρα στην 6500 ενω στην st οχι.Αυτο φυσικα μαλλον ειναι παλι θεμα player των δυο tv.Παντως γενικα δεν ειχε αυτα τα "ζεστα" και πιο φυσικα χρωματα(για μενα βεβαια)που εχει η samsung.Χρωματιστες καρτελες που εβαλα και παιζοντας με την αντιθεση κ.λ.π καθετες γραμμες η κατι περιεργο στο panel δεν υπηρχε τιποτα.Φυσικα και δεν εχω αποφασισει ακομη τι θα παρω μιας και πιστευω οτι ολη αυτη η κακη εικονα που ειδα ηταν αποτελεσμα του υπερβολικου φωτισμου που ειχε η tv απο πανω της.Σιγουρα η panasonic χειριζεται διαφορετικα την εικονα απ την samsung αλλα εαν ειναι τοσο διαφορετικα τα χρωματα περιπου σαν αυτο που ειδα τοτε σιγουρα δεν θα μου αρεσουν.Την vt που εχω δει σε καταστημα ηταν εντυπωσιακοτατη ψυχρα βεβαια και εκει τα χρωματα αλλα πιο εντονα και πιο σωστα σαν συνολο στην εικονα που εβλεπες.Καμια σχεση παντως η vt με την st η μερα με την νυχτα!Θα την ψαξω και σε αλλο καταστημα με καλυτερο φωτισμο να την ξανατεσταρω με την ησυχια μου γιατι δεν πιστευω οτι η εικονα της ειναι τοσο "μακρια" απο αυτα που γραφουνε ολοι οι κατοχοι της st εδω μεσα
 
13 June 2010
3,048
Καμια σχεση παντως η vt με την st η μερα με την νυχτα!
Αργησες αλλα το καταλαβες.
Η VT εχει περιπου διπλασια τιμη. Πως να εχουν σχεση με την ποιοτητα της εικονας?

Κατοχος της 42U20 εδω και δυο χρονια, οταν ειδα την 50ST50, εντυπωσιαστηκα.
Μην δινεις και πολλα χρηματα για TV, γιατι η τεχνολογια τρεχει................
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το αλλο που παρατηρησα ηταν εντονο βρασιμο των pixel,κοκος να το πω σε καποια βιντεο το οποιο στην 6500 ναι μεν υπηρχε αλλα πολυ πολυ λιγοτερο και καποια απο αυτα επαιζαν πεντακαθαρα στην 6500 ενω στην st οχι.

Οι Panasonic έχουν περισσότερο dithering και false contouring. Αν προτιμάς την πιο "καθαρή" εικόνα της Samsung δεν θα την βρεις στην ST50.
 

bill123455

Established Member
3 June 2012
285
Οι Panasonic έχουν περισσότερο dithering και false contouring. Αν προτιμάς την πιο "καθαρή" εικόνα της Samsung δεν θα την βρεις στην ST50.

Ωχ μη μου λες τετοια κι εγω εριξα το φταιξιμο στον player της panasonic οτι μπορει να φταιει.Κοιτα και την vt που ειχα δει σε καποιο plaιsio και με χαμηλο φωτισμο στο χωρο οπως γραφω πιο πανω οτι ηταν εντυπωσιακοτατη η εικονα που εβλεπα ναι μεν ηταν πολυ καλη αλλα υπηρχε αυτος ο(κοκκος)και νομιζα οτι μπορει να'ναι σκηνοθετικη επιλογη και οχι απ την vt οποτε δεν εδωσα σημασια.Οπως και να'χει θα την ξανατεσταρω παλι την st
 

bill123455

Established Member
3 June 2012
285
Κατοχος της 42U20 εδω και δυο χρονια, οταν ειδα την 50ST50, εντυπωσιαστηκα.
Μην δινεις και πολλα χρηματα για TV, γιατι η τεχνολογια τρεχει................

Εγω παντως απ το μονο που εντυπωσιαστηκα σαν πρωτη ματια ηταν η τοσο κακη εικονα της που ξαναλεω δεν ξερω τι εφταιγε αλλα σιγουρα δεν ειναι αυτη η st που γραφουν οι περισσοτεροι εδω στο forum.Σιγουρα η τεχνολογια τρεχει αλλα τρεχει και η ζωη,αν περιμενω κι αλλο δεν προκειτε ποτε να ευχαριστηθω tv.Μεχρι να βγει κατι καινουριο,μεχρι να τεσταριστει οτι ειναι οκ απο προβληματα κ.λ.π και ειδικα μεχρι να πεσουν οι τιμες σ'αυτη τη κ@λ@χωρα που ζουμε αστο...μεχρι τοτε μπορει να βγει παλι κατι καινουριο και παει λεγοντας..Τα χρηματα ετσι κι αλλιως τα μαζευα για tv και ειμαι και τοσους μηνες χωρις μιας και πουλησα αυτη που ειχα οποτε δεν αντεχω να περιμενω κι αλλο
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Άκουσε τον "παλιό" και πάρε μια 60Ε6500 αφού σου άρεσε η εικόνα της στις 51". Αν πας σε κάποια άλλη τηλεόραση πλάσμα και αρχίσεις να βλέπεις "κουκκίδες" τότε δεν θα μείνεις ικανοποιημένος.

Μπορείς βέβαια να κοιτάξεις σε LED LCD στις 60".
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Περιεργο φετος ο υπεριον να προτεινει σαμσουνκ plasma και καπου καπου και led sony.Kατι θα συμβει.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Προτείνω ότι θεωρώ καλύτερο ανεξαρτήτως μάρκας.

Εννοείται ότι όταν ζητάμε την γνώμη κάποιου υπεισέρχονται στην απάντηση και υποκειμενικοί παράγοντες.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Για ποιον λόγο να πειραχτώ φίλε Πάνο?

Άλλωστε στο κάτω κάτω της γραφής για τηλεοράσεις συζητάμε , δεν είναι και τόσο σημαντικό το θέμα. Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν τα βασικά ως προς το ζην.
 

bill123455

Established Member
3 June 2012
285
Υστερα απο δυο μηνες περιπου αδειας απ τη δουλεια και μιας και επεστρεψα ηρθε η ωρα να παρω και tv και να κλεισει και το Thread που εχω ανοιξει.
Για ποιον λόγο να πειραχτώ φίλε Πάνο?

Άλλωστε στο κάτω κάτω της γραφής για τηλεοράσεις συζητάμε , δεν είναι και τόσο σημαντικό το θέμα. Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν τα βασικά ως προς το ζην.
Yperion σ´αυτο συμφωνω φιλε ετσι ειναι

Καταρχην να πω οτι ψαχνοντας και βλεποντας στα καταστηματα και τις δυο tv ειχα παρει και φιλο μαζι για μια δευτερη γνωμη χωρις φυσικα να ξερει ποια μ´αρεσει εμενα περσσοτερο και τον επηρεασω.Ειχα παρει και το dune301 μαζι και τον εξ. σκληρο αλλα δυστυχως σε καμια τηλεοραση απ τις 2 δε μπορεσα να το συνδεσω μιας και δεν ειχε κοντα στις tv δυο μπριζες που χρειαζομουνα.Ετσι η συγκριση εγινε με οτι επαιζε στο καθε καταστημα και με φλασακι δικο μου.Μονο στην ηλεκτρονικη στη βουλιαγμενης μπορεσα να συνδεσω το dune301 κι αυτο στην LC60LE635E μιας και ενδιαφεροταν ο φιλος μου.Μας εσβησε και τα φωτα το παληκαρι που δουλευε εκει και κατσαμε κανα μισαωρο και δοκιμαζαμε.Πραγματικα πολυ καλη εικονα απ την Sharp ακομη και στα απλα avi και πολυ καλη τιμη για τις ιντες της.Τις tv που ηθελα εγω δεν τις ειχε στην εκθεση.Λοιπον στο θεμα μας..αυτο που δεν αρεσε στον φιλο μου στην ST μιας και τον αφηνα αυτον να μιλαει πρωτο ειναι ο κοκος,θορυβος πως να το πω που ειχε η εικονα της σε οτι κι αν επαιζε και η απουσια καλων χρωματων(ηταν σα ξεθωριασμενη η εικονα).Οτι ρυθμισεις και να πειραξαμε δεν τη φεραμε σε σημειο που να μας αρεσει.Αντιθετως στην E8000 η εικονα ηταν πολυ καθαρη και με πολυ ζωντανα χρωματα.Και που προσπαθησαμε να "χαλασουμε" την εικονα πειραζοντας ρυθμισεις παλι εδειχνε ομορφα.Εγω τα παραπανω τα ειχα παρατηρησει και μονος μου σε αλλη βολτα που ειχα κανει στα καταστηματα αλλα πηρα επιτηδες κι αλλον μαζι μπας κι ειμαι εγω περιεργος..Σ´αυτο που συμφωνησαμε και οι δυο για την panasonic ηταν οτι ειχε καλυτερο μαυρο.Εμενα παντως σε πιο σκοτεινο καταστημα μου φανηκε καλυτερο το μαυρο της st και σε φωτεινο πολυ καλυτερο της samsung.Να πω οτι πηγαμε σε τρια καταστηματα εκεινη την ημερα και επισης αυτη που μας εκανε εντυπωση και ειχε παρα πολυ καλη εικονα(για led παντα..)ηταν η DT50 της panasonic.Οποτε απ οτι καταλαβατε παω για την 64αρα μιας και εικονα της σαν συνολο σε οτι κι αν επαιξε ηταν πολυ μα πολυ καλυτερη και πιο "ζωντανη" απο της panasonic
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το καλύτερο είναι να ακούει κάποιος γνώμες και απόψεις αλλά τελικά να συγκρίνει ο ίδιος τα προϊόντα που τον ενδιαφέρουν και να αποφασίζει. Άρα έπραξες πολύ σωστά να κάνεις μόνος σου τις ανάλογες δοκιμές πριν επιλέξεις.