Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Από την κυκλοφορία του επεξεργαστή Mstar MSD7818, εδώ και πάνω από ένα έτος, έχει παρατηρηθεί ότι ανά διαστήματα χάνει την σειρά με την οποία έχει αποθηκεύσει ο χρήστης τα κανάλια.

Κάποιοι δέκτες είχαν προσθέσει μια νέα επιλογή -την ΡΜΤ- στο μενού τους για την αντιμετώπιση του προβλήματος, ενώ έχει αναφερθεί σε παλιότερο μήνυμα ότι οφειλόταν σε λάθος ρύθμισης μιας παραμέτρου κάποιων αναμεταδοτών της Digea.
Παρ' όλα αυτά, τις τελευταίες 10 ημέρες υπάρχουν πάλι αναφορές για επανεμφάνιση του προβλήματος, ακόμα και σε δέκτες που είχαν firmware με την ρύθμιση ΡΜΤ.

Ίσως βοηθήσει στην εύρεση της αιτίας αν μπορέσουμε να συγκεντρώσουμε σε ένα θέμα, ίσως στο παρών, πληροφορίες για τους δέκτες και συνθήκες στις οποίες παρουσιάζεται το πρόβλημα.

Κάποιες χρήσιμες πληροφορίες είναι:
Η ημερομηνία που παρουσιάσθηκε το πρόβλημα
Το μοντέλο του δέκτη
Η έκδοση/ ημερομηνία του firmware
Η περιοχή σας ή -αν γνωρίζεται- το σημείο λήψης σας
Η αλλαγή από ποιό -και κυρίως- προς ποιό κανάλι

και φυσικά οποιαδήποτε πληροφορία ή παρατήρηση έχετε να προσθέσετε.


Τα πρόσφατα κρούσματα παρατηρήθηκαν στους:
Fanfaras, στις 30-9-12, με TVStar T1010 και το αρχικό firmware.
Orestis_G, στις 3-10-12, με F&U 2313 και firmware 18-9-12.
astyl, στις 4-10-12, με Sigmatek 50 και firmware 23-7-12.
rondecuba1, στις 5-10-12 με F&U 3463 και firmware 17-9-12.
nasosp01, στις 6-10-12, με Crypto 170 και firmware 1-8-12.
NikosD, στις 7-10-12, με Power Plus 2000 και firmware 20-8-12 (C80).
geopapa, στις 8-10-12, με F&U 3460 και firmware 18-9-12.


Ακόμα κι αν δεν θυμόσαστε από ή προς ποιό κανάλι αλλάζατε ακριβώς, ίσως βοηθήσει αν θυμόσαστε αν ήταν κρατικό, ξένο (BBC, Euronews, RIK), μικρό-τοπικό ή μεγάλο ιδιωτικό.
 
Last edited:

Sboulio

Established Member
4 June 2010
155
Απάντηση: Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

Όλα αυτά τα κρούσματα είναι από Αθήνα;
Επίσης, μπορεί κάποιος που έχει και δεύτερο δέκτη με διαφορετικό chipset να μας πει αν δεν έχασε τη σειρά των καναλιών, μήπως χρειάστηκε να κάνει νέα αναζήτηση λόγω αλλαγής συχνότητας της ΕΡΤ;
Τέλος Σεπτεμβρίου έγινε μια αλλαγή σε συχνότητα της ΕΡΤ, οπότε λογικά σε όσους δεν έγινε αυτόματα η αναταξινόμιση καναλιών θα πρέπει να κάνουν νέα αναζήτηση...
 

astyl

Senior Member
4 June 2007
578
Αθήνα
Re: Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

Την Κυριακή 07/10/2012 μέχρι τις 16:00 επαναρύθμισα με rescan σε 4 Sigmatek 50 τη σειρά των καναλιών. Οι δέκτες έχουν όλοι το τελευταίο firmware. Δύο είναι εγκατεστημένοι στην περιοχή του Βύρωνα (λήψη από Υμηττό) και δύο στους Αγίους Θεοδώρους Κορινθίας (επίσης λήψη από Υμηττό). Δευτέρα πρωί είχα μήνυμα και από τις 2 εγκαταστάσεις ότι η σειρά των καναλιών χάθηκε χωρίς όμως αναλυτικότερες πληροφορίες (πότε ακριβώς, αν άλλαξαν κανάλι). Στην δική μου εγκατάσταση με Ferguson Ariva T65 (firmware 1.0.50) δεν έχει χαθεί ποτέ η σειρά ότι και αν δοκίμασα από τις γνωστές μεθόδους αλλαγής καναλιών, Περιοχή Αγ. Παρασκευή (λήψη από Υμηττό με ανάκλαση μέσω Πάρνηθας).
 
Last edited:

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
Re: Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

+

analyze_it, στις 8-10-12, με δέκτη Doop HDMP100 (από πλαίσιο) και firmware 10-5-12
 

astyl

Senior Member
4 June 2007
578
Αθήνα
Απάντηση: Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

Δυστυχώς εγώ δεν έχω καταφέρει να πάρω τέτοια πληροφορία αφού οι δέκτες είναι σε άλλα σπίτια και τους χρησιμοποιούν άνθρωποι μεγάλης ηλικίας. Δεν πολυ-επιμένω κιόλας γιατί ήδη έχω μόνιμη (και δικαιολογημένη) γκρίνια. Ίσως κάποιος από τους άλλους χρήστες που έχουν στη δικιά τους χρήση τέτοιους δέκτες να μας διαφωτίσουν καλύτερα.

Με την ευκαιρία θα ήθελα να ευχαριστήσω τον talos_2002 για τον χρόνο που διαθέτει εδώ προς συμφέρον όλων μας.
 
Last edited by a moderator:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

Όλα αυτά τα κρούσματα είναι από Αθήνα;
Επίσης, μπορεί κάποιος που έχει και δεύτερο δέκτη με διαφορετικό chipset να μας πει αν δεν έχασε τη σειρά των καναλιών, μήπως χρειάστηκε να κάνει νέα αναζήτηση λόγω αλλαγής συχνότητας της ΕΡΤ;
Τέλος Σεπτεμβρίου έγινε μια αλλαγή σε συχνότητα της ΕΡΤ, οπότε λογικά σε όσους δεν έγινε αυτόματα η αναταξινόμιση καναλιών θα πρέπει να κάνουν νέα αναζήτηση...
Το μεγάλο πρόβλημα εμφανιζόταν στην Αθήνα, στην λήψη από Υμηττό, μετά το switch off, λόγω των συνεχών αλλαγών και δοκιμών της Digea.
Το πρόβλημα το είχαν μόνο οι δέκτες με M-Star 7818. Δεν εμφανίστηκε ούτε αναφέρθηκε σε άλλον επεξεργαστή. Για παράδειγμα εγώ έχω δέκτες με M-Star 7828, ALI M3601E, και NEC. Λήψη Υμηττός. Δεν έχασαν ποτέ την σειρά των καναλιών, και μόνο πρόβλημα με ανάγκη νέας σάρωσης υπήρξε μόνο στον NEC F&U 2205 γιατί μετά το switch off του Υμηττού το 06 TV δεν είχε μπει στα αρχικά μπουκέτα της Digea. Αποφάσισε να μπει τελικά μερικές μέρες αργότερα. Όταν μπήκε ο NEC δεν έδειχνε εικόνα του και έκανα νέα σάρωση. Οι υπόλοιποι δέκτες το έδειξαν κανονικά όταν μπήκε πάλι στην Digea. Πρόβλημα δεν υπήρξε ούτε στα κρατικά τέλος Σεπτεμβρίου, και όλοι οι δέκτες μου έδειχναν κανονικά τα κρατικά. Δεν κατάλαβα καν ότι κάποια αλλαγή υπήρξε στα κρατικά τέλη Σεπτεμβρίου.
 
Last edited by a moderator:

nickts1

New member
26 September 2012
67
Re: Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

Να προσθέσω κ γω ότι με crystal audio micro-hd δεν έχω παρατηρήσει κάποια αλλαγή στη σειρά των καναλιών.
 

mangare

New member
23 April 2009
6
Re: Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

Στις 7/10 και ώρα 19.30-20.00'(περίπου), ο Power Plus HD 2000 με το αρχικό firmware και λήψη από Υμηττό, παρουσίασε πρόβλημα.
Δεν έχασα τη σειρά, χάθηκαν όλα τα τηλεοπτικά κανάλια, αλλά παρέμειναν οι ραδιοφωνικοί σταθμοί.
(έκανα rescan).
 

Orestis_G

New member
19 September 2007
22
Re: Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

Επιβεβαιώνω κι εγώ την ύπαρξη του προβλήματος. Με το καινούργιο firmware στον 2313, μετά από την αναφορά μου στις 3/10, τον βρήκα με χαμένη πάλι τη σειρά των καναλιών σήμερα, 11/10 και ώρα 14.55, όταν τον άνοιξα. Μέχρι χθες το βράδυ, δεν είχε χάσει τη σειρά, άρα για περίπου 8 ημέρες.

Περιοχή: Πάτρα
 

Sboulio

Established Member
4 June 2010
155
Απάντηση: Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

Είχαμε κανένα κρούσμα σε άλλες περιοχές εκτός Αθήνας και Πάτρας;
Σύμφωνα με τη Digea δεν έγινε καμία αλλαγή πρόσφατα από εκείνους.
 

kvate

Established Member
24 August 2010
107
Re: Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

Φυσικά και έγινε!! Το Τηλεάστυ μετονομάστηκε σε Art!
 
Re: Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

σε F&U σε Crystal Audio και σε EDITION δεν παρατηρησα προβληματα...

το μονο προβλημα που εχω παρατηρησει (μαλλον κανουν κατι απο DIGEA) παιζει λιγο μερικες φορες ισχυς σηματος/ποιοτητα.
 

taxtax

New member
6 May 2011
20
Re: Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

Φυσικά και έγινε!! Το Τηλεάστυ μετονομάστηκε σε Art!

Με αφορμή αυτό το μήνυμα πήγα τον Ferguson T65 στον Art. Ο δέκτης μου τον είχε ακόμη ως Τηλεάστυ.
Με ρώτησε αν θέλω να κάνω update και πάτησα το ΟΚ.
Ενημερώθηκε στην λίστα του δέκτη το όνομα, χωρίς να αλλάξει η σειρά.
Στο επόμενο κλείσιμο-άνοιγμα είχε αλλάξει και η σειρά.

Σύμφωνα με αυτά που λέει εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Program-specific_information
και απ´τα όσα μπορώ να καταλάβω, το PMT που εκπέμπεται από τον σταθμό περιέχει διάφορες πληροφορίες μία απο τις οποίες είναι και η version του PMT.
Μάλιστα για την version όπως γράφει διατίθενται 5bits, άρα παίρνει τιμές απο 0 έως 31, και μετά πάλι απο την αρχή.
("Incremented by 1 mod 32 each time the table data changes")
Επομένως όταν ο δέκτης δεχτεί από τον σταθμό την πληροφορία ότι το PMT του είναι πχ στην έκδοση 15 και αυτός έχει αποθηκευμένη την έκδοση 14, καταλαβαίνει ότι κάτι έχει αλλάξει και:
ή σε ρωτάει όπως ο Ferguson αν θέλεις να κάνεις update (και να χάσεις την σειρά των καναλιών)
ή κάνει το update χωρίς να σε ρωτήσει (αυτό που κάνουν οι περισσότεροι δέκτες με Mstar MSD7818)
Άρα η μόνη ελπίδα για τους περισσότερους είναι κάποια στιγμή να σταθεροποιηθεί ο πίνακας με τα στοιχεία των καναλιών και να μην έχουμε συχνά αλλαγές και χάσιμο της σειράς.
 

papars

New member
5 November 2010
68
Re: Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

Με τον PowerPlus μπορώ να κάνω την αλλαγή των καναλιών on-demand!
Φορτώνω τη γνωστή λίστα από το USB, επιλέγω το κανάλι THLEASTY. Περιμένω 10 δευτερόλεπτα, πατάω info και βλέπω ότι το όνομα άλλαξε σε ART.
Μπαίνω standby και βγαίνω και η λίστα έγινε χάλια. Απλά δεν αλλάζει την σειρά των κρατικών καναλιών.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

Απ' όσο καταλαβαίνω, σε πολλούς δέκτες η λειτουργία PMT δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε.

Με τον PowerPlus μπορώ να κάνω την αλλαγή των καναλιών on-demand!
Φορτώνω τη γνωστή λίστα από το USB, επιλέγω το κανάλι THLEASTY. Περιμένω 10 δευτερόλεπτα, πατάω info και βλέπω ότι το όνομα άλλαξε σε ART.
Μπαίνω standby και βγαίνω και η λίστα έγινε χάλια. Απλά δεν αλλάζει την σειρά των κρατικών καναλιών.
Θα μπορούσες να δώσεις ένα link προς το αρχείο για όποιους θέλουν να δοκιμάσουν αν λειτουργεί σωστά το ΡΜΤ στον δέκτη τους;
 

kropilack

Senior Member
Απάντηση: Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

Εχθες το βραδυ εκανα αναζητηση και ταξινομηση σε ενα φιλο στον δεκτη Crystal Audio CDVB-HD
με αναβάθμιση firmware V.617.11 για τον αποκωδικοποιητή Crystal Audio CDVB-HD (17-06-2011)
Το πρωι ειχε χασει την σειρα! Δεν θυμαται και αυτος αν το εκλεισε και τον ανοιξε η αν τον ειχε ανοιχτο ολο το βραδυ.
Περιοχη Bραχατι Kορινθιας. Εγκατασταση δυο κεραιες. Η μια κοιταει προς Ξυλοκαστρο και η αλλη προς Αθηνα απο οπου πιανει τηn 22 (Euronews κ,α)
 
Last edited by a moderator:

terryman

Established Member
12 June 2010
226
Αθήνα
Re: Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

Απ' όσο καταλαβαίνω, σε πολλούς δέκτες η λειτουργία PMT δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε.


Θα μπορούσες να δώσεις ένα link προς το αρχείο για όποιους θέλουν να δοκιμάσουν αν λειτουργεί σωστά το ΡΜΤ στον δέκτη τους;

Υποψιάζομαι ότι εννοεί αυτό http://www.zotos.biz/el/news-gr/93-έτοιμη-λίστα-καναλιών-υμηττού-για-mstar-7818
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Απάντηση: Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

Εχθες το βραδυ εκανα αναζητηση και ταξινομηση σε ενα φιλο στον δεκτη Crystal Audio CDVB-HD
με αναβάθμιση firmware V.617.11 για τον αποκωδικοποιητή Crystal Audio CDVB-HD (17-06-2011)
Το πρωι ειχε χασει την σειρα! Δεν θυμαται και αυτος αν το εκλεισε και τον ανοιξε η αν τον ειχε ανοιχτο ολο το βραδυ.
Περιοχη Bραχατι Kορινθιας. Εγκατασταση δυο κεραιες. Η μια κοιταει προς Ξυλοκαστρο και η αλλη προς Αθηνα απο οπου πιανει τηn 22 (Euronews κ,α)
Μήπως εκτός απο τη σειρά έχασε και άλλες ρυθμίσεις (γλάσσας, χώρας εγκατάστασης κτλ);
Αν έχασε μόνο τη σειρά και ο CDVB-HD, κανένας δεν είναι ασφαλής... Ο δέκτης έχει το παλιότερο Mstar7828 το οποίο δεν έχει τα προβλήματα του 7818.
Αν έχασε και άλλες ρυθμίσεις τότε το πρόβλημα του είναι διαφορετικό απο αυτό που συζητάμε εδώ.
 
Last edited by a moderator:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

Πάντως ο δικός μου M-Star 7828 με λογισμικό Strong 8110 έχει λειτουργία αυτόματης ενημέρωσης. Δηλαδή αν υπάρχει αλλαγή σε κανάλι με ενημερώνει και ρωτάει αν θέλω να κάνω νέα σάρωση. Όλον τον χειμώνα με είχε τρελάνει με δύο από τα 4 ξένα της ΕΡΤ. Όταν πήγαινα εκεί όλο παράθυρο για σάρωση μου έβγαζε. Τώρα όμως που γίνεται ο χαμός με τους 7818 μετά το switch off του Υμηττού, ο δικός μου δεν βλέπει τίποτα. Ούτε οι μετονομασίες τον ενοχλούν. Μήπως φταίει ότι το 0-6 που αλλάζει συνέχεια και το art που άλλαξε πρόσφατα δεν έχουν EPG; Δεν βγάζουν καθόλου πληροφορίες προγράμματος.
 

hikesl

New member
20 January 2009
58
Re: Το πρόβλημα απώλειας της σειράς καναλιών των δεκτών με Mstar MSD7818

Σε F&U TVD2313 HDPVR ,
ΕΚΔΟΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ GK-HD1601-V
ΕΚΔΟΣΗ ΥΛΙΚΟΥ 1.0
Θεσσαλονίκη

26/9 η εγκατάσταση της αναβάθμισης και 14/10 έχασε πάλι τη σειρά των καναλιών. Τα επαναφέρει στη σειρά που έχουν μετά από σάρωση.
Τηλεάστυ δεν πιάνουμε στο ψηφιακό εδώ οπότε δε νομίζω να είναιι υπεύθυνη η αλλαγή ονομασίας του για το χάσιμο της σειράς.

Τώρα είδα ότι το PMT ήταν σε λειτουργία. Πρέπει να είναι στο εκτός λειτουργίας? ( τι ακριβως κάνει?)
 
Last edited: